Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji

Ostali mediji O medijima, bez televizije. I novinarima. Podforumi: Tisak, Radio, Internet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2008., 12:52   #1
Cool Audicije-kako izgledaju?

Zna li netko od čega se sastoji audicija za voditelja na radiju ili dj-a na radiju?
zetra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 23:18   #2
Sastavljanje teksta, čitanje teksta, interpretacija tuđeg teksta te poznavanja materije.

Vodiš li emisiju o glazbi, vjerojatno ćeš imati tekst o znanju iz svijeta glazbe. I naravno, live probu da vide kakav ti je glas i jel imas govornu manu.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 19:13   #3
Quote:
zetra kaže: Pogledaj post
Zna li netko od čega se sastoji audicija za voditelja na radiju ili dj-a na radiju?
Test opće kulture.
Čitanje vijesti; čitanje stiliziranog teksta.
Čitanje marketinškog dijela programa.
Pisanje teksta - crtice/mini osvrta/vijesti.
Dobivanje na uvid ogromnog teksta na dvije stranice koji moraš prepričati u tri rečenice, da izvučeš samu srž.
Od, recimo, 1.000 rečenica napraviti doslovce tri.

To je za voditelja/urednika vijesti/reportera. Za DJ-ejeve je uglavnom određeno tehničko znanje i (opća) glazbena kultura.

Ovisno od postaje do postaje. U principu je to to. Nakon toga slijedi vatreno krštenje.

Zadnje uređivanje Vera Pavladoljska : 15.12.2008. at 19:23.
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 19:30   #4
Dodatak - nemoj da te iznenadi dobiješ li i psiho test prilagođen takvoj vrsti posla. Ne šalim se, ozbiljno. To se radi, definitivno ne na svim radio postajama, no, po mome mišljenju, čak ga je dobro napraviti. Dakako, on (test) nije alfa i omega uvida u tvoj personaliti , ali daje smjernice za eventualan psiho profil u kontekstu toga posla. Čisto da se odrede koordinate - jesi li individualac ili timski igrač, kako stojiš s autoritetima, koliko te opterećuje (i postoji li uopće) eventualna autocenzura, etc.
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 09:04   #5
to znaš jer si nedavno bio na takvoj audiciji?
jer to mi više zvuči kao da smo u 80-ima (test opće kulture-ono, tko je ministar zdravstva, i sl...)
je li bolje biti ležeran ili ozbiljan (ozbiljno čitanje kao na hrvatskom radiju) kad se čita tekst ili prezentira neka vijest?
presuđuje li više test (ma od čega da se sastojao) ili provjera u eteru (glas, dikcija, prezentacija)?

zahvaljujem!
zetra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 02:03   #6
Quote:
zetra kaže: Pogledaj post
to znaš jer si nedavno bio na takvoj audiciji?
jer to mi više zvuči kao da smo u 80-ima (test opće kulture-ono, tko je ministar zdravstva, i sl...)
je li bolje biti ležeran ili ozbiljan (ozbiljno čitanje kao na hrvatskom radiju) kad se čita tekst ili prezentira neka vijest?
presuđuje li više test (ma od čega da se sastojao) ili provjera u eteru (glas, dikcija, prezentacija)?

zahvaljujem!
Nisam bila nedavno na takvoj audiciji. Jaaako davno sam bila. Nije baš stoljeće, ali dovoljno godina . A i provodila sam takve audicije na drugima (kandidatima). I ne, nema to veze ni sa 90-tima, 80-tima ili kojim već godinama. To je aposlutno normalan i poželjan model uvođenja u posao tog tipa, u svako doba, u svakom vremenu od kada je radio difuzije. Test opće kulture je širok. Od poznavanja književnosti - povijesti - filma - športa - zabave do poznavanja društveno-političke strukture.

Vijest se nikada ne čita kreveljantski niti stilizirano, interpretativno. Vijest je iznošenje činjenica i traži ozbiljan i jednoličan način čitanja, bez iskazivanja bilo kakvih emocija, uz tek blago naglašavanje određenih rečeničnih dijelova.

Čitanje teksta, sasvim drugog stila, traži interpretaciju, ali ne i preglumljeno afektiranje. Tanka je granica. Zato treba biti pažljiv.

Presuđuje i jedno i drugo - zaokružen čovjek je najbolji za radio - koji barata i znanjem i glasom, dikcijom, jezikom, (pravo)govorom - od dijafragme. Iako, manje kvalitetan glas može dobrim sadržajem i zanimljivošću osobe isto tako pronaći svoje mjesto u nekom radijskom konceptu. No, činjenica je da nije tako jednostavno kako se čini, pod uvjetom, naravno, da taj posao želiš obavljati kako treba, na ozbiljnoj radio postaji. Sve zavisi želiš li se ozbiljno njime baviti ili tek povremeno honorarčiti u nekakvoj emisijici. Ili samo raditi snimanje reklama.

Moraš prvo znati što ti želiš i gdje se na radiju vidiš. DJ? Voditelj? Koje ti je područje interesa? Reporter (cipelić)? Informativac - urednik vijesti? Kultura? Šport? Politika? Zabava? Čistačica? Popravljač aparata za kave?
Ne, znam, preispitaš sebe prvo, odeš tamo pa vidiš imaš li konja za trku.

Zadnje uređivanje Vera Pavladoljska : 18.12.2008. at 02:10. Reason: opaki umor :D
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 01:06   #7
Ovisno o kojem je radiju riječ, koliko je slušan, atraktivan, kakvu koncesiju ima, koliko je ozbiljan... Na 80 posto radio postaja u Hrvatskoj audicija ne može biti jednostavnija. U prvom krugu imaš samo čitanje teksta (to se snima i naknadno odabiru kandidati za drugi krug), a u drugom krugu običan razgovor i testić od cca 30-40 pitanja iz područja opće kulture. Nakon toga ide konačna odluka.
__________________
Remember, people will judge you by your actions, not your intentions. You may have a heart of gold -- but so does a hard-boiled egg.
Branimir4444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 08:58   #8
...da, ja isto mislim da bi tako nekako trebalo biti, jer je riječ o lokalnom gradskom radiju.
I da je nekako ipak bitnija provjera glasa, dikcije i nekakve ležerne interpretacije tekasta-sadržaja.
Nadam se samo da u takvim odabirima za posao nema inetrvencije "preko veze"...
zetra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 03:52   #9
Ja sam bila na tri različite radijske postaje i sve su mi tri audicije bile poptpuno različite - eh, da...nijedna nije imala psiho tekst. Ovisi na kraju svega za što se traži određeni voditelj: jeli to na području vijesti, glazbe, DJ-a, nekih emisija ili uobičajenog programa. Glas, dikcija, opća kultura, pismenost, poznavanje određenih tema za koje bi voditelj bio vezan (novinarstvo, glazba i sl.), dar govora i ostale stvari su jaaaako bitne i to se uvijek traži. Ubacimo još uz to i informatičku pismenost
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 03:56   #10
I još da spomenem kako itekako ovisi o kojoj je radijskoj postaji riječ, na neke će čovjek doslovce upasti ko padobranac jer nedostaje radne snage (voditelja), pa neće proći nikakvu obuku ni neko posebno provjeravanje što je čest slučaj kod manjih i malih radijskih postaja. A da ne govorimo o onome "preko veze" - takvih sam se nagledala. Ne znaju dva slova progovoriti, "r" im je ko u Simonice, opća kultura, znaje o glazbi i sl. ispod nule, ljudi ih ne mogu slušati - ali u eteru su jer su preko veze
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 16:05   #11
meni je na dvije postaje bilo gotovo identično: čitanje vijesti, intervju, a što se tehničkog dijela tiče sposobnosti se provjeravaju za pultom.

pitali su me što me zanima, koju glazbu preferiram i to je u principu bilo to..
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 09:28   #12
možeš li mi reći na kojim si radio postajama bio na audiciji, u zagrebu?
zetra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 10:16   #13
ne u zg, već u st
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 18:13   #14
pretpostavljam da na internetu pronalazite informacije o audicijama ?

da li postoji neka posebna net stranica ?

hvala ! :klap:
nevanevičicaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:37.