Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2020., 13:23   #21
Ne sudjelujem na izborima. Iako sam se nedavno odselio vani (prije godinu dana), privremeno sam se odjavio, u švedskom sam popisu stanovništva (nemam državljanstvo, ali imam švedski oib i osobnu) i plaćam porez u Švedskoj. Neću sudjelovati, jer Hrvatska više nije moja svakodnevnica.
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2020., 13:49   #22
Nikad u zivotu nisam glasao za Politiku, jel da se glasanjem moze ista promjenit nebi ih ni bilo.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2020., 18:04   #23
Kao hrvatski drzavljan imam pravo glasati. Dok sam zivio u Lijepoj nekad nasoj, izasao sam na sve izbore i referendume. Koliko god tada moj glas bio beznacajan, trebao sam birati jer nisam perveznjak pa da poslije jamram (zalim se za one koji ne kuze zagorski i varazdinski) kak su drugi izabrali za mene.
Sad kad sam dio dijaspore, iako imam pravo, ne pada mi na pamet glasati. Sto bih ja trebal odredjivati kak ce drugi ce zivjeti u domovini (iako je meni zbog mog porijekla to relativno). Ako su vecina (pardon my French) piz... i izaberu piz..., neka im. Svatko ima vlast kakvu zasluzuje.
Inace, rodjenje i drzavljanstvo ne bi trebao biti kriterij za aktivno pravo glasa (barem ne na lokalnim izborima), vec administrativna (gdje zivis) i porezna rezidentnost (gdje placas porez).

Sent from my SM-A750GN using Tapatalk
__________________
girugamesh!
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2020., 18:12   #24
Pa imaš jedan glas kao dijaspora ili kao manjina.
Razlika je ova, dijasporas se može odjaviti privremeno i glasa tada za svoju jedinicu u Hrvatskoj. Ako se odjavi ili nema adresu u Hrvatskoj glasa za listu dijaspore.
To ne može odluciti na dan izbora nego određuje mu prebivalište.

Pripadnik manjina na dan izbora može birati hoće li glasati za listu manjina ili za listu svog prebivališta.

Ali svak ima regularno jedan glas.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2020., 19:11   #25
Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Inace, rodjenje i drzavljanstvo ne bi trebao biti kriterij za aktivno pravo glasa (barem ne na lokalnim izborima), vec administrativna (gdje zivis) i porezna rezidentnost (gdje placas porez).
al tu gdje živim nemam pravo glasa osim na lokalnim izborima jer nemam državljanstvo


glasala sam na predsjedničkim jer sam u tom trenutku bila u Hrvatskoj, a kako imam prijavljen privremeni odlazak onda imam pravo glasa u izbornoj jedinici prema mjestu prebivališta u HR
na sutrašnjim neću jer izbori mi sigurno nisu razlog koji bi me natjerao da idem u London u veleposlanstvo, a što se tiče jer mislim da imam pravo ili ne svojim glasom odlučivati o rezultatima izbora u HR, nisam ni sama načisto s tim
u principu mislim da nemam zašto jer ne živim tamo, ali moj odlazak nije stalan i u jednom trenutku ću se vratiti pa me se tiče u kojem smjeru će ići država..
tako da sam odlučila da ako na dan izbora budem u Hrvatskoj, da ću otići jer sam uvijek bila redovni glasač na svim izborima, inače neću
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2020., 21:18   #26
Glasanje je određeno, i ako netko ne želi glas može odbiti državljanstvo. Ako to ne radi ima možda razloga.

Može imati nekretnine, može imati želju se vratiti i nadu da će se vratiti kada bude bolja situacija.

I zato glasa.

Glasa za onoga koji neće uvesti porez na nekretnine.

Ili protiv onoga zbog kojeg je otišao.

Nije problem u par 10.000 glasa iz dijaspore kada pola Hrvatske ne izlazi.

Ne odlučuje dijaspora ništa nego najviše ne odlučuje najjača stranka u Hrvatskoj i to je stranka onih koji ne izlazu na izbore.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2020., 22:32   #27
ja cu sutra otici i dati kao dobar dijasporas glas hdz
ne bi isao da nisam u hr,ali kad sam vec tu budem iz zabave otisao to odraditi
osim ako me u tom trenutku ne povede inspiracija pa listic bude nevazeci, jer pogledao listu i svi su mi isti
pa da vidimo kak bu ju ovi nastavili
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2020., 12:26   #28
Otkako napustih zemlju ne glasam na izbora, smatram da nemam pravo odredjivat kako ce zivjeti ljudi u zemlji u kojoj ne placam porez.
__________________
Texture like sun
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2020., 18:06   #29
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
nemam ni pravo....
Imas pravo ali si ga odabrala ne iskoristiti. I tvoj ne-glas je vrlo realan glas koji ima utjecaja na ishod izbora.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2020., 13:37   #30
Molim bez politickih prepucavanja, ili tema ide pod kljuc.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2020., 21:52   #31
Nema samse, za tuzemce bi bio poraz da im Bosanac iz Kanade kroji sudbinu, a ne placa tamo porez. Pa da im budem kriv za njihove izbore. Eto im hadeze I ezdepe, ****Li ih oni
__________________
SVE POBIJEDILI DABOGDA
Chucho is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2020., 01:38   #32
Ne izlazim jer mi je to uvijek administrativna komplikacija ili mi se ne da putovati do ambasade samo radi toga.
Da imam za koga, mozda bih se vise potrudila. To je i jaci razlog, iskreno.
Mislim da dijaspora treba izgubiti pravo glasa nakon nekog vremena kad vise nisu u zemlji, 10/15 godina, kako to imaju neke druge zemlje. Ili duze u slucaju da im je hrvatsko drzavljanstvo jedino koje imaju.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2020., 12:23   #33
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
ne vidim smisao zasto bi bilo tko tko zivi izvan hrv glasao na hrv izborima...a isto mi tako nema smisla i da se ne moze glasat na izborima u zemlji u kojoj zivis (ako nemas njihovo drzavljanstvo) na parlamentarnim izborima..na lokalnima se moze i to idem uvijek glasat...
Zato jer si hrvatski drzavljanin i zakoni RH odnose se i na tebe. Ako Hrvatska odluci jednostrano raskinuti ugovor o dvostrukom oporezivanju sa nekom zemljom onda se to itekako odnosi na tebe, ako Hrvatska odluci izaci iz EU onda ti prestajes biti EU drzavljanin itd.

Koji je smisao? Pa smisao je taj da se od migranta trazi da usvoje barem osnovna znanja i vrijednosti o zajednici u kojoj se nalaze. Tako da se ne moze dogoditi da 1M seika kupe nekretninu u Hr i onda na iducim izborima dovedu imama na vlast i uvedu serijatske zakone.

Ja ne glasam jer mi je glasacko mjesto udaljeno 150km i sto je jos bitnije jer se iz citavog niza razloga, sto emotivnih sto racionalnih, namjeravam odreci Hr drzavljanstva cim dobijem De.

A ako je netko za uvodjenje cenzusa na glasovanje, konstruktivnija je kombinacija obrazovno-imovinskog cenzusa.
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2020., 00:05   #34
Quote:
bistabil kaže: Pogledaj post
Zato jer si hrvatski drzavljanin i zakoni RH odnose se i na tebe. Ako Hrvatska odluci jednostrano raskinuti ugovor o dvostrukom oporezivanju sa nekom zemljom onda se to itekako odnosi na tebe, ako Hrvatska odluci izaci iz EU onda ti prestajes biti EU drzavljanin itd.

Koji je smisao? Pa smisao je taj da se od migranta trazi da usvoje barem osnovna znanja i vrijednosti o zajednici u kojoj se nalaze. Tako da se ne moze dogoditi da 1M seika kupe nekretninu u Hr i onda na iducim izborima dovedu imama na vlast i uvedu serijatske zakone.
Ovako otprilike i ja razmisljam. Sve dok u hrvatskom zakonu stoji da se državljanin Republike Hrvatske koji ima i strano državljanstvo pred tijelima drzavne vlasti smatra isključivo hrvatskim državljaninom treba postojati mogucnost glasovanja. A odluka o koristenju te mogucnosti je na samoj osobi i njezinoj savjesti.
Acha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2020., 08:38   #35
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
ne vidim smisao zasto bi bilo tko tko zivi izvan hrv glasao na hrv izborima...a isto mi tako nema smisla i da se ne moze glasat na izborima u zemlji u kojoj zivis (ako nemas njihovo drzavljanstvo) na parlamentarnim izborima..na lokalnima se moze i to idem uvijek glasat...
Ima smisla, jer biras zastupnika dijaspore u Saboru, netko tko ce zastupati ljude poput tebe ili mene i rijesavati nase probleme (mislim tu na tehnikalije RH - dijaspora).

Druga stvar je sto ni jedan zastupnik dijaspore to ne radi, vec se bave iskljucivo lokalnom dnevnom politikom i prepucavanjem.

Da se mene pita - bio bi jedan zastupnik dijaspore, to je dovoljno za predstavljanje interesa gradjana RH koji ne zive u Hrvatskoj + ukinuo bih mogucnost izbora Predsjednika RH za ljude bez prebivalista u RH, jer on nije nikakav zastupnik, i njegova funkcija je totalno drukcija.
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2021., 14:14   #36
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Kad su izbori u Hrvatskoj, izlazite li na njih? Dajete li svoj glas? Ako da, zašto da, ako ne, zašto ne? (ne treba navoditi kojoj stranci ili političaru ste dali glas, to je za ovu tematiku nebitno)
ne izlazim.
zasto? kao prvo i osnovno - nemam za koga glasat, ne pratim politiku rh uopce, tu i tamo kad preletim vijesti - uvijek isto sranje. cak i da imam zelju glasat za nekog pitas se: za koga?!

drugo - placam porez cisto drugoj drzavi sta ja imam odlucivat tko ce vladat rh i kako i na sto ce trosit novac gradana rh?

trece - cak i da imam neutazivu zelju, ambasada je cca 200 km daleko - ne dolazi u obzir da bi se truckala do tamo i natrag samo radi glasanja.
Mordia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2023., 23:22   #37
Ne izlazim jer ne živim u HR i ne vidim razloga da mojim glasom ja utječem na neku državu u kojoj ne živim. Osim toga mislim da čovjek treba tamo živjeti da bi stvorio mišljenje o dešavanjima u Hrvatskoj.
splico73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2023., 10:10   #38
Perfidno, primitivno, ali veoma ucinkovito je rijeseno glasovanje u konzularnim predstavnistvima.
Mozes doci, dati svoj glas, ali samo za jednog kandidata!!!
Taj je, naravno, HDZ-ov.
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2023., 10:18   #39
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Otkako napustih zemlju ne glasam na izbora, smatram da nemam pravo odredjivat kako ce zivjeti ljudi u zemlji u kojoj ne placam porez.
Ne odlicucujescti nikom nista. Dijaspora ima 3 fiksna zastupnika i posebna je izborna jedinica za predjednicke i parlamentarne izbore. Lokalni su druga prica. Tada bi stvarno odredjovao zivot svojim glasom svojim bivsim sugradjanima ali ako si odjavljen ionako nemozes glasati tako ta...
Samo jako! 1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2023., 16:46   #40
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
Perfidno, primitivno, ali veoma ucinkovito je rijeseno glasovanje u konzularnim predstavnistvima.
Mozes doci, dati svoj glas, ali samo za jednog kandidata!!!
Taj je, naravno, HDZ-ov.
Mozes također i iskrizati listic
Doduše na predsjednicima je bilo i drugih

Nego, boce li ikada u hr napraviti dopisno glasanje,sto mislite?
Drugo pitanje,da li onda azijatima koji zove sad u hr treba dati pravo glasanja?
Jer kao dalje ne mogu glasati u Kanadi iako tu zivim 4 g. i placam poreze,ali katu nema dok ne postane s Kanada on,sonda glasača gdje god otišao zivjeti
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:34.