Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2017., 22:33   #1
Jesu li hrvatske banke, a time i depoziti hrvatskih građana sigurni?

Sve više se postavlja ovo pitanje, kada se vidi da se financijska piramida na Agrokoru skoro izvjesno urušava? Država bankrot odgađa i cilj je, da ne bude odjednom i brz.
Najveće banke u Hrvatskoj su izložene stotinama milijuna Eura izravno kod koncerna, a preko ugroženih dobavljača (Franck, TDR, Podravka, Adris Grupa...) postaju cifre izloženosti u milijardama Eura.

Pogotovo, što vlasnik ZABE (kao najveće banke u Hr.) - UniCredito ima već 5-6 godina stalnih problema s otpisima loših potrživanja.
Godine 2011. su otpisali 10-miljardi Eura potraživanja, a 2016. su otpisali 13 milijardi Eura.

Jesu li pare sigurne kod tih diletanata?
Marco.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 23:02   #2
Nisu.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 01:21   #3
Quote:
Marco.hr kaže: Pogledaj post
Sve više se postavlja ovo pitanje, kada se vidi da se financijska piramida na Agrokoru skoro izvjesno urušava? Država bankrot odgađa i cilj je, da ne bude odjednom i brz.
Najveće banke u Hrvatskoj su izložene stotinama milijuna Eura izravno kod koncerna, a preko ugroženih dobavljača (Franck, TDR, Podravka, Adris Grupa...) postaju cifre izloženosti u milijardama Eura.

Pogotovo, što vlasnik ZABE (kao najveće banke u Hr.) - UniCredito ima već 5-6 godina stalnih problema s otpisima loših potrživanja.
Godine 2011. su otpisali 10-miljardi Eura potraživanja, a 2016. su otpisali 13 milijardi Eura.

Jesu li pare sigurne kod tih diletanata?
Ni u jednoj banci na svijetu ulozi nisu sigurni, negdje više a negdje manje. Svatko tko ima novac u banci je svjesno ili nesvjesno (ovih drugih mi je žao) partner u biznisu sa bankom pa s njom djeli kako profit tako i gubitak. Ovisno o državi manji depoziti su osigurani. Onaj tko hoće da mu je novac 100% siguran mora ga držati izvan bankovnog sustava.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 03:50   #4
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Ni u jednoj banci na svijetu ulozi nisu sigurni, negdje više a negdje manje. Svatko tko ima novac u banci je svjesno ili nesvjesno (ovih drugih mi je žao) partner u biznisu sa bankom pa s njom djeli kako profit tako i gubitak. Ovisno o državi manji depoziti su osigurani. Onaj tko hoće da mu je novac 100% siguran mora ga držati izvan bankovnog sustava.
Onaj tko zeli da mu je novac 100% siguran ima ozbiljan problem. Nema potpune sigurnosti. Mozes cuvati u carapi pa ti izgori u pozaru, pojedu moljci ili pojede inflacija. Mozes uloziti u nesto, ali opet nema sigurne investicije...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 03:56   #5
na koliko su ustedjevine osigurane?
100 000 kuna?
Bistrooki Mutna Vida is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 08:35   #6
Mora se ovo preliti na bankarski sektor i to vrlo brzo. "Hrvatske" banke su imale promašaj za promašajem u ovoj priči. Samo je silenzio stampa za ovaj aspekt priče.

A istina je za Unicredito da se drma opasno već godinama i da su imali 2-3 dokapitalizacije zadnjih godina da se doslovice spase. I naša ZABA, koliko je sigurna...
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 08:41   #7
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Onaj tko zeli da mu je novac 100% siguran ima ozbiljan problem. Nema potpune sigurnosti. Mozes cuvati u carapi pa ti izgori u pozaru, pojedu moljci ili pojede inflacija. Mozes uloziti u nesto, ali opet nema sigurne investicije...
Ovo je po dizajnu sustava, nema hoardanja love.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 23:22   #8
Svakako su kamate na štednju za klinac. Treba povlačiti depozite svakako. Oko 1% ili manje. Ne pokriva ni godišnji rast troškova života. Još riskirati imalo s njima i misliti se koliko su banke kreditirali gluposti.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 00:00   #9
Quote:
Bistrooki Mutna Vida kaže: Pogledaj post
na koliko su ustedjevine osigurane?
100 000 kuna?
Do 100 tisuca eura u kunskoj protuvrijednosti.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 11:00   #10
Garancija iza koje stoji ogroman iznos:

(2) Prije početka rada kreditna institucija dužna je platiti Agenciji naknadu za uključivanje u sustav osiguranja depozita
u iznosu od 0,3% svog inicijalnog kapitala.

http://www.dab.hr/o-nama/zakonska-regulativa

Zakonom o osiguranju depozita Sredstva fonda osiguranja depozita moraju iznositi najmanje 2,5 % iznosa ukupne visine osiguranih depozita svih kreditnih institucija s odobrenjem za rad u Republici Hrvatskoj, a prema revidiranim financijskim izvještajima za prethodnu godinu do 3. srpnja 2024. godine.
http://www.dab.hr/osiguranje-depozit...ranje-depozita
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 11:28   #11
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Garancija iza koje stoji ogroman iznos:

(2) Prije početka rada kreditna institucija dužna je platiti Agenciji naknadu za uključivanje u sustav osiguranja depozita
u iznosu od 0,3% svog inicijalnog kapitala.

http://www.dab.hr/o-nama/zakonska-regulativa

Zakonom o osiguranju depozita Sredstva fonda osiguranja depozita moraju iznositi najmanje 2,5 % iznosa ukupne visine osiguranih depozita svih kreditnih institucija s odobrenjem za rad u Republici Hrvatskoj, a prema revidiranim financijskim izvještajima za prethodnu godinu do 3. srpnja 2024. godine.
http://www.dab.hr/osiguranje-depozit...ranje-depozita
A pogledaj koliki iznos stoji u bilo kojem osiguranju. Svaki sustav osiguranja pociva na premisi da se nece odjednom dogoditi osigurani slucaj svima. Isto tako i sustav stednje u bankama racuna na to da se nece svi stedise odjednom odluciti povuci novce. Te novce banka iovako nema nego ih dalje posudjuje kao kredite, inace ni stedise ne bi dobili kamatu.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 12:05   #12
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
A pogledaj koliki iznos stoji u bilo kojem osiguranju. Svaki sustav osiguranja pociva na premisi da se nece odjednom dogoditi osigurani slucaj svima. Isto tako i sustav stednje u bankama racuna na to da se nece svi stedise odjednom odluciti povuci novce. Te novce banka iovako nema nego ih dalje posudjuje kao kredite, inace ni stedise ne bi dobili kamatu.
Logicnije je pretpostaviti da nece svi odjednom slomiti nogu nego da se bankovni sustav ne moze urusiti... Bank Run, jel...

Par malih banaka sustav bi jos i podnjeo, ali par kapitalaca bas i ne bi...

Cini mi se da vecina ljudi misli da iza tog jamstva stoji drzava kao takva. Ali, ne stoji, stoji samo njena agencija s vrlo ogranicenim kapitalom...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 18:13   #13
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Bank Run, jel...
frend je prije par tjedana odlučio podići 52000 eura sa jedne od 3 najveće banke... čekao je 15 dana lovu. toliko o temi.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 21:26   #14
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Logicnije je pretpostaviti da nece svi odjednom slomiti nogu nego da se bankovni sustav ne moze urusiti... Bank Run, jel...

Par malih banaka sustav bi jos i podnjeo, ali par kapitalaca bas i ne bi...

Cini mi se da vecina ljudi misli da iza tog jamstva stoji drzava kao takva. Ali, ne stoji, stoji samo njena agencija s vrlo ogranicenim kapitalom...
Pa nece, ali recimo mislis da bi osiguranje isplatilo stetu na zgradama u slucaju masovnog pozara koji bi zahvatio recimo 10,000 zgrada u zagrebu? Pozar run, jel...

Bi k.

Uostalom, onog tko ne razumije kako funkcionira bankovni sustav ni ne treba zaliti ako ostane bez love.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 06:30   #15
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
frend je prije par tjedana odlučio podići 52000 eura sa jedne od 3 najveće banke... čekao je 15 dana lovu. toliko o temi.
Prije dvije godine za takve sume se, ako se najavis do 10 ujutro, lova pojavljivala sutra do podneva...

Pajdo iz poste mi kaze da kes za mirovine (mali dio ukupnih mirovina) skupljaju po tri dana...

Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Pa nece, ali recimo mislis da bi osiguranje isplatilo stetu na zgradama u slucaju masovnog pozara koji bi zahvatio recimo 10,000 zgrada u zagrebu? Pozar run, jel...

Bi k.

Uostalom, onog tko ne razumije kako funkcionira bankovni sustav ni ne treba zaliti ako ostane bez love.
Najvjerojatnije bi isplatilo, jer za razliku od DABa imaju reosiguranje...

Jasno, isplatilo bi onima koji su osigurani, na kao u Posavini kad je velikodusna drzava stetu pokrila svima, pa su oni koji su placali osiguranje ispali budale.

I slazem se, tko jebe one koji ne znaju kako stvari funkcioniraju...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 16:11   #16
Moje mišljenje je, da je pitanje sljedećih mjeseci, kada će se kriza preliti u banke. Izvjesno je da će barem miljardu Eura kredita postati loši i neizvjesni krediti. I barem još nekoliko stotina milijuna Eura, kojim su banke financirale dobavljače postaju krediti u najmanju ruku sumnjivi.

Bez obzira na šutnju mainstream medija, koji se svakako kupe oglašavanjem - ljudi pazite svoje štedne uloge. A garancija države je smijurija, kada počnu tektonski potresi u bankama.
Marco.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 20:08   #17
A koje su to hrvatske banke, osim HPB-a i Croatia banke!?
😒😏

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 08:34   #18
Quote:
Marco.hr kaže: Pogledaj post
Moje mišljenje je, da je pitanje sljedećih mjeseci, kada će se kriza preliti u banke. Izvjesno je da će barem miljardu Eura kredita postati loši i neizvjesni krediti. I barem još nekoliko stotina milijuna Eura, kojim su banke financirale dobavljače postaju krediti u najmanju ruku sumnjivi.

Bez obzira na šutnju mainstream medija, koji se svakako kupe oglašavanjem - ljudi pazite svoje štedne uloge. A garancija države je smijurija, kada počnu tektonski potresi u bankama.
http://www.seebiz.eu/stvarna-izlozen...ane/ar-154095/

Ako je ova cifra točna onda ne bi smjelo biti nikakvih problema, dobit banaka u 2016. je bila preko 6 milijardi kuna u uvjetima normalnog poslovanja, 2015. su banke zbog švicarca izgubile 4.5 milijarde kuna.

Znači, čak i da se kompletna izloženost Agrokoru 'realizira', banke bi se našle otprilike u istoj situaciji kao i 2015.

Uz to, koliko god da je Agrokor 'rupa' normalno da se neće raditi o 100%nom otpisu.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 16:47   #19
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
http://www.seebiz.eu/stvarna-izlozen...ane/ar-154095/

Ako je ova cifra točna onda ne bi smjelo biti nikakvih problema, dobit banaka u 2016. je bila preko 6 milijardi kuna u uvjetima normalnog poslovanja, 2015. su banke zbog švicarca izgubile 4.5 milijarde kuna.

Znači, čak i da se kompletna izloženost Agrokoru 'realizira', banke bi se našle otprilike u istoj situaciji kao i 2015.

Uz to, koliko god da je Agrokor 'rupa' normalno da se neće raditi o 100%nom otpisu.
Ali Banke su davale i dobavljačima kredite, koji isto postaju problematični. Krediti Francku, Saponiji, Agrofructusu i masi malih dobavljača, koji su ovisili o Agrokoru su postali upitni.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 19:10   #20
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Ali Banke su davale i dobavljačima kredite, koji isto postaju problematični. Krediti Francku, Saponiji, Agrofructusu i masi malih dobavljača, koji su ovisili o Agrokoru su postali upitni.
U članku se govori o tome, dakle da je izravna izloženost 4.8 milijardi, a izloženost prema dobavljačima 4.7 milijardi. Dakle, 9.5 miljardi ukupno. Dakle i uz 100% otpis bi se radilo o situaciji sličnoj 'švicarcu', a nema šanse da bude 100%.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.