Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2003., 17:04   #21
I jos nesto, u CH ako vidis oglas sa stan 3 piece, to ne znaci trosoban stan po nasim standardima, neg to znaci: spavaca soba, dnevna soba i kuhinja. U CH racunaju kuhinju ko sobu, ako trazis pravi trosoban stan onda trazis 5 piece sto znaci 3 spavace sobe, dnevna soba i kuhinja.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2003., 18:46   #22
Quote:
Porez je muzu 34 a meni 51% od dohotka i na kraju godine se dogodi da jos moramo doplatit
Koje porezne klase imate ?

Predpostavljam da ti manje zaradjujes od muza pa si zato uzela klasu pet a on ima klasu tri.

Slicno je bilo i kod nas na pocetku ( ja imala klasu tri ) i uzimali su mi 22% od place ( ne kuzim ono 34 ? )

Quote:
Hrana je vidim nesto jeftinija, nama je oko 700 eura otprilike dosta
ova tema je vec bila na starom topicu, tamo si pisala da potrosite mjesecno na hranu max. 400 € mjesecno

Znam da su nam se cifre skoro podudarale, s tim da je nas dvoje.

Jel su to porasli troskovi ili sto ?

Mislim ja jos uvijek u markama pa si mislim sto covjek mora pojesti da potrosi 1300 maraka mjesecno za hranu ( kuhamo svaki dan )

A ja jos kupujem uglavnom u bio ducanima gdje je jos skuplje.

Nije provokacija, fakat me zanima

Quote:
jos nesto, u CH ako vidis oglas sa stan 3 piece, to ne znaci trosoban stan po nasim standardima, neg to znaci: spavaca soba, dnevna soba i kuhinja. U CH racunaju kuhinju ko sobu, ako trazis pravi trosoban stan onda trazis 5 piece sto znaci 3 spavace sobe, dnevna soba i kuhinja
Da a u Canadi broje samo spavace, tak da bi taj stan iz tvog primjera bio u oglasu kao jednosoban.

Kad smo mi iznajmljivali nasu kucicu isto radna soba nije bila ubrojena u broj soba ( spavaca, dnevna jesu a blagovaona je ubrojena kao pola sobe )
Ja ju ni sad ne ubrajam, kad me netko pita kolkosoban mi je dom.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2003., 21:33   #23
Quote:
FANCY kaže:
Samo što će tebi prikazati za haftlich(obavezno za sve bez ikakvih dodataka) košta 1800 CHF i onda će ti to umanjit za 50 % i ti ćeš biti presretan jer plaćaš 900 CHF a haftlich košta odprilike za 100% Početnika sa autom od par godina starosti od 800 do 1100 .
I na kraju svi sretni a poneko i glup, bolje rečeno prevaren.
pa ako ti haftpflicht uspije uvaliti za 1800sfr onda tu nema rijeci o prijevari, onda je ipak ono drugo
netko tko se bar malo razumije ili se malo informira nemoze nasjesti na tako jeftinu foru, znas.
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2003., 15:56   #24
Quote:
mr X kaže:
pa ako ti haftpflicht uspije uvaliti za 1800sfr onda tu nema rijeci o prijevari, onda je ipak ono drugo
netko tko se bar malo razumije ili se malo informira nemoze nasjesti na tako jeftinu foru, znas.
Da, oni malo lukaviji idu na www.einsurance.ch ili www.comparis.ch.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2003., 21:28   #25
Quote:
mr X kaže:
pa ako ti haftpflicht uspije uvaliti za 1800sfr onda tu nema rijeci o prijevari, onda je ipak ono drugo
netko tko se bar malo razumije ili se malo informira nemoze nasjesti na tako jeftinu foru, znas.
Nisam odmoran za pisanje ali stvarno nemam komentar na ovo tvoje pisanje..
Kao što sam mnogo puta rekao, riječi ovog stila možeš prodati nekomu u u HR tko nema pojma o zapadu ali velikoj većini nemožeš.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 21:09   #26
Quote:
FANCY kaže:
Nisam odmoran za pisanje ali stvarno nemam komentar na ovo tvoje pisanje..
Kao što sam mnogo puta rekao, riječi ovog stila možeš prodati nekomu u u HR tko nema pojma o zapadu ali velikoj većini nemožeš.
i bilo bi mi pametnije potraziti savjet nekog upucenijeg...kao tebe, jeli?

covjek s kojim sam radio je donio svoju policu iz Croatia osiguranja na kojoj je bio na 45% na temelju koje kod otvaranja nove ovdje (berner ako se ne varam) su mu u startu dali na 55% .

moj dobar frend je u secura-i nastupio sa rijecima da trazi najpovoljnije osiguranje pa mu je covjek kojega je taj puta prvi puta vidio dao u startu 85% samo da uzme njihovo osiguranje...

tek toliko...

problemi s osiguranjem nastaju kada pokusavas neku stetu naplatiti a ne kada zelis pristupiti.

ili si ti imao posla sa "nasim" vertreterom s "kojim se mozes bolje razumjeti" pa su iskustva malo...jebena?

btw ako me netko i pokusao zajebati za novac onda je to bilo u HR a ne ovdje. pocevsi od onih seronja sto rade na naplatnim kucicama pa do poslodavaca (s onima odozgor nisam jos imao posla ali o njihovom postenju mozes citati u novinama).
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2003., 21:58   #27
Da ti i ovo odgovorim pa da te skinem s grbace
( P.S. Ljudi ne slusajte Winonu u svezi gleda poreza i slicnih stvari, pojma nema )

Quote:
Koje porezne klase imate ?
Odgovor ti je kao i tabela na kokosinjcu. Dodala bih, na tvoju zalost.



Quote:
tamo si pisala da potrosite mjesecno na hranu max. 400 € mjesecno
Tocno, mislim da je sad nesto vise zbog porasta cijena. Ovdje sam se malo nespretno izrazila. U ovaj iznos su ukljuceni raznorazni prasci za pranje, omeksivaci, dezici...
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2003., 12:05   #28
Quote:
Hrana je vidim nesto jeftinija, nama je oko 700 eura otprilike dosta.
a pises da kupujes u Lidlu-u
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2003., 13:40   #29
Ako koga interesira Australijski porez:

$0 - $6,000 = 0
$6,001 - $21,600 = 17%
$21,601 - $52,000 = 30%
$52,001 - $62,500 = 42%
preko - $62,500 = 47%


To je za samostalnu osobu.
Moze se otpisati za alat ili struke spreme
Union uplata
Supruga
Djeca

A za osobe u samostalnom zaposljenju i veci odbici,
moraju biti u vezi sa poslom.

Pozdrav,

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Gazda : 11.08.2003. at 23:27.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2003., 13:45   #30
Meni to sve izgleda super, i uopće mi ne bi bilo teško zamijeniti ovaj naš raj za švicarski pakao. Jedino što mi se tamo ne sviđa je status auslandera i ilegalnog(100% izrabljenog) šljakera.
Mooky Sissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 20:55   #31
Quote:
Mooky Sissa kaže:
Meni to sve izgleda super, i uopće mi ne bi bilo teško zamijeniti ovaj naš raj za švicarski pakao. Jedino što mi se tamo ne sviđa je status auslandera i ilegalnog(100% izrabljenog) šljakera.
Neznaš što pričaš a još manje težinu svojih riječi.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2003., 03:47   #32
Re: zivot u CH

Quote:
FANCY kaže:

O troškovima što da ti kažem, ali evo ukratko.

1.Stan 3 sobe (ne luxsus)=1100 CHF bez Garaže dakako.
2.Liječničko Osiguranje 3 člana obitelj (ne luxsus samo osnovno)= 650 CHF
5.Porez pro Monat oko 800 do 1000 CHF
................
Jeli to stan s 3 spavace sobe?
Lijecnicko osiguranje --da li je to mjesecno?
Sto je 'Porez pro Monat'

Kako se placa porez na primanja, da li to poslodavac odmah odbije pa dobijas netto placu, ili se dobije brutto pa ti poslije placas porez?
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2003., 03:59   #33
Quote:
Secundo kaže:
.... Pocetna placa informaticara ili inzinjera je oko 65'000 CHF godisnje, Dr. Ing. ETH (moj prijatelj) zaradjuje 90'000 do 100'000 CHF godisnje u industriji .........

Visina poreza na placu: racunaj sa 25% do 30%, vec prema visini place (porezna stopa je progresivna).
To je placa prije poreza (brutto), zar ne?
Znaci zaradjuje cisto oko 5.500 CHF mjesecno?
Da li to spada u jako dobre place, ili prosjecne za informaticara ili inzinjera s par godina iskustva?

Koje su ustvari prosjecne place za IT, ing, znaci one koje vecina primaju ne samo odredjeni pojedinci?

hvala.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2003., 11:57   #34
Re: Re: zivot u CH

Quote:
Mr Spiker kaže:
Jeli to stan s 3 spavace sobe?
Lijecnicko osiguranje --da li je to mjesecno?
Sto je 'Porez pro Monat'

Kako se placa porez na primanja, da li to poslodavac odmah odbije pa dobijas netto placu, ili se dobije brutto pa ti poslije placas porez?
To je stan sa jednom spavaćom 4x4 metra, dječiom 4x3 metra i dnevnom sobom 5x4, normalno +manja kuhinja i kupatilo i to je to, koje 3 spavaće???
Liječničko ti je mjesečno i košta po osobi ovisno o kvaliteti osiguranja od 250 chf minimalno do 1000 ili čak i više.
Porez pro monat ti je mjesečni porez(u prevodu).
A ovdje se plaća porez svake godine, prvo ispuniš u aprilu ili martu mjesecu sve one papire a zatim u maju ili junu dobiješ da platiš odjednom sve ili u ratama, stim da si dobio otprilike porez a tek iduće godine dobiješ konačni obračun da nadoplatiša(što je slučaj u 99%) ili kao da ti vrate neki dio.
Svakako ponekad se zabunu kao ove godine pa se dobije i po 15 tisuća da se nadoplati ,ali sve je to zapad i postoje zakoni koji dozvoljavaju da te netko legalno izrabljuje.(možda sam malo pretjerao sa ovom zadnjom rečenicom ali gore dole 5% i to je to).
A plaća 5500 neto je veoma dobra plaća u CH za jednog stranca čak štoviše odlična, nebitno koja sprema jer početna plaća je za sve ista od 3500 pa do 4500 i onda svake godine po 200 CHF se polako penje ali ako si odličan radnik a dosta puta raznorazne krize spriječe i ovo dizanje plaće od 200 CHF pa moraš biti zahvalan zašto uopće radiš isti--??
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2003., 08:19   #35
Re: Re: Re: zivot u CH

Quote:
FANCY kaže:
A plaća 5500 neto je veoma dobra plaća u CH za jednog stranca čak štoviše odlična, nebitno koja sprema jer početna plaća je za sve ista od 3500 pa do 4500 i onda svake godine po 200 CHF se polako penje ali ako si odličan radnik a dosta puta raznorazne krize spriječe i ovo dizanje plaće od 200 CHF pa moraš biti zahvalan zašto uopće radiš isti--??
Daj Fancy, o cemu ti to? Mislis ako pocnes kao sljaker negdje, onda se slazem. Ako radis u struci, vrijedi ono sto sam gore naveo. 3500 CHF? Pa to ti je malo veca placa od one sto se dobiva za slaganje konzervi u ducanu. Coop i Migros su prije nekoliko mjeseci povisili minimum placu na 3000 CHF. A 4500 CHF sam ja zaradjivao kao asistent na ETH, a poznato je da fakulteti bas ne placaju super. Ponavljam, ako NE radis u struci, ako ti se nikakve diplome i skole ne priznaju, onda zna biti tako zeznuto kako ti to opisujes.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2003., 19:41   #36
Ponavljam opet da plaća 5500 CHF je samo traum većine stranaca koji rade u Ch nebitno koje su nacije.
A već sam rekao da je početna plaća za ili bez priznatih diploma 20% manje više od 3500 do 4200 bar u mom kantonu.
Kolega mi je šef u jednoj firmi dakako školovao se ovdije i završio školu i opet išao u školu dok je radio i ima 120 ljudi pod sobom i kao njihov šef ima 8000 i nešto 200 ili 300 chf.
A nebih sad o priznavanju diploma itdd.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2003., 23:29   #37
Fancy, kako to da ljudi ne umiru od gladi u CH, obzirom na brojke koje si nam obracunao?
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 09:02   #38
Fancy, nije li to pomalo ovisno o bransi? U zdravstu, gdje su place prilicno regulirane, ti med. sestra sa dodatnim obrazovanjem (OPS, anestezija) zaradjuje od 4500, pa nadalje (vec prema stazu).

Ako s druge strane uzmes neku trgovinu, tamo su place zaista nize.

Ako te zanima pregled placa, skokni do http://www.jobwinner.ch/mydreamjob/lohnkalkulator/. Mozes koristiti moju lozinku ouU (prerusio sam se u knjigovodju da bi ju dobio ) i pogledati si place. Za knjigovodje se one krecu izmedju 5800 i 8000 CHF (zaboravi ono sa 5000, to je moja ). Ovo sto ti navodis (3000 do 4500) je placa prodavaca (utipkaj Verkäufer i uvjeri se). I nemoj mi govoriti da stranci principielno zaradjuju samo pola onoga sto placaju domorodcima.

Gazda, zicamo po kavu i cigarete kad dodjemo u HR .
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 13:25   #39
Kad smo već kod toga, gdje kod vas tam u CH ima neki headhunting AG koji se bavi ubacivanjem kandidata, dakle, radi u interesu kandidata, a ne firme?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 19:43   #40
Quote:
Secundo kaže:
Fancy, nije li to pomalo ovisno o bransi? U zdravstu, gdje su place prilicno regulirane, ti med. sestra sa dodatnim obrazovanjem (OPS, anestezija) zaradjuje od 4500, pa nadalje (vec prema stazu).

Ako s druge strane uzmes neku trgovinu, tamo su place zaista nize.

Ako te zanima pregled placa, skokni do http://www.jobwinner.ch/mydreamjob/lohnkalkulator/. Mozes koristiti moju lozinku ouU (prerusio sam se u knjigovodju da bi ju dobio ) i pogledati si place. Za knjigovodje se one krecu izmedju 5800 i 8000 CHF (zaboravi ono sa 5000, to je moja ). Ovo sto ti navodis (3000 do 4500) je placa prodavaca (utipkaj Verkäufer i uvjeri se). I nemoj mi govoriti da stranci principielno zaradjuju samo pola onoga sto placaju domorodcima.

Gazda, zicamo po kavu i cigarete kad dodjemo u HR .

Secundo više sam govorio općenito o nekoj srdnjoh klasi svakako sa nekom stručnom spremom ,radilo se o mučkom ili ženskom radniku.

Stranci PRINCIPIJELNO I SVAKAKO SA ISTOM STRUČNOM SPREMOM ZARAŽUJU MANJE NEGO ŠVICARCI I OPET TO PONAVLJAM I STOJIM IZA TOG.
Nekoliko puta sam sam to uvidio a prije dvije ili tri godine i u samom bunderatu su priznali da stranac ima najmanje 30 do 40% manju plaću od domaćeg sa istim kvalikifikacijama i godinama.
Ovo nisam izmislio nego se o rtomu vodila polemika nekoliko tjedana kad se to izjavilo. Čudno mi je da to nisi našao ili pročitao a koliko mi se čini upućen si u neke stvari ovdje.
A znaš li koju dobru stranicu na kojoj stoji kako smanjit porez, dakako bez ulaska u neke kupnje stanova kuća itdd.. Daj neki savijet ako imaš. PS:FANCY.

Možda ti vidiš razliku ali ja baš i ne. ??Rekoh gore dole 20 % i sve što nađoh je u tom nivou.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:55.