Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2009., 17:39   #81
Quote:
animacanis kaže: Pogledaj post
Baš mi je nešto palo na pamet!Možda će netko reći cigla.Zapravo, sigurno hoće!
Probajte razmisliti o slijedećem:
Ako je displazija genetski uvjetovana, kako to da su psi uopće postojeća vrsta životinja.Koliko ja znam, displaziju se prati i nastoji genetskom selekcijom suzbiti, prorijediti, oko 50 godina.Što je bilo prije?Nije bilo displazije?Ili su svi psi bili displazični?Kako se je onda među "svima" našlo nedisplazičan par i krenulo selekcijom?Ili, ako nisu baš svi bili displazični, kako je moguće da nisu, ako je displazija genetski uvjetovana?Svakao treba uzeti u obzir da se radi o tisućama godina nekontroliranog razmnožavanja, uglavnom u incestu, jer u čoporu alfa pari sve od reda.I sestre i kćeri, i unuke!
Zašto pitam, kako je moguće da psi nisu izumrli?Pa zato, jer bi u tom nekontroliranom incestnom parenju, potomci potomaka, potomaka i tako u nedogled, bili več toliko displazični, da se ne bi mogli niti kretati, a kamoli loviti hranu ili naskakati na ženke, a ni ženke ne bi baš mogle nositi parnjake prilikom parenja.
Za razmisliti, ha?
Sto covjek odgovoriti na ovo?
Ti se stvarno trebas uhvatiti knjige.
Počni od Darwina.

Zadnje uređivanje porga : 18.11.2009. at 17:44.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 17:43   #82
Quote:
animacanis kaže: Pogledaj post
Zašto bi pas morao biti sediran!?Tko je prije 10, 20 ili više godina sedirao ili uspavljivao pse radi snimanja?A psi su odlazili na snimanje!
Aupičkumaterinu.
Tko je prije 10, 20 ili više godina hranio pse sa BARFom? A psi su jeli i tad...
(Mislim, da ne spominjem kulturu ili običaj cijepljenja pasa...)

Trebao bi ponekad i razmsiliti prije nego sto krenes pisati po forumu.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 23:22   #83
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Aupičkumaterinu.
Tko je prije 10, 20 ili više godina hranio pse sa BARFom? A psi su jeli i tad...
(Mislim, da ne spominjem kulturu ili običaj cijepljenja pasa...)

Trebao bi ponekad i razmsiliti prije nego sto krenes pisati po forumu.
Ja sam prije više od 20 godina hranio pse sa BARFom.A naučio me je sve o tome čovjek koji je počeo tako hraniti pse 40 godina prije nego sam ga upoznao.Isto tako sam i pario pse isključivo u incestu, što je tada a i danas nepojmljivo i kinolozima i veterinarima.Imao sam takvih problema sa kinološkim prije nego su mi to dozvolili, kakve je teško i pojmiti.Nije ni malo pomaglo što sam donio rodovnike stotine tako uzgojenih pasa, kukova snimanih po cijelom svijetu, negativnih HD očitavanja.Kad je počeo uzgoj na takav način i pokazao da sam u pravu, tek je to proizvelo probleme.Trebalo je priznati, a to je najteže.
Znaš, ja dosta čitam o stvarima koje me zanimaju, raspitujem se kod ljudi za koje mislim da znaju, a imam i, nažalost, dugogodišnje iskustvo.
Istina, ne razmišljam previše kad počnem tipkati, jer kulturu podrazumijevam.

PS Oni koji nisu cijepili pse nekad, kao i oni koji ne cijepe pse danas, kod mene su zaključani u istoj ladici.U stolu zaključane sobe u Vrapču.
animacanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 06:55   #84
Pa upravo je to parenje u incestu uzrok razno raznih sranja s kojima psi raznih pasmina imaju problema, između ostaloga i displazija. Ja se ne bi baš hvalila s time.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 12:14   #85
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Pa upravo je to parenje u incestu uzrok razno raznih sranja s kojima psi raznih pasmina imaju problema, između ostaloga i displazija. Ja se ne bi baš hvalila s time.
Napisao sam ti poduži odgovor, ali mi je pred sam kraj pobjegao.Zato ću ti citirati jednog svog znanca koji se več više od 50 godina bavi konjima.On kaže:"Volim sjediti u društvu konjara i raspravljati o genetici anatomiji, prehrani i svemu ostalom.Pogotovo ako ima nešto za popiti, pojesti i na vidiku nešto za po.......Ali, uvijek im na kraju kažem da su to sranja.Da dođu sutra kod mene pa vide koliko će preskočiti moj, ispred klaonice kupljen konj, na kile i da ne je.em ništa osim rezultate."
Otvori malo stranice na kojima se vidi rodovnice uzgojivačnice v.furstenfeld.Obrati pažnju na uparivanja i titule tih pasa.Ja ću samo dodati da su svi bili HD frei (0).Kompletnih zubala, promijenjenih do najkasnije 4 mj starosti.Ostale argumente ću iznijeti kad bude više vremena.Isto tako i osvrt na protuargumente.
animacanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 19:22   #86
matei, molim te, daj redovito izvještavaj kaj se dešava..
malo brijem o mojem labradoru, (4,5 mj ,18 kg, po vetovim riječima nije predebel), koji šepa nakon spavanja, onak se " teško"ustaje , kad se razigra onda nema problema. vet kaže da je prerano za slikanje jer je mlad, a i prošli tjedan smo snimali pluća.

fige za Arona i tebe
mala30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 12:12   #87
To što vi opisujete ( šepanje dok se ne razgiba nakon spavanja/mirovanja) možda isto biti i panostitis, bez. rtg-a ne možete znati šta je.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 10:32   #88
displazija kukova

Bojim se da moj pas ima displaziju kuka. Naime, velik je i težak (50 kg) i po karakteristikama svoje pasmine je sklon displaziji. U zadnje vrijeme sam primjetila da nakon ležanja, kad se digne, prvih par koraka šepa, a onda je kao normalno. Bila sam sa njim kod veterinara koji nakon pregleda nije posumnjao na displaziju, nego na upalu mišića, pa smo na njegovu preporuku kupili Hills hranu (onu specijalnu sa omega 3, mislim da se zove j/l ili tako nekako). Rekao je da ćemo vidjeti nakon otprilike mjesec dana da li će se stanje poboljšati. Do sada je već prošlo dva tjedna (jede samo tu hranu) i čini mi se da nije ništa bolje.
Da li netko ima slična iskustva? Veterinar je rekao da ako ne bude bolje da će ga onda pregledati rengenom. Imam relativno jeftinog veterinara, ali me ipak zanima koliko bi koštao rengenski pregled te zadnje noge.
maria2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 13:03   #89
E da, hills će mu svakako pomoći Jebate za svaki k..c za koji im se ne da potruditi ili ne znaju uvale ti neku svoju hranu i prodaju ti spiku.
ako sumnjaš na displaziju, odi na rtg, najbolje ortopedu a ne nekom jeftinjaku koji sve boljke rješava hillsovima i sličnim pyzdarijama. bože sačuvaj. Na vet. faksu ti je slikanje kukova 100 kuna, iako ti ih ja ne bi preporučila. Naime, mom psu su rekli da ima HD-B, a kad ono ispalo je da je HD-D. Razlika ipak malo predrastična da bi me netko (tj. mog psa) tak lijepo zeznuo. POGOTOVO ako imaš velikog psa, moj je mali pa njegove boljke nikad neće biti kao kod velikog psa sa displazijom toga stupnja. Dobar ortoped u zagrebu ti je Alan Jurca. Proguglaj, jer nemam pojma di ima ordinaciju.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 20:38   #90
nakon operacije

pisala sam već na ovoj temi,zbog moje sumnje na displaziju kod našeg peseka
(8 mjeseci, 32,5kg, malo predebeli labrador).
dakle,operacija je iza nas (matko, topolšica) i nadamo se najboljem...
ono kaj mene sad zanima je, kako nakon operacije...
na netu i ovdje ima mnoštvo detalja o samoj operaciji, ali vrlo malo o oporavku.
u bolnici smo dobili uputstva na papiru , ali to je nama dosta neizvedivo.
npr, pas treba mirovati... pa molim, kako smiriti labradora od osam mjeseci?
od operacije je prošlo 5 dana, pesek staje na operiranu stranu, i nemoguće ga je smiriti...
susrečem se i s tehničkim problemima, živimo u zgradi, a mali odbija obavljanje nužde na pelenu....
ima onaj okovratnik oko glave, a očito ga svrbi obrijano područje (ne čini mi se da ga rezovi muče, nego površina na kojoj je obrijana dlaka i koža koja je iziritirana mašinicom). što učiniti s time?krema?
bilo kakvi savjeti iz iskustva su dobrodošli...
mala30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 20:43   #91
Quote:
maria2 kaže: Pogledaj post
Bojim se da moj pas ima displaziju kuka. Naime, velik je i težak (50 kg) i po karakteristikama svoje pasmine je sklon displaziji. U zadnje vrijeme sam primjetila da nakon ležanja, kad se digne, prvih par koraka šepa, a onda je kao normalno. Bila sam sa njim kod veterinara koji nakon pregleda nije posumnjao na displaziju......
ovakvu priču smo i mi imali...s tim da nas naš veterinar nije liječio hranom, nego je dijagnoza bila panostitis...
pa smo onda otišli na RTG na svoju ruku...
preporuka Rtg obaviti što ranije...
mala30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 22:02   #92
Quote:
mala30 kaže: Pogledaj post
bilo kakvi savjeti iz iskustva su dobrodošli...
Moja je pesica operirala laktove, jedan po jedan, isto zbog displazije. Postoperativni problemi otprilike su isti, samo što smo mi bili u prednosti da stanujemo u kući pa je trebalo prijeći samo šest stuba do ceste. Hodala je strogo na lajni, nosila ovratnik ma koliko joj se to nije sviđalo, svaki pokušaj hopsanja pratilo je NE, a onda maženje i glađenje za utjehu , niz tih par stuba praktično sam je nosila na oprsniku tako da se što manje oslanja na prednje noge - postoje slične "gaće" i za stražnji dio, samo je pitanje veličine, izlazile smo četiri puta dnevno po pet minuta - koliko treba za obavljanje nužde, sve dok je trebalo, a poslije smo počele polako šetuckati.

Pretpostavljam da nemate lift pa ćete maloga ipak morati natjerati na pelenu ili ga napola nositi u tim "gaćama". Obavezno treba smršaviti. Pretpostavljam da se ne kukove odnosi isto što i na laktove, to jest hrana i dodaci prehrani. Nama je Matko preporučio Petvital tablete uz uobičajenu hranu ili Hills (više se ne sjećam oznake). Poslije su joj laktovi još bili neko vrijeme natečeni - pretpostavljam da je to u pitanju limfna tekućina pa smo je lagano masirali arnikinim gelom dr. Theiss za sportske ozljede.

Nije ju bilo lako smiriti ni to sve izdržati - s prvim je laktom imala šest mjeseci, a s drugim deset, ali se isplatilo: danas trči kao hrt i nitko joj ne bi rekao da je ikada bila bolesna.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 23:57   #93
nakon operacije

Didi, hvala
čitala sam Vaše postove prije(zapravo, i oni su jednim dijelom pridonijeli da odemo do Matka9
Obavljanje nužde izgleda ovak-muž ga vodi na lajni ,a ja ga držim otraga s ručnikom(to su nam pokazali na klinici) do lifta,pa laganini do livade. nema stepenica.nakon nužde, muž ga nosi doma....
problem je i kontrola po stanu, tu ga je jako teško smiriti. ima li kakvih igri koje bi djelovale,a da je pas fizički neaktivan?( i sad pišem jednom rukom, a drugom ga "čoham")
hrana nam je isto problem,koliko manje hrane treba davati neaktivnom psu?
muči nas i taj svrbež. koristimo kremu Vet gold, po preporuci veterinarke iz pet centra,al ne vidimo baš neke koristi.
inače, danas smo skinuli zavoje, ima tri reza, nema šavova....
sutra skidamo tu zaštitu kaj nosi oko glave...
što se tiče dodatnih preparata, matko je rekao -ništa, jer su mu hrskavice neoštečene, pa je u ovoj fazi to bespotrebno...
eto, to je sve kaj nas trenutno muči
mala30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 01:13   #94
Ovo za hrskavice je dobra vijest. Ručnik smo i mi upotrebljavali za pokojnog laba kad su mu pod stare dane počeli otkazivati kukovi, ali je on volio šetati, a znali smo da se više nikad neće vratiti na staro, pa smo mu napravili takve nekakve gaće za pridržavanje - slično kao oprsnik, samo otraga. U to je vrijeme takve "nosilice" u Zagrebu radila samo jedna privatnica, na nekom visokom katu, koja nam nije htjela dati primjerak (uz polog novca, naravno) da Dikonji probamo veličinu. Kod vas će to srećom kratko trajati.

Ako od Matka nemate nikakvu preporuku za hranu, a s obzirom da je u pitanju ipak osmomjesečno štene koje još raste i treba mu puno koječega za normalan razvoj, moja je ideja da se raspitate za neku light hranu (manje kaloričnu, a sa svim potrebnim sastojcima), a ne da musmanjujete obroke, jer ćete mu na taj način uskratiti i sastojke koji su mu potrebni.

Situška je kao štene jela Royal Canin za juniore (ne znam više točan naziv) pa sam se kod njih posavjetovala s veterinarom i neko je vrijeme jela posebnu hranu za zglobove - veterinarska linija. Onda nam je Matko rekao za Hills i na kraju se nekoliko mjeseci hranila Eukanubom iz njihove veterinarske linije, a sad zglooe održavamo Eukanubom iz normalne palete pod nazivom Sensitive Joints - to pamtim, jer je stalno na tome.

Ne znam čime hranite maloga, ali možda ne bi bilo loše skoknuti do Royal Canina i konzultirati se s njihovim vetom. Ali baš do DDL-a, kao uvoznika, a ne u pet dućanima. Ja sam bila kod njih dok su imali prostor iza Pet Centra na Drvinju, a sad su negdje na Jankomiru.

Inače, bar su mi tako rekli ljudi iz Udruge za pse vodiče, RC je najbolji za štence, jer od ovih drugih vrsta hrane prebrzo izrastu pa se kosti i mišići dobro međusobno ne usklade. Istina je da je i Situška othranjena na RC-u pa ipak... No, kod nje je to bilo genetski, jer su joj i sva braća i sestre imala sličan problem.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 16:49   #95
nakon operacije

Didi, puno hvala.
pročitala sam post skoro odmah, al je bilo nemoguće nešto napisati. jučer smo skinuli okovratnik, pa smo imali puno posla , uglavnom dan nam se sveo na "blacky ne liži!, Blacky ne hodaj!, Blacky daj se smiri!, pa opet - Blacky ne liži!! tak da smo dan proveli na podu, u češkanju i vikanju "Ne!"

što se jela tiče, blacky je bio na RC-u , (uz puno vjetrova i stolice veličine manjeg brda), pa smo prešli na barf. i to nam je super...
e, sad, kak je pas uvijek bio velik (najveći u leglu ), a i sad je veći i jači od nekih labradora jednogodišnjaka, imamo problema kaj se tiče doziranja hrane.
trenutno smo barf zamijenili gastrom, al u istoj količini kao što smo jeli čisti barf.
i nemam pojma jel gladan(mada znam da su oni uvijek gladdni) ili mu je i to previše. ima negdje tema o barfu, pa ću probati tamo postaviti pitanje..
za nagradice koristimo Hilsovu hranu za labradore, sušene goveđe žile, uha i sl.
kad smo kod staraca na ručku, dobi veliku goveđu kost(to starci specijal za njega kupuju ) i zelenjavu, mrkvu i sl iz neslane juhe...
jednu rundu Petvital Gag smo popili kad je bio star 4-5 mjeseci i kad smo se nadali da je u pitanju panostitis. i trošimo MVP.

da li ograničavati kretanje po stanu ili ga pustiti i paziti da ne divlja?
mala30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 13:19   #96
Quote:
mala30 kaže: Pogledaj post
problem je i kontrola po stanu, tu ga je jako teško smiriti. ima li kakvih igri koje bi djelovale,a da je pas fizički neaktivan?( i sad pišem jednom rukom, a drugom
što se zabave (mentalne) tiče, preporučila bih vam nabavku Buster cube igračke http://www.youtube.com/watch?v=g2dy0...om=PL&index=58 i Kong igračke.
buster cube nisam vidla nigdje u hrv, ali kong se može nabaviti, a također se mogu nabaviti igračke na isti princip po pet shopovima. iako, osobno, ipak bih se potrudila nabaviti kocku, jer mislim da bi to pas najmanje natjeravao po stanu
malikali is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 22:20   #97
Mala, s BARF-om nemam iskustava, ali se nadam da će tvojem labu pomoći.

Što se tiče smirivanja, najsigurnije bi ga bilo staviti u boks. Međutim, ako na to nije do sada naučio, ne bilo dobro da boks shvati kao kaznu ili nešto neugodno. Dakle, smiruj ga koliko možeš. Kong je dobra igračka, ali ne tako da ga naganja po stanu, što kongu i jest osnovna namjena. Vjerujem da je Malikali mislila na trik s hranom koju sakriješ u kong (namažeš rupu iznutra paštetom ili sirnim namazom pa beštija gura jezik unutra i liže. Doduše, može ti se dogoditi da bude previše nestrpljiv pa ćeš onda dobiti kongač u dva dijela.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 14:18   #98
Ne znam ništa o psima, niti sam ikada imala psa, ali ova vaša tema me je potaknula da napišem jedan slučaj koji je imala moja frendica sa svojim psom što se tiče te bolesti.
Imala je njemačkog ovčara i nije joj bio prvi - cijela njezina obitelj obožava tu pasminu.

Živi na selu u kući na osami, jer je cijela šumetina iza kuće njihova.
Uvijek su nabavljali njemačke ovčare sa rodovnicom i vodili ogromnu brigu o njima i stvarno se itekako kuže u sve što je takvom psu potrebno.
Ne znam jesu li ti psi ikada hodali po asfaltu, a što se stepenica tiče - 3 stepenice do trijema i to je to.

Ovaj posljednji kojeg su imali je imao displaziju kukova, iako su mu oba roditelja bili vrhunski psi i platili su ga itekako masno.
I to navodno gadnu displaziju - ne kužim se u te stadije i stupnjeve, ali znam da je taj pas dok je bio mlad još i bio OK, mogao je hodati normalno.
Znam da mi je ona ukazivala i objašnjavala da to ima i da se to vidi po hodu, ali ja nisam ništa primjećivala.
Još znam kako mi je bilo smiješno što su ga nosili uz te 3 stepenice do trijema, ograničavali mu koliko će trčati i skakati - ja o tome nisam imala pojma (ne znam niti sada), ali bili su mi smiješni (mislim, njemački ovčar je ipak mrcina od psa).

Međutim, stanje mu se počelo relativno brzo pogoršavati, unatoč svom njihovom trudu.
Na kraju nije mogao hodati - eventualno par koraka i to je to.
Bolilo ga je i na kraju su ga uspavali, jer mu više ništa nije pomagalo.

Znam da niti njima nikako nije bilo jasno kako i zašto, jer sudeći prema precima ne bi trebao imati genetsku sklonost, a niti uvjeti života mu nisi bili niti približno povoljni za razvoj te bolesti, a pogotovo što oni znaju za to i stvarno jako paze sa svim svojim psima.
Iako žive na selu, nisu ljudi koji drže pse "po seoski", jer su veliki obožavatelji i posvećuju psima ogromnu pažnju i brigu.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 15:23   #99
hvala svima...
evo, danas se već snalazimo puno bolje, blacky samostalno izlazi van na parminutnu nuždu i to je to..
po stanu ga je puno teže smiriti, ova kocka mi se čini zanimljivom, al kak je kod nas nema, probat ćemo naći neku sličnu stvarčicu (npr. padaju mi na pamet neke igračke za one čisto male klince)
kong nam traje moždA pol sata dok ne izvuče hranu van, a onda još nekih sat vremena dok kong nije u dijelićima .
za prehranu kontaktiramo animacanisa, tak da je i to pod kontrolom.

pas s papirima i displazija?
blacky ima papire i "masno" je plaćen.
papire ima samo zbog toga da se eventualne bolesti svedu na minimum. a do njegovih osam mjeseci , možda je bilo svega skupa tri tjedna da nismo vidjeli veterinare..od običnog zaraznog kašlja (puta 3), sumnje na upalu pluća, "panostitisa", a da nam u međuvremenu nije dosadno malo smo si razrezali jastučiće, peti prst i sl. i konačno do utvrđivanja displazije i same operacije...

kontaktirali smo uzgajivača o problemima s pesom i displazijom, na što su nam elegantno ponudili drugog psa. jebemti, ko da je pas komad obleke koji ti se ne sviđa, pa si bumo to zamijenili
ma bilo je tu svega..

e tak, sreća je da imamo internet, da imaš koga pitati, da te ljudi znaju uputiti, dati savjet ... i konačno da imaš mogućnost, omogućiti pesu najbolju pomoć i njegu za njegove probleme...
mala30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 14:26   #100
Pozdrav!


Imamo bernskog planinskog psa od 10 mjeseci koji je zadnjih par tjedana počeo šepati na zadnju desnu nogu. Nije to šepanje u smislu da vuče nogu nego imam osjećaj da ju više štedi dok staje na nju. Odveli smo ga slikati na veterinu i dobili smo snimke koje kažu kako ima displaziju stupnja D. S obzirom da se radi o relativno mladom psu za tako velik stupanj displazije zanima me ima li netko iskustva sa takvim slučajem i što je najbolje učiniti? Na veterini su rekli da postoji mogućnost ugradnje kukova što se ne radi u HR, a od opcija dostupnih u HR predlažu ugradnju pločice što nije dugoročno rješenje... Što raditi?

Svi savjeti i prognoze su više nego dobrodošli!
Astor14 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:49.