Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2009., 13:56   #1
Aditivi za diesel gorivo?

Zanima me jeli netko koristio kakve aditive za dizelsko gorivo? Ima li to kakvog smisla točiti u eurodiesel i dali se stvarno poboljšava rad motora zimi ili je to samo marketinški trik?
Ima li netko kakvih iskustava?
nitro123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 14:09   #2


sad će mister 10% (ili, bolje rečeno 9%)
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 14:28   #3
Koji dizel motor, koji aditiv...
Stari dizel, novi dizel, istrošeni dizel...
Aditiv za ćišćenje sustava, aditiv protiv parafinizacije, aditiv protiv proljeva (ups, krivi aditiv...), protiv čađenja...

No, tako opširno pitanje, tako opširan odgovor...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin

Zadnje uređivanje STINGer : 18.02.2009. at 14:35.
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 14:47   #4
Ti Gogo očito nisi dobro pročitao pitanje. Čim troši eurodizel,može se naslutiti da se radi o motoru novijeg godišta, a kada se pita dali poboljšava rad motora onda se vjerovatno ne misli na čađu i smrzavanje.
nitro123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 14:52   #5
da , poboljsava
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 15:00   #6
Quote:
nitro123 kaže: Pogledaj post
Ti Gogo očito nisi dobro pročitao pitanje. Čim troši eurodizel,može se naslutiti da se radi o motoru novijeg godišta, a kada se pita dali poboljšava rad motora onda se vjerovatno ne misli na čađu i smrzavanje.
Ja sam dobro pročitao pitanje...
to što troši eurodizel ne znači ništa. Može ga točiti i u ZETOR-a starog 35 godina.

A poboljšavanje rada motora (što nije isto kao i poboljšavanje pokretanja motora), može značiti cijelu paletu stvari,. od tišeg rada, preko mirnijeg rada, pa sve do manje potrošnje...

Manje ćađe i lakše paljenje su samo dio mogućih kriterija...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 15:07   #7
Dobro onda evo konkretno me zanima dali motor mirnije radi i dali se zimi na minus temperaturama lakše pokreće.
nitro123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 15:15   #8
Quote:
nitro123 kaže: Pogledaj post
Dobro onda evo konkretno me zanima dali motor mirnije radi i dali se zimi na minus temperaturama lakše pokreće.
Ako staviš aditiv koji služi za ćišćenje vodova, dizni i ostaloga što provodi naftu iz rezervara do cilindar, i ako je taj aditiv protiv parafinizacije (smrzavanja) dizela, onda pomaže. Motor lakše pali i mirnije radi, i manje eđi.
ALI, pod pretpostavkom da su ostalle komponente samog motora ispravne i dobro podešene. Prije svega filtri da su čisti, kopmresija uredna, i grijači ok.
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 16:00   #9
Sve je to divno, staviš aditiv on čisti, pere.......
Kad sam vozio golfa II stavljao sam razne adtitive i auto se nije ništa bunio, imao sam subjektivan osječaj da radi bolje.
Sad vozim clia dci i volio bih staviti neki aditiv prevenstveno zbog smrzavanja goriva a i iz drugih potencijalih razloga no netko je ovdje spomenuo da u novije dizele nije baš poželjno stavljati kojekakve aditive zbog čega ne znam.

E sada neka mi netko preoruči kako i što i nema problema.

Zato prije stavljanja atitiva treba znati koji je razlog stavljanja istog, i ne očekivati čuda od aditiva.
debeliz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 20:54   #10
To pitanje sam davo prije htio postavit al nisam...
Frend mi je prije 1 god dao onu tabletu za gorivo (ne znam ime ali znam da piše na kutiji da ima s njom manje štetnih plinova, auto manje troši, mirnije radi bla bla) i nisam ju imao namjeru stavit jer sve koje sam pitao (stariji ljudi pa bi rekao čovjek iskusniji) rekli su da to je bacanje love, niš to ne pomaže...
I pošto sam imao tabletu ubacim ju ja u 40L benzina (auto koji vozim ima 15 god) i zaboravim na to, da bi nakon par dana kad su temp bila cca -5 osjetio da auto mirnije radi, kako sam znao da je tableta unutra odma sam pomislio da je zbog nje al se nisam htio napaljivati na to nego sam pratio rad motora do kraja tanka.
Po mom subjektivnom mišljenju ta tableta i nije neko bacanje love, osjeti se, istina ne puno. Pošto kod starih auta sve puno više dolazi do izražaja zanima me slično iskustvo?
Nakon toga sam još par puta ubacio tabletu i nisam žalio za tih 25kn koliko stoji jedna, osjetila se razlika.
Kasnije je frend u svog TDa 1.9 sa 300 000 na leđima također ubacio jednu na 50L i on kaže da lakše pali ujutro i da mirnije radi.
Pa me zanima dal je to stvarno subjektivan dojam koji je lažan ili ima u tome ipak nešto?

Naravno nemam namjeru stalno bacat te tablete, eventualno svaki 5-6 puni spremnik, i to samo kad je hladno.
Micek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 21:09   #11
Quote:
Micek100 kaže: Pogledaj post
To pitanje sam davo prije htio postavit al nisam...
Frend mi je prije 1 god dao onu tabletu za gorivo (ne znam ime ali znam da piše na kutiji da ima s njom manje štetnih plinova, auto manje troši, mirnije radi bla bla) i nisam ju imao namjeru stavit jer sve koje sam pitao (stariji ljudi pa bi rekao čovjek iskusniji) rekli su da to je bacanje love, niš to ne pomaže...
I pošto sam imao tabletu ubacim ju ja u 40L benzina (auto koji vozim ima 15 god) i zaboravim na to, da bi nakon par dana kad su temp bila cca -5 osjetio da auto mirnije radi, kako sam znao da je tableta unutra odma sam pomislio da je zbog nje al se nisam htio napaljivati na to nego sam pratio rad motora do kraja tanka.
Po mom subjektivnom mišljenju ta tableta i nije neko bacanje love, osjeti se, istina ne puno. Pošto kod starih auta sve puno više dolazi do izražaja zanima me slično iskustvo?
Nakon toga sam još par puta ubacio tabletu i nisam žalio za tih 25kn koliko stoji jedna, osjetila se razlika.
Kasnije je frend u svog TDa 1.9 sa 300 000 na leđima također ubacio jednu na 50L i on kaže da lakše pali ujutro i da mirnije radi.
Pa me zanima dal je to stvarno subjektivan dojam koji je lažan ili ima u tome ipak nešto?

Naravno nemam namjeru stalno bacat te tablete, eventualno svaki 5-6 puni spremnik, i to samo kad je hladno.
važni podaci.

za stare aute bilo koji aditiv pročisti sustav za napajanje gorivom i odmah se bolje osjeti i čuje.
probaj to isto napraviti sa novim autom, koji nema naslage prljavštine, izgorjelog ulja, čađe, kamenca....na ventilima, usisnoj grani, injektorima ili diznama, pa ćeš vidjeti kako će ti biti žao što nisi tih 25 kuna zapio.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 21:32   #12
Točno kako si napisao je moje mišljenje o tome svemu.
Koliko često bi bilo dobro davat autu bonkase?
Micek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 09:53   #13
ja bih mu radije davao nesto tekuce
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 10:42   #14
pa sad, ovisi.

recimo, te tablete rastapaju i neke od naslaga iz rezervara, ako ih ima. ako ih ima puno, skupljaju se u filteru goriva. zimi, može nastati problem.
ako ima nekih nečistoća i naslaga između filtera i bosch pumpe, to sve završi u bosch pumpi ili u injektorima. nema kam drugud, osim ako su tak mali dijelići da ih dizna ispljune u cilindar.

ponekad je bolje imati naslage tam di su i bile nego da se šeću okolo po motoru. ovisi o puno stvari.
jedna od njih je starost auta. što stariji auto, to bolje podnosi takve nečistoće, ako ih ima.
benzinac lakše, dizel teže. noviji motori još valjda nemaju takve probleme. ali kod njih je čistoća goriva jedan od preduvijeta za dobar i normalan rad.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 11:07   #15
Evo mene napokon na svome!!

Tako je iz svoga iskustva i iskustva svojih prijatelja, aditivi podoljsavaju svojstva Dizela, auto lakse pali bolje sagorjeva. Zimi se dizel neparafinizira. I tu se vidi razlika. Ima ih zakupiti u tableticama ili u tekucini! volio bi da pisu oni koji imaju takva iskustva..... takoder je po nemi (opet iz iskustva) moze se napraviti 10l Dizela i 1l euro super 95 pogotovo zimi. Vidjeti ce se razlika ta varijante se moze koristiti prije tehnickog za eko test...

Molim da kao potvrdu ovoga se jave sa iskustvima mjesanja 10l D+ 1l B hvala.
logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 15:32   #16
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post


sad će mister 10% (ili, bolje rečeno 9%)
stigao je. ali, mislim da nije od uzbuđenja pažljivo pročitao cijeli topic.
__________________
"If we don't go crazy once in a while, we'll all go crazy." Hawkeye Pierce, MASH 4077
kowalski is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 20:26   #17
Quote:
logicar kaže: Pogledaj post
Evo mene napokon na svome!!

Tako je iz svoga iskustva i iskustva svojih prijatelja, aditivi podoljsavaju svojstva Dizela, auto lakse pali bolje sagorjeva. Zimi se dizel neparafinizira. I tu se vidi razlika. Ima ih zakupiti u tableticama ili u tekucini! volio bi da pisu oni koji imaju takva iskustva..... takoder je po nemi (opet iz iskustva) moze se napraviti 10l Dizela i 1l euro super 95 pogotovo zimi. Vidjeti ce se razlika ta varijante se moze koristiti prije tehnickog za eko test...

Molim da kao potvrdu ovoga se jave sa iskustvima mjesanja 10l D+ 1l B hvala.
koliko košta popravak kad se ovo primjeni na common rail diesel motoru?
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 22:03   #18
Pa tak - oko 700€ dize, još 500 pumpa, niskotlačna je valjda Ok ....sa rukama 1500 eura. Ma kaj je to. U birtiji zapiješ više.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 22:11   #19
ali užitak koji imaš dok si uvjeren da si pametniji od svih servisera i forumskih mudraca-neprocjenjivo!!
__________________
"If we don't go crazy once in a while, we'll all go crazy." Hawkeye Pierce, MASH 4077
kowalski is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 01:57   #20
Quote:
logicar kaže: Pogledaj post
Evo mene napokon na svome!!

Tako je iz svoga iskustva i iskustva svojih prijatelja, aditivi podoljsavaju svojstva Dizela, auto lakse pali bolje sagorjeva. Zimi se dizel neparafinizira. I tu se vidi razlika. Ima ih zakupiti u tableticama ili u tekucini! volio bi da pisu oni koji imaju takva iskustva..... takoder je po nemi (opet iz iskustva) moze se napraviti 10l Dizela i 1l euro super 95 pogotovo zimi. Vidjeti ce se razlika ta varijante se moze koristiti prije tehnickog za eko test...

Molim da kao potvrdu ovoga se jave sa iskustvima mjesanja 10l D+ 1l B hvala.
To sam i ja prije 10 i vise godina radio kad je bilo jako hladno ali sam sipao regular (tada ga je jos bilo u prodaji) a jos bolja opcija je bila MOTORNI PETROLEJ ali ga nije bilo u slobodnoj prodaji i tesko je bilo doci do njega.

TO NE VRIJEDI ZA MODERNE DIZELE i svaki najmanji dodatak benzina moze sjebat motor, kao sto je to @CDRW vec napisao, za njih se koriste samo i iskljucivo aditivi, u EU drzavama zimi dizel gorivo drzi do -22, a neki i jos nize (npr Aralov Ultimate diesel - kad se pojavio u prodaji reklamirali su ga da drzi do nize temperature i da motor mirnije i tise radi -povecali su cetanski broj) ali po dobrom starom obicaju u Hrvatskoj to mozes okaciti macku o rep, kao i hrpu drugih stvari.

P.S. Mercedes je pocetkom 80-ih godina kod extremno niskih temperatura dozvoljavao cak do 35%benzina u dizel gorivu za kamione, ne znam da li je isto vrijedilo i za osobne automobile.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:15.