Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2015., 05:09   #61
Quote:
serpentine kaže: Pogledaj post
Twinkle, mislim da si na samom pocetku pomjesala ospice i vodene kozice (po koje svi u blizoj udaljenosti idemo pokupit kod susjeda cim se pojave posto u starijoj dobi mogu biti opasne po zivot a kao djete se samo do dobro nagrebes)
Moguce ili ne,zapravo mislim da je problem u tome sto se,odakle ja dolazim,ospicama nazivaju i kozice,stoga ako upitas moju majku ona ce ti reci da smo ospice imali svi. Bas cu je pitati za potvrdu.
Ali cjepivo postoji i za vodene kozice,ne kao obavezno,ali sve cesce koristeno,iako se radi o prilicno bezazlenoj djecjoj bolesti. No nije tema cijepljenje ljudi,nego pasa,da ne idemo previse u off-htjedoh samo reci da se zadnjih godina cijepi i protiv stalnoprisutnih i ne tako opasnih bolesti,a po meni bez potrebe,osim tamo gdje postoji rizik od komplikacija(i ne,ne smatram da je imati 65 godina rizik,mada se to navodi kao rizik kad je u pitanju gripa i apelira se na tu starosnu dob da dodju po svoje ''zdravlje iz bocice'' ).

Sorry na offu,kad smo se vec dotakli i cijepljenja kod ljudi,jer jbg...nije tu velika razlika izmedju nas i drugih zivotinja.
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 11:30   #62
Mimo da odgovaramo samo jednoj osobi ovdje, imala sam bas prošle godine užasnih problema kako cijepiti bjesnoću a zarazne nismo, to ćemo ove.
Jer mi je kujica cesto u lošoj fazi sa autoiminom bolesti i nitko od vetova nije preporučio cijepljenja a opet moras ovaj zakonski dio.
Sva sreća doveli smo ju u red sa zdravljem uz neko zakašnjenje pa je dobila ono obvezno cijepivo, no kad je zdrava ne mislim ali kad ju uhvati faza sve se tresem kako ce proci...
Evo bas slijedeci mj idem na jedan pregled, opet ima nekih problema a cijepljenje nam u četvrtom mj, samo da vidimo sto i kako do tada.
Zarazne cu ove godine sigurno negdje kasno proljeće, i dalje smatram da su važne pogotovo za psa kao mog koji inače uhvati svaku bolest prije drugih pa se ne igram sa tim.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 13:43   #63
Twinke, znam, zato i naglasavam
Ljudi koriste nazive na nesto sto to nije a ospice i vodene kozice nisu ni priblizno isto
Vodene kozice je pozeljno dobit kad si djete (baz zato sto su opasne sto si stariji) dok se sa ospicama nije za igrat uopce
__________________
You can't use butterfly language to communicate with caterpillars
serpentine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 00:10   #64
Quote:
serpentine kaže: Pogledaj post
Twinke, znam, zato i naglasavam
Ljudi koriste nazive na nesto sto to nije a ospice i vodene kozice nisu ni priblizno isto
Vodene kozice je pozeljno dobit kad si djete (baz zato sto su opasne sto si stariji) dok se sa ospicama nije za igrat uopce
Kuzim nesporazum,ali sam govorila o vodenim kozicama(varicella ako zelis) i o tome da vise niti one nisu toliko ''pozeljne'' i da se sve cesce i protiv njih cijepi djecu.
Da budem iskrena,vise znam o cijepljenju pasa i macaka nego ljudi. Nas su sve redom pikali od malena za raznorazne stvari,nit nas je ko pitao da li zelimo nit su nam govorili puno zbog cega je to tako Ali znam da se ljudi cijepe od vise bolesti nego zivotinje.

Eto imam i autoimunu bolest,ne znam da li je od cijepljenja,kad znamo da puno vise faktora od cijepljenja utjece na zdravlje. A i imam psa sa alergijama. I ja i pas zivimo prilicno kvalitetno. Radije bih zivjela tako,nego umrla od necega ili izgubila psa zbog neke bolesti.

A kao laiku po pitanju tih stvari,puno vise bi mi znacilo istrazivanje koje kaze:uzorak pasa xy,starosne grupe od x-y,cijepljenih pasa x,necijepljenih y,redovno cijepljenih tokom cijelog zivota x,samo inicijalno cijepljenih y,broj oboljelih u tim grupacijama xy. Jer vidim i sama razilazenja,ovisno o faktorima utjecaja. A kad mi neki stricek kaze ''nasli smo u cjepivima majmunsku dlaku'',to mi bas i ne znaci puno. Ne znam zbog cega je majmunska dlaka vise gadna od majmunskog bubrega?
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 08:07   #65
Quote:
Twinkle T kaže: Pogledaj post
Eto imam i autoimunu bolest,ne znam da li je od cijepljenja,kad znamo da puno vise faktora od cijepljenja utjece na zdravlje. A i imam psa sa alergijama. I ja i pas zivimo prilicno kvalitetno. Radije bih zivjela tako,nego umrla od necega ili izgubila psa zbog neke bolesti.
Istaknula sam ono zbog čega sam ovo citirala, a drugo sam ostavila da ne okrnjim citat. Na drugom linku u mojem postu ima slika koja to isto kaže u duhovitom obliku, a ujedno prokazuje kao lažnu tvrdnju o tome kako se ljudski životni vijek produlljio zbog boljih uvjeta života. Nijedna se činjenica ne može promatrati izolirano, kao što to čine fanatični zagovornici jedne ideje. I s psima je tako. Svojom brigom za njih zapravo smo im produljili život, a u starijoj dobi neminovno se javljaju kojekakve boleštine do kojih ne bi ni došlo da je pas, recimo, umro u dobi od 5-6 godina, umjesto što je doživio 10 ili 12. Baš kao što kažu da se u moderno doba povećao broj oboljelih od šećerne bolesti tipa 2: naravno da se povećao kad je prije malo tko doživio četrdesetu. A i to se sada svrstava u autoimune bolesti.

Ne govorim o psima koji oduvijek i od rođenja pate od neke boleštine, bilo da je povezana s endokrinim sustavom, kao kod Afrine psice, ako dobro razumijem, ili s nekim drugim problemom, kao što je Sitkina ortopedija.

Quote:
A kao laiku po pitanju tih stvari,puno vise bi mi znacilo istrazivanje koje kaze:uzorak pasa xy,starosne grupe od x-y,cijepljenih pasa x,necijepljenih y,redovno cijepljenih tokom cijelog zivota x,samo inicijalno cijepljenih y,broj oboljelih u tim grupacijama xy. Jer vidim i sama razilazenja,ovisno o faktorima utjecaja. A kad mi neki stricek kaze ''nasli smo u cjepivima majmunsku dlaku'',to mi bas i ne znaci puno. Ne znam zbog cega je majmunska dlaka vise gadna od majmunskog bubrega?
Uz ovo ima još jedan problem. Zapravo nismo dovoljno informirani ni o lijekovima ni o cjepivima koja dobivamo i mi i psi, a baš ni o zaraznim bolestima. Zna se da je to nešto poželjno / nepoželjno, strašno / bezopasno (ospice? preboliš pa što?), ali većinom nismo stručnjaci za medicinu / veterinu pa ne možemo točno odvagnuti dobre i loše strane nekog postupka. Recimo za vodene kozice tvrdi se kako je onaj tko ih preboli u djetinjstvu doživotno imun na virus, samo ne znam što na to kažu oni kod kojih se taj virus ponovo aktivira u odrasloj dobi pa obole od herpes zostera.

Čini se da ni prirodno ni umjetno stečeni imunitet ne vrijedi doživotno, bar ne u svim slučajevima, no o tome nas nitko ne informira.

Recimo, kad je riječ o psećim cjepivima, oduvijek pse cijepim jednom godišnje. Ne baš u dan i sat jer me na to ne obvezuje propis, ali odstupanje nikad nije veće od mjesec dana. Jedno od tih cjepiva jest i zaštita od leptospiroze (sadržano u polivalentnom cjepivu). A sjećam se točno kako je dr. B. Ljolje u KOSSP-u objašnjavao da je ove naše gradske pse dovoljno cijepiti jednom godišnje, dok je kod pasa koji žive u močvarnim predjelima, posebno lovačkih, to potrebno ponavljati svakih šest mjeseci. Tako da paušalna tvrdnja o tome da cjepivo štiti godinu dana koju najčešće dobivamo kod veta očito nije baš sasvim točna. Meni bi tako bilo zanimljivo znati koliko "rži" koje od cjepiva koje moj pas dobiva (parvovirus, štenećak, leptospiroza, akutni hepatitis).

Zanimljivo je još nešto, a to je relativno nova pojava kod nas, uzrokovana nedostatkom cjepiva protiv koronavirusnog enteritisa (korone). Naime, iz nekog je razloga zaštekao uvoz cjepiva od trenutka kada smo ušli u EU, dakle, polovicom 2013. Odonda cjepiva nema. Sitko se do tada svake godine cijepila i protiv korone, a početkom prošle godine najednom ništa. Onda su se i ona i Jucko ipak cijepile u okviru "izvanrednog postupka". Jucko je tu manje zanimljiva jer je njoj vrijeme za cijepljenje došlo u drugoj polovici godine, kada je već bila prošla pošast korone koja je nastupila negdje u prvom kvartalu. Pred navalom pasa proljevaša vetovi su mahom okrivljavali nedostatak cjepiva. Sada, kada je izgleda postalo jasno da cjepiva do daljnjega neće ni biti, uvjeravaju vlasnike kako u 90% slučajeva tom prilikom uopće nije u pitanju bila korona i da koronavirus zapravo uopće nije tako opasan.

Ljudsko je shvaćanje prilagodljivo. Zato nas zapravo i ne treba čuditi širenje ovakvog antivakcijskog stava, i u vezi s ljudima i u vezi sa životinjama. Zarazne su bolesti, vjerovao to netko ili ne, postale rjeđe zahvaljujući cijepljenju pa je sad lako vikati "neću cijepiti" i dokazivati kako je "cjepivo opasno". Ne bih nam poželjela situaciju u kojoj će svako drugo-treće dijete ili kućni ljubimac stradati od zarazne bolesti pa da se lupimo po glavi i kažemo: "Vidi, a zašto nije bilo tako dok smo se cijepili?"

Ono što nam treba to su potpunije informacije o trajanju zaštite, a njih ne znam da li ima, bar što se tiče pasa. Dakako, trajanje zaštite ovisi o postotku procijepljenosti, kao i o samom cjepivu. Onako kako je to slučaj s cjepivom protiv bjesnoće: proizvođač tvrdi da cjepivo štiti jednu-dvije-tri godine, a u Hrvatskoj se ipak cijepi svake godine ne zato što proizvođač laže, nego zato što opasnost od bjesnoće još nije kod nas iskorijenjena do te mjere da bismo mogli cijepiti rjeđe. Bojim se, međutim, da da ćemo protiv zaraznih bolesti još dugo morati cijepiti svake godine jer se protiv zaraznih bolesti zapravo cijepi manji broj pasa, i to ne samo po selima i među neukim stanovništvom.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 08:24   #66
Didi
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 09:10   #67
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Ono što nam treba to su potpunije informacije o trajanju zaštite, a njih ne znam da li ima, bar što se tiče pasa. Dakako, trajanje zaštite ovisi o postotku procijepljenosti, kao i o samom cjepivu. Onako kako je to slučaj s cjepivom protiv bjesnoće: proizvođač tvrdi da cjepivo štiti jednu-dvije-tri godine, a u Hrvatskoj se ipak cijepi svake godine ne zato što proizvođač laže, nego zato što opasnost od bjesnoće još nije kod nas iskorijenjena do te mjere da bismo mogli cijepiti rjeđe. Bojim se, međutim, da da ćemo protiv zaraznih bolesti još dugo morati cijepiti svake godine jer se protiv zaraznih bolesti zapravo cijepi manji broj pasa, i to ne samo po selima i među neukim stanovništvom.
Nedavno sam malo više čitala o ovoj temi ali vezano uz mačke, no mogu preporučiti ove linkove koji se odnose na cijepljenje pasa, ako netko ima volje čitati:
https://www.aaha.org/public_document...guidelines.pdf
http://www.wsava.org/guidelines/vaccination-guidelines
syrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 09:57   #68
ja sam protivnica cijepljenja protiv zaraznih bolesti.
pas mi je primio cjepiva kao stene, te sa godinu dana.
potom je prosle godine cjepljen protiv "misje groznice" obzirom na to da zivimo prakticki na rubu sume i da je pas dnevno na sljemenu...(ako se dobro sjecam, receno mi je da to cjepivo drzi sest mjeseci).

nudilo mi se jos stosta: od uobicajenih do neuobicajenih cjepiva (meni je neuobicajeno bilo cjepljenje protiv kaslja, wtf??)

bjesnocu sam odradila prema zakonu.

bivsi psi: uredno procjepljivani do neke seste godine zivota, nakon toga vise ne, do desete godine bjesnoca, nakon desete ni bjesnoca vise ne.

zasto? zato jer sam godinama citala razne tekstove (ne mislim samo forume ) na tu temu. i zato jer mi je imalo logike. i zato jer se moj veterinar slozio samnom. i zato jer se nadam da svom psu radim dobro. a da nikome ne radim stetu.
varijabilna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 10:03   #69
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Nijedna se činjenica ne može promatrati izolirano, kao što to čine fanatični zagovornici jedne ideje. I s psima je tako. Svojom brigom za njih zapravo smo im produljili život, a u starijoj dobi neminovno se javljaju kojekakve boleštine do kojih ne bi ni došlo da je pas, recimo, umro u dobi od 5-6 godina, umjesto što je doživio 10 ili 12. Baš kao što kažu da se u moderno doba povećao broj oboljelih od šećerne bolesti tipa 2: naravno da se povećao kad je prije malo tko doživio četrdesetu. A i to se sada svrstava u autoimune bolesti.
Ma da,cijepljenje je,ako je,samo jedan od uzroka boljeg ili goreg kvaliteta zivota.


Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Ono što nam treba to su potpunije informacije o trajanju zaštite, a njih ne znam da li ima, bar što se tiče pasa. (
Da,i uz to puno opseznija istrazivanja kad je u pitanju ona losa strana,barem od ovih ovdje dostupnih. Pa bismo onda mogli birati ''manje zlo od veceg'',ako je vec do toga. Rekla sam vec-i sama vidim razilazenjasi koji se cijepe pa i dalje obole od necega,psi koji se ne cijepe,a ne obole od nicega... Vidim i koliko razliciti uvjeti zivljenja mogu da utjecu na neke stvari i sasvim mi je jasno da to govori u prilog ovom tvome:''Čini se da ni prirodno ni umjetno stečeni imunitet ne vrijedi doživotno''.
Ali me ovo ''bacanje'' informacija koje pozivaju na bojkot cijepljenja i izlaganje zivotinja po zivot opasnim bolestima,bez da znamo 100% da su tocne,izbija iz cipela A i ove tragikomicne price koje kruze Fejsom o masonima koji nam hoce kontrolirati mozgove,u suradnji sa farmaceutima

EDIT

Quote:
varijabilna kaže: Pogledaj post

nudilo mi se jos stosta: od uobicajenih do neuobicajenih cjepiva (meni je neuobicajeno bilo cjepljenje protiv kaslja, wtf??)
Mislis na tzv. Kennel Cough? Tebi neuobicajeno,meni uobicajeno. I jedno od onih koje smatram bezveznim. Zakonom nije propisano,ali i dalje s psima skoro nigdje ne mogu,jer svi traze i to cjepivo-hoteli za ljubimce,agility klubovi,treneri pasa,pet friendly mjesta itd. A bolest je,koliko je meni poznato,prilicno bezazlena osim za kronicne bolesnike. Ali kako vidim,ti si odradila inicijalna cjepiva i procijepljivanja,nije bas da nije cijepljen nikako.
To bi mi isto bilo zanimljivo znati-kakvo je stanje s oboljevanjem psa koji se cijepio do prve godine i da li je potencijalni prijenosnik poslije?
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 10:21   #70
Quote:
Twinkle T kaže: Pogledaj post
Mislis na tzv. Kennel Cough? Tebi neuobicajeno,meni uobicajeno. I jedno od onih koje smatram bezveznim. Zakonom nije propisano,ali i dalje s psima skoro nigdje ne mogu,jer svi traze i to cjepivo-hoteli za ljubimce,agility klubovi,treneri pasa,pet friendly mjesta itd. A bolest je,koliko je meni poznato,prilicno bezazlena osim za kronicne bolesnike. Ali kako vidim,ti si odradila inicijalna cjepiva i procijepljivanja,nije bas da nije cijepljen nikako.
To bi mi isto bilo zanimljivo znati-kakvo je stanje s oboljevanjem psa koji se cijepio do prve godine i da li je potencijalni prijenosnik poslije?
da, mislim na kennel cough. imao ga je i moj pas prije 3 godine. pokupio ga u grupi agility treninga. zato jer je njih troje doslo sa zarazenim psom na trening. i ok. izlijecili smo to. da li bi ga pokupio da je bio cijepljen protiv toga? mozda bi mozda ne bi.

ni sebe ne cijepim protiv gripe. do sada ju nisam imala (a radim direktno sa ljudima...sa puno ljudi...). ok, mozda me klepi mozda ne. ako me klepi odlezat cu, ako me ne klepi, izvukla sam se jos jednu godinu.

ima jedan magazin koji jako volim citati. Dog Naturally Magazine

i ne mislim da su ikakva sekta ili tak nekaj...
i doista mislim da je stvar izbora svakoga od nas kako cemo i sto cemo sa nasim zivotinjama.
varijabilna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 10:26   #71
Quote:
varijabilna kaže: Pogledaj post
da, mislim na kennel cough. imao ga je i moj pas prije 3 godine. pokupio ga u grupi agility treninga. zato jer je njih troje doslo sa zarazenim psom na trening. i ok. izlijecili smo to. da li bi ga pokupio da je bio cijepljen protiv toga? mozda bi mozda ne bi.
Ja recimo nisam znala za to cjepivo dok ne dodjoh ovamo,jer kako kazes,to i nije uobicajeno kod nas. Strcne se u nos,jednom godisnje ide i to je to. Eh sad,moje su stvarno cesto boravile na mjestima s puno pasa i nisu nikada dobile taj cuveni kasalj(niti bilo kakav drugi),ali kako je meni poznato,nije to nikakva teska bolest. Nesto poput nase gripe i ne bi trebalo da predstavlja problem zdravim psima. Ali eto,tako mi traze ovdje i onda hoces-neces moras. I uredno me svi traze da pokazem knjizicu sa cjepivima,da me barem jedan zaobidje
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 10:44   #72
Kali se svojedobno gnjavila preko mjesec dana sa kašljem, nije bilo baš lijepo i otišlo je na pluća. Freya je prije par mjeseci kašljucala dva dana i prošla bez antibiotika (vet je rekao da ni nije k.c. jer nije bila bordatella), liječili smo ju juhom Kennel cough obično pohara izložbe, agility natjecanja i ostalo, i u principu nisam protiv cijepljenja pasa za to na takvim većim skupinama, tj. među psima koji u tome sudjeluju. U grupici vlasnika pasa s kojima se družim/čujem/dopisujem 90 posto ih je ove jeseni/zime odradilo kašalj, neki s više, neki s manje muke. Voli se to iskomplicirati. Inače zbilja nisam zagovornik antibiotika i nepotrebnog pikanja, a interesantno, nije ni moj vet.

Nisam za cijepljenja na svu silu gluposti koju pas može kao pokupiti u parku i na koje ne možeš utjecati jer ionako ne možeš cijepiti na sve. Kali je bila cijepljena za coronu prema preporuci dr. Ćirića u VetPointu, pa je svejedno pobrala nešto, povraćala danima i bila na infuziji. Znači trebala sam ju cijepiti na sto stvari da to izbjegnem
ars boni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 11:47   #73
Quote:
varijabilna kaže: Pogledaj post
bivsi psi: uredno procjepljivani do neke seste godine zivota, nakon toga vise ne, do desete godine bjesnoca, nakon desete ni bjesnoca vise ne.
Sto su ti rekli vetovi na to; jesu te zvali kad si prekinula cijepiti bjesnoću?
Pitam jer mi je jedna 10 a druga ce 12 godina i nisam dobila pozitivna mišljenja od veta sa vise ne cijepimo, iako mi je jedna i dosta bolesna uz godine.
Ako nećeš tu, javi mi se na pp!
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 11:51   #74
Quote:
afra kaže: Pogledaj post
Sto su ti rekli vetovi na to; jesu te zvali kad si prekinula cijepiti bjesnoću?
Pitam jer mi je jedna 10 a druga ce 12 godina i nisam dobila pozitivna mišljenja od veta sa vise ne cijepimo, iako mi je jedna i dosta bolesna uz godine.
Ako nećeš tu, javi mi se na pp!
ne, nitko me nije zvao. ali, rekla bih da sustav nije bio uredjen tako kao danas. kaj smo mi devedesetih imali markice one, sugave knjizice, kakvi mobiteli, kakvi chipovi pasa...

danasnji pas mi ima 5,5 godina, tako da sad pretpostavljam da bi zvali.
varijabilna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 11:56   #75
Hvala ti!
Ma problem je bio veliki prošle godine kako je Alba bila jako slaba ali nitko nije htio potpisati da zbog zdravstvenih razloga pas ne moze primiti cijepivo, negdje sam ranije pročitala da je to moguće da Vet da potvrdu ako pas nije zdrav da primi to cjepivo.
Razgovarati cu malo i ove godine da vidimo kako s njom dalje..
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 19:40   #76
ja ću ponoviti ono što sam napisala prije neke dvije godine kad senior od staraca nije bio cijepljen po veterinarovoj preporuci.
vet to upisuje u kompjuter, gdje je cijela povijest bolesti. pas ne smije dolaziti u kontakt s ljudima koji nisu članovi obitelji, kao ni sa životinjama izvan obitelji. sve ostale životinje u obitelji koje se mogu eventualno zaraziti bjesnoćom moraju biti cijepljene (psi, mačke, tvorovi). pas ne smije izlaziti iz svojeg dvorišta.
za našeg psa to nije bio problem, bio je jedva pokretan zbog duboke starosti. uz to, cijepljena je mačka koja inače ne bi bila.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 19:48   #77
Što se kašlja tiče, (istina, nismo radili nikakve analize da utvrdimo koji je točno mo u pitanju) svakih godinu dvije se kod nas masovno javlja
U jednom momentu mi je došlo da nabavim plan grada i stavljam točkice na ulice kako se ljepo pravilno širilo
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 20:57   #78
Pa ja sam sklonija platiti 100 eura titar test nego cijepiti psa svake godine. Nije li to zdravije za psa?
varijabilna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 23:31   #79
Quote:
varijabilna kaže: Pogledaj post
Pa ja sam sklonija platiti 100 eura titar test nego cijepiti psa svake godine.
I ja! Ovaj titar je spominjao Lunin veterinar kada sam mu spomenula da ova cjepiva 'drže' i dvije tri godine te da u nekim državama nije nužno pse cijepiti svake godine. Moj je prijedlog bio da Lunu cijepi svake druge godine, a ja platim cjepivo svake godine i dobijem upis u knjižicu. S gnušanjem je odbio. Razumijem ga, mora štiti zakon. Ali, moje je da štitim svoju Lunu, čak i po cijenu kršenja tog zakona.

Prošle je jeseni Luna imala grdnih zdravstvenih problema čemu je kumovao veterinarski previd i usred te kalvarije Lunu je trebalo cijepiti protiv bjesnoće. Jedan veterinar u ambulanti u kojoj liječim Lunu htio ju je takvu (napuhanu k'o balon, uvećane i oštećene jetre) cijepiti, no ja sam to odbila, po cijenu plaćanja kazne. Tako sam prekoračila rok jedno četiri mjeseca, sve dok mi se Luna nije oporavila. S obzirom da ove godine navršava 10 godina, razmišljam da samoinicijativno počnem razvlačiti rokove za cijepljenje. Nit' se mi krećemo po šumama i gorama, nit' živimo u rubnom području grada, pa da bi ona imala bliske susrete s bijesnim lisicama i tako ugrozila bilo čiji život.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 07:05   #80
Malo slabije shvaćam. Ne znam je li to tako samo jutros ili oduvijek? Pa molim objašnjenje o tome kako titar test može biti zamjena za cijepljenje protiv bjesnoće.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:35.