Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2011., 14:26   #1
Robert Pauletić-akcija za bojkot

osnovana je na fejsu i grupa potpore...POMOZIMO PAULETIĆU-SINKRONIZIRAJMO GRUNTOVČANE
Sindikalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 14:51   #2
Quote:
Sindikalista kaže: Pogledaj post
Splitski kviz majstor i putopisac Robert Pauletić pokrenuo je na facebooku akciju za bojkot distributerske kuće Continental Film iz Zagreba zbog njihove, kako kaže, nasilne kajkavizacije stranih crtića za djecu, piše Slobodna Dalmacija.

Pauletić tvrdi kako je sinkronizacija poznatih crtića pretjerano puna kajkavskih izraza, te da je riječ o zlonamjernom silovanju jednim dijalektom i naglaskom koji ni po čemu nije važniji od drugih.

U trenutku pisanja ovog teksta grupa je premašila broj od tri tisuće članova među kojima su uglavnom Dalmatinci i roditelji koji se kajkavskim dijalektom u crtićima susreću često.

Tko plača ovog trolla????

Sad kad Hrvatska izlazi iz recesije i kada su pozitivni učinci rada naše Vlade s premijerkom Jadrankom Kosor na čelu uzeli zalet odmah na hrvatsko jedinstvo neki takav uzurpator zabija nož u leđa
Ovako nešto ni sama Jaca ne bi napisala.

Da, slažem se sa njime jer to je ništa drugo do zagađivanja jezika. Jednako kao i da su na ekavici sa piroćanskim naglaskom. Pitaj bilo kojeg učitelja ili nastavnika hrvatskog jezika što misli o tome.

A što je pak to: urbano-jugoslavenski uzurpator???
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 14:57   #3
Pauletić je donekle u pravu, ali koliko znam Continental je privatna firma koja može raditi kaj želi sa svojim novcima. Nek si Pauletić osnuje svoju firmu u kojoj će sinkronizirati samo na lokalni splitski govor.


P.S. Ja ću napraviti peticiju da se smanji teror klapama na CMC-u i da se stavi malo zagorskih pjesama, a ne po cijele dane dišperan san u te i te spike.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 15:06   #4
Ne favorizira se ni jedan dijalekt!

Studio za sinkronizaciju uvijek prilagođava jezik i narječje pojedinim likovima u filmu. Svaki film ima završno audio miksanje u studijima naših principala u Londonu i kao takav film biva odobren za distribuciju. Važno je i napomenuti da je studio za sinkronizaciju dobio brojne pohvale i službena priznanja do danas za svoj rad.

Postupak sinkronizacije radi se u suradnji s uvaženim inozemnim stručnjacima na tom polju koji imaju za cilj održati usklađenost likova s onima kakvima su ih osmislili njihovi autori - kazao nam je Seid Ružić iz Continental Filma.

U Continentalu ističu da su u originalnim verzijama animiranih filmova također zastupljeni različiti strani dijalekti i da namjera distributera nikada nije bila niti će biti favoriziranje određenog dijalekta.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Moza...8/Default.aspx

"SVI U bojkot Continentala zbog nasilne kajkavizacije crtanih filmova", naziv je Facebook grupe koju je pokrenuo Robert Pauletić koji je dodao i rang-listu najiritantnijih "riči" zagrebačkog slenga: roćkas, guba, repka, buraz, fakat, kužiš, ideš, pesek, tekma, curke..... Uz popis je nadopisao kako je isti koristan i za Zagrepčane: "Neka znaju".

U opisu grupe koja je u dva dana skupila 3456 članova stoji: "Idemo u bojkot svih filmova u distribuciji Continental filma, svih njihovih DVD-a. Ne vodite djecu na Štrumpfove! Zaustavimo teror beozbraznih sinkronizacija na zagrebački sleng. Spasimo dalmatinsku, slavonsku, istarsku, ličku djecu od svakodnevne nasilne kajkavizacije".
http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...ke/567185.aspx

Pa sad, Kaj reči?

Neka bude samo književni ili ako žele dijalakte neka ravnopravno budu zastupljeni čakavski, kajkavski, štokavski i sve hrvatske regije.
Ima čakavskog medijama, dosta riječi razumijem i znam, tako da nema nekog bojkota... Neka svatko čuva svoje.
__________________
- Danas je najvažnije da muškarac ima posao. Ljudi koji ne rade jako su dosadni i drugima i sebi. Morate biti strastveni, angažirani i pridonositi zajednici, ali i svijetu - dizajner Tom Ford.

I cheated myself, Like I knew I would, I told you I was trouble,You know that I'm no good....
no good is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 15:13   #5
O tome je već izdana knjiga:

Ivo Žanić: Kako bi trebali govoriti hrvatski magarci?

Zašto jedan veseli magarac govori kao osel umjesto kao tovar i je li na djelu urota ili slučajnost?

Ova knjiga prva u Hrvatskoj obrađuje temu koja u svijetu poodavna zaokuplja javnost, sociolingvistiku i politiku: sinkronizaciju animiranih filmova na dijalekte i slengove umjesto isključivo na standardni jezik. Kina je takve sinkronizacije zabranila, Iran ih potiče, Québec se uzbunio kada je jedan sivac progovorio pariškim slengom, Talijanima je dodijao napuljski i vraćaju se standardu, Španjolska jezičnu raznolikost izvornika svodi na minimum, a Irska dodaje dijalekte i gdje ih izvorno nema...

Otkad su i hrvatski distributeri uveli takvu praksu, novine i posebno internetski forumi puni su tvrdnji da se neki govori zapostavljaju, drugi nameću, treći planski dodjeljuju negativcima, a četvrti pozitivcima...

Pišući duhovito i provokativno, Ivo Žanić objašnjava kako to da američka vjeverica škotskog porijekla govori dubrovački, a dobroćudni zeleni div rabi i kaj i lipo, što gledatelj ima na umu kad ga živcira ubijanje vokativa, aeeeekanje i gutanje samoglasnika, kako Zagreb i Split vide sebe, jedan drugog i ostale, a kako ostali njih, zašto u sinkronizacijama nema Rijeke i Osijeka, slavonskih i istarskih govora, što su stvarne značajke nečijega govora, a što njegova percepcija, te jesu li djeca zaista zbunjena kad s ekrana čuju izraze iz drugih krajeva.

Split nipošto nije zanemaren, on je Zagrebu vrlo važan, ključan grad, kao i obratno. Ta su dva identiteta uzajamno uvjetovana. No, posljedica je uspostave toga moćnog identitetskog tandema to što su u sjeni ostale, da tako kažem, bočne strane Hrvatske, na istoku Slavonija, na zapadu Rijeka s Istrom. Pojela su ih dva velika igrača, zaokupljena isključivo jedan drugim. Neovisno o tome što je Split demografski i ekonomski znatno slabiji, u simboličnom smislu i u smislu industrija masovne kulture i zabave, uključivši sport, u najmanju je ruku ravnopravan.

Svaki stereotip ima dvije strane, lice i naličje. Zagreb sebe vidi kao urbanu, kultiviranu sredinu, pa se uvrijedi kada s Juga stigne tumačenje tih osobina kao hladnoće i uštogljenosti; Splićani sebe drže opuštenima i komunikativnima, pa se uvrijede kada Sjever te osobine doživi kao lijenost i brbljavost. Ali, to je identitetska igra koja je prirodna u ljudskom društvu i s njom se jednostavno valja naučiti živjeti. Uvijek postoji način na koji netko vidi sebe i način na koji ga vide drugi, i to je organska cjelina, to su dva lica našega društvenog postojanja.

Ali ako sinkronizacija odražava stanje u društvu, a kao posljedica centralizacije svi studiji u kojima se obavlja sinkronizacija smješteni su u Zagrebu, ne bi li ipak neka intervencija u obliku propisa bila poželjna?

Nikako! Mislim da bi propis bio veliko zlo. Društvo treba da bude dovoljno zrelo da shvati i prihvati vlastite unutrašnje raznolikosti, da nauči živjeti s njima, a ne da ih politizira i njihove dinamične odnose uređuje propisima. Veličina i moć glavnog grada ne mogu se ignorirati. Pustimo na stranu upravnu centralizaciju zemlje. Mi sad govorimo o realnoj društvenoj dinamici koja postoji u Hrvatskoj, neovisno o tome je li zemlja upravno centralizirana ili ne. Ta društvena dinamika je povijesni proces koji je Zagreb učinio glavnim, najvećim i ekonomski najmoćnijim gradom. I kad bi se zemlja ne znam kako decentralizirala, Zagreb bi opet ostao najveći i glavni grad, i opet bi mnogo što bilo u njemu, jer je to jednostavno u naravi stvari. Prirodna je funkcija glavnoga grada biti utjecajan, prestižan i moćan. Biti moćan, naravno, ne znači biti svemoćan i ne vidjeti da Hrvatske ima i izvan Zagreba. Konkurencija je zdrava i nužna, ona nas drži budnima i sprečava da postanemo autistični: zato je dobro za Zagreb što u Hrvatskoj postoje regionalni centri s jakim (i) jezičnim identitetom, kao što je i za te centre dobro što postoji jaki i dinamični Zagreb. Ne bi bilo prirodno kad se to u animiranim filmovima ne bi vidjelo. To bi bila lažna slika Hrvatske, ne samo jezična. Druga je stvar što bi nezagrebački dio Hrvatske to trebao imati na umu i ne misliti da je Zagreb uvijek kriv za sve, a Zagreb bi trebao imati na umu da postoji i Hrvatska izvan njega. http://www.h-alter.org/vijesti/kultu...vatski-magarci
__________________
- Danas je najvažnije da muškarac ima posao. Ljudi koji ne rade jako su dosadni i drugima i sebi. Morate biti strastveni, angažirani i pridonositi zajednici, ali i svijetu - dizajner Tom Ford.

I cheated myself, Like I knew I would, I told you I was trouble,You know that I'm no good....
no good is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 15:18   #6
Kakvi se sve pridjevi neće naći na ovom forumu Zašto je sad on urbanojugoslavenski uzurpator?
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 15:34   #7
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Pauletić je donekle u pravu, ali koliko znam Continental je privatna firma koja može raditi kaj želi sa svojim novcima. Nek si Pauletić osnuje svoju firmu u kojoj će sinkronizirati samo na lokalni splitski govor.


P.S. Ja ću napraviti peticiju da se smanji teror klapama na CMC-u i da se stavi malo zagorskih pjesama, a ne po cijele dane dišperan san u te i te spike.
Slažem se, koliko god ja volim dalmatinsku glazbu i govor, ide mi na živce da se dalmoši pa i ostali kad dođu negdje ne bi niti za milimetar maknuli od svojih navika i prilagodili se okolini. Sad bi dalmatinski govor i riječi morali svi razumjeti, ali za kajkavski to ne važi to onda oni kakti ne razumiju, baš me briga ako dalmoši kajkavski ne razumiju nek si nađu prevoditelja ako ne razumiju nekog međimurca ili zagorca zašto bi se uvijek kajkavci prilagođavali ostalima.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 15:42   #8
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Zašto je sad on urbanojugoslavenski uzurpator?
Pitaj Keruma
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 16:09   #9
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Slažem se, koliko god ja volim dalmatinsku glazbu i govor, ide mi na živce da se dalmoši pa i ostali kad dođu negdje ne bi niti za milimetar maknuli od svojih navika i prilagodili se okolini. Sad bi dalmatinski govor i riječi morali svi razumjeti, ali za kajkavski to ne važi to onda oni kakti ne razumiju, baš me briga ako dalmoši kajkavski ne razumiju nek si nađu prevoditelja ako ne razumiju nekog međimurca ili zagorca zašto bi se uvijek kajkavci prilagođavali ostalima.
Svi trebali imati razumjevanja i pokušati razumijeti onog drugog.
Pa ima u lektiri za srednje škole djela na kajkavskom i čakavskom i bilo bi zanimljivo znati koliko se čitaju i razumijevaju.
__________________
- Danas je najvažnije da muškarac ima posao. Ljudi koji ne rade jako su dosadni i drugima i sebi. Morate biti strastveni, angažirani i pridonositi zajednici, ali i svijetu - dizajner Tom Ford.

I cheated myself, Like I knew I would, I told you I was trouble,You know that I'm no good....
no good is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 16:13   #10
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Pitaj Keruma
OT...
Zapravo radio je on za ST Marinaka Božića, bio je intervuirao Glavaša 91, a onda je otišao iz ST-a...tako je rekao NU2...
__________________
- Danas je najvažnije da muškarac ima posao. Ljudi koji ne rade jako su dosadni i drugima i sebi. Morate biti strastveni, angažirani i pridonositi zajednici, ali i svijetu - dizajner Tom Ford.

I cheated myself, Like I knew I would, I told you I was trouble,You know that I'm no good....
no good is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 16:45   #11
Pa nije u redu da se na državnom TV-u preferira kajkavski dijalekt, pa bio to dnevnik ili crtani film za djecu. Ja znam da je naglasak teško promijeniti i to se ne treba baš mijenjati, ali se standardnim(književnim) jezikom mora govoriti. I to mora važiti za sve, neovisno o tome iz kojeg kraja Hrvatske dolaze. Jednako za voditelje emisija i likove u crtanim filmovima.

Ako ja mogu gotovo uvijek na ovom forumu pisati na književnom jeziku, onda bi to njima trebao biti conditio sine qua non.
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 16:47   #12
Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
Jednako za voditelje emisija i likove u crtanim filmovima.
Likove u crtanim filmovima sinkronizira privatna firma. Boli njih briga što ti misliš.
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 16:53   #13
Quote:
Tabula Raza kaže: Pogledaj post
Likove u crtanim filmovima sinkronizira privatna firma. Boli njih briga što ti misliš.
Znam, ali to nije u redu. Čak bi bilo manje zlo da se u emisijama "za odrasle" preferira kajakvizam, nego u crtanim filmovima za djecu jer djeca brzo prihvaćaju to što čuju i onda se služe tim kajkavskim izrazima, dok se to kod odraslih ljudi ipak neće tako lako dogoditi.
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 16:57   #14
Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
Pa nije u redu da se na državnom TV-u preferira kajkavski dijalekt, pa bio to dnevnik ili crtani film za djecu. Ja znam da je naglasak teško promijeniti i to se ne treba baš mijenjati, ali se standardnim(književnim) jezikom mora govoriti. I to mora važiti za sve, neovisno o tome iz kojeg kraja Hrvatske dolaze. Jednako za voditelje emisija i likove u crtanim filmovima.

Ako ja mogu gotovo uvijek na ovom forumu pisati na književnom jeziku, onda bi to njima trebao biti conditio sine qua non.

Rijec je o crticu koji se prikazuje u kinima. Siguran sam da strumfovi na HRTu govore knjizevno.

Btw. zamsili si Gruntovčane, Prosjake i Velo misto na knjizevnom.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 16:58   #15
Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
Znam, ali to nije u redu. Čak bi bilo manje zlo da se u emisijama "za odrasle" preferira kajakvizam, nego u crtanim filmovima za djecu jer djeca brzo prihvaćaju to što čuju i onda se služe tim kajkavskim izrazima, dok se to kod odraslih ljudi ipak neće tako lako dogoditi.
A zašto se djeca ne bi služila i kajkavskim izrazima? Moje dijete mi neki dan npr. kaže da ide u đir, a u cijeloj mojoj široj familiji nema nijednog Dalmatinca. I što bih ja sad trebao? Plakati na forumu da dalmatinski govor dominira na TVu?
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 17:11   #16
Evo za Dalmatince malo edukativnog kajkavskog štiva. Video je sa titlovima.

http://www.youtube.com/watch?v=-Vb8qL2NTCw

http://www.youtube.com/watch?v=BTjtttz692k
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 17:25   #17
Pauletiću je prekipjelo nakon nedavne premijere „Štrumpfova“, koja ga je poprilično iznervirala.

- Nemojte ić gledat “Štrumpfove”, to je film koji su oni unakazili sinkronizacijon. Ne govore samo bidni Štrumpfovi purgerskin slengon, nego i igrani junaci u filmu. Zbog takvih i sličnih sadržaja naša dica u svakodnevnom životu kad sami nešto glume, koriste stanovite riječi iz zagrebačkog, kajkavskog “slanga” kao što je “kužim”, “fakat”, “roćkas”, “kompić”!


a Shrek ga nije smetal...zato jer je tamo magare zagorec?!?!?!?!....od kad su zagorci tovari
Sindikalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 17:26   #18
ili Spužva Bob????
Sindikalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 17:31   #19
http://img717.imageshack.us/img717/7499/040900763.jpg Uploaded with ImageShack.us
Sindikalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 18:24   #20
Pauletiću, kaj te muči, Njofra?

Samo jedan iskompleksirani provincijalac koji ovako liječi svoje komplekse. Ništa više. Ništa bitno.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:48.