Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2013., 13:00   #1
Novi Zakon o prebivalištu i utjecaj na dijasporu

Jel itko od forumaša iz dijaspore proučavao novi Zakon o prebivalištu (NN 144/12 - i v. sažetak na MUP.hr)?

Najveća promjena je da od dana stupanja Zakona na snagu, svi koji se iseljavaju iz RH su obavezni odjaviti prebivalište u RH.

OK, zakon je više-manje čitljiv i jasan, iako kao i svaki naš zakon ima neke kontradiktorne i ne sasvim jasne članke, ali nitko ovdje ne govori o njemu iako se odnosi na sve nas u dijaspori, tako da imam potrebu otvoriti ovu temu. Osobno imam dvije nejasnoće, pa bih bio zahvalan ako bi mi netko mogao pomoći.

Moja situacija je sljedeća: imam državljanstvo RH, a živim u EU manje od godinu dana. U trenutku odseljenja nisam odjavio prebivalište u RH jer po starom zakonu to nije bilo potrebno (štoviše, koliko sam bio shvatio nije bilo ni moguće). U RH sam godišnje svega nekoliko tjedana. Moj boravak u inozemstvu nije baš privremenog karaktera (ugovor o radu mi je na određeno, ali u ovom trenutku ne znam jel se vraćam i kada se vraćam). Prva nejasnoća je da zapravo u zakonu nije baš jasno što je to trajni a što privremeni boravak:

Quote:
Osoba koja se iseljava iz Republike Hrvatske radi trajnog nastanjenja u drugoj državi dužna je odjaviti prebivalište. Odjava prebivališta podnosi se prije iseljenja. Ako osoba propusti odjaviti prebivalište prije iseljenja, odjavu mora zatražiti u roku od 15 dana od dana useljenja u drugu državu putem nadležne diplomatske misije - konzularnog ureda Republike Hrvatske u toj državi.

Ako osoba napušta prebivalište u trajanju duljem od godinu dana radi privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske u svrhu obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera i vezani su za određeno vremensko razdoblje, dugotrajnog liječenja i drugih razloga dužna je to prijaviti nadležnom tijelu na čijem području ima prijavljeno prebivalište, neposredno ili putem nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu, uz prilaganje odgovarajuće dokumentacije o razlozima privremenog odlaska.
Kako u zapadnim državama gotovo svi koji počnu raditi (a i nakon toga) imaju ugovore na određeno vrijeme, a iselili su se u svrhu trajnog nastanjenja (do daljnjega), prema ovom ispada da svi koji smo vani smo tu privremeno.

Druga nejasnoća je ovaj stavak:

Quote:
Osobe koje se na dan stupanja na snagu ovoga Zakona nalaze izvan Republike Hrvatske duže od godinu dana u smislu odredbe članka 3. stavka 5. ovoga Zakona, dužne su u roku od godine dana od stupanja na snagu ovoga Zakona o tome obavijestiti nadležno tijelo na čijem području imaju prijavljeno prebivalište neposredno ili putem nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda Republike Hrvatske te o razlozima boravka izvan Republike Hrvatske priložiti odgovarajuću dokumentaciju.
Međutim, što je s onima kao ja koji su vani manje od godinu dana, a iselili su se prije dana stupanja Zakona na snagu (29.12.2012.)?

Jel netko zna nešto više o ovom zakonu? Ako sam dobro upućen, barem pola naše dijaspore ima prijavljeno prebivalište u RH, tako da ovaj zakon mijenja dosta stvari za nas, i ne samo što bi se trebalo odjaviti prebivalište, nego smo u prekršaju ako to ne učinimo (kazna do 5,000 kn).

U vezi prebivališta sam kontaktirao sam nadležno hrvatsko veleposlanstvo, međutim nisu mi odgovorili na upit.
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 17:24   #2
Prvi put cujem za ovaj zakon U istoj sam situaciji (manje od godinu dana u inozemstvu, prebivaliste i radna dozvola na odredjeno).

Mislim da mi spadamo u kategoriju privremeni, bez obzira sto postoji mogucnost da se to pretvori u trajni boravak.

Trajno iseljenje bi bilo u slucaju trajnog odlaska nevezanog za posao (brak ili sl. obiteljski razlozi itd.)

Pisat cu hrvatskom konzulatu ovdje gdje zivim, pa javim sto su mi rekli.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 21:26   #3
Također nisam upućena potpuno u novi zakon, ali jamačno je vezan uz izbore i naš očajan izborni zakon prema prebivalištu.

Teško će se ovo provesti u praksi, jer tko od svih koji iseljavaju zbilja može odjaviti prebivalište kad za prijavu trajnog prebivališta, odnosno trajnog boravka negdje vani treba ponekad i par godina? Mora postojati reciprocitet.

Da ne spominjem da je "prebivalište", koliko mi je poznato, nepoznata i nebitna kategorija u nekim EU zemljama (znam za UK).
Mrs Cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 21:47   #4
..ako sam hrvatski drzavljanin i imam hrvatsku putovnicu i na zadnjoj stranici pise prebivaliste koje imam u HR...zivim vani vec 6-7 godina i nemoze mi na putovnici pisati prebivaliste druge drzave...ili? smijesno sve ovo i cudno
__________________
Otrijeznite se! Bdijte! Protivnik vaš, đavao, kao ričući lav obilazi tražeći koga da proždre.
Schenk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 12:00   #5
Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post
Prvi put cujem za ovaj zakon U istoj sam situaciji (manje od godinu dana u inozemstvu, prebivaliste i radna dozvola na odredjeno).

Mislim da mi spadamo u kategoriju privremeni, bez obzira sto postoji mogucnost da se to pretvori u trajni boravak.

Trajno iseljenje bi bilo u slucaju trajnog odlaska nevezanog za posao (brak ili sl. obiteljski razlozi itd.)

Pisat cu hrvatskom konzulatu ovdje gdje zivim, pa javim sto su mi rekli.
Da, zaboravio sam napomenuti da mi je zapravo radna dozvola privremena, ne samo ugovor o radu što je manje bitno. Ali opet... tko uopće od stranaca u bilo kojoj državi EU (i ne samo tu) u prvih par godina dobije trajni boravak...
Super, javi nam što kažu.

Quote:
Mrs Cookie kaže: Pogledaj post
Također nisam upućena potpuno u novi zakon, ali jamačno je vezan uz izbore i naš očajan izborni zakon prema prebivalištu.

Teško će se ovo provesti u praksi, jer tko od svih koji iseljavaju zbilja može odjaviti prebivalište kad za prijavu trajnog prebivališta, odnosno trajnog boravka negdje vani treba ponekad i par godina? Mora postojati reciprocitet.

Da ne spominjem da je "prebivalište", koliko mi je poznato, nepoznata i nebitna kategorija u nekim EU zemljama (znam za UK).
Mislim da to nema veze u kontekstu u kojem to gledaš. Čini mi se da je u mnogim zemljama prebivalište jednostavno adresa na kojoj obitavaš nevezano za vizu koju imaš, i da je to adresa zanima hrv. vlasti, bez obzira na to imaš li privremeni ili trajni boravak tamo. Međutim, sada mi je nejasno kako ću ja hrv. vlastima dokazati adresu u inozemstvu kad mi ne piše na osobnoj, niti igdje drugdje osim na računima za režije.


Quote:
Schenk kaže: Pogledaj post
..ako sam hrvatski drzavljanin i imam hrvatsku putovnicu i na zadnjoj stranici pise prebivaliste koje imam u HR...zivim vani vec 6-7 godina i nemoze mi na putovnici pisati prebivaliste druge drzave...ili? smijesno sve ovo i cudno
To je i meni nejasno, zato sam otvorio ovu temu. Jako puno ljudi ima taj slučaj, tako da sam iznenađen da sam prvi koji je otvorio ovo pitanje na forumu jer se ovo tiče jako jako puno ljudi.
Možda po novom u putovnici može stajati prebivalište koje se nalazi izvan RH. Iako, u nekom drugom zakonu piše da se putovnica ne treba mijenjati ako se mijenja prebivalište, tako da ne znači da ćemo biti obvezni vaditi novu putovnicu.
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 13:41   #6
otisla sam iz Hrv prije malo vise od 10g te zivila u Engleskoj i Australiji na duze vrijeme a u Hrv odem jedno godisnje. Tjekom cijelog tog perioda nisam se odjavila jer nema smisla.
I mada ovdje gdje zivim imam obitelj i puni zivot ipak drzim se toga da budem prijavljena u Hrv ka osiguranje u slucaju da se nesto dogodi i ja i moja kcer se vratimo u Hrv, a to ce biti samo u slucaju kad budem imala jaaaaako puno novaca da ne brinem hocu li naci posao te dali ce mi taj posao priustiti ugodan zivot koji sada imam.
lyrics is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 14:18   #7
Quote:
lyrics kaže: Pogledaj post
otisla sam iz Hrv prije malo vise od 10g te zivila u Engleskoj i Australiji na duze vrijeme a u Hrv odem jedno godisnje. Tjekom cijelog tog perioda nisam se odjavila jer nema smisla.
I mada ovdje gdje zivim imam obitelj i puni zivot ipak drzim se toga da budem prijavljena u Hrv ka osiguranje u slucaju da se nesto dogodi i ja i moja kcer se vratimo u Hrv, a to ce biti samo u slucaju kad budem imala jaaaaako puno novaca da ne brinem hocu li naci posao te dali ce mi taj posao priustiti ugodan zivot koji sada imam.
Razumijem brigu i osiguranje, ali i da se vratiš u Hrvatsku a nemaš prebivalište lako se opet prijaviš, i ništa ne gubiš time što ga do tada nisi imala.

Da ti se nešto dogodi, a nemaš prebivalište u Hrvatskoj, to ne igra neku ulogu jer si hrvatska državljanka i u RH imaš sva prava kao hrvatski državljani koji imaju prebivalište u Hrvatskoj.

U praksi, ne vidim ništa što se gubi gubitkom prebivališta u RH. Volio bih da netko podijeli iskustvo s nama.

Pa ni zdravstveno, jer ionako ne možeš imati zdravstveno preko HZZO-a ako ga već imaš u državi u kojoj ostvaruješ dohodak (tako nekako).
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 13:18   #8
Evo da malo osvježim temu.

Veleposlanstvo mi je napokon odgovorilo na upit. Proces odjave prebivališta iz RH je jednostavan - uz putovnicu, treba im osobno odnijeti dokaz o legalnom boravku u zemlji prebivališta (viza ili osobna iskaznica za strance) i adresu (npr. papir iz općine ili račun za struju), i potpisati izjavu koju već imaju pripremljenu. Zadržavaju hrvatsku osobnu iskaznicu koju koliko sam shvatio poništavaju, ili zadržavaju do daljnjega. Ovo se plaća tridesetak eura, tako da ću pričekati idući odlazak u RH i to odraditi besplatno u MUP-u (bar mislim da se tamo ne plaća, a ako da, ne može biti više od 50-tak kuna).

Za nas koji smo se preselili prije dana stupanja Zakona na snagu, rok je do kraja 2013.

Nisu mi odgovorili na praktična pitanja, poput:

- što je s onima koji su u inozemstvo otišli prije Zakona, a manje su od godinu dana (taj dio Zakona nije jasan)
- koja je u praksi razlika između trajnog i privremenog boravka. Preporučili su mi da prijavim trajni boravak kako ne bih morao na kraju svakog perioda plaćati novu naknadu za prijavu Veleposlanstvu
- na koji ću način u RH dokazivati svoju adresu, s obzirom na to da mi putovnica ima staro prebivalište u RH koje više ne vrijedi, a nijedan moj strani dokument (vozačka dozvola ili osobna iskaznica za strance) nema navedenu adresu.

U kontaktu s jednom drugom službenom osobom, dobio sam dojam da sam jedan od rijetkih koji će ovo napraviti .

Ne vidim nikakve posljedice ili negativne strane odjave prebivališta u RH. Jedini nedostatak je taj što ću za vrijeme boravka u Hrvatskoj za potrebe legitimacije morati nositi putovnicu sa sobom kako više neću imati osobnu iskaznicu. Ne vjerujem da je moja inozemna osobna iskaznica za strance valjan identifikacijski dokument za službena tijela u Hrvatskoj.
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 13:33   #9
Bah. Glupost hrvatske birokracije povecala se do nivoa da sad doseze i izvan drzavnih granica. Valjda ce htjet pecat te kazne. 5000kn, to je oko 700 Eura, nije strasno, ali ljuti.

Ici u ambasadu kosta me pola dana izgubljenog vremena. Pogotovo je smjesno da me nisu odjavili kad sam uzeo nekoliko zadnjih putovnica u ambasadi. A mozda i jesu?

U svakom slucaju Hrvatska uvijek nadje nacina da gnjavi i gazi vlastite gradjane.

@r2d2x2: nemaju svi ugovore na odredjeno vrijeme & ako uvede Tinitilinich porez na nekretnine a imas nesot u RH, onda ces naglo ugledati negativnu stranu novog zakona.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 18:27   #10
Ovo je glupost nad glupostima. Mislim, taj zakon kojeg je 14. prosinca 2012. donio HRVATSKI SABOR!

A što sada slijedi? Morat će ga mijenjati jer ćemo imati zastupnike u Europskom parlamentu, pa će se ti isti naši parlamentarci morati odjavljivati u HR! Hoće li? Malo morgen!

Preko 40 god. živim vani. Imam kuću u HR i ne pada mi napamet da se odjavim. I još kad Liničinski uvede porez na nekretnine, a ko će ga plaćat ak nitko nije prijavljen na toj adresi?

Baš bedasto, da bedastije ne može biti.
__________________
Dajte čovjeku ribu, nahranili ste ga za jedan dan. Naučite čovjeka da lovi ribu, nahranili ste ga za cijeli život.
maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 21:56   #11
Ja sam odjavio prebivaliste u Hrvatskoj i vratio osobnu. Izmedju ostalog da ne moram vadit novu osobnu svakih x godina i sl. U putovnici ne postoji nikakva hrvatska adresa, upisana je strana. Promijenim li kojim slucajem adresu u inozemstvu nemam ni najmanje namjeru vadit novu putovnicu zbog toga.

Kategorije trajno i privremeno su mi osobno potpuno blesave jer mislim da vecina ne moze znati sele li van zauvijek ili samo na nekoliko godina. Zasto bih to uopce morao znati? Kao da me netko pita hocu li na radnom mjestu ostati trajno.

Vjerojatno nisam jedini kojemu se nekakva prebivalista, boravista, trajna i privremena cine pizdarijama. To je bio moj razlog da odjavim adresu u Hrvatskoj i prestanem se za to zanimat.
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 07:00   #12
Preporucio bi svima koji zive izvan Hr da se odjave da im se nebi dogodilo sto se meni dogodilo , a nisam jedini , bilo nas je vec puno u Remetincu zbog toga .
9 godina sam privremeno zivio u Spanjolskoj , a nakon sto sam prodao sve nekretnine u HR definitivno sam odlucio ostatak zivota provesti u Meksiku . Odem u MUP da se odjavim , a sluzbenik na salteru me uspio uvjeriti da je bolje da se ne odjavim jer ponistit ce osobnu , pa kako cu u banku - a tamo ostaje orocena stednja itd . Nakon nekog vremena policija me trazila na bivsoj adresi zbog nekog prastarog i odavno zaboravljenog sukoba sa bivsim susjedom i ne nasavsi me zakljucili su da sam u bijegu i raspisali su tjeralicu . Kad sam nakon par godina dosao u Hr da produzim orocenu stednju lijepo su me smjestili u sobicu sa 7 okorjelih kriminalaca i rekli mi da na sudu moram priznati da sam kriv pa da sve zavrsi vec na prvoj raspravi . Nakon 13 dana pakla kojeg stvarno nikom pozelio nebi , pustaju me na slobodu . Odmah idem u MUP da se odjavim,kad ono opet ista prica - pa nemojte se odjavljivati kaze mi sluzbenica na salteru .Kad sam joj onako bijesan zagrmio da sam zbog takvog savjeta upravo proveo 13 dana u Remetincu i izgubio povratni let za Meksiko onako me blesavo pogledala i napokon odjavila . Novce transferirao u MEX , a HR gledam preko interneta .
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 15:42   #13
Osobno nemam zelju odjavljvnja i prijavljivanja boravista i hodocascenja po HR salterima/veleposlanstvima iz prostog razloga jer to trenutno nicemu ne sluzi. U hrvatskoj ne zivim jedno 15 godina ako ne i duze dok osobnu i putovnicu imam vise iz sentimantalnih razloga nego iz potrebe.
angelfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 16:31   #14
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Preporucio bi svima koji zive izvan Hr da se odjave da im se nebi dogodilo sto se meni dogodilo , a nisam jedini , bilo nas je vec puno u Remetincu zbog toga .
9 godina sam privremeno zivio u Spanjolskoj , a nakon sto sam prodao sve nekretnine u HR definitivno sam odlucio ostatak zivota provesti u Meksiku . Odem u MUP da se odjavim , a sluzbenik na salteru me uspio uvjeriti da je bolje da se ne odjavim jer ponistit ce osobnu , pa kako cu u banku - a tamo ostaje orocena stednja itd . Nakon nekog vremena policija me trazila na bivsoj adresi zbog nekog prastarog i odavno zaboravljenog sukoba sa bivsim susjedom i ne nasavsi me zakljucili su da sam u bijegu i raspisali su tjeralicu . Kad sam nakon par godina dosao u Hr da produzim orocenu stednju lijepo su me smjestili u sobicu sa 7 okorjelih kriminalaca i rekli mi da na sudu moram priznati da sam kriv pa da sve zavrsi vec na prvoj raspravi . Nakon 13 dana pakla kojeg stvarno nikom pozelio nebi , pustaju me na slobodu . Odmah idem u MUP da se odjavim,kad ono opet ista prica - pa nemojte se odjavljivati kaze mi sluzbenica na salteru .Kad sam joj onako bijesan zagrmio da sam zbog takvog savjeta upravo proveo 13 dana u Remetincu i izgubio povratni let za Meksiko onako me blesavo pogledala i napokon odjavila . Novce transferirao u MEX , a HR gledam preko interneta .
Ne da sam se nasmijala....nego se valjam od smijeha....tipična hrvatska posla...ja zanm da se ja odjavljujem, i to bas zbog ovakvog posta...hvala na njemu.
__________________
Moja obitelj je moj svijet....
jagodicaBobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 21:30   #15
ja nista ne razumijem

jel mi moze netko objasniti malo?

znaci, ja sam otisla pred 5,5 god u drugu drzavu, imam privremeni boravak, tj.za sada produzujem vizu svake godine, dijete mi je ovdje rodjeno pred 3god, zivi ovdje od prvog dana, u Hrv idemo na godisnji.

Sada bih nas ja morala odjaviti iz HRV i tamo prijaviti da zivimo u drugoj drzavi? Bez obzira na to sto imamo HRV drzavljanstvo i sve ostalo sto ide s time?
Nemam u HRV bas nista u mom vlasnistvu, ne znam ako to igra kakvu ulogu, vodimo se prijavljene na mojoj rodnoj adresi.
ZaruljaZelena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 21:23   #16
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Preporucio bi svima koji zive izvan Hr da se odjave da im se nebi dogodilo sto se meni dogodilo , a nisam jedini , bilo nas je vec puno u Remetincu zbog toga .
9 godina sam privremeno zivio u Spanjolskoj , a nakon sto sam prodao sve nekretnine u HR definitivno sam odlucio ostatak zivota provesti u Meksiku . Odem u MUP da se odjavim , a sluzbenik na salteru me uspio uvjeriti da je bolje da se ne odjavim jer ponistit ce osobnu , pa kako cu u banku - a tamo ostaje orocena stednja itd . Nakon nekog vremena policija me trazila na bivsoj adresi zbog nekog prastarog i odavno zaboravljenog sukoba sa bivsim susjedom i ne nasavsi me zakljucili su da sam u bijegu i raspisali su tjeralicu . Kad sam nakon par godina dosao u Hr da produzim orocenu stednju lijepo su me smjestili u sobicu sa 7 okorjelih kriminalaca i rekli mi da na sudu moram priznati da sam kriv pa da sve zavrsi vec na prvoj raspravi . Nakon 13 dana pakla kojeg stvarno nikom pozelio nebi , pustaju me na slobodu . Odmah idem u MUP da se odjavim,kad ono opet ista prica - pa nemojte se odjavljivati kaze mi sluzbenica na salteru .Kad sam joj onako bijesan zagrmio da sam zbog takvog savjeta upravo proveo 13 dana u Remetincu i izgubio povratni let za Meksiko onako me blesavo pogledala i napokon odjavila . Novce transferirao u MEX , a HR gledam preko interneta .


Svaka cast. Ko ih j. Care.

Ima li itko da se ispisao iz knjige drzavljana? Cujem da ima nekih komplikacija i da je skupo.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 11:51   #17
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post


Svaka cast. Ko ih j. Care.

Ima li itko da se ispisao iz knjige drzavljana? Cujem da ima nekih komplikacija i da je skupo.
potrazi postove od Tvrtka, on se odjavljivao cini mi se...proces se jedino moze okarakterizirati kao "samokaznajvanje"... mislim da je I putovnicu trazio pa ih je sve odje**** na kraju balade.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 15:23   #18
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post


Svaka cast. Ko ih j. Care.

Ima li itko da se ispisao iz knjige drzavljana? Cujem da ima nekih komplikacija i da je skupo.
Proceduru (koju nisam sam prosao) mozes iskoristiti da nasmijes ljude u inozemstvu. Osim sto se placa (3000 kn), puno zanimljiviji dio je da moras prilozit zivotopis

Prije nego sto sam to saznao, sam zivio u uvjerenju da zivotopis saljes kad zelis da te negdje prime, a ne kad zelis izici. S obzirom na to, nije mi jasno je li onda idealni zivotopis nesto a la da si osudjivan kriminalac, ili uspjesan poslovni covjek
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 13:12   #19
Quote:
Phil Lynott kaže: Pogledaj post
Ima li itko da se ispisao iz knjige drzavljana? Cujem da ima nekih komplikacija i da je skupo.
Ljudi sami sebi stvore komplikacije. Jer 99% njih napravi kardinalnu grešku u startu i zatraže otpust iz državljanstva, umjesto da izaberu opciju odricanja od državljanstva.

Institut "otpusta" je jako kompliciran i procedura traje oko godinu dana (najmanje) - riječ je o gubljenju državljanstva uz suglasnost Republike Hrvatske, a privilegija te opcije je da ti RH jamči povratak u državljanstvo ako se ikada opet predomisliš.

S druge strane institut odricanja je krajnje jednostavan - potrebno je ispuniti nekoliko preduvjeta: Moraš imati državljanstvo strane države i registrirano prebivalište izvan Republike Hrvatske (ne nužno u zemlji stranog državljanstva) - i to moraš biti u mogućnosti dokazati.

Za one koji imaju britansko državljanstvo i žive u GB jedini dokument koji RH priznaje kao dokaz o prebivalištu je "Certificate of Registration" kojeg na zahtjev izdaje HM Revenue & Customs.

Državljanstvo se može dokazati GB putovnicom ili sa "Certificate of Naturalisation".

Zatim je potrebno ispuniti ovaj formular uz zaokruživanje opcije "Odricanje":

http://www.mvep.hr/CustomPages/Stati...sobe_djeca.pdf

Traži se i nekakav životopis, ali budući da Zakon ne specificira sadržaj tog životopisa sasvim je moguće samo na jednom listu papira napisati Ime i Prezime, datum rođenja, te danasšnji datum uz napomenu "Odlučio prestati biti hrvatskim državljaninom".

Tada se sve to predaje u nadležni HR konzulat i činom predaje, odnosno primitka tog zahtjeva osoba je prestala biti hrvatskim državljaninom.

Dakle vrlo je važno za naglasiti: Ni slučajno nemojte angažirati HR odvjetnika za postupak odricanja od državljanstva jer doista je riječ o vrlo jednostavnoj proceduri koju možete sami obaviti, s druge strane pokrene li odvjetnik "Upravni postupak za prestanak državljanstva" sve će se silno zakomplicirati.

Pravo na odricanje od državljanstva neke države smatra se temeljnim ljudskim pravom, zaštićeno je konvencijom UN-a o ljudskim pravima i ne ovisi o dobroj volji bilo koje države (pod uvjetom da ste ispunili preduvjete, odnosno prije toga stekli državljanstvo neke druge države).

Dakle kod instituta odricanja Hrvatska ne smije ništa komplicirati ukolliko ste vi ispunili svoj dio obaveza (pripremili dokumente, prevode i sl.).

Upravna pristojba za odricanje od HR državljanstva iznosi 3.600,00 kuna ako se plaća u Hrvatskoj, dok je u inozemnim konzulatima oko €1000,00.

Quote:
Zahtjev za prestanak hrvatskog državljanstva

UPUTE O PROCEDURI

Zahtjev za prestanak hrvatskog državljanstva mogu podnijeti hrvatski državljani ako uz hrvatsko državljanstvo posjeduju i strano državljanstvo, ili im strana država jamči primitak u njihovo državljanstvo pod uvjetom prestanka hrvatskog državljanstva, a hrvatsko državljanstvo može im prestati uz ispunjenje Zakonom propisanih pretpostavki.

Zahtjev za prestanak hrvatskog državljanstva podnosi se osobno u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji, osim ako je riječ o osobi s invaliditetom, kada se može podnijeti putem zakonskog zastupnika ili ovlaštenog opunomoćenika. Zahtjev se može podnijeti i putem diplomatske misije ili konzularnom uredu Republike Hrvatske.

Uz zahtjev se prilaže:



Odricanje od hrvatskog državljanstva

- umjesto molbe, daje se izjava o odricanju
- dokaz stranog državljanstva
- dokaz prebivališta u inozemstvu

http://www.mup.hr/39.aspx
.

Zadnje uređivanje PowerLock : 30.07.2013. at 13:49.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 23:49   #20
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Preporucio bi svima koji zive izvan Hr da se odjave da im se nebi dogodilo sto se meni dogodilo , a nisam jedini , bilo nas je vec puno u Remetincu zbog toga .
9 godina sam privremeno zivio u Spanjolskoj , a nakon sto sam prodao sve nekretnine u HR definitivno sam odlucio ostatak zivota provesti u Meksiku . Odem u MUP da se odjavim , a sluzbenik na salteru me uspio uvjeriti da je bolje da se ne odjavim jer ponistit ce osobnu , pa kako cu u banku - a tamo ostaje orocena stednja itd . Nakon nekog vremena policija me trazila na bivsoj adresi zbog nekog prastarog i odavno zaboravljenog sukoba sa bivsim susjedom i ne nasavsi me zakljucili su da sam u bijegu i raspisali su tjeralicu . Kad sam nakon par godina dosao u Hr da produzim orocenu stednju lijepo su me smjestili u sobicu sa 7 okorjelih kriminalaca i rekli mi da na sudu moram priznati da sam kriv pa da sve zavrsi vec na prvoj raspravi . Nakon 13 dana pakla kojeg stvarno nikom pozelio nebi , pustaju me na slobodu . Odmah idem u MUP da se odjavim,kad ono opet ista prica - pa nemojte se odjavljivati kaze mi sluzbenica na salteru .Kad sam joj onako bijesan zagrmio da sam zbog takvog savjeta upravo proveo 13 dana u Remetincu i izgubio povratni let za Meksiko onako me blesavo pogledala i napokon odjavila . Novce transferirao u MEX , a HR gledam preko interneta .
ajoj...citajuci ovaj topic sam pomislila na neke ovakve sankcije
__________________
Dimmi cos'è cos'è che batte forte forte forte in fondo al cuore..
Ricarda Gasquet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:02.