Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2010., 16:39   #21
Možda ovo pomnogne nekome...

http://www.horrorhr.com/tema/filmovi-teme/slasheri/
__________________
Well, opinions are like assholes. Everybody has one.
Dragonrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 17:02   #22
Quote:
Tore kaže: Pogledaj post
Aaaa, tako je. Drago mi je da si me podsjetio na Urban Legend i I Know What You Did Last Summer. Wrong Turn nisam gledao.

Nego šta mislite o Američkom Psihu, može li se to nazvat slasherom? U mnogočemu se razlikuje od naslova koje smo spomenuli ali rekao bih da se da primjetit neki utjecaj.

@Cahit, u redu je da si sljedeći pošto si se prvi najavio ali strpi se još malo. Možda ima još netko nešto dodat.
Vrlo je tesko odredit granice kad je i neki film horror. A kamoli sam podjele unutar horror zanra. Sigurno da American psycho ima neke karakteristike slashera, ali u njemu je dosta i primarna i sama karakterizacija i razvoj lika. Kako i zasto. Vise se ulazi u psihu lika nego u obicnome slasheru. Gdje je ubojica neki mehaniziran lik, vrlo cesto sa nadljuskon snagon, gotovo neunistiv.

Mislim da kolega Deckart ti nije spomenenija jos dosta vaznih Slashera novijih; prvo sta mi pada na pamet - Haute Tension ( kojega on ne voli )
A sam slasher je dosta evoluira, pa ima dosta i hibrida unutar toga podzanra npr. Rise and fall of Leslie Vernon - slasher /kvazidokumentarac, Dod Sno - slasher/parodija na slashere itd itd...slasher komedija ovo ono.

Amo na drugu temu dok i ovo nije posta Horror topic.
mUrMillo hRnIć is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 18:21   #23
@tore
nemoj vrijedjat american psycho
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 19:15   #24
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
@tore
nemoj vrijedjat american psycho
Samo sam ukazao na utjecaj Carpentera i Wes Cravena na buduće uratke.

Quote:
murmillo hrnic kaže: Pogledaj post
Amo na drugu temu dok i ovo nije posta Horror topic.
Šta se mene tiče - može. Ako nitko nema višta dodat, Cahit se javio da postavi novi upit.
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 20:04   #25
neki dan tak pričam s jednim tipom o filmovima i on kaže :u zadnje vrijeme gleda samo new age filmove ,mene bilo sram pitat kakvi su to pa ako znate?
alabama99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 20:09   #26
Quote:
Tore kaže: Pogledaj post
Posto je Familia rekao da se malo strpimo oko Peterlicevih emislija pokusat cu probit led. Cisto onako, da zapocnemo, da se uhodamo...
Strpljeni, spaseni.

Jos jednom, svaka cast na temi.

A bogami i moderatorima na stickyju.

Quote:
horacije kaže: Pogledaj post
I da, tko ne zna tko je doktor Peterlic, pokoj mu dusi, on je bio jedini doktor filma u Hrvatskoj, jedan od par u Europi, a ni na svijetu ih nema puno.

Dakle, doktor filma nije mu samo epitet jer on kao zna sve o filmu, pogledao ih je vise od svih, nego njegova titula zbilja tako nesto glasi.

Sad pisem po sjecanju, al gospon Peterlic je svoju titulu zasluzio na strucnom ispitu, gdje je morao nekoliko filmova analizirat kadar po kadar. Po sjecanju, ne dok ih gleda. Mislim da je bio i jedan od jako poznatih vesterna u pitanju na tom ispitu.

Uglavnom, tip je bio genijalac i istinski je obozavao film, a meni je cast sto sam imao priliku o njemu razgovarat i s jednim njegovim dobrim prijateljom. Da sam razgovarao sa samim Peterlicem, mislim da bi zamuckivao i crvenio se ko 15- godisnja hipsterica pred Aronofskim

Ukratko, dr. Peterlic je legenda, i zato Familijine linkove s nestrpljenjem ocekujem
Lijepo receno, bas sam htio predloziti da ovu temu posvetimo pokojnom Anti Peterlicu. Stvarno zavidim Kristijanu Milicu i ostalim filmskim djelatnicima (mislim da je i Smoogj spomenuo da mu je predavao Peterlic) koji su imali prilike slusati njegova legendarna predavanja ()...

Quote:
Kao i mnogima, najdraze Vam je bilo slusati predavanja pokojnog velikana Ante Peterlica. Koliko ste se uspjeli “povezati” s njime?
Ante Peterlic je bio jedan od najvecih. Njegova ce se predavanja jos desetljecima prepricavati, ne samo zbog golemog znanja koje je prenosio, nego i zbog izuzetnog humora. Bili smo u dobrim odnosima. Kad sam pisao diplomsku radnju, zamolio sam ga da bude moj mentor i on je na to pristao. Prosla je godina bila visestruko pogubna za ljude iz svijeta filma.

Izvor
A i moja malenkost se - od strane izdavaca - naslusala odlicnih stvari o Peterlicu (izdavac nam je zajednicki).

U to ime (unaprijed isprika, nije mi namjera remetiti vec zapocetu raspravu - neka ovo bude mala uvertira toj multimediji. Cak bi bilo dobro da moderatori ovo premjeste odmah iza uvodnog posta na temi):



Stalna svojstva filma: Kadar i okvir
(Osnove teorije filma, Ante Peterlic)



Stanja kamere
(Osnove teorije filma, Ante Peterlic)



Položaji kamere: plan i kutovi snimanja
(Osnove teorije filma, Ante Peterlic)



Kompozicija kadra, format, mizanscena / Scenografija, kostimi i maska
(Osnove teorije filma, Ante Peterlic)



Pokret unutar kadra i preobrazbe pokreta
(Osnove teorije filma, Ante Peterlic)

Crno-bijeli film, film u boji, osvjetljenje
(Osnove teorije filma, Ante Peterlic)

Objektivi
(Osnove teorije filma, Ante Peterlic)

Napomena: Materijali preuzeti sa stranice Stjepana Tafre.

Ostale korisne stvari:

Ante Peterlic: OSNOVE TEORIJE FILMA
(text verzija)
Literatura za studente
‘Štivo o filmu’

Idemo malo 'preko plota':


DOWNLOAD

Jugoslovenska foto-kino revija 1976-1985 - Yugoslavian Photography and film magazine 1976-1985 (download)

Nastavlja Cahit.
La Familia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 20:17   #27
Quote:
La Familia kaže: Pogledaj post
Lijepo receno, bas sam htio predloziti da ovu temu posvetimo pokojnom Anti Peterlicu. Stvarno zavidim Kristijanu Milicu i ostalim filmskim djelatnicima (mislim da je i Smoogj spomenuo da mu je predavao Peterlic) koji su imali prilike slusati njegova legendarna predavanja ()...

Predavao je i meni...povijest filma i teoriju filma + projekcije filmova petkom.

Zaista izvrstan čovijek...
__________________
Well, opinions are like assholes. Everybody has one.
Dragonrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 20:26   #28


Na linkovima.

Mogu samo reči da sam iskreno ljubomoran na sve kojima je Peterlić predavao
horacije is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 21:09   #29
Quote:
alabama99 kaže: Pogledaj post
neki dan tak pričam s jednim tipom o filmovima i on kaže :u zadnje vrijeme gleda samo new age filmove ,mene bilo sram pitat kakvi su to pa ako znate?
izmisljotina.

ko da neko kaze da gleda samo hipster filmove
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 17:32   #30
New age filmovi? ha?

Zbilja ne znam što bi u taj žanr svrstao, kad bi i postojao uopće.

Avatar, možda?

Ne zbog 3D tehnike, nego zbog brige za prirodu.

horacije is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 18:04   #31
Koliko sam i ja upućen, takav žanr ne postoji.
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 18:57   #32
ajmo dalje...tu i tamo vidjam epitet 'altmanovski'...zna li netko sto bi to tocno znacilo?

imam grubu predodzbu dobivenu gledanjem covjekovih filmova, al ne bi isla nekog drugog ucit sta znaci 'altmanovski'.

dakle?

__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 21:44   #33
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
ajmo dalje...tu i tamo vidjam epitet 'altmanovski'...zna li netko sto bi to tocno znacilo?

imam grubu predodzbu dobivenu gledanjem covjekovih filmova, al ne bi isla nekog drugog ucit sta znaci 'altmanovski'.

dakle?

Jako dobro, mocan ti je upis.

Meni je bivsa rekla da sam altmanovski razjeban.

Samo neki od primjera koristenja tog epiteta (strasno zabavno za procitati):

Quote:
... onda se razvijao kroz altmanovski prikaz pogubljenih likova.
- Dalibor Matanic
Quote:
Tipicno altmanovski, ali bez pokrica i uvjerljivosti u ovom slucaju.
Quote:
Na altmanovski nacin samoironican, destruktivan i provokativan.
Quote:
Altmanovski sindrom je i mene uhvatio još odavno, a sad se nekako realizirao konkretno.
- Sasa Anocic
Quote:
a zadnja prica koja na Altmanovski nacin, koju je poznati reziser koristio u svojim "Kratkim rezovima" uvezuje sa prethodne tri, pripovijeda nam o novokomponiranim krimi bossu.
Quote:
niz je altmanovski meðusobno isprepletenih pripovijesti
Quote:
Garcia je nadvladao altmanovski cinizam i Andersonovu katarzicnu žablju metaforiku.
Quote:
usiljena, mracna i neuvjerljiva kompilacija pomodnih filmskih postupaka koje je Ogresta uokvirio slabo primijenjenom altmanovskom dramaturgijom.
Quote:
Altmanovski dodir
Quote:
svojevrstan je spoj altmanovske mozaicne i visokorealisticne dramaturgije
Quote:
A, sve se u njegovoj prici izmiješalo u altmanovski dobar predložak.
Quote:
bespoštedni altmanovski osecaj za satir(izov)anje istog.
Quote:
Tako je Renoirova osnovna poruka da "svatko ima svoje razloge" "pretvorena" u altmanovski kredo izrecen kroz lik batlera – svi mi imamo neku tajnu.
Quote:
Altmanovski mozaik likova povezuje dramatican tarantinovski zaplet
Quote:
Program je ove godine ponudio altmanovski brze promene ritma iz koncerta u koncert
Quote:
Leta 1973 se je na "altmanovski" nacin lotil mojstra detektivk Raymonda Chandlerja v The Long Goodbye.
Quote:
ali pune onih malih briljantnih altmanovskih detalja koji se povremeno pojavljuju
Quote:
altmanovski tematski park sodobne geopolitike, kot so to na zaèetku leta storili v Mladini.
Quote:
Volim altmanovski pristup i to je to.
Quote:
altmanovsko preplitanje dijaloga i zvukova
Quote:
altmanovski obcutek za tempo
Quote:
Film pocinje altmanovskim uvodom koji podseca na naprimer atmosferu iscekivanja koncerta u Nešvilu.
Film (redateljski postupci), glazba, knjizevnost, arhitektura, (geo)politika... Mislim da je razbacivanje tim epitetom zapocelo 1993., odmah nakon Short Cutsa (sada je sve kulminiralo, epitet se uglavnom povezuje s tom savrsenom Altmanovom short cuts dramaturgijom). U paketu je i Raymond Carver, naravno, danas ce ti puno ljudi reci da su Kratki rezovi vise Altmanovski nego Carverovski ('Iako je koncept isprepletenih prica postojao i prije, ipak ce zauvijek ostati imenovan altmanovski').

Zakljucak?

Na stotine je njih koji su pokušali biti Robert Altman - ili barem režirati altmanovski - ali svima im nedostaje jedan ključni sastojak: nisu on. Nitko nije poput njega.



p.s.

Fuck Yeah Robert Altman


Zadnje uređivanje La Familia : 11.12.2010. at 21:53. Reason: Fuck Yeah Robert Altman
La Familia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 21:56   #34
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
ajmo dalje...tu i tamo vidjam epitet 'altmanovski'...zna li netko sto bi to tocno znacilo?

imam grubu predodzbu dobivenu gledanjem covjekovih filmova, al ne bi isla nekog drugog ucit sta znaci 'altmanovski'.

dakle?

Naturalizam, previše mikrofona, diverzija, ironija, antropologija...jednom riječju - Altman.
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 21:58   #35
Ej, sorry sto se nisam javio opet, al vikend je pa sam malo vamo/tamo

Mene konkretno zanima ovo:

Na temi o Kusturici je neko spomenuo da je Kusta majstor mizanscene

Na netu sam našao samo na neka suhoparna objašnjenja, pa bi volio kad bi mi neko ovdje, ono - svojim riječima, objasnio: što je to mizanscena? Hvala
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 22:13   #36
Quote:
cul-de-sac kaže: Pogledaj post
Naturalizam, previše mikrofona, diverzija, ironija, antropologija...jednom riječju - Altman.
ne znam sto podrazumijevas pod diverzija i antropologija
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 22:20   #37
Kratki rezovi, Nashville i Gosford Park su, recimo, antropološki filmovi. U njima se secira život, običaji i navike jednog šireg kruga ljudi.

Diverzija kod Altmana je česta i sveobuhvatna - udarac džonom u sve proklamirane vrijednosti miljea kojim se bavi kao i izravni modernistički napad na žanrovske obrasce kojima se koristi.
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 22:51   #38
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Na netu sam našao samo na neka suhoparna objašnjenja, pa bi volio kad bi mi neko ovdje, ono - svojim riječima, objasnio: što je to mizanscena? Hvala
Ovako najkraće, raspored ili razmještaj glumaca i objekata u prostoru za neku scenu. Evo, prije koji sat sam pogledao Bergmanov Tystnaden. Tamo postoji par odličnih dinamičnih mizanscenskih ideja.
People Can Fly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 22:58   #39
Quote:
cul-de-sac kaže: Pogledaj post
Diverzija kod Altmana je česta i sveobuhvatna - udarac džonom u sve proklamirane vrijednosti miljea kojim se bavi kao i izravni modernistički napad na žanrovske obrasce kojima se koristi.
ajde oprimjeri ovo bar jednim primjerom.

tvoj upis ne mogu povezati s meni poznatom definicijom diverzije
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 23:13   #40
Pucanj na kraju "Nashvillea" je diverzija, kukavičko napadanje protivnika s leđa od strane Warrena Beattya u "Kockaru i bludnici" je čista diverzija žanra, a i čitav taj film je sakaćenje western mitologije... gotovo sve kod Altmana je diverzija, većina njegovih filmova je protiv, odnosno za, ovisi kako gledaš na stanje stvari.

U "The Long Goodbye" imaš mrmljajućeg, mamurnog detektiva koji četvrtinu filma priča sa svojom mačkom, u "Buffalo Billu..." raskrinkava mit o istoimenom "junaku"...da sad ne nabrajam u nedogled ; svi likovi koji su, pogotovo u američkoj svijesti, arhetipski heroji, kod Altmana su gubitnici i jadnici.

Ili, kako je netko jednom divno primjetio, Altman napada tamo gdje Ameriku najviše boli.

Zadnje uređivanje cul-de-sac : 11.12.2010. at 23:22.
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.