Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2008., 13:00   #61
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
A Povrće skuplje od mesa!!!
krumpir je skuplji od svinjetine?
Grah, mahunarke, leća skuplje od junetine?
Rajčica je danas 10kn, a govedina?

P.S. free, širiš dezinformacije.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 13:02   #62
jedna od najvećih uštedi mi je zadržavanje starog automobila a kojim nema velike troškove održavanja.
naravno, kupuje se manje audi, bmw, WW, a više koreja, japan.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 21:11   #63
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
P.S. free, širiš dezinformacije.
Ne širi, eno danas kilo paprike u Keruma 40 kn, a pome su po 17 kn.
Migra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 21:34   #64
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
krumpir je skuplji od svinjetine?
Grah, mahunarke, leća skuplje od junetine?
Rajčica je danas 10kn, a govedina?

P.S. free, širiš dezinformacije.
Bit će da čoek voli avokado...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 13:01   #65
Quote:
Migra kaže: Pogledaj post
Ne širi, eno danas kilo paprike u Keruma 40 kn, a pome su po 17 kn.
kad kupuje u keruma.
evo u konzuma kupila pome za 10kn. malo bolje 16.
uz to govorila sam ne o izvnasezonskom voću i povrću već o sezonskom.
takve paprike su samo za bogate i glupe jer nemaju nikakav okus niti kvalitete.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 13:14   #66
A nemaju ni okusa paradajzi koje u travnju možeš kupiti u Konzumu...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 13:48   #67
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
krumpir je skuplji od svinjetine?
Grah, mahunarke, leća skuplje od junetine?
Rajčica je danas 10kn, a govedina?

P.S. free, širiš dezinformacije.
Mislim da je ipak uvijek potrebno gledati strukturu troškova (i u prehrani). Kod normalne prehrane meso ne podiže posebno cijenu prosječnog obroka, a niti je povrće snižava (naravno, može se izvući cijena bifteka od 140kn/kg i krumpira po 3kn/kg, ali isto tako i usporediti cijene piletine po 24kn/kg ili svinjetine - na akciji- po 29kn/kg s cijenama povrća npr. na Krku u punoj sezoni povrća paradajz po 12-14 a paprika po 18-20kn/kg), tim više što po obroku mesa ide 150-200g (250-300g za roštilj), dok se takve količine povrća baš nećeš najesti.
Uspoređivanje cijena toliko različitih proizvoda po kg ima smisla koliko i usporedba cijena po dionici; npr. je li ATPL po 2600 jeftinija od IGH po 10500.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 14:42   #68
ne živimo svi na Krku.
neki živimo blizu trgovačkih centara ili zelenih tržnica.
pogotovo neki od nas koji imaju obiteljske veze s kontinenta.
Zdravo, zeleno, organsko je uvijek jeftinije.
maštovitost je prednost zdrave prehrane, ali i problem za one koji ju nemaju.

P.S. moj izbor je uvijek ATPL.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 08:36   #69
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
ne živimo svi na Krku.
neki živimo blizu trgovačkih centara ili zelenih tržnica.
pogotovo neki od nas koji imaju obiteljske veze s kontinenta.
Zdravo, zeleno, organsko je uvijek jeftinije.
maštovitost je prednost zdrave prehrane, ali i problem za one koji ju nemaju.

P.S. moj izbor je uvijek ATPL.

Uz dužno poštovanje,
otkad je hrana iz trgovačkih centara ili zelenih tržnica organska,tj.zdrava?
Na žalost,u današnje vrijeme jedino hrani koji uzgojiš sama,svojim rukama,možeš vjerovati.
Čak ni ono kaj kumica na placu prodaje jako je daleko od zdrave,organski uzgojene hrane.
Još nisam vidio da u siječnju na kontinentu raste organski uzgojena salata ( naročito kad je bez ijednog ugriza od puža!) ili u travnju paradajzi...
A kumice to sve bez pardona prodaju....i još tvrde da je domaće!
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 10:44   #70
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
ne živimo svi na Krku...

P.S. moj izbor je uvijek ATPL.
Ne živim ni ja, dolje sam samo preko ljeta; ovo je samo trebao biti primjer kako se ciljanim izborom podataka može iskriviti slika stvarnosti.

Proizvodnja vlastite hrane je (ili može biti) užitak onome tko ima uvjete, ali takva proizvodnja na malo ne može nikada biti jeftina. Nužno je razlučiti hobistički pristup i/ili želju da se zna što se jede od isplativosti takvog uzgoja: u prvom slučaju utrošeno vrijeme i rad ne ulazi u računicu, ali kad bi se sve uračunalo, takva hrana bi bila bitno skuplja od kupljene.
Kako je tema smanjivanje troškova, mislim da je jasno da se vlastita (sitna) proizvodnja ne isplati, osim onima koji svoje slobodno vrijeme ionako ne koriste na drugi način ili kojima takav posao predstavlja opuštanje od svakodnevnih aktivnosti.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 11:10   #71
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Ne živim ni ja, dolje sam samo preko ljeta; ovo je samo trebao biti primjer kako se ciljanim izborom podataka može iskriviti slika stvarnosti.

Proizvodnja vlastite hrane je (ili može biti) užitak onome tko ima uvjete, ali takva proizvodnja na malo ne može nikada biti jeftina. Nužno je razlučiti hobistički pristup i/ili želju da se zna što se jede od isplativosti takvog uzgoja: u prvom slučaju utrošeno vrijeme i rad ne ulazi u računicu, ali kad bi se sve uračunalo, takva hrana bi bila bitno skuplja od kupljene.
Kako je tema smanjivanje troškova, mislim da je jasno da se vlastita (sitna) proizvodnja ne isplati, osim onima koji svoje slobodno vrijeme ionako ne koriste na drugi način ili kojima takav posao predstavlja opuštanje od svakodnevnih aktivnosti.

Ne slažem se.
Imam vrt na nekih 200 m2,dakle spadam u vrlo male proizvođače hrane.
Godišnje uložim u vrt oko 3000 kuna - od sjemena preko nešto malo plastične folije za plastenik i obnove alata pa do vode za zalijevanje.Zalijevam iz vodovodne mreže - dakle,probijanjem pumpe troškovi zalijevanja mogli bi se umnogome smanjiti.
Presadnice,osim paradajza,uzgajam sam.
Gnojivo također proizvodim sam - kompost+otpaci od hrane+gnojivo kunića.
Uz vrt,imam cca 25 voćaka,koje me godišnje koštaju 50 kuna (prvo proljetno prskanje - kasnije ne prskam) - cijena sadnica odavno se isplatila.
Kompletno imanje je na okućnici i to u gradu.
Vrt mi daje kompletnu potrebu za povrćem + dosta cvijeća + 50-tak kg jagoda kroz cijelu sezonu vegetacije uz napomenu da unatrag dvije godine vrt pokriva cjelogodišnje potrebe salate (proljetne,ljetne i zimske) i slatkog zelja kroz cijelu zimu.
Voćke daju godišnje cca 250 kg trešanja,100 kg višanja,150 kg jabuka,50 kg krušaka,30 kg bresaka i oko 20 kg kupina.
Nešto voća i prodajemo.
Samo vrijednost voća umnogome premašuje investiciju.
Vrt prehranjuje šesteročlanu obitelj.

Samo vrijednost voća višekratno nadmašuje uloženo.

Da ne spominjemo zadovoljstvo uzgojenim i spoznaju da jedemo zdravo voće i povrće - koliko je to uopće moguće.

U vrt ulažem dosta ljubavi i rada,ali je to moje slobodno vrijeme koje bih inače proveo (najčešće!) drijemajući u naslonjaču.

Također,volim raditi u vrtu jer me psihički odmara i relaksira.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 11:23   #72
slažem se s kolegom Smotani2.
imam prijatelje na kontinentu koji se bave organskom uzgojem povrća u plastenicima.
svakako da organski ne možemo 100% živjeti, ali ipak koliko god je to moguće prakticiram.
s druge strane, govorila sam uglavnom o cijeni povrća i mesa.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 12:36   #73
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ne slažem se.
Imam vrt na nekih 200 m2,dakle spadam u vrlo male proizvođače hrane.
Godišnje uložim u vrt oko 3000 kuna - ..
Da ne spominjemo zadovoljstvo uzgojenim i spoznaju da jedemo zdravo voće i povrće - koliko je to uopće moguće.

U vrt ulažem dosta ljubavi i rada,ali je to moje slobodno vrijeme koje bih inače proveo (najčešće!) drijemajući u naslonjaču.

Također,volim raditi u vrtu jer me psihički odmara i relaksira.
Onda se ipak slažemo

Ali i dalje tvrdim da bi, kad bi se uračunali svi radni sati i + stvarno uloženi novac + cijena zemljišta, računica bila prilično nepovoljna. Zadovoljstvo uzgojenim - neprocjenjivo

P.S. Možda je moj dojam o nepovoljnosti omjera uloženog vremena i ostvarenog uroda malo izobličen vlastitim iskustvima uzgoja 2-3 gredice vrta kod vikendice, dakle tamo gdje nije pod svakodnevnim nadzorom, pa nakon 2-3 tjedna zahtijeva veći angažman.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 13:48   #74
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
krumpir je skuplji od svinjetine?
Grah, mahunarke, leća skuplje od junetine?
Rajčica je danas 10kn, a govedina?

P.S. free, širiš dezinformacije.
Pa kaj je tebi???
Baš je jutros bio ministar, i navodio je usporedbe cijena prije i sada.
Meso u padu - voće i povreće u rastu!


Mahunarke --- aha, kilo mahuna 29,99!!! Isto kao i junetina na promocijama!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 14:52   #75
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Onda se ipak slažemo

Ali i dalje tvrdim da bi, kad bi se uračunali svi radni sati i + stvarno uloženi novac + cijena zemljišta, računica bila prilično nepovoljna. Zadovoljstvo uzgojenim - neprocjenjivo

P.S. Možda je moj dojam o nepovoljnosti omjera uloženog vremena i ostvarenog uroda malo izobličen vlastitim iskustvima uzgoja 2-3 gredice vrta kod vikendice, dakle tamo gdje nije pod svakodnevnim nadzorom, pa nakon 2-3 tjedna zahtijeva veći angažman.

Ma da,ali ja UŽIVAM u radu na vrtu - ne smijem računati radne sate koje bih ionako prosuo - na glupi tv ili kauč.
Isto tako,moje zemljište uz kuću postoji ( i kuća i zemljište već 38 godina,s time da je zemljište u posjedu moje obitelji nekih 80-tak godina ) i bez obzira da li na njemu raslo voće i povrće,bio travnjak ili izrasla šikara,ono stoji i postoji.Onda je bolje da ga iskoristim.
A što se angažmana tiče,u pravu si.
Vrt i taj moj mali voćnjak ne trebaju mnogo vremena,ali treba im se posvetiti skoro pa svaki dan pomalo.
Vjerojatno je tlaka rad u vrtu kad je vrt zapostavljen 2-3 tjedna...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 14:55   #76
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Pa kaj je tebi???
Baš je jutros bio ministar, i navodio je usporedbe cijena prije i sada.
Meso u padu - voće i povreće u rastu!


Mahunarke --- aha, kilo mahuna 29,99!!! Isto kao i junetina na promocijama!
Mahune?Niske mahune?

Posijano 60 jamica.Ako će svaki grm roditi sa pola kg ( vrlo skromna procjena,obično izraste 1 kg po grmu) ,to je 30 kg....
Sjeme je koštalo 15 kn...

No,neću ih jesti u travnju,naravno,već početkom lipnja.
Tko ih sad želi jesti...

A gdje su još visoke mahune,koje su mi i bolje...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 15:05   #77
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ma da,ali ja UŽIVAM u radu na vrtu - ne smijem računati radne sate koje bih ionako prosuo - na glupi tv ili kauč.
Isto tako,moje zemljište uz kuću postoji ( i kuća i zemljište već 38 godina,s time da je zemljište u posjedu moje obitelji nekih 80-tak godina ) i bez obzira da li na njemu raslo voće i povrće,bio travnjak ili izrasla šikara,ono stoji i postoji.Onda je bolje da ga iskoristim.
A što se angažmana tiče,u pravu si.
Vrt i taj moj mali voćnjak ne trebaju mnogo vremena,ali treba im se posvetiti skoro pa svaki dan pomalo.
Vjerojatno je tlaka rad u vrtu kad je vrt zapostavljen 2-3 tjedna...
U tome i je bit. Da te netko prisiljava (ili da radiš za plaću po satu), itekako bi prebrojao koliko si ukupno sati potrošio pa pomnožio sa satnicom koju možeš ostvariti na svom redovnom poslu. Znam o čemu govoriš, siguran sam da nisam u plusu, ali se odem opustiti (i oznojiti i namučiti, ali s užitkom) svaka 2-3 tjedna na svoj grunt udaljen stotinjak km, krčim akaciju, kosim travu, ako mi se sadi sadim, na jesen poberem nešto voća - i sigurno zavozim više benzina nego što vrijedi sav urod .
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 15:21   #78
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
U tome i je bit. Da te netko prisiljava (ili da radiš za plaću po satu), itekako bi prebrojao koliko si ukupno sati potrošio pa pomnožio sa satnicom koju možeš ostvariti na svom redovnom poslu. Znam o čemu govoriš, siguran sam da nisam u plusu, ali se odem opustiti (i oznojiti i namučiti, ali s užitkom) svaka 2-3 tjedna na svoj grunt udaljen stotinjak km, krčim akaciju, kosim travu, ako mi se sadi sadim, na jesen poberem nešto voća - i sigurno zavozim više benzina nego što vrijedi sav urod .

Vjerojatno zavoziš.
Ja poštujem i cijenim tvoj trud.Također,znam da uživaš u radu i plodovima svog rada.
I ja uživam u svojem radu,a uz to i imam računicu.Čak i da idem računati vrijednost svog rada.
No, ne računam vrijednost svoga rada,jer to vrijeme koje utrošim na rad u vrtu ne bih mogao ( ili želio?) drugdje naplatiti.
Mislim da je u tome i osnova našeg problema kao društva.
Svako tvrdi da mu se ništa ne isplati raditi jer svoj rad precjenjuje iako to vrijeme ne bi naplatio.
Isto tako,svatko tuđi rad podcjenjuje.
I zato su nam polja šikare.
I zato nam je hrana sve skuplja.
I zato jedemo hranu najlošije kvalitete.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 12:09   #79
matematika - mate i tika

- sad cu ti ja rec cemu moja mrzovolja i zasto sve poslat u PM -

...kroz godinu dana, ili 12 mjeseci, 365 dana otrilike:

-- praznjenje sep. jame. 3 odvoza - 2100KN (bolje ti je da je sam praznis)
--komunalije, zasebno odvoz smeca od kanalzicije. jedno 3x350 KN x2 (s tim da imam septicku) ali ok je jer imam kvadraturu na dvije lokacije.

--osobni automobil? 1500KN tehnicki/registracija. 1500kn osiguranje. goriva u projesku mjesecno 400kn. a mislim da je to 600kn. kad smo vec kod auta: promjeni brisace, promjeni ovo, promjeni ono, razbio si ga, umiljata policija ti je naplatila prometni prekrsaj, naplatila svoje usluge kao i sudac - kroz 12 mjeseci svake godine najmanje 4-5000kn. recimo i da imas dva auta... i opet trebas placati i postu i neke prevoze...

--voda. to je jos najpostenije u ovoj drzavi. oko 60kn zimi, a ljeti oko 600kn mjesecno. jer je ugostiteljski obrt itd.. i punjenje bazena..

--a i svake 3 godine promjenim glavne ventile na svoj racun. oko 150kuna. inace placam na dvije lokacije vodu.

--struja. oko 400--600kn mjesecno. isto dvoje lokacije.

--telefon? to je jako upitno.

hallo usluge 60kn. a uopce ih ne koristim.
max tv 60 kuna... a plus placam tv pretplatu? a koristim satelitsku i telefonsku televiziju* znaci jos 60 kuna... bez pdv i ostalog sto navedu...

flet rate internet - 100kn

pretplata t-com - 100kuna plus unlimited 100kuna, plus 25kuna sms poruke. VJEROVALI ILI ne unutar t-com mreze na ovo sve potrosim jos 600KN (ludilo od provajdera)

--imam i vip prepaid. tu mjesecno 100kn ubacim...

internet? jel on besplatan? imati racunalo u kuci? pa otkad imam laptop.. troskovi su mi se povecali. inace svakojake software te intrnet usluge kao web stranica.. ili neke hobi pretplate... da sad ne nabrajam jedno 4000 kuna godisnje. mislite da lazem? samo me printer svake godine kosta 500kuna... di je faks tinta? tel. kabel svake godine treba promjeniti...

covjek sigurno svaki dan pojede 70kuna. puta 30 dana.

plus osnovni troskovi higijena, odjeca... ne znam koju bi tu cifru naveo

di su uzitci da zelic negdje otic? putovanje? plati smjestaj gorivo trajekt - 2-3000kuna. i recimo da jednom mjesecno negdje ides?

--placam pausalno porez na svoju djelatnost. 10 000kuna!

nedavno sam papire mjenjao za tu djelatnost.. sto ovjera sto taksenih markica - 1500kn

uredenje objekta. ne zivim u 20m2... zivim u necem vecem sto mi donosi i novce i to treba odrzavat. obojati fasadu, promjeniti laminat.. ekstra max tv, dvi fotelje... jedno 30 000 kuna svake godine samo materijala bez da brojim svoje nadnice koje provedem na tom istom. a mogao sam ih negdje drudje unovcit.

ma ovo se sve slobodno moze nazvati jedna trgovina. on mi to ponudio, ja uzeo i platio. ne bjezim od tog. ja placam unaprijed i miran sam.

ali cu navesti ono bitno: i u srednjoj i kad sam isao na faks sam put i smjestaj sam trebao placat. knjige isto. nitko me nije zaposlio, radnog staza nemam, zivotno osiguranje ne uplacujem. zelio bi i ja osiguranje kasko i na sebe auto i nekretnine. ali to bi bilo jos 10 000kuna. tamo di ja zivim je prehrana i opcenito transport je skuplji za 30 posto... pa nista. tako da mogu slobodno reci da mi ova drzava, a nit drustvo ama bas nikad mi nije dalo nista. a da prodao sam jedan stan da bi sve doveo u red jer drugcije nije islo. i radilo sam ja tj. moji u inostranstvu da bi dosta tog stekli tj skoro pa sve. a ovo je kocnica a ne drzava

koliko mi ostane za stavit sa strane i orocit -0,00kn
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 16:14   #80
Nažalost, svi se slažemo da treba dodatno zaraditi kako bi živjeli barem približno isto kao do prije kratkog vremena bez te dodatne zarade. Od usta, jednostavno, više ne možemo odvajati jer je većina zaposlenih ljudi ispod granice ekonomske izdržljivosti koja se rješava skupim zaduživanjem. To zaduživanje dovodi do sve većih opterećenja skromnih primanja pa vrlo brzo dolazi do novog zaduživanja. Dugoročno, ubrzano propadamo, propada nam moral, kriminal raste i postaje nam svejedno što država diže kazne i uvodi nove restrikcije.

Moj prijedlog je da država, kada već ne može da nas izvuče iz provalije u koju ubrzano upadamo, prvo investira u zatvorske kapacitete jer većina ljudi samo tamo može početi normalan neopterečen život. Za sada, ne govorim o sebi, ali biti će dovoljno da policija počne provoditi nove kazne u prometu i zatvori će se ubrzano početi puniti.

Ali, da ne skrečem s teme. Moje mišljenje je da bez krupne intervencije države i društva u cjelini naše vatrogasne metode štednje ništa ne vrijede. Bez plaće koja pokriva troškove normalnog života i posla za većinu nema dugoročnog uspjeha.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:19.