Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2014., 10:49   #181
Quote:
NikaZg kaže: Pogledaj post
potpisala papirić da odbijam rACZkod socijalne gin i basta.
Ovo mi je isto van svake pameti.
Kakav papiric s izjavom??

To sve treba prijaviti.

Socijalci rade sto hoce, jer mogu. Bez njih ne mozes do uputnica, recepata, doznaka...nista. I onda se ponasaju kao bogovi. Ima ih dobrih, ali su nazalost rijetki.

Privatno i bok.

Platis, ali dobijes tretman kakav svaka trudnica zasluzuje, ne izadjes iz ordinacije s tisucu upitnika nad glavom, osjecajem da si stara babetina i s griznjom savjesti jer si odbila neku pretragu koju uvazeni dr. smatra neophodnom samo zato jer nemas 20 godina..
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 11:00   #182
Taj je čovjek strašan. Ne da ga trebaš promijeniti, nego mu treba zabraniti raditi s ljudima.

Ja imam 37 godina, danas ulazim u 18. tjedan trudnoće i nikome nije palo na pamet blebetat ovakve bedastoće. ovo je moja prva beba . ne kažem da je i jedina, tako da bih baš rado otišla na konzultacije tom gadu.

Trudnoću pratim privatno, svaki put urin, tlak, vaganje, ultrazvuk. Jučer me pregledala i vaginalno da vidim jesam li otvorena.

Odmah na prvome pregledu me poslala na krvnu sliku, uključujući hormone štitnjače, urin, urinokulturu, kontrolu mojih redovnih problematičnih organa (ništa strašno,a li sam napravila sistematski). Zatim krvna grupa, hepatitis, testovi senzibilizacije.


zatim smo napravili kombinirani i onda nifty na moj zahtjev.

bila sam na OGTT testu i sad me poslala na Vuk Vrhovec diajbetologu jer mi je mao povišen šećer.

na sljedećem pregledu anomaly, iako je i jučer veoma, veoma detaljno pregledavaal moju curicu 4 D ultrazvukom, sigurno pola sata.

e, da. i papu smo napravili jer mi je bilo vrijeme. ne znam jesam li što zaboravila.
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 13:17   #183
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ovo mi je isto van svake pameti.
Kakav papiric s izjavom??
Na povijesti bolesti ili kako već je napisala nešto kao "pacijentici savjetovan rACZ, odbila svojevoljno" i crta nakon toga ________________ gdje sam se potpisala. Je malo glupo, al ajd - ona se štiti od nečeg, ne znam čega doduše, pa sam potpisala.

Iskreno, meni je i privatnik istu stvar napravio - ušla sam u ordinaciju, rekla da imam 38 i odmah je počeo " a da mi ne radimo kombinirani, bacit ćete lovu uzalud jer će sigurno biti loš (?) i on je statistika, itd." - ukratko, pregled je bio veseo, razbacivali smo se statistikom i on i ja, iako sam naglasila da je odluka doma da bebu rađam, kako god; odradio je UZV dio kombiniranog, rekao da će me nazvati ako ukupni kombinirani bude loš, i još jednom naglasio da je u "vašim godinama" uvijek loš. Nije nazvao.
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 13:31   #184
Quote:
NikaZg kaže: Pogledaj post
Na povijesti bolesti ili kako već je napisala nešto kao "pacijentici savjetovan rACZ, odbila svojevoljno" i crta nakon toga ________________ gdje sam se potpisala. Je malo glupo, al ajd - ona se štiti od nečeg, ne znam čega doduše, pa sam potpisala.

Iskreno, meni je i privatnik istu stvar napravio - ušla sam u ordinaciju, rekla da imam 38 i odmah je počeo " a da mi ne radimo kombinirani, bacit ćete lovu uzalud jer će sigurno biti loš (?) i on je statistika, itd." - ukratko, pregled je bio veseo, razbacivali smo se statistikom i on i ja, iako sam naglasila da je odluka doma da bebu rađam, kako god; odradio je UZV dio kombiniranog, rekao da će me nazvati ako ukupni kombinirani bude loš, i još jednom naglasio da je u "vašim godinama" uvijek loš. Nije nazvao.
Ma to su gluposti. od cega se ona ima stititi?!

Pa ok je da doktor ponudi razne pretrage, ali nije ok da te prisiljava, ucjenjuje potpisima ili komentira napamet da ti je rizik ogroman samo zbog godina.

I meni je privatnik sad nudio RACZ, unatoc dobrim rezultatima kombiniranog. Samo zbog godina.
Srezala sam ga u startu i nije to vise spominjao, a kamoli me nagovarao.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 14:03   #185
Ovo s racz i godinama valda ovisi o dr...
Cisto usporedbe radi: imam 36 godina, vodim t. Privatno i moja dr je bez ikakvih zabrinutosti rekla da prvo kombinirani radimo i ako je on dobar nema potrebe dalje, ako hocu mogu napraviti nifty to cu sama odluciti ako zelim biti sigurnija...

Za nifty sam ja pitala i tek onda mi je rekla sve o tome, nije samoinicijativno...
__________________
kućanica wannabe
kukuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 14:58   #186
meni je ok to da traže potpis ako odlučiš odbiti preporučenu pretragu. Moja ginica mi je pričala da joj je pacijentica imala jako loš UZV nalaz ( velika sumnja na DOWN), onda isto tako loš kombinirani, i onda da je pacijentica odbila amniocentzu. Na poslijetku je rodila bolesno dijete i tužila doc da ju nije upoznala sa mogućnostima daljnjih pretraga...tako neka priča. Ako vdobijaš pretragu samovoljno, ne vidim problem zašto ne bi potpisao papirić.

isto tako kad ne želiš ostat u bolnici, a preporučeno je, doktori traže da potpišeš da to radiš na vlastitu odgovrnost i to je ok....
__________________
27.01.2011 Mišica
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 15:11   #187
Quote:
simba kaže: Pogledaj post
meni je ok to da traže potpis ako odlučiš odbiti preporučenu pretragu. Moja ginica mi je pričala da joj je pacijentica imala jako loš UZV nalaz ( velika sumnja na DOWN), onda isto tako loš kombinirani, i onda da je pacijentica odbila amniocentzu. Na poslijetku je rodila bolesno dijete i tužila doc da ju nije upoznala sa mogućnostima daljnjih pretraga...tako neka priča. Ako vdobijaš pretragu samovoljno, ne vidim problem zašto ne bi potpisao papirić.

isto tako kad ne želiš ostat u bolnici, a preporučeno je, doktori traže da potpišeš da to radiš na vlastitu odgovrnost i to je ok....
Ovo sto ti pises je ok, ali Nika je imala dobar nalaz kombiniranog, a vlovrec je samo "prestara".
To su gluposti imo.
Druga stvar je kad ti je kombinirani ili anomaly los, onda svaka normalna i odgovorna zena razmatra druge opcije, kako god se zvale - nifty, harmony, racz...
Ali da te netko tako maltretira samo zbog godina, dok na uzv i ostalim pretragama sve stima - meni je to krajnje neprofesionalno i nedopustivo.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 17:07   #188
Ja sam posle jako dobrog triple testa 1:10000 (obaveznog i pokrivenog socijalnim) odlucila (zajedno s mm, znaci bez ikakvog sugerisanja od strane doktora) da uradim harmony i da ne radim amnio. Harmony (kao valjda i Nifty) nema nikakve kontraindikacije, to je test krvi, jedina mana mu je sto je prilicno skup (oko 700€). Nismo hteli da radimo amnio jer je nosila neuporedivo veci rizik na pobacaj (mislim oko 1:200), nego sto je bio rizik da bi beba mogla da ima neki genetski problem (1:10000).
Harmony test je uradjen u Kaliforniji (uvek salju tamo) i rezultat je bio isti kao i triple test uradjen u lokalnoj bolnici (1:10000). Usput smo saznali i pol bebe.

Kad smo rekli lekarki da smo se odlucili za Harmony i da necemo raditi amnio, ona je rekla da nije htela nista da nam sugerise, ali kad smo vec sami doneli odluku, da sad moze da nam kaze da bi i ona isto postupila, odnosno da ne bi radila amnio. Da napomenem da mi je 35 god, znaci daleko od toga da sam mlada trudnica.

Mislim da je to bilo skroz korektno od moje lekarke. Amnio nosi rizik od pobacaja koji nije bas tako zanemarljiv, tako da ne moze niko nikog da natera da preuzme taj rizik i izgubi bebu. Uostalom, odakle njima pravo da odlucuju umesto roditelja - mozda ce roditelji svakako odluciti da imaju bebu, bez obzira na eventualni genetski problem, i ko ima pravo da im se mesa u odluku? Jedna nasa prijateljica je imala rizik od Down-a 1:70, uradila je amnio da bi znala da li ce beba imati ozbiljniji ili blazi oblik i kad su saznali da ce biti blazi, odlucili su da rodi. I sad imaju devojcicu s Downovim sindromom, svesno su doneli tu odluku i to je njihova odluka, lekari ni drustvo nemaju nista s tim.

Ima nekih lekara koje bi trebalo poslati da malo okopavaju krompire, nemaju pojma o tome sta je zapravo njihov posao.

@Vlovrec, mozda mozes da obnavljas bolovanje kod tog idiota ako te tako bas zapalo, a da vodis trudnocu kod drugog lekara? Mada mi nije jasno ako je trudnoca tako rana, kako to da si na bolovanju? Postoji li neki rizik? Ako postoji, ja ne bih imala nikakvog poverenja u tog lekara, jer ocigledno ne radi ni najosnovnije testove..
__________________
I too once thought I was owed something.
columna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 18:44   #189
Ja sam jednom mjesečno išla kod svog. Sestra bi me samo izvagala i izmjerila tlak. Gin bi me samo ultrazvučno pregledao preko trbuha, a do 3. mjeseca vaginalno.

Nije mi na početku htio ni briseve a ni papu napraviti, a osjećala sam da nešto nije u redu. Otišla sam privatno, na što je popizdio.

Završila sam u bolnici u Rijeci sa sto dijagnoza, koje smo možda mogli i ublažiti i liječiti prije nego se pogoršalo, da su kontrolirali urin. Ali ne, oni za te trakice nemaju novaca, koji bolesnici.

Nakon što su saznali da sam završila u bolnici, odmah su se digli na noge, dali nam do znanja da će učiniti sve da nam pomognu, odmah su zvali dr. Petrovića u Rijeku, kao da mi pomogne, jer ne, inače me ne bi liječio.

Imaju sreće da je sve prošlo u redu, sad kad ga hoću promijeniti, on se povlači po sudu i najvjerojatnije će u zatvor. Neka.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 21:42   #190
Štede na trakicama, strava! Moja socijalna isto ponekad nema trakca
Ja sam si inače u ovoj trudnoći nabavila na ebayu i trakice za urin i aparatić za mjerenje glukoze u krvi (i prateće trakice itd.) - kad su mi (preventivno) dijagnosticirali gestacijski dijabetes i kad nisam uspjela sama nacijedit krvi u epruvetu koju su mi dali u VV počela sam se sama kontrolirat i više se nikad nisam pojavila na VV. Pratim dijetu, skužila sam koje namirnice mi pašu, testiram si glukozu redovito i urin tu i tamo i između ginekoloških pregleda. Nije rocket science, a ja sam mirnija kad vidim da je sve b.o.
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 22:25   #191
Ajme meni, stvarno svakakvih ginekologa ima

Vlovrec, tvoj ginekolog je ginekolog iz pakla... Samo da ti kažem da je moja susjeda ostala trudna i rodila u 47. godini zdravu curicu, a nedavno je u bolnici samnom ležala trudnica od 45. godina koja je nakon 20 godina borbe s potpomognutom oplodnjom jučer rodila zdravog dečkića. Tako da stvarno mislim da bilo koji ginekolog nema što komentirati godine trudnice. Ja bih od takvog odmah pobjegla.

Ja imam 39. godina, prva beba i sve si nekako mislim da najvjerojatnije neću na amnio. Moja soc. ginekologica mi ju je preporučila, kao i jedan privatni ginekolog, ali ja sam odlučila prvo u 12. tjednu napraviti kombinirani probir i UZV te Nifty test. Kad stignu rezultati, onda ću odlučiti što i kako dalje. A kad se obično radi amnio, u kojem tjednu?
Yamas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 07:05   #192
Quote:
Yamas kaže: Pogledaj post
A kad se obično radi amnio, u kojem tjednu?
Mislim da negdje od 18. do 22. tjedna.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 08:00   #193
Quote:
Yamas kaže: Pogledaj post
A kad se obično radi amnio, u kojem tjednu?
nakon 15. tjedna, izmedju 15. i 18.
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 09:29   #194
Evo me, nisam baš puno na kompjuteru jer mi je teško sjediti pa se zato ne javljam.

Ginekologa ne mogu promijeniti jer je on jedini na mom području koji uzima pacjente, nekad sam hodala privatno u medikol, sad em mi je daleko, em sam si mislila, zašto ako plaćam zdravstvo ne idem k socijalnom, a i ne mogu si priuštiti. Tako sam završila kod njega. A i moram imati socijalnog ginekloga, tko će mi davati doznake za bolovanje? Ne vjerujem da mi bi jedan pristao da troši svoje dragocjene doznake, a ja idem negdje drugdje na preglede. Znači ta opcija otpada, moram k njemu radi papira.

Netko je pitao zašto sam na bolovanju. Evo ovako ide priča. Kasnila mi menga, napravili mi test, i dvije crtice. Onda sam bila 6 tjedana trudna. Prvo sam zvala da se naručim (ono kulturno) pa me sestra sprašila da sačekam prvo 2 tjedna možda dobijem mengu, a onda ako ne dobijem da se javim pa će me naručiti za 2 tjedna Znači prvi pregled bi mi bio sa 10 tjedana trudnoće! Uz napomenu da se kod njih čeka mjesecima na red da imaju strašnu gužvu, halo, pa ja sam trudnica, a šta uzimaš pacjente ako ih ne možeš savladati.

Ja se napravila blesava pa otišla na pregled sljedeći tjedan, znači 7 tjedana trudnoće, rekla sam joj da mi je ona tako rekla, a ne vodi nikakvu evidenciju, pa nemaa poima.

I tako ja vodim onaj ugodan razgovor sa ginekologom (da sam stara i ostalo) i ajde na ultrazvuk. Onaj štap šta ti gurne, inače drugi ginekolozi su mi samo malo stavili, a ovaj mi ga je gurnuo do skoro samog dna, skoro sam se onesvjestila od boli. No, pretrpiš si, nije svaki pregled ugodan.

I odmah doktor meni: pa niste mi rekli da imate miom (sad je već 6cm, prije je bio malo manji), a ja nemam poima da ga imam. I on meni, kako ne znate, pa da li imate neredovite mensturacije, obilna krvarenja, grčeve. Ja nemam ništa od toga, sve ko vurica svaki mjesec.

No, onda je priznao na kraju da je moguće da je miom bio prije jako mali, da se nije mogao niti primijetiti, a da je sad usljed hormona u trudnoći počeo rapidno rasti. Ali ne, prvo sam ja bila kriva, da kako imam takav miom i usudila se ostati trudna k tome i tako stara

No, rošta on to mene i najednom se zadere: to vi krvarite? Ja mrtva hladna: ne. On meni: to ste vi, gledajte kako krvarite. A ja opet njemu: nisam to ja, pogledajte, sad sam se skinula ništa mi nije bilo. Uzme on papir i obriše me, a ono papir natopljen sa krvi i još su se onako ogromni komadići zgurdani vidjeli.

Mene skoro šlagiralo, došla zdrava i prava na pregled.

I on meni: brzo na hitnu to vam je POČETAK pobačaja. Kasnije sam vidjela da je napisao prijeteći pobačaj, meni je rekao početak.
Bila na hitnoj, dobila duphastone, spasmexe, strogo mirovanje. Neki dobar doktor, rekao to je jedina terapija koju mi može dati, ako imam uvjete za mirovanje da radije idem doma (imam) da ako krene pobačaj da to nitko neće moći zaustaviti.

ok, vratim se ja k njemu da mi napiše recepte, sjedim ja u čekaonici, a on priča s nekim prijateljem (tema: kad sam radio privatno 3 pacjentice cijeli dan, sad non stop puna ordinacija) i skuži mene i pita me: niste htjeli ostati u bolnici? Pa rekli su mi da idem doma, nije da ja nisam htjela.

Uglavnom, ostavio me još pola sata sjediti i čekati, a on ćakula, onda je uzeo te papire od mene i dao ih sestri da mi napiše recepte.

No, na kraju sam ipak bila u bolnici tjedan dana, ali ništa strašno, krvarenje stalo, miom ne raste, za sad sve ok.

Napisali mi u otpusnom pismu da se moram kontrolirati kod svog ginekologa svaka 2 tjedna i dođem ja k njemu i pokažem mu to, i on meni mrtav hladan: ja svoje trudnice pregledavam jednom mjesečno.

A da ne velim da mi nije htio dati uputnicu za bolnički ultrazvuk (koji se ne plaća, a kod njega se plaća inače) ali sam ja zmuljala da su me to kad sam bila na odjelu naručili, pa mi je teškom mukom dao, uz citat: da vam to slučajno ne bi više palo na pamet.

A mene strah ići k njemu, ne mora značiti da je on kriv šta sam ja počela tako krvariti, moglo se to desiti kod bilo koga, ali me strah i ne mogu si pomoći. A još me više boli taj nehaj, ono, pa kaj bi vi, koliko žena doživi pobačaj, pa šta. BAŠ ME BRIGA ZA DRUGE, ja sam sebi jedna jedina. I još te onako s visoka gleda s takvim prezirom, kao da si najzadnja stoka, baš onako podcjenjivački.

Malo sam se raspisala.

No, i pred tjedan dana me strašno danima bolilo u donjem dijelu trbuha i nazvala ga naravno, i veli mrtav hladan: to vam je normalno, ako vas jako boli odite na hitnu. Onda sam čekala da mu taj dan prođe radno vrijeme i otišla na hitnu, jer me inače ne bi primili nego bi rekli odite svom ginekologu.

Ali sva sreća šta ga u bolnici svi znaju pa mi nikad nisu radili nikakve probleme kad god sam došla ili nešto pitala sve su mi objasnili. Inače, nije ništa, boli me tako jako radi rastezanja maternice, niti miom ne pomaže, a niti godine , meni bilo bitno da mi netko kaže da je to ok, pa onda trpim lakše. Neke ne boli ništa, neke užasno, eto ja sam u drugoj skupini. Normabel je kao jedini lijek, ali ga izbjegavam.

Uglavnom sutra idem k jednom drugom ginekologu (naručila se privatno, cca 1.000kn pregled, ultrazvuk, razgovor) pa da čujem, ne znam više šta.

Trebala bi odlučiti da li ću na onaj rani probir (ili kako se već zove) ali me malo frka ako budu loši rezultati, a nije baš siguran test, da se ne brinem bezveze, a inače sam sva izluđena od samog početka svega toga.
Šta mi savjetujete?

Pitajte ako sam nešto izostavila.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 09:41   #195
Naravno da sam ono najvažnije izostavila.

Zašto sam i postavila to prvo pitanje, šta podrazumijevaju redoviti pregledi. Kad me to jako bolilo sumnjala sam da imam neku urinarnu infekciju. Nikad je inače nisam imala, ali navodno da su simptomi takvi bolovi kakve sam ja imala.
Ok, onda sam na hitnoj pišala u čašicu pa onda oni provlače tu trakicu pa valjda vide.

Kako će moj ginekolog znati da je kod mene sve ok ako i on to neće raditi redovito? Jer koliko sam skužila samo jednom vadiš mokraću u cijeloj trudnoći, meni je rekla da ću sa negdje 15 tjedana to raditi. A šta ovo drugo vrijeme? Crkni jer si prestara?
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 10:53   #196
vlovrec, ja bi ipak na tvom mjestu skucala novce i vodila trudnocu privatno.
Ne mogu si zamisliti da me netko ovako maltretira 9 mjeseci.

I kod kakvog to privatnika pregled + uzv kostaju 1000 kn?
Jel ti u to ukljucen i kombinirani probir ili...?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 11:04   #197
Vlovrec zamoli nekog doktora u bolnici da ti skroz vodi trudnocu.,besplatno je i kvalitetnije. A ako ti taj idiot ne zeli dat uputnicu u bolnici te mogu svaki put provuc kao hitni slucaj jer imas neke smetnje ko fol.
Probaj nac nekog u bolnici pa da se skroz maknes od opceg.
__________________
beba
Aka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 13:02   #198
vlovrec, bez obzira sto je jedini u blizini koji prima pacijente ja bi ga prijavila bijelom telefonu i inzistirala da me prebace nekom drugom socijalnom ginicu
ovo sto si napisala je totalni uzas

potpisujem sto su cure rekle, ako ne mozes skucati za privatnika probaj dovogoriti da te netko u bolnici prati do kraja trudnoce
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 15:35   #199
1000 kn za pregled kod privatnika ti je previše. osim ako nije i kombinirani uključen.
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 18:57   #200
Jao Vlovrec, ovo je stvarno strashno. Mora da postoji neki nacin, kako ti clanice rekose ili da ga prijavis, ili da zamolis drugog lekara... nesto moras uraditi, ne mozes da dopustis da te izlaze opasnosti. Mozda da odes kod svog lekara opste prakse i trazis mu da te posalje kod drugog ginekologa? Idealno bi bilo da mozes potpuno da promenis bolnicu ili ambulantu, ma ja mislim da bih se prijavila i na drugu adresu samo da ne moram s njim vise da se srecem.
Ne daj boze da ti se on zadesi na porodjaju.
To kako ti je grubo radio vaginalni ultrazvuk mozda i jeste bio razlog da prokrvaris, taj covek je stvarno bez srca!!

Sto se urinarnih infekcija tice, ceste su u trudnoci, ja s njima skoro nikad nisam imala problema pre trudnoce, a u trudnoci, 2-3 puta pozitivan rezultat (od ukupno 6-7 pregleda urina), i evo vec drugi put na antibioticima. Naravno, to moraju da budu antibiotici koji su sigurni za trudnice i moras da imas poverenja u svog lekara.. A nemam nikakve simptome, nikad ne bih ni znala da imam bakterije u mokraci da nije tih pregleda!

Urinarna infekcija mi se bila sredila dok sam pila vitamin-c koji su mi dali u apoteci kao nesto navodno sigurno za trudnice. Pila sam ga jedno 3 meseca i super se osecala (imala dosta energije i slicno), dok jedan dan nisam procitala da ga u trudnoci ne treba piti bez konsultacija s lekarem. Onda sam se malo prepala i prestala da ga pijem, pa mi se urinarna infekcija opet vratila. Lekarka uvek kaze da je minorna, ali da mora da se leci, pa ti je moj savet da svakako kontrolises to.

Ovako od pregleda, bez nekog prevelikog detaljisanja (inace sam iz Sr, ali zivim u inostranstvu, i prilicno sam zadovoljna kako ovde gde zivim vode trudnocu):
- prvi pregled: vaginalni ginekoloski pregled, popunjavanje trudnickog kartona, papa test (jer je bilo proslo 2 godine od poslednjeg)
- drugi pregled: vaginalni ultrazvuk samo jednom (prvi) da se cuju otkucaji srca i vidi mala mrvica , detaljan pregled krvi na sve moguce bolesti tipa aids, hepatitis i sl. pregled urina
- posle toga 2-3 normalna ultrazvuka u svakom trimestru (znaci ukupno negde oko 7-9, ne secam se tacno)
- jedan ekspertski ultrazvuk u 20.oj sedmici i jos jedan detaljni u 26-oj (tad vise gledaju sve morfoloski i mere, a i lekar ili tehnicar, ne znam sta je, koji radi taj ultrazvuk je specijalizovan + ima bolju opremu (3D)
- negde oko 15-e sedmice ako se ne varam, triple test + ako je visok rizik onda amnio ako zelis. Ako je OK rezultat, onda mozes da radis harmony, nifty i sl. za tvoju sigurnost
- ovde trudnocu vodi paralelno lekar i babica. S babicom sam se vidjala mnogo cesce (sigurno nekih 10-15 puta u toku cele trudnoce - na kraju sam), svaki put merenje kg, pritisak, i svaki drugi put pregled urina;
- u 25-oj sedmici onaj dijabeticki test u trajanju od 1h (tad mi je bio OK)
- kako mi je beba bila velika (po njima) ponovili su mi OGTT u 8. mesecu i tad je bila jedna blago povisena vrednost, pa su me bacili na dijetu
- onda svaki dan vadjenje krvi iz prsta (6x svaki dan, popelo mi se na glavu vise) pa svake sedmice kod nutricioniste. Nikad nivo glukoze iznad 140mg 1h posle rucka, a cesto ispod 125, ali su oni zacrtali da mora da bude ispod 125, pa me malo ribala ta nutricionista.
- od 38-e nedelje, 1x sedmicno CTG.


Stvarno ne znam da li sam neki bitniji pregled propustila. Mislila sam da ce biti mnogo cesce ultrazvuk, to mi je malo nedostajalo - da vidim bebirona malo cesce

Inace, dosta sam se udebljala (20kg - sa 58 na 78), ali nisu me opominjali od pocetka. To je jedino sto bih mozda mogla da zamerim, tj. bilo bi mi bolje da su mi rekli u startu da treba maksimalno 1-1.5kg da dobijem svakog meseca i da treba vise da se krecem. Ali naravno to sam ja i sama znala
__________________
I too once thought I was owed something.
columna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:01.