Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2011., 09:37   #81
Quote:
jelenkomedenko kaže: Pogledaj post
da li je OIB tajan broj?
OIB nije tajan broj, ali su tajni podaci do kojih se može doći pomoću OIBa. Država nam govori kako pristup tim podacima imaju samo ovlaštene osobe i kako mogu vidjeti samo one podatke kojima im je dozvoljen pristup.
reggie31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 15:40   #82
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Što mislite o zakonu o registraciji sim kartica
za.
da se mene pita, zabranila bih i uslugu "skriveni broj" [odnosno kak god da se to zove].
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 19:37   #83
Quote:
Ne zato jer ne kaže: Pogledaj post
Zašto se ne žališ što moraš ostaviti ime i prezime ako želiš fiksni telefon?
Na to smo navikli pa je ok? Budi dosljedan.
Ja sam navikao da prepaid telefon biva "anoniman". Stoga ako vec zelis koristit "naviku" kao argument...
Ja osobno ne vidim neki razlog zbog kojeg bi trebalo onemogucit anonimnost. Mozda bi bilo ok da se onemoguci roaming neregistriranim karticama, ali svakog turista tjerat da se registrira pri kupovini kartice, to mi fakat nema smisla.

Kriminalce se time naravno nece zaistavit, a obicnom covjeku ce samo zakomplicirat zivot. I u Njemackoj je ko fol obavezna registracija ali u nekom 3rd party ducanu lako kupis karticu bez da te itko ista pita.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 08:18   #84
Da li postoji neka agencija ili tkogod kome bi se moglo prijaviti slijedeće: dobila sam dopis iz vrtića iz mog grada kojeg nikada nisam kontaktirala, a u kojem se moje djete poziva u predškolu kod njih itd. itd. itd. Moje djete inače ide u drugi vrtić, ovaj koji je poslao dopis nikada nije ni bio opcija, nikada ni sa kim nismo o njemu razgovarali niti smo ikada ikome (ni u reklamne svrhe) davali podatke o djetetu. A ipak ovi iz tog vrtića znaju sve: ime roditelja, djeteta, datum rođenja, adresu... I koliko čujem da je većina roditelja djece te dobi u gradu dobila isti dopis. Moja pretpostavka (možda pogrešna) je da su podatke dobili ili iz matičnog ureda ili iz hzzo-a.

U svakom slučaju, nekako sam se već valjda pomirila da me svaki put mjesec dana do registracije auta dočekuje pun sandučić ponuda kojekakovih osiguranja, da mi kojekakove firme, udruge, tkoznatkoišta šalju sve moguće besmislene i nadasve bezobrazne ponude, da me telefonom maltretiraju na redovnoj bazi... Ali iskorištavanje djeteta mi je stvarno tu mač i stvarno bi mi bilo drago da netko zbog ovoga istrpi neke posljedice.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 13:07   #85
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Da li postoji neka agencija ili tkogod kome bi se moglo prijaviti slijedeće:
Zgodno je da ih kontaktiraš i pitaš kako su došli do tvojih osobnih podataka. Možda su došli do njih na posve legalan način (iako ne vidiš kako, ipak im treba dati "benefit of the daubt"). Možeš ih pitati neformalno telefonom ili formalno dopisom s povratnicom, pozivajući se na čl. 19. Zakona o zaštiti osobnih podataka (NN 103/03, 118/06, 41/08), da ti u roku od 30 dana dostave:

- potvrdu o tome da li se osobni podaci koji se odnose na tebe ili tvoje dijete obrađuju ili ne,

- obavijest u razumljivom obliku o podacima koji se odnose na tebe ili tvoje dijete, a čija je obrada u tijeku te o izvoru tih podataka,

- izvatke, potvrde ili ispise osobnih podataka sadržanih u zbirci osobnih podataka koji se na tebe ili tvoje dijete odnose, a koji moraju sadržavati i naznaku svrhe i pravnog temelja prikupljanja, obrade i korištenja tih podataka,

- ispis podataka o tome tko je i za koje svrhe i po kojem pravnom temelju dobio na korištenje osobne podatke koji se odnose na tebe ili tvoje dijete,

- obavijest o logici bilo koje automatske obrade podataka koja se na tebe ili tvoje dijete odnosi.

Ne učine li to u propisanom roku na zadovoljavajući način, možeš ih prijaviti Agenciji za zaštitu osobnih podataka, v. www.azop.hr.

Napominjem da možeš to učiniti i bez da napraviš ovo gornje - agencija će opet napraviti nadzor u nekom svom planu, nije to nikakav progon, oni mogu biti ljubopitljivi prema svakome. Agencija će sigurno izvršiti nadzor, iako to može potrajati dosta mjeseci (prije su brže radili, valjda su sada ljudi otkrili čari te institucije).

Također možeš na stranicama agencije ući u registar zbirki osobnih podataka i pretraživanjem vidjeti ima li taj vrtić registriranu kakvu zbirku osobnih podataka i o čemu se radi.

----

Inače, imaš negdje u temi o telekomunikacijama moj prikaz sadražaja faksa kojeg šaljem svakom telemarketeru koji me nazove gdje im zabranim da me dalje zovu. Već godinu dana nisam primio niti jedan telefonski poziv takve vrste niti od koga.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 14:00   #86
Zvala danas baba iz telemarketinga... "Mi smo nova tvrtka iz Pule, dobili ste na poklon 2 parfema...", rekoh: molim vas lijepo, otkud vam broj?
(prešli pred 6 mjeseci s t-coma na Bnet, broj nije u imeniku)
veli baba - iz imenika... Rekoh pročitajte mi molim na koga glasi broj.
A kad ono - broj od pred 4-5 godina, jer smo od Tcoma pred 2.5 godine dobili "reciklirani" broj (na drugo prezime je bio prije).
Uglavnom zamolila sam ju da obiše broj iz baze, i da mi kaže kako se ta njihova tvrtka zove - rekla je "ok brišemo" i poklopila slušalicu
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 03:46   #87
Objava podataka o vlasnicima i stanovima u ulaznom stubištu

volio bih znati smije li se na ulaznom stubištu objaviti lista vlasnika stanova u zgradi s veličinom pojedinog stana i brojem članova kućanstva bez dopuštenja vlasnika ili se to tretira kao privatni podatak i prema tome nije za objavu bez dopuštenja...naime, to je učinio predstavnik stanara u zgradi u kojoj živim prema "zahtjevu nekih stanara"(plaćamo vodu i kućne režije po broju članova kućanstva)
također se često objavljuju liste s duogovanjima pojedinih stanara za kućne režije, kakva je situacija s time ako netko zna? nisam baš viđao tako nešto u drugim zgradama koje sam posjećivao...
kaLU is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 13:42   #88
pa to je motivirajuće svakako, da se plaća, a i da se vidi ko mulja na vodi. ja sam to baš za vodu tražila u svojoj zgradi, na način da sam nazvala telefon vode i uz šifru objekta mi je lik reko ko kolko ljudi prijavljuje da živ u stanu (Naravno oni s dvoje djece redovno zaboravljaju tu svoju djecu kad ih treba upisat ko članove kućanstva). a podaci o veličini stana su javni utoliko ukoliko se ima šifra objekta, kao i sva zaduženja koja se mogu sad već i na web stranicama GSKGa nać (pričuva, troškovi za radove i sl).
Petra_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 16:22   #89
Quote:
kaLU kaže: Pogledaj post
volio bih znati smije li se na ulaznom stubištu objaviti lista vlasnika stanova u zgradi s veličinom pojedinog stana i brojem članova kućanstva bez dopuštenja vlasnika ili se to tretira kao privatni podatak i prema tome nije za objavu bez dopuštenja...naime, to je učinio predstavnik stanara u zgradi u kojoj živim prema "zahtjevu nekih stanara"(plaćamo vodu i kućne režije po broju članova kućanstva)
također se često objavljuju liste s duogovanjima pojedinih stanara za kućne režije, kakva je situacija s time ako netko zna? nisam baš viđao tako nešto u drugim zgradama koje sam posjećivao...
pa ako su zemljišne knjige javne knjige zašto ne bi moglo onda stajati i na stubištu ime vlasnika i kvadratura?
za ovo isticanje dužnika po stubišnim vratima ništa neobično, već viđeno, no je li smije ne bih znala.
Po meni je ok da se vidi tko je sve dužnik jer ako tom istom dužniku pukne cijev predstavnik stanara mora otkloniti kvar iz budžeta pričuve kojeg dužnik sigurno nije napunio svojim novcem a šteta mu sanirana.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 16:27   #90
Moji osobni podaci te slika na portalu

Znači kada se ukuca moje ime i prezime u google, prvi članak koji ispadne je onaj koji se nalazi na portalu Novog lista. Članak je star tri godine, tu se vuče jedno petnaestak imena (ukoliko ste preplaćeni možete vidjeti sva, te cijeli članak - nebitno), uz ta imena stoji i slika (da je minijaturna (200x150) ne bih ništa rekla, no praktički bi si mogla postaviti tu sliku za desktop). Stvar je u tome da sam tada bila više nego maloljetna, niti sam znala da se slikamo za novine ni bome da će to biti objavljeno netovski. Stvar je u tome da sam još uvijek maloljetna (15 god). Uglavnom, moje pitanje je mogu li ja zatražiti preko mail-a da se taj članak (ili barem fotografija) makne?
slatki_jastog is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 10:13   #91
Tajnost fiksnih brojeva je iluzija, naime numeracije idu po nekom redosljedu, i cim primjetis da fali 1 ili vise brojeva u nizu, znas tajni broj.
No ne znas kome pripada.
Malo socijalnog inzinjeringa (numeracije pripadaju odredjenom kvartu, namjerno krivo predstavljanje preko telefona itd.) i imas informaciju.

Vezano za potrebnu registraciju SIM kartica prilikom kupnje.. dok to stupi na snagu u potpunosti, ljudi koji se bave nelegalnim aktivnostima ce se jednostavno prebacit na VOIP ili IM-ove kako bi nesmetano obavljali svoj 'posao'.

Sretno MUP-u sa ishodovanjem naloga za posluzitelje u stranim zemljama tipa Svedska, Finska i sl. ili trazenjem od Google / Microsoft itd. da ti daju podatke o svojim korisnicima.
(sjetimo se objave registra branitelja, svom silom su se trudili, ali nista )

Ako se ne radi o Miloradu Komadicu, cijela stvar ce formalno trajat eonima.
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 13:19   #92
Quote:
Hmmm kaže: Pogledaj post
Tajnost fiksnih brojeva je iluzija, naime numeracije idu po nekom redosljedu, i cim primjetis da fali 1 ili vise brojeva u nizu, znas tajni broj.
No ne znas kome pripada.
Malo socijalnog inzinjeringa (numeracije pripadaju odredjenom kvartu, namjerno krivo predstavljanje preko telefona itd.) i imas informaciju.
Pa i ne idu baš tako kako si zamislio.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 15:22   #93
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
za ovo isticanje dužnika po stubišnim vratima ništa neobično, već viđeno, no je li smije ne bih znala.
Po meni je ok da se vidi tko je sve dužnik jer ako tom istom dužniku pukne cijev predstavnik stanara mora otkloniti kvar iz budžeta pričuve kojeg dužnik sigurno nije napunio svojim novcem a šteta mu sanirana.

Ne znam ni ja je li dozvoljeno ili ne, a da je vidjeno i u mojoj zgradi - je.

Kad kod to vidim izvjeseno - strgam.

Nije problem niti predstavnika suvlasnika niti pojednih suvlasnika placa li netko pricuvu ili ne.

Zato je tu Upravitelj koji salje uplatnice, opomene, a nakon nekog vremena podize i tuzbe za naplatu.

Te ce se tuzbe kad tad naplatiti, s kamatom, pa makar prisilnom prodajom stana duznika.

Na neki nacin je jos bolje da netko ne placa na vrijeme.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 16:55   #94
To sa prodajom stana nema sudske prakse, nisam još čuo da se tako nešto dogodilo, a od kamata će se zgrada obogatiti mo´š mislit.
U biti zaštitom podataka štiti se one koji od ostalih savjesnih stanara rade magarce, ali su zato najglasniji kada nešto trebaju od zgrade.

Mislim da treba zabraniti natpise na portafonima i poštanskim sandučićima (Joža Žoharić 3. kat). Pa i tamo su osobni podaci.
Ovi što ne plaćaju tako nebi dobivali račune i za ostale usluge i troškove.
Samo Malo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 15:04   #95
Pozdrav!
Imam pitanje, nadam se da ga upućujem na pravu adresu.
Prijavila sam se za nekakav posao od kuće online. Prijava je zahtijevala upis osobnih podataka- ime, prezime, adresa, oib, br žiro računa i ostalo.
Daljnji korak bio bi prijava za zaposlenje, no kad se pokušam ulogirati, piše da mi račun nije aktivan.
Na mail nisam dobila nikakvu obavijest o aktivaciji računa.
Dakle uopće se ne mogu prijaviti, a podatke sam poslala

Zanima me, mogu li se sada ti podaci zloupotrijebiti jer tko zna kome sam sve to obznanila

(radi se o http://www.vivo4.net/index.php?s=home )
lalalend9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 16:34   #96
Sva zakonska zaštita iz mog posta gore pod brojem #32 se odnosi i na tebe. Uoči da je zakon usklađen sa zakonodavstvom EU, pa da slična zaštita postoji u cijeloj EU.

Vidim da stranice nisu niti usklađene sa Zakonom o trgovačkim društvima koji zahtijeva da se na web-stranicama poduzeća objavljuju svi podaci o poduzeću - adresa, imena članova uprave, br. žiro računa, banka itd. Pokušaj onda pronaći podatke o poduzeću preko <sudreg.pravosudje.hr>.

Provjeri da li je poduzeće bazu osobnih podataka kandidata prijavilo AZOP-u i prijavi ih AZOP-u uz napomenu da skupljaju i podatke o žiro-računu, kao posebno osjetljive podatke.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 23:09   #97
Objava osobnih podataka

Postovani forumasi, molio bih nase dezurne pravnike za jedan mali savjet.

Neki organi majke domovine izgleda planiraju javno objaviti moje osobne podatke koji su prikupljani u sasvim drugu svrhu, a ne zato da budu javno objavljeni. Pomocu tih podataka moze me se jasno identificirati. Nikad me nitko nije pitao niti dobio moju privolu za javnu objavu mojih podataka.

Molim pomoc: ako drzava ipak moje podatke i bez moje privole objavi, imam li je pravo tuziti i traziti zadovoljstinu?
__________________
Kontra mraku, kontra sili Nareslo je ka iz vode I trkalo do slobode
.
brale_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 00:25   #98
Ako si zasluženo dobio status branitelja onda nemaš što skrivati (dapače, možeš se ponositi), a ako nisi: "bilo je lijepo dok je trajalo...." ali vrijeme je da se negdje počne čistiti kaos u ovoj državi.
@nchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 00:43   #99
Quote:
@nchi kaže: Pogledaj post
Ako si zasluženo dobio status branitelja onda nemaš što skrivati (dapače, možeš se ponositi), a ako nisi: "bilo je lijepo dok je trajalo...." ali vrijeme je da se negdje počne čistiti kaos u ovoj državi.
Hvala na doprinosu ali to nije pitanje na koje trazim odgovor.

Molim postedu od moralistickih procjena mog lika i djela i cijenio bih konkretan odgovor na pitanje od nekog ko se razumi u hrvatske propise.
__________________
Kontra mraku, kontra sili Nareslo je ka iz vode I trkalo do slobode
.
brale_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 11:03   #100
Odgovor na postavljeno pitanje uveliko ovisi o tome koje informacije iz registra će biti objavljene. Ime i prezime sami po sebi nisu tajni podaci (ovako kaže zakon).
@nchi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.