Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2002., 18:18   #1
Odgovaram na pitanja i glumim frajera II

Pošto su onako bezobrazno i bez najave ukinuli stari forum nema mi druge nego da otvorim ovdje istu temu.
Na ovoj temi se razglaba, te odgovara na pitanja, razjašnjavaju nejasnoće i nedoumice o povijesti sa posebnim naglaskom na Drugi svijetski rat i stari Rim mada su mi/nam i druga područja poznata. Pitajte, raspravljajte, diskutirajte.
Ovo je mjesto za sve koji vole povijest, za sve one koje nešto zanima ili jednostavno nemaju pametnija posla.
Stoga pišite, pitajte, diskutirajte. Uostalom znate kako je izgledala ova tema na starom forumu-nastavljamo gdje smo stali.
Legion is offline  
Old 06.12.2002., 18:32   #2
nego SPQR da te nekaj pitam. Gdje i kada su stari Rimljani na jednom mijestu skupili najveću vojsku i sa kime su se pobili?

Jel te zanimaju još neke star civilizacije osim Rimljana?
Ja sam svojevremeno dosta proučavao stari Egipat, Babilonce i Hetite, te povijest Škota i ostalih stanovnika britanskog otočja.
Privlače me i Vikinzi-jednom ću ovdje objaviti post o njihovim pogrebnim običajima. To je bilo nešta stvarno fascinantno-u neku ruku. U drugu ruku strašno i čudno. No tko sam ja da im sudim.

U zadnje vrijeme sam se preorjentirao na WWII-mada me je on oduvijek zanimao, i moram priznati da sam za njega postao pravi stručnjak. HeHe-malo samohvale.
Legion is offline  
Old 06.12.2002., 19:27   #3
Question 2 quest's...

Hetiti su govorili indoeuropskim jezikom? Odakle su došli?
Sound&Fury is offline  
Old 07.12.2002., 02:13   #4
kako je himmler najviše volio pripremati svoje sendviče?
gIupinickname is offline  
Old 07.12.2002., 07:56   #5
Re: 2 quest's...

I mene fasciniraju Hetiti

Quote:
Originally posted by Sound&Fury
Hetiti su govorili indoeuropskim jezikom? Odakle su došli?
Da njihov jezik je jedan od najstarijih indo-europskih jezika i spada u anatolijsku grupu jezika...
Mislim da je i dalje nepoznata cinjenica odkuda su stvarno dosli... ima tu raznih teorija... no mozda Legion zna bolje
 
Old 07.12.2002., 20:30   #6
Hello.
Postoje tri teorije o porijeklu Hetita.

Prva kaže da su oni autohtoni stanovnici Turske i Sirije i da turski jezik vuče korjene iz Hetitskog. Ovu teoriju propagiraju mahom turski povijesničari i gotovo nitko osim njih.

Druga veli da su Hetiti došli negdje sa Južnih Ruskih stepa, pa preko Balkana-pa to smo MI

Treća tvrdi da im je pradomovine negdje iz područja oko Kaspijskog jezera i da su od tamo u više valova naseljavali područje današnje Turske i Sirije, i

Četvrta teorija HETITI
HRVATI

Kada su prolazili ovuda jedan dio njih je odlučio ostati ovdje i rekao -ajte vi lijepo u tu Tursku, a nama je baš tu dobro, Zdravo-Doviđenja. I tako su ustvari nastali Hrvati.
Legion is offline  
Old 07.12.2002., 20:33   #7
Pa po toj teoriji Turska je Hrvatska.
VRATITE NAM CARIGRAD
VRATITE NAM CARIGRAD

Život damo, Bospor i Dardanele NEDAMO
Legion is offline  
Old 08.12.2002., 02:03   #8
Quote:
Originally posted by Legion


Četvrta teorija HETITI
HRVATI

Kada su prolazili ovuda jedan dio njih je odlučio ostati ovdje i rekao -ajte vi lijepo u tu Tursku, a nama je baš tu dobro, Zdravo-Doviđenja. I tako su ustvari nastali Hrvati.
Na hetitskim iskopinama,keramickim zdjelama... glavni motiv je sahovnica,upravo onakva kao na nasoj zastavi.Ima tu nesto zajednicko.
Samantha is offline  
Old 09.12.2002., 09:21   #9

pozdrav legion i spqr.

pitanje: se ja dobro sjecam ili su ono hetiti uletili u egipat i napravili lom? egipcani su onda prvi put konja vidjeli i bilo ih je frka do bola.

ili su to bili hiksi?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 09.12.2002., 09:48   #10
Nisam toliko upoznat sa drugim narodima koliko sa Rimom, on me oduvijek fascinirao jer na njemu počiva danjašnja civilizacija. Vidim da je ovdje bilo razgovora o Hrvatima i njihovom porijeklu pa se zastupaju teze o Hetitima. Morate znati da je ne Istoku šahovnica česta pojava kao motiv. Ako tko od vas ima priliku u Timesovom Atlasu svjetske povijesti pod starom Perzijom ima karta na kojoj se vidi naziv provincije Harauvatish (negdje kod današnjeg Afganistana). Stoga izvlačim zaključak da smo svi mi talibani . Ok, za ozbiljno sada, mislim da su Hrvati danas jedan ljuti mix svega i svačega, bilo je ovdje i Ilira, Kelta, Grka, Rimljana, Gota, Huna, Avara, Slavena...... Prije nekoliko mjeseci ako se dobro sjećam pisalo je u Slobodnoj Dalmaciji da su rađene genetske analize i da slavenski geni prevladavaju u Slavoniji, dok je u Dalmaciji slika potpuno drukčija. Mislim da će genetičari biti ti, a ne povjesničari, koji će utvrditi pravo porijeklo pojedniih naroda.
Legion pitao si me u kojoj je bitki sudjelovalo najviše Rimljana. U početku carstva osim Partije nije bilo protivnika dostojnog Rima, a barbari se još nisu počeli udruživati u federacije pa nije bilo potrebe za centralnom armijom. Jedna standardna rimska armija bila je jačine 3, ponekad 4 legije sa jednakim brojem auxilia kao i legionara što dovodi do brojke od oko 30000 vojnika. U slučaju velikog rata toj standardnoj armiji bi se priključivali i odredi iz drugih legija zvani vexillatio. Krajem 2.stoljeća A.D. u kampanjama su uglavnom prisutni odredi udruženi u korpuse, izbjegava se korišćenje cijelih legija. U 3.stoljeću stvaranje velikih barbarskih federacija, te obnovljena moć Perzije dovode do odluke o stvaranju centralne armije ( izgleda da je taj nukleus centralne armije postojao još za Septimija Severa). Centralna rezerva tj. elita dobiva naziv comitatenses (veliki broj konjanika). Legije dobivaju drugorazrednu graničnu ulogu i postaju limitanei. Tada se cijela strategija obrane carstva promijenila iz obrane na granici prema obrani u dubini. Navesti ću ti neke podatke o snazi rimskih armija:
Bitka kod Cannae 216 B.C. : 80000 rimljana
Osvajanje Galije: 10-11 legija ( snaga legija je 3- 4 tisuće vojnika) plus pomoćne trupe
bitka kod Farsala 48 B.C.: Pompej 45000, Cezar 25000
Pobjeda nad Decebalusom i Dačanima 106 A.D.( Trajan): 11 legija plus auxilia
Bitka između Albina i Severa 197 A.D. Lyon: 150000 vojnika skupa

Pozdrav
SPQR is offline  
Old 09.12.2002., 09:53   #11
pozdrav legion, pozdrav spqr.

pitanje buduci da se ne sjecam najbolje: jesu hetiti upali u egipat i isprepadali jadne egipcane konjima? ili su ti bili hiksi? egipcani su bili jako splaseni od konja koje su prvi put vidjeli...
glavno da oni znaju slagat kamenje na hrpe.

sad ima vise djevojaka nego na starom forumu. na onoj staroj temi smo zadnjih tjedan dana bili legion, spqr i myself.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 09.12.2002., 09:53   #12
hehehehe, mene cima i novi server.
shit happens.

spqr, tebi je isto dosadno na poslu?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 09.12.2002., 10:00   #13
Slafko bili su to Hiksi koji su vladali deltom Nila kao 15.i 16 dinastija (oko 1500 B.C.). Hiksi su upoznali Egipćane sa bojnim kolima. Hetiti su porazili Ramzesa II kod Kadeša i tako spriječili daljnje širenje Egipta prema Siriji i Maloj Aziji.
http://www.reshafim.org.il/ad/egypt/...shcampaign.htm
Dosadno je samo tako .

Pozdrav
SPQR is offline  
Old 09.12.2002., 14:15   #14
to sam htio chut. najveca fora mi je kaj sam povijest s srednjoj znao ko vodu pit, a sad me demencija shora i sve mi je maglovito. a danas u svim filmovima egipcani harace upravo bojnim kolima. u civ3 uniq unit im je war chariot. "postani poznat po oruzuju koje nikad nisi vidio, ali si skuzio primjenu".

znate kaj me zanima: tuning auta. zakaj nitko nije izmislio "grcke felge". felga ko felga. aluminij, kevlar i to. ali u sredini ima nazubljene nozeve. znate, ko onaj zlocesti messala u utrci s ben hurom iz istoimenog filma s charltonom hestonom u glavnoj ulozi.
(elokventan decko, nema shta)
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 09.12.2002., 14:47   #15
E ovo sa grčkim felgama ti je dobro, najjači si .

Pozdrav
SPQR is offline  
Old 09.12.2002., 14:49   #16
Jel mi moze netko nesto vise reci o (cini mi se dioklecijanovoj) pravosudnoj reformi po sistwemu kolonata i dominata?
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Old 10.12.2002., 02:09   #17
Hello.

Koliko ja znam rimska legija ima 6000 vojnika.

A kod Kadeša baš i nije sigurno da je Ramzes pobijedio.
On je digao na noge ustvari cijelu egipatsku vojsku, raspoređenu u 4 zbora-divizije. Ukupno oko 20 000.
Muvatali-hetitski kralj je imao isto otprilike 20 000 svojih vojnika, saveznika i plačenika. Jezgro njegove vojske su činila bojna kola sa posadom od 3 čovjeka, vozač, strijelac i štitpnoša, što mu je davalo prednost pred malobrojnijim egipatskim kolima sa svega 2 čovjeka.
Osim toga Muvatali bio i lukavac pa je Ramzesu proturio kakti "izdajice" koje su Ramzesu rekli da je Hetitska vojska otišla dalje na sjever. Nato se egipčani, divizija Amon koju je vodio sam Ramzes, namjere utaboriti, raspregnu konje i kuhaju si klopicu a Hetiti-naravno čekaju malo dalje i u pravom trenutku navale na diviziju Ra koja je imala marševski poredak oko 2 km iza Amonove divizije, oko 7 km iza njih je išla vojska Ptahova a još dalje vojska boga Suteha.
I tako Muvatali prvo navali na Ra diviziju koje je bila potpuno nespremna za borbu i tako ju gotovo cijelu uništiše-samo se nekolicina uspjela dokopati polupodignutog logora Amona-kojeg nedugo nakon toga Hetiti također napali i potpuno razorili a sam Ramzes je, kažu, morao spašavati živu glavu i probio se sa svojom pratnjom i počeo napuštati bitku kadli je vidio veliki odred pješadije i odlučio ga napasti. Kad je bitka već počela skužio je da su to također Egipčani iz jedne baze na obali koji nisu imali pojima o izgubljenoj bici. I tad im se stavio na čelo i napao Hetite koji su poskakali sa bojnih kola i pljačkali egipatski logor kadli je na njih udarila i Ptahova vojska skupa sa Ramzesom. Razvila se strašna bitka u kojoj je sa Hetitske strane bilo navodno oko 1000 kola. Obje strane su imale teške gubitke ali egipčani nisu potučeni do kraja. Naime Muvatali nije u toj bitci koristio pješadiju-poslao ju je u obrani Kadeša-samo bojna kola.
I tako se on povukao u Kadeš, a Egipčani pre razbijeni da idu osvajati grad su otišli doma-dosta je bilo.

U jednoj knjizi sam naletio na podatak da je baš slijedeči dan u Kadešu bila svetkovina nekog boga i da taj dan nitko, pa čak niti vojska nije smjela ništa raditi


I da su Egipčani napali samo bi se ušetali u grad. Ali nisu to znali. Šteta po njih.

Vrlo je znakovito što nedugo nakon toga je sa Muvaratijevim nasljednikom Hatušilijem III potpisao sporazum o "vječnom miru i prijateljstvu" i oženio se njegovom kćerkom. Taj ugovor su obje stran stvarno i poštovale. Bitno je to kaj u samom tekstu ugovora (originalni tekst sačuvan na jednom hramu) Ramzes Hatušilija III. oslovljava kao sebi ravnog. Čak su i njihovi uklesani kipovi iste veličine - što u ugovorima sa pobijeđenom stranom nije slučaj-oni se prikazuju puno manjim od Faraona ili da kleče pred njim. I njihove kartuše (mjesto u koje su upisivali Faraonovo ime) su iste veličine-što isto nije slučaj sa pobjeđenom stranom.

Zanimljiv narod ti Hetiti. Oni su prvi uveli razliku između ubojstva sa predumišljajem i bez njega.

Robove koji su bili ili zarobljeni vojnici ili ljudi odvedeni sa poharanog teritorija-standardna praksa u to, a i mnogo kasnije doba, često su im davali slobodu i zemlju u zamjenu za njihovo služenje u hetitskoj vojsci. Ostali velikom večinom nisu jednako postupali sa robovima.

A četvrtu teoriju o Hetitima sam ja smislio. HETITI-HRVATI. 6 slova u oba imena, a k tome i 3 ista slova na istim mjestima.
Ova teorija je neoboriva a kad tome još dodamo da su se oni selili kakti prek Balkana-pa jebati kaj nije Hrvatska ljepša od Turske? Sad ovo više nije teorija nego je fakat.
, di češ u Tursku buraz?
Legion is offline  
Old 10.12.2002., 03:01   #18
Legion: Kako su japanska kola Mazda dobila to ime ?
el_mariachi is offline  
Old 10.12.2002., 08:24   #19
Legion razlikujemo imperijalnu i republikansku legiju, te legiju sa kraja carstva koja broji između 1000-3000 vojnika. Imperijalna ima oko 6000 vojnika, dok republikanska ima oko 4500. Snaga legija kod Cezara bila je i manja zbog toga što nije baš imao mogućnost popune pošto je bio daleko od Italije.
Vidim da je ovaj site koji sam poslao za Kadeš bio koristan .
Evo ti još jedna bitka : Idistaviso 16 A.D. Germanik pobjeđuje Arminija , 60000 rimskih vojnika

Pozdrav
SPQR is offline  
Old 10.12.2002., 09:16   #20
kad smo vec kod egipcana, zna li netko nesto o ratu s nekim nepoznatim narodom s druge strane mora? u nekom hramu je opisan rat. uglavnom neki tipovi doplovili odnekud, uletili u egipat i dobili batina do bola. najveca fora je kaj ni egipcani nisu imali pojma ko ti likovi i otkud su dosli. a nisu ni izgledali ni ko europljani ni egipcani...

novi radni dan je poceo.
tako mi se zijeeeeeeeevaaaaaaa...
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:27.