Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2003., 15:36   #1461
Došli smo do konstatacije kako Hrvatska treba se treba protezati do Kavkaza , Baltika i Geneve !

Ludnica , ali nije to ništa . Srbi bi htjeli do Tokia . Moramo otkriti da li su mongoli neko Hrvatsko pleme .



Nikola alokiN is offline  
Old 28.05.2003., 20:14   #1462
Mongoli Hrvatsko pleme-pa kaj to niste znali
Očete da o tome napišem post od 3 kilometra

Ali mene i dalje zanimaju ti Karantanski knezovi. Uopće, o povijesti našeg suseda jako malo znam, ustvari gotovo ništa.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 28.05.2003., 21:24   #1463
Quote:
SPQR kaže:
Hadrijan je posinio dvojicu kao nasljednike i to L. Ceioniusa Commodusa koji je umro prije samog cara
http://www.roman-emperors.org/hadrian.htm
Ma mislio sam na ovog, umro je u siječnju 138 iste godine kad i Hadrian. Bio je upravitelj Panonije i umro je od tuberkuloze.
Na novcima mu piše samo AELIVS CAESAR, pa oprosti što nisam točnije. Da li za njega ima negdje gdje je umro?
neki Mađar me uvjeravao da je negdje na Dravi , između Đurđevca i Virovitice, ali nigdje nisam našao ništa napisano

Hvala


I Antinoj ima jedan brončan novčić kovan u Aleksandriji


Marko Aurelije 180 u Vindiboni (Beč) - mislim da sam negdje čuo da je s one strane Alpa kada je krenuo u Rim, on je od raka, ali vojska mu je navukla negdje kugu, ne?
go2slep is offline  
Old 29.05.2003., 05:36   #1464
Hvala Legion

[QUOTE]Legion kaže:

Nekaj ukratko o povijesti tog grada.

Evala na trudu Legion...iako nesto o Puli znam jer sam tamo rodjen ...ali ono o Genoveskom razaranju nikad cuo.
Inace Pula a i kompletna Istra ti je bila repopulirana kojih 3-5 puta sa ekipom iz dalmatinske zagore (zbog kuge)...a utjecaj istih ti se vidi jos i u opisima koje James Joice daje za stanovnike Pule.

Anyhoo...
U zadnje vrijeme me briju rani Srednji vjek i Renesansa u nas Hrvata posebice ekipa sto je brijala po jadranu i majcice se spominjali mlecicima. A vidi cuda to je bilo uvelike ignorirano kad sam bio u skoli.
Jel ima li netko neke dobre literature o tome?
Kad kazem litereature mislim bas na Autore i Knjige...moze na Engleskom, Talijanskom i normalno na naski 'Rvatcki.
__________________
Ranma, this is all your fault!
PREPARE TO DIIIIIEEEEE!!!!!!
RyogaTheLostBoy is offline  
Old 29.05.2003., 05:38   #1465
Eh da a kad smo vec kod toga zanimaju me opcenito obicaji i nosnje iz tog vremena.
__________________
Ranma, this is all your fault!
PREPARE TO DIIIIIEEEEE!!!!!!
RyogaTheLostBoy is offline  
Old 29.05.2003., 21:29   #1466
Quote:
Anyhoo...
U zadnje vrijeme me briju rani Srednji vjek i Renesansa u nas Hrvata posebice ekipa sto je brijala po jadranu i majcice se spominjali mlecicima. A vidi cuda to je bilo uvelike ignorirano kad sam bio u skoli.
Jel ima li netko neke dobre literature o tome?
Kad kazem litereature mislim bas na Autore i Knjige...moze na Engleskom, Talijanskom i normalno na naski 'Rvatcki.
Možeš pogledati u Šišiću:Pregled Povijesti Hrvatskog Naroda. Lovro Katić: Pregled Povijesti Hrvata.
Za Veneciju baš i nema nekih knjiga ali možeš baciti oko na knjigu Lovorke Čoralić: U gradu sv. Marka. U njoj se uglavnom govori o hrvatsko-mletačkim odnosima i o povijesti hrvatske zajednice u Veneciji. Ne znam možeš li nabaviti ove knjige izvan Hrvatske a u stranu literaturu nisam upućen.

Što se tiče Istre i Hajduka iz Zagore, ti ljudi su bili toliko navučeni na pljačkanje da nisu prestali ni kada su ih naselili u Istru nakon jedne jebene epidemije kuge. Za nekih 15 godina su ih i iselili jer se nikako nisu mogli priviknuti na mirnodopski način života.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Old 30.05.2003., 07:20   #1467
Exclamation

.................................................. ......Live Fast and Die Young

Quote:
gabal kaže:
Mislim da nije bio homoseksualni partner nego pedofilni partner, mali je imao 15 godina kada se bacio u Nil. .

ali..
nije li životni vijek ljudi u to doba bio vrlo kratak?
zapravo, sa 15 godina bili su praktički
na polovici svog života...


heheheh
valjda su htjeli sve proživjeti što prije,..
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Old 30.05.2003., 08:58   #1468
Quote:
Cro Fag kaže:


ali..
nije li životni vijek ljudi u to doba bio vrlo kratak?
nije, kasnije je postajao kratak, nisam naišao na podatke za Rim, imam za 500 god prije, izračunali su prosječnu životnu dob za Grke iz 4 i 5 stoljeća p.n.e. i to svih onih za koje su imali puzdane biografske podatke.Kada su izostavili one koji su poginuli u ratovima ili ubistvom, prosječna njihova životna dob premašuje sedamdeset godina. A kad čitaš biografije ima ih mnogo koji su umrli nakon devedesete
Jednostavno su bili u modi dječaci prije puberteta
I djevojčice od 9 pa na dalje.
go2slep is offline  
Old 30.05.2003., 11:12   #1469
Exclamation

Quote:
go2slep kaže:
nije, kasnije je postajao kratak, nisam naišao na podatke za Rim, imam za 500 god prije, izračunali su prosječnu životnu dob za Grke iz 4 i 5 stoljeća p.n.e. i to svih onih za koje su imali puzdane biografske podatke.Kada su izostavili one koji su poginuli u ratovima ili ubistvom, prosječna njihova životna dob premašuje sedamdeset godina. A kad čitaš biografije ima ih mnogo koji su umrli nakon devedesete
Jednostavno su bili u modi dječaci prije puberteta
I djevojčice od 9 pa na dalje.
Da li si go2sleep siguran? Negdje sam pročitao da je bio kratak, ali evo našao sam i link:

Stari Rimljani imali su vrlo kratak životni vijek, prosječno su živjeli od 40 do 45 godina.
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Old 30.05.2003., 12:24   #1470
Mislim da je njihov životni vijek bio nekaj između, recimo oko 60 god-tak brijem.

Danas su me zvali na razgovor za posao. Nadam se da bude ko sastanak između Himmlera i Heydricha . 31 kad se krenulo s ustrojavanjem SD-a, masa kandidata je išla na intervju sa Himmlerom, a onda je uletio Haydrich i nakon 20 min. toliko "općinio" Himmlera da ga je ovaj na licu mjesta angažirao.
Inaće taj "momak" je totalno oprećan čovjek. Krenuo je s karijerom u mornarici, ali je od tamo dobio nečasni otpust jer se malo preveć zaigrao sa kćerkom jednog kapatena. Kažu za njega da je bio vrhunski violonist, i da je mogao steći svjetsku slavu da se time odlućio baviti. Isto tako je bio odličan sportaš, član Njemačke reprezentacije u mačevanju, izvrstan veslać i još bolji jahać. No umjesto da se posveti glazbi ili sportu, a on je odlučio ipak biti glavni u ubijanju i progonima. Nosio je nadimak, neznam napamet kak to glasi na njemačkom, ali u prevodu-"onaj koji vješa ljude". Ubiše ga 42 češki komandosi, opremljeni i ubaćeni od strane Engleza dok se vozio na posao. Kasnije ga je Hitler kritizirao zbog toga i izjavio kako se samo budala može voziti u kabrioletu bez pratnje, ili šetati bez bodigarda-što je on također znao prakticirati. Imam negdje baš taj citat pa ga budem iskopao.

O samom njegovom ubojstvu postoje dvije verzije. Česi su ga dočekali iza jednog oštrog zavoja u koji je auto, naravno, morao ući malom brzinom, i sad po jednim izvorima prvi čeh je zapucao na njega i ranio ga, na što je njegov vozač krivo reagirao i umjesto da da gas, usporio (njegov osobni vozač se to jutro nekaj loše osječao, pa je poslao tog neiskusnog tipa kao zamjenu), a Heydrich je izvukao svoj pištolj i ranio napadaća, a za to vrijeme je drugi kommando , bacio bombu pod nejgov auto.
Druga verzija je da je prvom napadaču zatajio pištolj, pa miselći da je on sam, H. naredi da se zaustavi auto i krene u solo obraćun, a onda je doletila bomba. Bilo kako bilo, H. je izdahnuo u bolnici nakon nekoliko tjedana, nisu mu pomogli niti najbolji lijećnici koje je Hitler osobno uputio u Češku.
Za odmazdu je cijelo selo Lidice, koje je navodno potpomagalo napadaće, sravnjeno sa zemljom, muškarci od 16 do 60 su streljani na licu mjesta, a ostali žitelji su odvedeni u logore, a mlađa djeca "arijevskog" izgleda su dana na usvajanje njemačkim obiteljima. Uz to još je pobijeno i masu ostalih Čeha, za koje su smatrali da imaju bilo kakve veze sa time, isto kao oko 150 židova, koji s time nisu imali baš nikakve veze, ali njihov grijeh je bio što su Untermenschi.
Hitler je bio fasciniran njegovom taktikom, koju je provodio kao zamjenik Reichs protektora Češke-ustvari, on je drugi čovjek bio samo na papiru. On je to nazvao taktikom "štapa i šečera". No malo više o tome neki drugi put. Baš je danas lijep i sunćan dan i idem ga iskoristiti.
Pozdrav.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 30.05.2003., 13:48   #1471
Quote:
Cro Fag kaže:
Da li si go2sleep siguran? Negdje sam pročitao da je bio kratak, ali evo našao sam i link:

Stari Rimljani imali su vrlo kratak životni vijek, prosječno su živjeli od 40 do 45 godina.
Link ti i nije baš nešto uvjerljiv. Uostalom ne piše na koje se razdoblje Rima to odnosi, tu je ipak riječ o skoro 8 stoljeća povijesti tako da je Stari Rimljanin vrlo širok pojam. Znam da su vojnici odlazili u miravinu nakon 40 godina aktivne vojne službe kada su mogli birati između popriličnog novačanog iznosa ili zemljišnog posjeda u graničnim provinicijama. Ako je dosta vojnika - veterana doživjelo 60, oni koji se nisu bavili tako opsanim zanimanjem vjerojatno su živjeli još duže. Nemoj zaboraviti da su Rimljani imali dosta dobru medicinu koju su preuzeli od Grka a koja nam se sačuvala preko Arapa tako da su mogli liječiti neke bolesti koje su kasnije redovito bile fatalne. Rimljani su prvi izveli carski rez što je dosta opasna i zahtjevna operacija.
Tada je postojalo uz organiziranu žensku prostituciju i dječja, osobito muška - to su Rimljani preuzeli od Grka a na vrhuncu je bila za ''hedonističkih'' careva Nerona i Tiberija.

Taj Tiberije je bio perverznjak osobite vrste. Bio je dosta dobar vladar sve dok mu oba sina nisu poginula. Tada se povukao na otok Kapreju gdje je smišljao razne zabave za sebe.

NAPOMENA: IDUĆI PARAGRAF JE PREPUN PERVERZIJA SVAKOJAKE VRSTE TE NIJE PRIMJEREN ZA OSOBE SLABIJEG ŽELUCA I MLAĐE OD 18 GODINA. BILI STE UPOZORENI.

Skupio je cijelu rulju djevojaka i razvratnih dječaka te izumetalje protuprirodnog bluda. Po tri dječaka bi vezao zajedno u krug pa bi se oni morali pred njim zadovoljavati (to ga je napaljivalo jer mu se više nije dizao). Manju djecu koja se još nisu odbila od sise je učio da s njim u bazenu plivaju oko njega, između nogu a one jače je tjerao da mu Ga sišu i općenito ližu po tijelu.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Old 30.05.2003., 16:57   #1472
Rimljani i zivotni vijek

U stvari zivot je ovisio o nacinu zivota. Ako si morao dirinciti u rudniku ili veslati na galiji zivio si 5 godina maksimalno, dok ako si bio Patricij zivio si i po 70-ak. Normalno cifra varira kroz vrijeme. Problem je bio ishrana i tezina zivota opcenito.

I jos jedna stvar o rimskoj izopacenosti...opce je poznata cinjenica da kad odes u javnu kucu mozes traziti zenu, djevicu malu djevojcicu ili pak djecaka za "razonodu". A cuo sam podosta prica kako su rimske kupelji takodjer bila legla pozude...ali ovo zadnje nemam pojma gdje sam cuo pa nisam siguran.
__________________
Ranma, this is all your fault!
PREPARE TO DIIIIIEEEEE!!!!!!
RyogaTheLostBoy is offline  
Old 30.05.2003., 17:00   #1473
eh da

Skoroo sam zaboravio da je zenidba sa dvanaest godina starosti bila sasvim normalna stvar za Rimljane.
__________________
Ranma, this is all your fault!
PREPARE TO DIIIIIEEEEE!!!!!!
RyogaTheLostBoy is offline  
Old 30.05.2003., 19:29   #1474
Zanima me što bi na ovo rekao old Reinhard H., vjerovatno neš u stilu: to sve treba objesiti
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 30.05.2003., 21:35   #1475
Naravno da su sve takve perverzije za svaku osudu, i da bi takve "ljude" fakat trebalo objesiti, no, poznato je da apsolutna vlast apsolutno kvari i zapitajte se kako bi se vi "zabavljali" da ste u prilici ne odgovarati baš nikome, a imati sredstava da svaku i naj luđu ideju ostvarite?
Razmislite o tome, ne očekujem da itko ovdje to i napiše, takve stvari i nisu baš za javnost.
Jeste razmislili?
Jeste smislili neku totalnu perverziju, ili neki još do sada neviđeni vid zabave za sebe? Nešto što nebi nikome priznali, a potajno znate da bi to ostvarili da možete.
E sad se stavite u poziciju apsolutnog vladara, i možete biti sigurni da bi radili vjerovatno i 10 puta gore stvari nego kaj su vam sada, dok sjedite u svojoj sobi i buljite u monitor pale na pamet.
Možda nebi? Možda bi vam vrhunac zabave bio čitanje poezije, te fina papica? Sumnjam
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 30.05.2003., 22:41   #1476
meni je to stalno na pameti.
kako da se dokopam apsolutne vlasti i da se malo zguštam.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 30.05.2003., 23:12   #1477


Ej, da sam ja tiranin.....
Rain is offline  
Old 30.05.2003., 23:40   #1478
Ako bi ste i došli na vlast i htjeli orgijati , najvjerojatnije bi ste trebali uliti malo otrova u čašu svoje žene , jer bi vas ona sigurno zbog orgijanja htjela ubiti .

Budući ja svoju volim prvo bi ju poslao hipnotizeru koji bi joj izbacio iz glavi takve eventualne misli kao i ljubomoru i tada čiste savjesti mogao krenuti u bakanalije .
Nikola alokiN is offline  
Old 31.05.2003., 09:57   #1479
Quote:
Nikola alokiN kaže:
Ako bi ste i došli na vlast i htjeli orgijati , najvjerojatnije bi ste trebali uliti malo otrova u čašu svoje žene , jer bi vas ona sigurno zbog orgijanja htjela ubiti .
Ali majka Aleksandra Velikog, žena Filipa II, Olimpijada nije propustila nijednog naočitijeg vojnika ili bilo kojeg čovjeka.Uključujuči i Aristotela Ni one nisu bile nevinašca
A o Aleksandrovim generalima koji su mu ujedno bili i ljubavnici...
Rimske žene su imale za svoje potrebe posebne robove koji su bili sterilizirani.
Ono što me netko pitao jesam li siguran da je to tako,da je prosjek života bio preko 70 godina, našao sam u nekoj knjizi o grčkoj medicini, dovoljno ti je pogledati životopise državnika, pisaca, filozofa, slikara, kipara, zašto bi ostali bili izuzetak.
Rekao sam da u obzir nisu bili uzimani ubijeni.
Robovi su rijetko imali potpunu biografiju koja se uzimala u obzir u ovoj statistici, ali u staroj Grčkoj su bili relativno skupi i vjerojatno ih nisu baš trošili nemilice
Još jedan podatak,grčki kirurški instrumenti još ni danas ne pokazuju tragove korozije
A bolničkih kreveta u nekim grčkim državicama u odnosu na broj stanovnika je bilo puno više nego danas u najnaprednijim zemljama.Bilo je privatnih i državnih, ali svatko je imao pravo birati u koju će. Normalno da su izabrali najbolju.
Lječenje je bilo besplatno za sve
Platili su ga samo izlječeni, i to tako što bi se prije lječenja zavjetovali što će dati ako ozdrave
go2slep is offline  
Old 31.05.2003., 10:34   #1480
Re: Rimljani i zivotni vijek

Quote:
RyogaTheLostBoy kaže:

I jos jedna stvar o rimskoj izopacenosti...opce je poznata cinjenica da kad odes u javnu kucu mozes traziti zenu, djevicu malu djevojcicu ili pak djecaka za "razonodu". A cuo sam podosta prica kako su rimske kupelji takodjer bila legla pozude...ali ovo zadnje nemam pojma gdje sam cuo pa nisam siguran.
u rimskoj numizmatici ima jedno posebno područje koje je posvećeno žetonima koji su izgledali kao novac, ali su služili kao ulaznice u javne kuće. Lako su prepoznatljivi po scenama koje prikazuju
Ovo za javna kupališta ne vjerujem, to su bila mjesta gdje su se obavljali najvažniji poslovni dogovori između jednakopravnih partnera (ako je netko trebao neku uslugu morao je ujutro potegnuti do kuće toga od koga je očekivao uslugu salutatio to je bila prigoda i da se odnese poklon), ali nije isključeno, seksualni život svakog pojedinca u Rimu i Grčkoj je bio njegova privatna stvar i nijedna institucija se nije imala pravo petljati.
Inače po jednom popisu iz oko 315 godine, Rim je među ostalim imao 11 veličanstvenih Termi, 856 javnih kupališta (nisu uračunata privatna po kućama),19 vodovoda, 1790 palača
domus , 46.602 stanarskih kuća insulae 2300 stolova za prodaju ulja mensae olearie 1352 zdenca i pet naumahija (to je netko gore pitao to su bile posebne građevine u kojima su se prikazivale pomorske bitke), 28 javnih knjižnica...
go2slep is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:57.