Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2005., 15:45   #41
Sad se po novome može prebacivati štednja iz jedne štedionice u drugu. Svi kažu bez ulazne naknade, ali kolika je izlazna naknada?
hivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 17:11   #42
Lucky, ne dobih mail?

Natch, pitanja koja postavljaš izlaze iz okvira stambene štednje i uputit ću te na http://www.pbz.hr/default.asp?ru=798...kcija=&jezik=1 i tamo pogledaj do detalja uvjete kreditiranja.
Za turizam, stranica je http://www.pbz.hr/default.asp?ru=69&...kcija=&jezik=1
Međufinanciranje se isplati jer dok ti traje period međufinanciranja sredstva koja su deponirana na štednju ubiru državne poticaje i pripisuje ti se kamata na depozit, a ono što spominješ o čekanju zbog smanjenja kamata mislim da nije izvjesno da će kamate takvim tempom padati. Skoro pa je dosegnuta donja granica na kojoj će se krediti, posebice oni stambeni ustaliti

Hivo, izlazne naknade su u svim štedionicama postavljene na 0,5% ugovorenog (ciljanog) iznosa, znači oko 50 Eura po ugovoru koji je upisan na 10000 Eur, ali svaka štedionica je donijela i odluku o visini naknade za prijenos kada se prebacuju sredstva iz jedne štedionice u drugu, tako da ona štedionica koja ostaje bez novca i štediše dodatno i to naplaćuje. Konkretno kod PBZ stambene štedionice je prijenos samo 25 kn po ugovoru. Isplati ti se prebaciti iz jedne štedionice u drugu do 31.12.2005. godine, jer nema ulazne naknade, pa možeš pri prijelazu povećati ugovoreni iznos u odnosu na onaj koji je bio u ptedionici iz koje izlaziš. Kasnije će te povećanje ugovora koštati 1% razlike
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 17:46   #43
Quote:
Natch kaže:
naravno, opet nisam nista skuzila, al nije tvoja krivica. nego, reci ti meni, koje su mi pogodnosti ako u banci u kojoj dizem kredit imam mirovinsku stednju ili ako kao nekakav ulog stavim zivotno osiguranje neke druge osiguravateljske kuce? napominjem da ne zelim hipotekarni kredit i da nemam jamce.
govorim o kreditu od 35-45.000 eura max.
Mirovinska stednja ti ne znaci nista.
Zivotno osig. mozes kod nekih kredita staviti kao depozit ako polica ima otkupnu vrijednost, ali tu banka bira koju ce policu prihvatiti. Moze ti i zamijeniti jamca, trajanje mora biti isto ili duze od kredita, i osigurana svota mora biti dovoljno velika. Tu su razliciti zahtjevi banaka, npr erste trazi 40%, Hypo 50%, volks 60% itd a neke i 100%.
Hipoteku nemozes izbjeci. Hipotekarni kredit je nesto drugo. Tu imas nekretninu i stavljas je pod hipoteku da bi dobila gotovinu koju mozes nenamjenski koristiti. Kod stambenog kredita je hipoteka jedan od instrumenata osiguranja kredita i mozes staviti i stan koji kupujes.

Sto se tice prebacivanja stednje u PBZ ja cu pricekati odgovor konkurencije.
Marketinski je to dobar potez za PBZ, ali hvale se tudjim idejama.
Bezkamatni kredit vec postoji (erste za opremanje stana uz stambeni kredit), a i gotovinski na osnovu st. stednje (wustenrot i HVB). Dakle nista novo ali bolji uvjeti.
Mozda i RBA, gdje ja stedim ponudi nesto bolje, a ako ne, vremena za prijelaz ima do kraja godine.
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 18:13   #44
Smileman,
daj mi molim te, molim te, odgovori.
Da li ja kao samostalna profesija migu dignut stambeni kredit u tvojoj štedionici? Nemam štednju, ali kužim ovo međufinaciranje. Imam i stan koji bi dala pod hipoteku. Mogu ponudit i sudužnika, koji ima 54 godine, ja imam manje od 30. Koliki mora bit prosjek plaće/primanja i koji je najduži rok otplate - radi se o 45.000€.
maura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 19:06   #45
Natch, syrius1 je u pravu, jedino što mislim da banke ne smiju diktirati koju policu nudiš kao instrument osiguranja kredita. To čine zbog neznanja klijenata, a istina je i da dobijaju proviziju od određenih osigurateljnih kuća s kojima banka ima ugovor.

Maura, kao instrument osiguranja kod međufinanciranja trebat će ti jamac ako nudiš hipoteku 25% veću od kredita, a možeš i bez jamca ako nekretnina koju imaš dvostruko više vrijedi od kredita. Što se tiče starosti dužnika/sudužnika/jamaca, bitno je da do isteka kredita nitko ne bude stariji od 70 godina.
Prosjek primanja treba biti 3x veći od mjesečne rate, a rokovi otplate mogu ići i do 25 godina (ovo govorim za PBZ stambenu, no slično je i kod drugih štedionica).
Da bi raspologala sa 45000 Eura kredita u međufinanciranju, trebat će ti ugovoreni iznos od 70000 Eur (optimalno sa 5 članova obitelji, svatko sa 14000 Eur), gdje u depozit ide 40% (25000 Eur), a 60% (45000 Eur) na raspolaganje (toliko ti treba, ne?). Rata kroz 5 godina međufinanciranja i 15 godina otplate bit će ukupno oko 300 Eur, što znači plaća tvoja i ev. do 2 sudužnika ukupno oko 900 Eur... sad ću stati, Natch će opet reći da je komplicirano...
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 11:33   #46
znam da je prošlo 4 godine od zadnjeg posta, ali neda mi se drugdje trazit...
imam zlatnu štednju na 5 g. koja ističe u 12 mj.

da li moram cekat isplatu drž.pot.sredstva ili mogu dic stednju nakon 5 g. i zadnje uplate sad u 12 mj.?
dps isplacuju negdje na kraju sljedeće godine za ovu...
ako moram lovu ostavit u stedionici godinu dana skoro, vise mi se isplati dignut to pa oročit nego čekat tih 750 kn
yamadado is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 21:49   #47
isplatu štednje možeš tražiti odmah po isteku. DPS za ovu godinu isplatit će ti naknadno (iduće godine kad država uplati) na isti tekući račun na koji ćeš tražiti isplatu štednje, bez posebnog naknadnog zahtjeva
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 08:11   #48
Malo je tema zastarjela ali možda netko zna odgovor, naime radi se o štednji koja je prebačena iz druge štedionice. Zanima me da li nova štedionica, pravi novi ugovor na pet godina ili se štednja nastavlja na vremensko razdoblje ugovora prethodne štedionice.
ivan_29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 20:12   #49
Novi ugovor ide na 5 godina od dana otvaranja.
boky1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2021., 13:19   #50
Kada se stambena štednja uplaćuje na glavnicu kredita prilikom međufinaciranja. Dizao sam kredit prije 5g, prekinuli su mi tad aktivnu stambenu štednju i novce prebacili na novu štednju koja mi završava 14.6. Sam kredit je isplaćen mislim 13.8. Da li će mi u glavnicu biti uplaćeno 14.6 ili 13.8, i da li onda novi izračun ide od iduće rate kredita koji bi trebao sjesti 30.6
__________________
Build a man a fire and he’s warm for a day, but set a man on fire and he’s warm for the rest of his life. Tao of Pratchett.
gajotres is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:10.