Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 19.08.2008., 13:54   #1
Stjenice!

"sleep tight and don't let the bed bugs bite"

eh, da ja podjelim svoje iskustvo s vama jer mislim da bi moglo biti korisno znati.

naime, dogodilo mi se da su mi se u stan uselile stjenice!! :horror:

malo ljudi uopće zna kakve su to beštije i kolika je njihova ozbiljnost.

ŠTO JE TO?:
-to su male bubice koje su vrsta nametnika, hrane se ljudskom krvlju istim principom kao i komarac. piknu, ispuste ono za ne zgrušavanje krvi i sišu.
male su, najveća je veličine koštice jabuke, plosnate i gmižu. ne lete ne skaču, samo brzo trče.
-razmnožavaju se dnevno, žive i do godinu i pol bez hrane.
-naseljavaju krevet i područje oko kreveta (drvene površine, pukotine u zidovima, šavovi madraca...)
-preko dana miruju (osim ako su izgladnile) i napadaju samo po noći.
-ugrizi obično izgledaju vrlo slično komarčevim, uočljivi su dan nakon ugrizanja, crvene mrljice koje svrbe ko sam vrag.

KAKO PREPOZNATI?
-ako se ujutro budite izgriženi velika je vjerojatnost da ih imate. prvo pregledajte plahte. obično se mogu uočiti mali krvavi tragovi (točkice i razmazotine) što od vas, što od njih (ak koju u snu zdrobite).
-dobro pregledajte one šavove po rubovima madraca, obično se tam zavlače. na mjestima gdje im je nastamba mogu se uočiti skupine crnih točkica (od izmeta), a ako su se već prilično namnožile, može se osjetiti i slatkasti miris.
-ako ste nešto slično našli a niste ziher da je to to, ostanite budni jednu noć s baterijom u ruci. one izlaze obično sat dva prije svanuća i može ih se vidjeti.

OD KUDA ONE?
-to su bubice koje nemaju puno veze sa čistoćom. invazija stjenica se dogodila New Yorku i to po najskupljim hotelima. kako? u prtljazi! ako ste se zatekli negdje gdje su stjenice, dovoljna je jedna da vam se uvuče u kofer i da ju dofurate doma i osigurate si mjesece i mjesece mukotrpnog rješevanja te napasti.
-zna se dogoditi i da u kuću stignu s novim namještajem, da je netko u vašoj zgradi to pokupio i donio doma pa su vama došle el. instalacijama ili kojekakvim cijevima...kako god bilo, s njima nema šale. pripremite se na rat!

KAKO IH SE RIJEŠITI?
još nemam tu formulu. bacila sam ormare, krevet, stavila nove parkete, zvala tipa za dezinsekciju...i sad čekam da vidim kaj će biti.

eto. ako vas još kaj zanima samo pitajte. mislim da bih mogla doktorat o njima napisati

(isprike moderatorima ak ovo ne spada tu-premjestite kam god mislite da spada)
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.