Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2006., 09:26   #41
Quote:
hooray kaže:
Drago mi je da je dobro proslo i zao mi je da sumnjaju da je vec upaljeno,
upravo sam shvatila da ja vjerojatno i necu morat prolazit punkciju jer je meni stitanjaca odavno upaljena i ne radi pa mi ovakva pretraga vjerojatno nece trebat,
ali dobro je da su ti u samom pocetku bolesti otkrili da se nesto desava, zelim ti puno srece, drz se i javi kad saznas rezultat
hvala! ma ne sekiram se još, al počet ću kad se hormoni promijene. doktorica veli da do toga ne mora doć. eh, i ja se nadam!
__________________
"I know someday you'll have a beautiful life, I know you'll be a star
In somebody else's sky, but why
Why, why can't it be, why can't it be mine"
Platna Bilanca is offline  
Old 28.02.2006., 09:42   #42
Da, tak su i meni rekli da mnogi ljudi zive s tim antitijelima i prodju cak kroz upalu stitnjace ,a da ni neznaju, jer se funkcija ne poremeti,
isto tak su mi rekli da zapravo na to ne mogu utjecat, tj i da sam znala recimo u pocetnoj fazi kao sto si ti saznala da zapravo ne bi mogla puno uciniti jer je to autoimuna bolest i ak mi je sudjeno da se desi desilo bi se,
s tim da ja sumnjam da s obzirom da se to ipak moj vlastiti imuni sustav pobunio protiv stitnjace da je to moralo imati neke veze sa stresom kroz koji sam prolazila prije par godina,
al u svakom slucaju najbolji savjet koji ti mogu dati je da se sto manje nerviras i trudis se zdravo zivjeti, i redovito idi na kontrole pa ako ti se ipak poremeti funkcija da na vrijeme krenes uzimati nadomjestak hormona...
ako do toga dodje kao sto vidis nije neki preveliki problem, nakon sto se naviknes na nadomjestak mozes normalno nastavit zivjet, nemoras se bojat toga,
al drzim ti fige da bude sve ok
hooray is offline  
Old 04.09.2006., 12:12   #43
Danas vidjeh tek ovaj post

Danas vidjeh tek ovaj thread ... tako da se nadam da cu ipak uspjeti ozivjeti ovako stari thread

enivejz, meni jucer stara onako "usput" spomenula da je ona imala problema sa stitnjacom u 80ima (hipo, pa hiper, pa ponovo hipo), ali ona je odjebala sve te lijekove i odlucila zivjet s tim.

Otkad ja znam za sebe nju svako toliko pukne pa joj kuca srce ko ludo par minuta ... ali vecinom je hladna i njoj je hladno ... i jaaake promjene raspolozenja itd ...

ali ona sve to nije povezivala s poremecenom tiroidnom zlijezdom

zamislite ono ... glupi doktori nista ne znaju ja cu to rijesti ...

enivejz, ja zadnjih par godina (6-7 barem) imam slicne simptome i bio sam se jaaako udebljao (120 kg) cemu je uslijedio jedan period normalnog rada tiroidne zlijezde koji sam ja iskoristio :P i smrsavio na 80 kg (u godinu dana)

ali ja kroz svo to vrijeme nisam znao da imam taj poremecaj. tj. jos ni sad ne znam.

enivejz, taj poremecaj ima i moja sestra i moj ujak (on je lijecen i uzima lijekove za to), dok mene i moju sestru nisu nikad za to lijecili.

zamislite

i tako sam ja ove godine toliko u komi da je to nevjerojatno i pokusavao sam to rijesiti na 1000 nacina al ne dela (jesti svakih 3h, trenirat 45 min svaki danA) i nista ne pomaze.

i tako je meni danas stara "sluuucajno" spomenula da bi to mogao bit hipotiroidizam. A JA UMIREM. NE MOGU RAZMISLJAT! ove godine nisam barem jedno 10 puta iso u skolu jer se od bolova u misicima i zamucenog mozga nisam mogo dignut iz kreveta!

btw, jos je sve to i razumljivo jer stara i ja ne zivimo zajedno

i PS: imam 43 bpm srca ujutro kad se dignem sto se digne na nekih 49 tijekom dana u mirovanju ... (imam onaj nike sat sa HRMom)

comments anyone?

PS: danas idem kod doktora mu sve to ispricat i da me posalje na testiranje TSH T3/T4 fT3/fT4 i antitijela (Ig)

jer popizdit cu.

najgori mi je brainfog
Gorgotron is offline  
Old 04.09.2006., 13:11   #44
meni su pred par godina otkrili da imam to a ja sam napravila najgore što sam mogla- malo sam pila tablete pa malo nisam. i tako su simptomi divljali u ekstreme.
nije ovo grozna bolest, samo ponekad jako iritantna, a pogotovo kad se igraš s tim ko ja...
u svakom slučaju, mislim (nadam se!) da se sve da rješit s pravom dozom tableta AKO SE UZIMA REDOVITO (bolje je čak i ne uzimat uopće nego par mjeseci da pa ne).
moji periodi odustajanja od tableta su prvenstveno bili iz razloga što nisam primjećivala niakvo poboljšanje al sam zato osjetila pogoršanje kad sam prestala.

i sve mi je to nekad jako neobično,počela sam i sumnjat u doktora, jer kad bi mu došla nakon par mjeseci neuzimanja euthyroxa štitnjača bi bila uredu, hormoni tkđ..
d/g is offline  
Old 04.09.2006., 13:16   #45
btw nekad kad se dignem (nemora čak bit naglo dizanje) žešće mi se zamanta i sva protrnem i počnem se cimat kao da ću se srušit... jednom sam imala totalni blekaut i srušila se... dal se nekom nešto slično događa? doktori nisu znali dal da to povežu sa štitnjačom ili niskim tlakom il čimveć...
d/g is offline  
Old 05.09.2006., 09:40   #46
Quote:
discogranny kaže:
btw nekad kad se dignem (nemora čak bit naglo dizanje) žešće mi se zamanta i sva protrnem i počnem se cimat kao da ću se srušit... jednom sam imala totalni blekaut i srušila se... dal se nekom nešto slično događa? doktori nisu znali dal da to povežu sa štitnjačom ili niskim tlakom il čimveć...
je ... meni se isto to dogadja

jednom sam se cak i srusio i povuko za sobom stolnjak :P

btw, ima neki doktor u hrvatskoj koji daje Armour, a ne samo ove sintetske verzije T3 i T4?
Gorgotron is offline  
Old 05.09.2006., 11:19   #47
nije pametno malo uzimat lijekove pa malo ne,
treba bar tri mjeseca da se tijelo navikne na redovitu dozu hormona,
a u slučaju hipotireoze vlastiti hormoni nisu dovoljni i najčešće se ne može vratiti normalna funkcija štitnjače,
ali tome služe doktori, da provjere da li štitnjača radi ili ne i što učiniti,
autoimuna hipotireoza najčešće je nasljedna

i ljudi što vam rušenje, niski tlak, brainfog i sl. nisu dovoljni da bi nešto napravili za sebe

gorgotron pretpostavljam da si muško,
preporučila bih ti da i sestru povedeš na pregled, jer hipotireoza osim uobičajenih problema (debljina, depresija itd) kod žena može dodatno pogodovati neplodnosti,
hooray is offline  
Old 05.09.2006., 12:04   #48
Quote:
hooray kaže:
nije pametno malo uzimat lijekove pa malo ne,
treba bar tri mjeseca da se tijelo navikne na redovitu dozu hormona,
a u slučaju hipotireoze vlastiti hormoni nisu dovoljni i najčešće se ne može vratiti normalna funkcija štitnjače,
ali tome služe doktori, da provjere da li štitnjača radi ili ne i što učiniti,
autoimuna hipotireoza najčešće je nasljedna

i ljudi što vam rušenje, niski tlak, brainfog i sl. nisu dovoljni da bi nešto napravili za sebe

gorgotron pretpostavljam da si muško,
preporučila bih ti da i sestru povedeš na pregled, jer hipotireoza osim uobičajenih problema (debljina, depresija itd) kod žena može dodatno pogodovati neplodnosti,
Denys is offline  
Old 05.09.2006., 13:46   #49
Btw, za vas koji ste na sintetickom T3 ili T4, pogledajte ovaj link

http://www.stopthethyroidmadness.com/
Gorgotron is offline  
Old 05.09.2006., 13:56   #50
imam i ja hipotireozu
jel na ovom linku piše nekaj strašno? ako piše neću gledati. frka me
Kent is offline  
Old 05.09.2006., 14:02   #51
Quote:
Kent kaže:
imam i ja hipotireozu
jel na ovom linku piše nekaj strašno? ako piše neću gledati. frka me
ma nista strašno samo da je prirodno derivirani hormon boljiod sintetičkog,
ali nadomjestak nečega što nemaš ti i dalje treba,

a dovodim u pitanje na koji način je dobiven taj prirodni hormon, jer uvijek postoje rizici vezani za takve preparate, kao i za bilo koji lijek na kraju krajeva,

a uostalom o varijantama lijekova se moze i popričati sa doktorom,
kod nas je možda uobičajen eutiroks i možda je taj besplatan preko hzzo, ali većina doktora je spremna razgovarati i o drugačijim rješenjima ako si spreman platiti dodatne terapije
hooray is offline  
Old 05.09.2006., 14:06   #52
I ja imam hipotireozu. Za sada je pod kontrolom, nakon nekoliko mjeseci pretraga hormoni su se stabilizirali al naravno da se to može svaki čas vratiti al doktor kaže da sam mlada i da ćemo probat odgodit terapiju jer kad se jednom krene gotovo je.
Primjetila sam da mi se simptomi javljaju kad sam pod velikim stresom. Kosa mi opada, ne spavam, uznemirena sam i što je najgore konstatntne glavobolje
__________________
Its amazing what goes into making something efortless
Naya is offline  
Old 05.09.2006., 14:37   #53
mozete mi dati imena i adrese par endokrinologa u Rijeci i Zagrebu? Po mogucnosti da se primarno bave stitnjacom, a ne dijabetesom.
Gorgotron is offline  
Old 05.09.2006., 14:40   #54
zanimljivo mi je da je kritiku na sintetičke hormone satavila osoba koja se udebljala preko 120 kila i koja ima u obitelji povijest hipotireoze i nije tim sintetičkim hormonima dao ni priliku,
ne kažem da je idealno ali je bolje nego biti bez ikakvih hormona, a promjena se lako napravi kasnije
hooray is offline  
Old 05.09.2006., 15:02   #55
Quote:
Gorgotron kaže:
mozete mi dati imena i adrese par endokrinologa u Rijeci i Zagrebu? Po mogucnosti da se primarno bave stitnjacom, a ne dijabetesom.
svi koji rade privatno ti rade i u bolničkim centrima i većina ih je i za štitnjaču i za dijabetes i ostale žlijezde i razlika ti je doslovno u tome koji dan ih uloviš tj. za šta su taj dan dežurni (kao npr u vinogradskoj), pa za početak odi u bolnicu provjeri hormone i odi kod endokrinologa kojeg ti dodijele, a nakon provjere i razgovora im traži mane
hooray is offline  
Old 05.09.2006., 15:08   #56
priznajem da te malo drukčije tretiraju kad odeš privatno, tipa odvoje više vremena za tebe, spremniji su za razgovor i takve stvari, ali opet moram napomenuti da je doktor koji je za mene odvojio samo nekoliko minuta po mojim nalazima savršeno pogodio dozu lijeka i da je moj dodatni odlazak kod drugog doktora privatno poslužio samo za smirenje moje savjesti, i nije rezultirao nikakvom promjenom terapije
hooray is offline  
Old 05.09.2006., 20:12   #57
Quote:
hooray kaže:
zanimljivo mi je da je kritiku na sintetičke hormone satavila osoba koja se udebljala preko 120 kila i koja ima u obitelji povijest hipotireoze i nije tim sintetičkim hormonima dao ni priliku,
ne kažem da je idealno ali je bolje nego biti bez ikakvih hormona, a promjena se lako napravi kasnije
znam da sam s ovim ispao ko da sve hocu prebrzo, ali stvar je u tome (koliko sam citao tudja iskustva) da se prebacivanje na "prirodni" mix hormona ne vrsi lako ... traje 6 mj do godinu dana navikavanje i zato bih preskocio godine i godine isprobavanja i natezanja s doktorima oko sintetskih hormona ...

inace, to je i razlog zasto je moja mama prestala piti hormone - jer nisu radili za nju, a bili su sintetski T4.

inace, jos malo zanimljivosti iz mog zivota

sa 3 godine dijagnosticirali su mi epilepsiju (s time da su mi rekli da sam imao napadaje s 3 mj. i s 1 godinom), kasnije (napadaja kojih se SJECAM - a epilepticari se NE SJECAJU NAPADAJA) sam imao s 5 i 7 godina kada su moji starci morali zvati hitnu da me smiri.

Ali stvar je u tome da to nisu bili epilepticki napadaji jer ja sam bio SVJESTAN i na EEGu nisu pronasli standardni pattern, pa su mi kad sam bio hospitaliziran na promatranju radili EEG, CT, gastroskopiju, amebotest, radili su mi EEG nakon 48 budnih sati itd. i nije im bilo jasno kako to da se meni i dalje dogadja da imam bolove u trbuhu (sa normalnim nalazima).

btw, nisam nijednom imao epizodu dok sam bio u bolnici.

e da, i ono sto je moja mama mislila da su "nekontrolirani pokreti misica" za vijeme napadaja to sam se ja ustvari grcio od bolova!

ali nije mi jasno kako to da mi oni u 3 MJESECA STO SAM BIO U TOJ JEBENOJ BOLNICI nisu testirali slobodni T3 i T4 i antitijela.

BTW, bio sam u Rijeckoj bolnici za djecu na Kantridi i u Zagrebu (ne sjecam se koja bolnica).
Gorgotron is offline  
Old 06.09.2006., 17:17   #58
btw, imam jos par pitanja ...

konkretno u vezi s antitijelima ... koje vrste antitijela postoje?

znam za TPO (tiroid peroxidaza) i antitiroglobulin ...

e sad, zanima me kad se dijagnosticira Gravesova, a kad Hashimotov tiroiditis (kad je visok TPO, a kad antitiroglobulin) ... znam da su te dvije bolesti reciprocne i da jedna vrsta antitijela uzrokuje hiper, a druga hipotiroidizam ...

pitam jer bi to moglo objasniti zasto imam par dana nakon neke bolesti (prehlada/gripa) hiper epizode ...

e i jos nesto ... jel se moze adrenalin istrositi?
jer mi se dogadja da mi ni adrenalin ponekad ne moze navrijeti (toliko sam letargican da me nitko ne moze preplasiti, cak kad sam bio u gardelandu na onim rollercoaserima nis mi ni bilo ... tek nakon treceg sam osjetio rush), a inace kad sam hipo u ono vrijeme kad sam budan mi stalno navire adrenalin ... cak i kad ne radim nista ... i stalno zmarci po ledjima itd.
netko slicne stvari dozivio?
Gorgotron is offline  
Old 07.09.2006., 10:01   #59
žao mi je da si imao toliko problema, s tim da epilepsija tj. oni napadaji nisu nužno morali imati veze sa štitnjačom, jer da si već u djetinjstvu imao problema s tim imao bi i problema u rastu i razvoju,

što se tiče antitijela, nije toliko bitno, tu razliku ni ja ne znam, prvo što se vidi je stanje hormona štitnjače i već to pokaže o čemu bi moglo biti riječ, da li trebaš supresore za štitnjaču ili nadomjestak,

moguće je koliko znam i da imaš i jedna i druga antitijela,
ovo što pričaš o izmjenama hipo i hiper perioda može biti da imaš upalu štitnjače, koliko znam u tom slučaju može prelaziti iz hiper u hipo, ali koliko ja znam ne i nazad,

ali hipo tireoza isto može uzrokovati osjećaje nemira i nervoze, poremeti se sve, ja sam isto imala totalno čudne periode, a na kraju ispalo da već godinama imam neaktivnu štitnjaču, tsh mi je bio skroz visoko,

pogle bolje da ja tu ne filozofiram previše,

ako ne možeš doći na red u nekoj bolnici odi bar testiraj tsh u privatnom laboratoriju, ako nešto ne štima s štitnjačom to će ti odmah pokazati, nakon toga ako je loš nalaz dodješ na red u roku odmah, tako sam i ja napravila.

a ovdje ima doktora po forumu mene bi baš zapravo zanimalo da li neki od njih zna nešto o ovim prirodnim hormonima koje si spominjao
hooray is offline  
Old 11.09.2006., 17:25   #60
Pozdrav svima!
Hvala hooray na odgovorima i svima koji dijelite svoja iskustva. Evo mojih:

Dijagnosticirana mi je hipotireoza prije par tjedana, TSH mi je lagano povećan. Jako mi se spava, pala mi je koncentracija glede učenja, koža mi je izrazito suha, jako mi je hladno. Nisam se udebljala, bavim se sportom.

Pijem Euthyrox od 12,5 mg dnevno. Inače, nisam vadila antitijela, a štitnjača mi je lagano zadebljana (ultrazvukom utvrđeno). Nisam posjetila endokrinologa. Kontrola je za 2. mj.

Pitanja za vas:
1. Kako mislite da ste dobili bolest? Kod mene u obitelji nitko prije nije testirao hormone, ali se sjećam da su mi majka i baka znale biti u depresiji. Meni mislim da je došlo uslijed povećanog stresa, a liječnik kaže da je vjerojatnije autoimuno. Je li moguće da je došlo nakon što sam pojela neki sir i neposredno nakon toga dobila ešerihiju koli?

2. Koje kreme za lice i tijelo preporučujete ukoliko je koža jako suha?

3. Danas sam primijetila da multivitamin koji svakodnevno uzimam sadrži jod. Da prestanem to uzimati?
__________________
~ Fortes fortuna adiuvat ~
Z e t t a is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:33.