Natrag   Forum.hr > Razno > Baš razno > Quizorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2014., 02:05   #3681
Ja sam shvatio da se dvije kuglice odjednom izvuku, kao u jednom zahvatu. Druga stvar (a i drugačiji ishod) je ako se izvlače jedna po jedna.
__________________
It's a joke, not a dick. Don't take it so hard.
Pupi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 14:40   #3682
Quote:
Pupi kaže: Pogledaj post
Ja sam shvatio da se dvije kuglice odjednom izvuku, kao u jednom zahvatu. Druga stvar (a i drugačiji ishod) je ako se izvlače jedna po jedna.
To uopće nije istina.
Skroz je svejedno da li se izvlače jedna po jedna ili obje odjednom. Radi lakšeg objašnjenja, u mom prošlom postu, koristio sam ovo kad je jedna po jedna.
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 17:48   #3683
4 žene kojima glave vire iz jezera međusobno su jednako udaljene jedna od druge. Prva ima na sebi kupaći kostim, druga naočale za sunce, treća šešir. Što ima četvrta?
__________________
Ako primiš i nahraniš izgladnjelog psa on te neće "ugristi". U tome je najvažnija razlika između čovjeka i psa.

Mark Twain
morska voda is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 18:12   #3684
Quote:
morska voda kaže: Pogledaj post
4 žene kojima glave vire iz jezera međusobno su jednako udaljene jedna od druge. Prva ima na sebi kupaći kostim, druga naočale za sunce, treća šešir. Što ima četvrta?
Padobran.
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 18:38   #3685
Quote:
jozzica kaže: Pogledaj post
Padobran.
Odgovor nije točan. Pomoć: Bitna je udaljenost.
__________________
Ako primiš i nahraniš izgladnjelog psa on te neće "ugristi". U tome je najvažnija razlika između čovjeka i psa.

Mark Twain
morska voda is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 23:05   #3686
Quote:
morska voda kaže: Pogledaj post
Odgovor nije točan. Pomoć: Bitna je udaljenost.
Pa znam da je udaljenost bitna. Mislim, ak ih je 4, onda je nemoguće da su sve u istoj ravnini, tj. da nemoguće je da su sve u jezeru. Dakle, može bit da je riječ o rasporedu trostrane piramide, tj. da su 3 u vodi i čine jednakostraničan trokut, a četvrta je onda u zraku tako da su sve u jednakoj udaljenosti međusobno. Stoga mora imat padobran da bi bila u zraku il tak nekaj.
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 00:10   #3687
Quote:
jozzica kaže: Pogledaj post
Pa znam da je udaljenost bitna. Mislim, ak ih je 4, onda je nemoguće da su sve u istoj ravnini, tj. da nemoguće je da su sve u jezeru. Dakle, može bit da je riječ o rasporedu trostrane piramide, tj. da su 3 u vodi i čine jednakostraničan trokut, a četvrta je onda u zraku tako da su sve u jednakoj udaljenosti međusobno. Stoga mora imat padobran da bi bila u zraku il tak nekaj.
Odličan zaključak
..a tako gledajući ova četvrta bi mogla imati i ronilačko odijelo

...samo je zbunjujuće ovo da svakoj glava viri iz vode, što ih postavlja upravo u istu ravninu, hmm
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 16:23   #3688
Quote:
jozzica kaže: Pogledaj post
Pa znam da je udaljenost bitna. Mislim, ak ih je 4, onda je nemoguće da su sve u istoj ravnini, tj. da nemoguće je da su sve u jezeru. Dakle, može bit da je riječ o rasporedu trostrane piramide, tj. da su 3 u vodi i čine jednakostraničan trokut, a četvrta je onda u zraku tako da su sve u jednakoj udaljenosti međusobno. Stoga mora imat padobran da bi bila u zraku il tak nekaj.
Odgovor je točan. Četvrta ne postoji.
__________________
Ako primiš i nahraniš izgladnjelog psa on te neće "ugristi". U tome je najvažnija razlika između čovjeka i psa.

Mark Twain
morska voda is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 00:02   #3689
Quote:
morska voda kaže: Pogledaj post
Odgovor je točan. Četvrta ne postoji.
Više mi se dopada njegov odgovor..a ne da zagonetka bude kontradiktorna sama sebi..no sense.

Bolje bi glasila ovako:

Četiri žene putuju i međusobno su jednako udaljene. Jedna putuje sa biciklom, duga sa konjem, treća na devi ...s čime putuje četvrta?
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 07:24   #3690
Bas... Ovo je kao cetrima zena glave vire iz jezera, koliko je zena? Tri!

Sent...
cjepidlaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 13:13   #3691
Slažem se s vama. Mislim, meni su glupe takve "zagonetke" kao što je npr. ova.

Ugl., evo jedna (ne znam dal je vec bila):

Dakle, imate šest bočica sa lijekovima. Svaka bočica ima jednak broj pilula. Sve pilule i sve bočice izgledaju jednako, a svaka bočica sadrži 100 pilula. E sad, pet bočica sadrži pilule koje su teške točno 1g (jedan gram), dok ova šesta bočica ima pilule gdje je svaka pilula teška 1.1g i vi naravno ne znate koja je ta "neispravna" bočica. Cilj je uz pomoć vage (digitalne, dakle ne one klasične koje koriste bakice na placu) otkriti koja je ta teža bočica u samo jednom mjerenju.
Također, možete radit s bočicama što hoćete. Dakle, možete vaditi pilule iz bočica i sl.
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 19:11   #3692
Quote:
jozzica kaže: Pogledaj post
Slažem se s vama. Mislim, meni su glupe takve "zagonetke" kao što je npr. ova.

Ugl., evo jedna (ne znam dal je vec bila):

Dakle, imate šest bočica sa lijekovima. Svaka bočica ima jednak broj pilula. Sve pilule i sve bočice izgledaju jednako, a svaka bočica sadrži 100 pilula. E sad, pet bočica sadrži pilule koje su teške točno 1g (jedan gram), dok ova šesta bočica ima pilule gdje je svaka pilula teška 1.1g i vi naravno ne znate koja je ta "neispravna" bočica. Cilj je uz pomoć vage (digitalne, dakle ne one klasične koje koriste bakice na placu) otkriti koja je ta teža bočica u samo jednom mjerenju.
Također, možete radit s bočicama što hoćete. Dakle, možete vaditi pilule iz bočica i sl.
Iz bočica vadimo pilule i stavljamo ih na vagu, tako da iz prve bočice izvadimo jednu pilulu, iz druge dvije, iz treće tri, itd. Decimalni dio koji vaga prikaže reći će redni broj bočice sa težim pilulama.
__________________
It's a joke, not a dick. Don't take it so hard.
Pupi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 20:13   #3693
Da, bravo.
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 22:03   #3694
Na jednoj temi koja se zove nešto u stilu "zagonetka sa vagom" netko je postavio ovu zagonetku:

Imate 12 predmeta koji izgledaju identično i svi ti predmeti imaju istu težinu osim jednog. Taj predmet, nazovimo ga uljez, je ili teži ili lakši od ostalih.
Dakle, zna se samo da je jedan predmet drugačije težine od ostalih 11 koji su jednakih težina.
I pitanje je sada kako uz pomoć klasične vage (one s dvije strane) u tri mjerenja odgonetnuti koji je predmet uljez?

Ja sam na toj temi dao svoje rješenje no zanima me dal će netko ovdje naći još koje.
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 08:54   #3695
Quote:
jozzica kaže: Pogledaj post
Na jednoj temi koja se zove nešto u stilu "zagonetka sa vagom" netko je postavio ovu zagonetku:

Imate 12 predmeta koji izgledaju identično i svi ti predmeti imaju istu težinu osim jednog. Taj predmet, nazovimo ga uljez, je ili teži ili lakši od ostalih.
Dakle, zna se samo da je jedan predmet drugačije težine od ostalih 11 koji su jednakih težina.
I pitanje je sada kako uz pomoć klasične vage (one s dvije strane) u tri mjerenja odgonetnuti koji je predmet uljez?

Ja sam na toj temi dao svoje rješenje no zanima me dal će netko ovdje naći još koje.
Jednostavno je:

1. mjerenje
Na vagu, s jedne i druge strane postaviti po 6 predmeta, pošto je jedan teži od ostalih jedna strana će se pomaknuti prema dolje. Npr. desna strana:

∆∆∆∆∆∆
_______∆∆∆∆∆∆


Sada znamo na kojoj strani se nalazi teži predmet, lijevu stranu uklanjamo, te nastavljamo mjerenje s preostalih 6 predmeta.
2. mjerenje
Ponavljamo postupak, te na svaku stranu postavljamo 3 predmeta, također se jedna strana spušta dolje. Sada neka bude lijeva:

_________∆∆∆
∆∆∆


Eliminiramo desnu stranu, te nam preostaju 3 predmeta s lijeve strane, naravno među njima se nalazi teži predmet.
3. mjerenje
Jedan predmet zadržavamo u ruci, dok preostala 2 postavljamo na lijevu i desnu stranu.

3.a. Ako vaga pokazuje identično, teži predmet nam je u ruci:

___________
3.b.Ako se vaga s jedne strane spustila, na toj strani je naravno teži predmet:

____________
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 13:13   #3696
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Jednostavno je:

1. mjerenje
Na vagu, s jedne i druge strane postaviti po 6 predmeta, pošto je jedan teži od ostalih jedna strana će se pomaknuti prema dolje. Npr. desna strana:

∆∆∆∆∆∆
_______∆∆∆∆∆∆


Sada znamo na kojoj strani se nalazi teži predmet, lijevu stranu uklanjamo, te nastavljamo mjerenje s preostalih 6 predmeta.
2. mjerenje
Ponavljamo postupak, te na svaku stranu postavljamo 3 predmeta, također se jedna strana spušta dolje. Sada neka bude lijeva:

_________∆∆∆
∆∆∆


Eliminiramo desnu stranu, te nam preostaju 3 predmeta s lijeve strane, naravno među njima se nalazi teži predmet.
3. mjerenje
Jedan predmet zadržavamo u ruci, dok preostala 2 postavljamo na lijevu i desnu stranu.

3.a. Ako vaga pokazuje identično, teži predmet nam je u ruci:

___________
3.b.Ako se vaga s jedne strane spustila, na toj strani je naravno teži predmet:

____________

To bi bilo kad bi znao da je taj predmet teži od ostalih...ali zagonetka veli da neznaš jel teži ili lakši od ostalih, tak da nakon prvog vaganja i dalje nemaš pojma na kojoj strani je uljez....
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 14:23   #3697
Quote:
jozzica kaže: Pogledaj post
Na jednoj temi koja se zove nešto u stilu "zagonetka sa vagom" netko je postavio ovu zagonetku:

Imate 12 predmeta koji izgledaju identično i svi ti predmeti imaju istu težinu osim jednog. Taj predmet, nazovimo ga uljez, je ili teži ili lakši od ostalih.
Dakle, zna se samo da je jedan predmet drugačije težine od ostalih 11 koji su jednakih težina.
I pitanje je sada kako uz pomoć klasične vage (one s dvije strane) u tri mjerenja odgonetnuti koji je predmet uljez?

Ja sam na toj temi dao svoje rješenje no zanima me dal će netko ovdje naći još koje.
...imam neku varijantu, čak sam pomislio da sam rješio..i onda skužim da mi je ipak malo i šuplja varijanta...grr

Znači, kugle su (abcdefghijkl)
stavimo na vagu abc-def
ako se pokažu različite težine, recimo abc>def
onda uljez mora biti unutar abcdef ...i sljedeće treba saznat jel uljez teži ili lakši.
A to saznajemo usporedbom abcdef vs ghijkl
Ak je abcdef>ghijkl, onda je uljez teži (naravno vrijedilo bi i obratno)
Sad kad znamo da je uljez teži, znamo i da je uljez u abc, pošto je abc>def.
Imamo znači još jedno vaganje, imamo tri kugle abc u kojima znamo da je uljez teži...dalje je lako. Važemo a-b.
Opcije:
a>b uljez je a
a<b uljez je b
a=b uljez je c


No što da se na početku pokazalo abc=def, u tom slučaju uljez se nalazi unutar ghijkl.
Ako vagnemo abcdef vs ghijkl, saznat ćemo jel uljez teži ili lakši, ali nećemo imati blage u koje tri kugle se on nalazi...

Tako da sam vagnuo abc (za koje znam da su sve iste) vs ghi
Opcije:
abc<ghi >uljez je u ghi i teži (gornjom analogijom kao kod abc se lako dodje do rješenja)
abc>ghi >uljez je u ghi i lakši (gornjom analogijom kao kod abc se lako dodje do rješenja)
abc=ghi >uljez je u jkl (ali neznamo jel teži ili lakši i ova varijanta me ostavlja bez rješenja)

Znači uljez je u jkl, bez ideje jel lakši ili teži. Moremo još samo vagnuti
j vs k
Ako su j=k, uljez je l ..no ako su j i k različiti, jedno je uljez a nemamo pojma koje xd
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 14:26   #3698
No evo moje zagonetke xd.

Koliko moja metoda ima šanse (u postotku) da točno pronađe kuglu koja je uljez?
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 18:14   #3699
Moje rješenje je točno, jer zagonetka je igra riječima, a kao što vidiš i sam si došao do rješenja, sve ostalo je nerješivo:

Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
...imam neku varijantu, čak sam pomislio da sam rješio..i onda skužim da mi je ipak malo i šuplja varijanta...grr

Znači, kugle su (abcdefghijkl)
stavimo na vagu abc-def
ako se pokažu različite težine, recimo abc>def
onda uljez mora biti unutar abcdef ...i sljedeće treba saznat jel uljez teži ili lakši.
A to saznajemo usporedbom abcdef vs ghijkl
Ak je abcdef>ghijkl, onda je uljez teži (naravno vrijedilo bi i obratno)
Sad kad znamo da je uljez teži, znamo i da je uljez u abc, pošto je abc>def.
Imamo znači još jedno vaganje, imamo tri kugle abc u kojima znamo da je uljez teži...dalje je lako. Važemo a-b.
Opcije:
a>b uljez je a
a<b uljez je b
a=b uljez je c
Ovo je rješenje koje sam ja ponudio.


Quote:
No što da se na početku pokazalo abc=def, u tom slučaju uljez se nalazi unutar ghijkl.
Ako vagnemo abcdef vs ghijkl, saznat ćemo jel uljez teži ili lakši, ali nećemo imati blage u koje tri kugle se on nalazi...

Tako da sam vagnuo abc (za koje znam da su sve iste) vs ghi
Opcije:
abc<ghi >uljez je u ghi i teži (gornjom analogijom kao kod abc se lako dodje do rješenja)
abc>ghi >uljez je u ghi i lakši (gornjom analogijom kao kod abc se lako dodje do rješenja)
abc=ghi >uljez je u jkl (ali neznamo jel teži ili lakši i ova varijanta me ostavlja bez rješenja)


Znači uljez je u jkl, bez ideje jel lakši ili teži. Moremo još samo vagnuti
j vs k
Ako su j=k, uljez je l ..no ako su j i k različiti, jedno je uljez a nemamo pojma koje xd

Ovo pak nema smisla, prvenstveno jer imaš previše vaganja. Uopće ne možeš znati jel lakši ili teži.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 20:50   #3700
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
..i.
Sorry, ali pogubio si se negdje.
Kao prvo, ja nisam ponudio dva rješenja...nego samo jedno koje razmatra dvije različite varijante koje se mogu desiti.

A ova prva moja varijanta koja se može desiti pak nema nikakve veze s tvojim rješenjem xd....jer ja stavljam na vagu tri i tri kugle...dok ti šest i šest..

Uoči, da je tvoje rješenje moguće samo kad bi znali da je uljez teži. No zagonetka je zadana tako da je uljez drugačije težine, može biti lakši ili teži.

Kad bi znali da mora biti baš teži, onda bi moglo biti čak 27 kugli u igri i sa tri vaganja bi se i dalje moglo saznati koja je ta teža......ali ima 12 kugli, i nezna se jel uljez teži ili lakši
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:08.