Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2011., 14:56   #61
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
Potpuno kriva i potpuno glupa izjava.
Jim Morrison bi bio odličan muzičar i da nije bio drogeraš i alkoholičar kao što je i Mozart bio umjetnik makar nije bio ovisnik o heroinu. Kao ni Michelangelo.
Očito ne shvaćaš da je umjetnost uvijek traganje bio ti pun ili sit, napunjen ili ispražnjen...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 15:02   #62
naravno da bi svi oni biili ionak0o sjajni, jer su ostvarivali svoje talente. jim je bil drogeraš, mozart se kretaop u sumnjivom društvu masonerije i rozekrojcera, a michelangelo je bio obožavatelj muških lepih ritica. vrhunski umjetnici, nimalo u skladu s kanonima crkve.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 15:08   #63
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
sve takve stvari su se događale otkad postoji čovjek na ovome svijetu. daklem, pitam se, a kaj je s onim milionima koji su živjeli prije n.e.? koji nisu bili kršćani, katolici? oni se buju svi pekli v peklu? i kaj je delal taj na visinama unatrag 6 hiljada let, da se setil tek pred dve hiljade reči da postoji na tom svetu?i da više ni dobro ono kaj je tumačil židovima četri milenija, nego da je sad dobro ono kaj je rekel pred dva? a muslimanima tek sedamsto let kasnejše? i kak da si zberem koje je pravo?
Sve religije imaju samo dijelove istine, židovi imaju stari zavjet kojega imamo i mi, a muslimani imaju sve šta imamo i mi, ali iskrivljeno od strane lažnog proroka Muhameda.

Bog je kroz cijelu povijet intervenirao, vodio je izraelski narod, a dokaz za to ti je činjenica da su i babilonsko i sirijsko i grčko i rimsko carstvo propali a mali Izrael još uvijek postoji. To je bio izabrani Božji narod koji je skupo platio i skupo plaća svoje bogoubojstvo! Dok se obrate Isusu Kristu, neće imati mira i prijetit će im istrijebljenje od strane muslimana...

A svaki čovjek koji živi ispravan moralan život će biti spašen...oni koji su živili u prapovijesti a držali se po vlastitoj savjesti vrednota koje je Isus Krist mnogo kasnije javno proglasio, to su Božja djeca bila i spašeni su!

Mi danas imamo sve potrebno da živimo kao Isusovi sinovi i kćerke i ko to odbaci, sam je sebe osudio za vijeke vijekova!
điđijev brat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 15:09   #64
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
naravno da bi svi oni biili ionak0o sjajni, jer su ostvarivali svoje talente. jim je bil drogeraš, mozart se kretaop u sumnjivom društvu masonerije i rozekrojcera, a michelangelo je bio obožavatelj muških lepih ritica. vrhunski umjetnici, nimalo u skladu s kanonima crkve.
kome je puno dano - puno će se i od njega tražit!
điđijev brat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 15:10   #65
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Nije problem što ja to ne mogu zamisliti, nego što ateist to ne može argumentirati bez upadanja u svakakve logičke paradokse.

Tako će Sam Harris pokušati 'utemeljiti' ideju moralnosti na blagostanju svjesnih bića, ali će se doslovno oglušiti na činjenicu da je moguće biti u blagostanju - a svejedno 'nemoralan' po svim uobičajenim shvaćanjima pojma moralnosti. Po čemu je nemoralan, ako je dostigao svoje blagostanje, a to mu je valjda cilj? Džingis Kan i njegova kompanija su vjerojatno proživjeli ispunjeniji život (po njihovim kriterijima) od nekakvog moralnog seljaka koji se cijeli život trudio pošteno obrađivati zemlju, ali ga sjebale suše, lopovi, plemstvo itd.

To je ono što ja zovem žešći blind spot, iznimno sličan blind spotu mnogih vjernika.
Pojasni mi neke nejasnoće. Naime, ova "činjenica da je moguće biti u blagostanju, a svejedno nemoralan"
Što je blagostanje? Je li to stanje koje osoba subjektivno procjenjuje sama za sebe? Tj. je li narkoman u blagostanju kad se ubode iglom?
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 15:24   #66
Quote:
Archangel1 kaže: Pogledaj post
....dakle...pitanje je jasno.u sto vjerujete?
U sebe.
Quote:
Archangel1 kaže: Pogledaj post
za sto zivite?
da sto raznovrsnije, kvalitetnije i veselije "odzivim" svoj zivot.
Quote:
Archangel1 kaže: Pogledaj post
po vasem misljenju gdje idete nakon smrti?
totalno nebitno. i totalni gubitak vremena je uopce razmisljati o tome. o tome razmisljaju ljudi koji su u strahu
Quote:
Archangel1 kaže: Pogledaj post
tko je uopce vas Bog?
Protupitanje: zasto vi vjernici sebi uopce dajete za pravo da pomisljate da bi mi uopce prihvatiliti tu rijec sa tri slova, kao nama razumljivu i upce je koristili?
Znaci trebalo bi preformulirati pitanje (NE KORISTECI tu rijec) da bih mogao znati o cemu pricas i tek onda se moze odgovoriti.
To je isto, recimo, kada bi netko tko jeste u temi, recimo kriketa, ili polo-a, stalno nekome "masirao" mozak sa pitanjem: koji je "tvoj kriket ili polo team?". A taj ciji se mozak "masira", je cuo(la) i za kriket i za polo, ali jednostavno ga(ju) ne interesira tema.

Ako je kojim slucajem moje pisanje, "preradikalno", procitati ovaj clanak o neutralnosti iz kojeg se vidi da je i Sud rekao dosta. Znaci, opcenito receno, neki bi trebali bi malo "povuci rucnu" sa temom koja stvarno nije sastavni dio zivota jednog dijela ljudi.
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 15:33   #67
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Ako je kojim slucajem moje pisanje, "preradikalno", procitati ovaj clanak o neutralnosti iz kojeg se vidi da je i Sud rekao dosta. Znaci, opcenito receno, neki bi trebali bi malo "povuci rucnu" sa temom koja stvarno nije sastavni dio zivota jednog dijela ljudi.
Pa u bolesnom, ateističkom društvu je normalno dati otkaz ako zaposlenik kaže "Isus te voli". O tome upravo ja i pričam, o tom duševnom karcinomu koji se nezaustavljivo širi i koji će našu planetu pretvorit u pakao.
điđijev brat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 15:35   #68
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
U sebe.

totalno nebitno. i totalni gubitak vremena je uopce razmisljati o tome. o tome razmisljaju ljudi koji su u strahu
nebitno je dok si mlad i zdrav. kad ostariš i oboliš, bit će ti bitno i strah će ti parat dušu...ali ćeš možda već dotad srce "otvrdnut" za vjeru i umrijet ćeš u očaju i završit u paklu.
điđijev brat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 16:02   #69
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
Pa u bolesnom, ateističkom društvu je normalno dati otkaz ako zaposlenik kaže "Isus te voli". O tome upravo ja i pričam, o tom duševnom karcinomu koji se nezaustavljivo širi i koji će našu planetu pretvorit u pakao.
Je boldano nekakvo ekskluzivno pravo (ili obveza) da to slusaju i oni koji to ne zele slusati. Koliko znam nije. Problem je u tome sto taj sto to govori ne moze (u stvari ne zeli) zadrzati u sebi i njega u stvari ne interesira da li te njegove rijeci slusa i vjernik druge vjere ili ateista. On si daje za pravo da to govori svima.
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
nebitno je dok si mlad i zdrav. kad ostariš i oboliš, bit će ti bitno i strah će ti parat dušu...ali ćeš možda već dotad srce "otvrdnut" za vjeru i umrijet ćeš u očaju i završit u paklu.
Pises napamet ili znas da sam "mlad i zdrav" i da neke (mozda lose) situacije vec nisam "pregurao" preko svojih ledja bez tih religijskih tema?
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
nebitno je dok si mlad i zdrav. kad ostariš i oboliš, bit će ti bitno i strah će ti parat dušu...ali ćeš možda već dotad srce "otvrdnut" za vjeru i umrijet ćeš u očaju i završit u paklu.
Hm hm evo bas suprotno o tome i to od velike religijske reference
__________________
Take five

Zadnje uređivanje leonas : 22.12.2011. at 16:16.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 16:10   #70
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Je boldano nekakvo ekskluzivno pravo (ili obveza) da to slusaju i oni koji to ne zele slusati. Koliko znam nije. Problem je u tome sto taj sto to govori ne moze (u stvari ne zeli) zadrzati u sebi i njega u stvari ne interesira da li te njegove rijeci slusa i vjernik druge vjere ili ateista. On si daje za pravo da to govori svima.

I fala Bogu da govori. Nek se Isusovo ime razglušuje na sva zvona. Ime Isusovo je blagoslov! A kome to smeta, nek ode psihijatru da ga pregledaju kad već ne vjeruje svećeniku!

Pises napamet ili znas da sam "mlad i zdrav" i da neke (mozda lose) situacije vec nisam "pregurao" preko svojih ledja bez tih religijskih tema?
Guraj, guraj, jednog dana ćeš doć do kamena kojeg nećeš moć sam izgurat, ljudi ti neće moć pomoć a Boga nemaš. Šta će ti ostat? OČAJ.
Vjera je spas i Vjera je život. Vjera rađa ljubav i ljubav rađa Vjeru! A to je život kojeg ne može ni fizička smrt pobijedit!
điđijev brat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 16:30   #71
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
I fala Bogu da govori. Nek se Isusovo ime razglušuje na sva zvona. Ime Isusovo je blagoslov! A kome to smeta, nek ode psihijatru da ga pregledaju kad već ne vjeruje svećeniku!
"Cestitam" na boldanom Znaci i ateiste, pa cak i one koji su duboko zivjeli u vjeri i na kraju zivotnog puta shvatili (sta, neka ostane "tajna"), treba odmah psihijatru. Evo, ja cu se odmah predbiljeziti... Normalno, jedini uvjet je da psihijatar nije vjernik (bilo koje vjere).
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 16:32   #72
Quote:
Archangel1 kaže: Pogledaj post
....dakle...pitanje je jasno.u sto vjerujete?za sto zivite?po vasem misljenju gdje idete nakon smrti?
tko je uopce vas Bog?
Nekada sam vjerovao u djeda Mraza i da ću ševit svaki dan kad se oženim ali eto,zajeb.
Vjerujem da sam najvažnije biće u cijelom univerzumu jer kad umrem umrijeće i sa mnom sam svijet,barem s moje točke gledišta.
Živim za trenutak,za svaku sekundu svjesnosti dok otkrivam ovaj svijet,nakon smrti je log out ili relog.
Moj "bog" je moje dijete kao jedino istinsko čudo života.
VIVA PIVA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 16:40   #73
Quote:
VIVA PIVA kaže: Pogledaj post
Nekada sam vjerovao u djeda Mraza i da ću ševit svaki dan kad se oženim ali eto,zajeb.
Vjerujem da sam najvažnije biće u cijelom univerzumu jer kad umrem umrijeće i sa mnom sam svijet,barem s moje točke gledišta.
Živim za trenutak,za svaku sekundu svjesnosti dok otkrivam ovaj svijet,nakon smrti je log out ili relog.
Moj "bog" je moje dijete kao jedino istinsko čudo života.
kraj price.
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 16:46   #74
Quote:
luda_elfica kaže: Pogledaj post
Ja uopće ne razumijem taj koncept shvaćanja života i okoline prema kojem moram objašnjavati nekome u što i da li vjerujem te da se moram opravdavati uopće. I da moram biti jako nesretna ako ne vjerujem u ono u što većina vjeruje. Hm, nisam ateist, mislila sam da jesam, definitivno ne pripadam niti jednoj religijskoj zajednici. Je, znam i to ima svoj naziv.... I poprilično sam neopterećena osoba što se toga tiče. Ali, s obzirom na toliku količinu "duhovnosti" i "pobožnosti" na ovome svijetu, čudim se što je postao tako agresivno i okrutno mjesto za život. Kad pogledate u globalu. Trebao bi biti obasjan svjetlošću čistih duša presvetih vjernika. A nije. Zbog nevjernika? A što su to zapravo nevjernici? Oni koji ne misle kao ja? Zapravo je čudno to shvaćanje, jer kao takva nikad nisam napadala na nekoga i zapravo nisam imala potrebe šikanirati ljude koji drukčije misle, niti sam maltretirala ikoga na toj osnovi. A bome ni sebe nisam dala maltretirati. Eto, to je ukratko moja "vjera". A sve ostalo ionak razglabam sama sa sobom. Život je proces otkrivanja i učenja. Pretpostavljam da bih to nazvala "duhovnim putom". Teško je to ukalupiti i definirati. Barem meni. I tko je zapravo tu sebičan i uskogrudan i plitak? Kao kršćanin, da li si ikada pomogao nekome, a da je to bilo više od odnesene stare robe u Caritas? Ako i to.
Svaki put kad vidim ovakav komentar, oduševim se što postoje takvi ljudi, koji prihvaćaju tuđe i nasilno ne nameću svoje stavove. Čini mi se da je ovdje prije svega bitno nekog uvrijediti, bez obzira na a/teističku točku gledišta. Tako imamo religiozne fundamentaliste, kao i ateističke radikale. Oni prvi misle da je evangelizacija njihova osobna misija, jednako tako su skloni etiketirati one druge kao "komunjare", "masone" i slično. Oni drugi, pak etiketiraju religiozne kao nekakve nazadnjake zatucanih umova, uzdižući sebe i vlastite umove u znanstvena nebesa. A zapravo su i jedni i drugi isti, jedni se kunu u otvorenost uma, ljubav i razumijevanje, a drugi u kvalitetu svog umijeća analize, rasuđivanje i znanstvene metode, a i jedni i drugi pate od manjka sućuti i viška egoizma.
Žao mi je što komentara poput elfičinog nema znatno više, no to je vjerojatno i normalno s obzirom da su forumi krasan medij da bi se poluobrazovana djeca mogla međusobno prepirati.
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 17:54   #75
Quote:
dsvilko kaže: Pogledaj post
Čudno? Ne, izrazito vjerno. Dobro prenosi ushit i fasciniranost svijetom koji ja, kao i mnogi 'militantni ateisti' osjecaju. Taj pogleda na svijet je ono sto, paradoksalno, tipicni vjernih smatra ateistickim nihilizmom. Ideja da bi isao vjeverici zavrnuti vratom ili ju zapaliti mi je s druge strane... hm... 'cudna'.
A je li ti čudno to, da takvi ljudi postoje, i da oni mogu reći ISTO ono što i taj na stripu?

Znači ono, "što god napravimo, nije bitno". Ja tebe ne pitam hoćeš li TI zapaliti vjevericu, nego da mi objasniš kako ćeš ti reagirati ako netko to napravi, istom logikom kao u stripu: znači, zamisli da je razgovor posve identičan, ali da je ovaj na kraju rekao 'I found squirrels! Let's burn them little ugly rats and hear them squeal!"

Što bi prema takvom osjetio, kako bi na njega reagirao? Jbt, kao da govorim portugalski, plava tica se posve izgubila.


Quote:
dsvilko kaže: Pogledaj post
Priznajes da se dosta ateisti ponasa moralno no da ima i sociopata. Tvrdis li mozda da je njihovo ponasanje skroz slucajno što bi povlacilo da je oko pola nemoralno ili da su nemoralni polovicu vremena? Ako to ne tvrdis, kako to objasnjavas? Zasto se ateisti, prema tebi, ponasaju moralno? Zbog toga sto su glupi, pa ne znaju da 'smiju' silovati ljude sada kada vise ne vjeruju u boga?
Ateisti se ponašaju moralno iz sličnog razloga kao i vjernici. S jednom razlikom, da ateisti to 'obrazlažu' uz pomoć logičkih besmislica koje ne drže vodu, i prije ili kasnije će se urušiti.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 17:57   #76
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Pojasni mi neke nejasnoće. Naime, ova "činjenica da je moguće biti u blagostanju, a svejedno nemoralan"
Što je blagostanje? Je li to stanje koje osoba subjektivno procjenjuje sama za sebe? Tj. je li narkoman u blagostanju kad se ubode iglom?
Da, blagostanje je dugoročni osjećaj sreće i zadovoljstva; kad bi uz pomoć droge zaista bilo moguće dugoročno biti u osjećaju sreće i zadovoljstva, onda bi narkomani bili u blagostanju.

Trenutačno, nemamo takvih droga na raspolaganju (osim računalnih igara ) i zato narkomani, u današnjoj situaciji, nisu u blagostanju.

Čitaj recimo Brosnanovu trilogiju 'The Sky Lords', malo onak, food for thought.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 17:59   #77
Zanimljivo je da je onaj kojemu je inicijalni refleks na vjevericu (i to iz čista mira) bio taj da bi joj se mogao potpaliti rep ili zapaliti je - vjernik.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 18:06   #78
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Svi odje shvatili kao sto sam i rekla, osim tebe fkorz...stoga, pliz slobodno poslaji mail autoru da ti objasni
Ti sebe i dsvilka zoveš 'svi'?


Da pitam i tebe: pročitaj taj strip opet, i zamisli da na kraju piše nešto drugo, a ne 'I found squirrels'. Primjerice, 'I found a really hot woman, let's gang rape her!'

Što bi bilo 'pogrešno' u tom stripu? Pa maločas su se složili da ništa što napravimo, nije bitno - i da je budućnost avantura. Pa ako ZAISTA ništa što napravimo nije bitno - onda nije bitno ni ako eto silujemo nekog slabijeg.

Mislim, pa očito je meni da ateistima ipak jest nešto bitno; da nisu 'nihilisti'. Samo mi nije jasno koju onda poruku taj ateist želi odaslati takvom 'parodijom'. A i nije što to meni nije jasno, nego vjerojatno ni samom autoru nije jasno. Ako je htio reći 'nismo mi ateisti monstrumi' - onda je odabrao iznimno čudan slijed misli kojim to namjerava 'ilustrirati'; jer taj isti slijed misli bi mogao bez problema relativizirati i ovo što sam ja napisao.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 18:08   #79
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da je onaj kojemu je inicijalni refleks na vjevericu (i to iz čista mira) bio taj da bi joj se mogao potpaliti rep ili zapaliti je - vjernik.
Errr... agnostik. Obožavam ateiste kojima je 'vjernik' svatko tko izrazi neslaganje s nekom njihovom imbecilnom idejom.

I nema tu ništa 'zanimljivo' čak i da jesam vjernik - sjećam se i danas nekih klinaca od prije dosta godina, koji su tako jednom zapalili mačku. Otuda ta 'ideja' - meni to ne bi palo na pamet samom. A nekako sumnjam da su ti klinci to napravili iz vjerskih razloga, nego baš zato što je budućnost 'avantura'.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 18:12   #80
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
to se zove erozija morala, erozija vrednota, to se zove ekpanzija ateizma ili ti brzo rastući duševni karcinom.
Mislim da bi se vecina slozila da tokom zadnjih nekoliko tisuca godina ljudske civilizacije postoji stalni moralni napredak. Ratovi, prava zena, ropstvo, sloboda govora, rasizam, demokracija... postoje promjene i za veliku vecinu njih bi rekli da su pozitivne. Ja tvrdim da se taj razvoj mora nastaviti i u buducnosti i da crkva i vjernici koce razvoj. Po cemu bi mogli prepoznati to kocenje? Vjernicima bi, bez obzira u kojem vremenu povijesti zivjeli, izgledalo kao da se ne nalazie na uzlaznoj krivulji razvoja nego da se nalazime malo iza maksimuma! Zlatno doba je uvijek ono od prije 50 godina. Priznaju razvoj do tada no od tada je sve krenulo nizbrdo. Ako je takav stav vremenski vise-manje konstantan, to znaci da vjernici kasne u razvoju. Zar stvarno mislite da zene nikada nece biti katolicki svecenici? Da homoseksualci nece u svim pravima biti ravnopravni? Da vjernicima za 50 godina te stvari nece biti moralno savrseno prihvatljive? Nemojte biti naivni. Razvoj je neizbjezan.
Zasto bi rastava braka bila nemoralna, pogotovo ako stvarno nema ljubavi i ako bi oboje vjerojatno bili sretniji s nekim drugim? Sto je to lose u homoseksualnim odnosima, ukljucujuci analni seks ako bas zelis? Molim racionalne odgovore, a ne projekcije osobnih averzija. Tko tebi daje za pravo da prosudjujes o takvim stvarima i u toj se mjeri uplices u tudji privatni zivot? Po cistom nivou bahatosti ateisti su nista prema tome.
dsvilko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.