Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2010., 21:14   #2161
Nemoguće za čitat jer je pisano u dijalogu ili jer je pisano dubrovačkim dijalektom?
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Old 21.01.2010., 21:16   #2162
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Nemoguće za čitat jer je pisano u dijalogu ili jer je pisano dubrovačkim dijalektom?
Ja sam uspio pročitati to čudo neki dan. Istina, 80% je nerazumljivo, ali shvatio sam bit radnje.
 
Old 21.01.2010., 21:18   #2163
Kak je dobro u takvim trenucima imat kraj sebe Dalmoša/-icu ili samog Dubrovčanina...
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Old 21.01.2010., 21:19   #2164
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Nemoguće za čitat jer je pisano u dijalogu ili jer je pisano dubrovačkim dijalektom?
da, užas...ajde da je normalno napisano još nekako, ali ovo lik pa tekst, lik pa tekst je obićno sranje...još sad i ove suze slično...jbt kaj nam nisu mogli normalne romane staviti nego ovakva sranja...
i kak je sad jednako, ako daju tekst na dubr. dijalektu? pa ovima iz Du će biti 100 puta lakše nego ostalima
__________________
"Jesam li veći kockar ja koji sam izgubio novac ili neki koji su prokockali svetinju i navijače" Josip Kuže, Uno di noi!
Uvijek spreman is offline  
Old 21.01.2010., 21:20   #2165
Pročitala sam Držićeva Dundu, pola shvatila, pola ne, al u globalu shvatila sam bit...

Uvijek Spreman, Zločin i kazna ima 477 stranica, tako je u knjizi koju ja imam, U registraturi ti ima 370 stranica, ...itd
__________________
ormarčić
Nar is offline  
Old 21.01.2010., 21:24   #2166
Quote:
Uvijek spreman kaže: Pogledaj post
da, užas...ajde da je normalno napisano još nekako, ali ovo lik pa tekst, lik pa tekst je obićno sranje...još sad i ove suze slično...jbt kaj nam nisu mogli normalne romane staviti nego ovakva sranja...
i kak je sad jednako, ako daju tekst na dubr. dijalektu? pa ovima iz Du će biti 100 puta lakše nego ostalima
Moram se nasmijat iz sveg srca...
A kad su oni morali čitati recimo Tituša Brezovačkog?

A čuj, Marin Držić spada u hr klasiku i to se mora znat.
U vezi samog jezika - kaj nisi tražio verziju koja ima objašnjenja?

off - baš me zanima kak si ti onda čitao Shakespearea.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Old 21.01.2010., 22:13   #2167
Quote:
mimmy-moi kaže: Pogledaj post
citala sam nes na nekoj str ove teme o zahtjevu za povrat dokumenata, al se ne sjecam kaj je tocno pisalo, pa bi vas htjela pitat kak to ide? trebam prilozit s dokumentima koje saljem i taj zahtjev? kak bi taj zahtjev onda trebao izgledati? informirajte me
jer bas nisam luda za ovjeravanjem svjedodzbi, znam da je to kod biljeznika malo skupo, a cini mi se da je u mojoj skoli vise-manje ista cijena...
Ja sam iz istog razloga danas zvao u Središnji prijavni ured (broj je naveden na njihovoj web stranici) i gospon mi je sve fino objasnio, bez žurbe, vrlo ugodan ... uglavnom, i ja sam poslao originale svjedodžbi i domovnice koji će mi biti vraćeni na moj zahtjev nakon što položim maturu. Zahtjev za povrat dokumenata se šalje ili telefonom ili im pošalješ mail. I nema problema. Ali rekao mi je također da se fotokopije svjedodžbi mogu ovjeriti i u školi gdje su izdane. Najbolje da nazoveš školu ak se odlučiš za ovu opciju.
Echoe is offline  
Old 22.01.2010., 01:56   #2168
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Moram se nasmijat iz sveg srca...
A kad su oni morali čitati recimo Tituša Brezovačkog?

A čuj, Marin Držić spada u hr klasiku i to se mora znat.
U vezi samog jezika - kaj nisi tražio verziju koja ima objašnjenja?

off - baš me zanima kak si ti onda čitao Shakespearea.
Insinuiraš da sam glup ili?
__________________
"Jesam li veći kockar ja koji sam izgubio novac ili neki koji su prokockali svetinju i navijače" Josip Kuže, Uno di noi!
Uvijek spreman is offline  
Old 22.01.2010., 01:59   #2169
Nipošto. Samo indiferentan po dramska djela.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Old 22.01.2010., 02:11   #2170
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Nipošto. Samo indiferentan po dramska djela.
Ma znam ja da su to cijenjena djela, naša povijest bla bla bla...
Ali da se malo prilagode učenicima, s razmuljivijim tekstovima, bilo bi čisto ok.
Jer ne idemo svi mi studirati hrv. studije, ima nas i koji volimo Hrvatsku
__________________
"Jesam li veći kockar ja koji sam izgubio novac ili neki koji su prokockali svetinju i navijače" Josip Kuže, Uno di noi!
Uvijek spreman is offline  
Old 22.01.2010., 02:13   #2171
Zbog toga postoje dodatne knjige s "prijevodima" tih djela. Ili masovna objašnjenja u fusnotama.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Old 22.01.2010., 02:19   #2172
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Zbog toga postoje dodatne knjige s "prijevodima" tih djela. Ili masovna objašnjenja u fusnotama.
Istina, ali vjeruj mi ta objašnjena ti ne mogu puno pomoći na državnoj. Jer državna nije lektira. Na državnoj te nitko neće pitati da im napišeš fabulu.
Ali ok, valjda ću se snaći nekako.
__________________
"Jesam li veći kockar ja koji sam izgubio novac ili neki koji su prokockali svetinju i navijače" Josip Kuže, Uno di noi!
Uvijek spreman is offline  
Old 22.01.2010., 11:45   #2173
Samo sam htjela reć, da sam išla na pripreme sad u zimskim praznicima, i.. -> i tamo i u školi su nam rekli da Dundo Maroje neće sigurno biti, uz još 2 djela za koje je sigurno da neće bit, jer su bili prije na nacionalnim i probnim. nemam kod sebe skriptu pa se nemogu sjetit koja su još ta 2 djela, ali su rekli sa skoro 100% sigurnošću da neće biti! i to sam već napisala, i pitala jel neko zna, ako su vama profesori išta govorili, koja bi djela mogla biti "zamjena" ??
SanchyNo1 is offline  
Old 22.01.2010., 12:02   #2174
Quote:
-Cyclone- kaže: Pogledaj post
Jesu kome još zaključali ocjene? Mene su skoro prije 7 dana obavijestili da su dobili dokumentaciju, a još ocjene nisu verificirali.
kod mene ista stvar...tj. piše mi da su mi osobni podaci veritifcirani, a ocjene piše NE ima netko možda pojma zastooooooo???
Kix333 is offline  
Old 22.01.2010., 12:47   #2175
pliz nemojte me sad svi napast da citam prijasnje postove...procitala sam ih ali opet mi neke stvari nisu jasne.....

starija sam od 24, htjela bi upisat javnu upravu na društvenom veleučilištu u zg...procitala sam brosuru i znam da se trebam prijavit u sustav i poslat papire...al sta onda, dal polazem maturu, ili posebni prijamni tog fakulteta ili nista? svatko prica drugacije!

za taj faks pise da se gleda Hrvatski B 20%, Matematika B20% i Strani jezik B20%

ako trebam polagati te predmete kako cu znat kad, gdje? koje termine trebam gledat?
pliz pomozite jer sam totalno van svih zbivanja i molila bi pomoc
zolhan is offline  
Old 22.01.2010., 13:03   #2176
Quote:
zolhan kaže: Pogledaj post
pliz nemojte me sad svi napast da citam prijasnje postove...procitala sam ih ali opet mi neke stvari nisu jasne.....

starija sam od 24, htjela bi upisat javnu upravu na društvenom veleučilištu u zg...procitala sam brosuru i znam da se trebam prijavit u sustav i poslat papire...al sta onda, dal polazem maturu, ili posebni prijamni tog fakulteta ili nista? svatko prica drugacije!

za taj faks pise da se gleda Hrvatski B 20%, Matematika B20% i Strani jezik B20%

ako trebam polagati te predmete kako cu znat kad, gdje? koje termine trebam gledat?
pliz pomozite jer sam totalno van svih zbivanja i molila bi pomoc
Prvo provjeri da li Društveno veleučilište ima posebne kvote za starije od 24 godine, najbolje je da nazoveš referadu. Ako nema onda polažeš i maturu i prijemni. Prijemni će biti negdje tokom 6. mjeseca.

Predmete na maturi polažeš na iste dane kao i redovni učenici srednjih škola, svi datumi i vrijeme polaganja navedeni su brošuri, a što se tiče točnih lokacija to još nitko nezna. Mislim da će se polagati na fakultetima koje će odrediti nacionalni centar za vanjsko vrednovanje.

Ako se planiraš prijaviti za maturu onda požuri jer ti je rok za slanje papira iz srednje škole i ostale dokumentacije 31.01.2010.

Ako šalješ papire pazi da su ti svi papiri ovjereni.
__________________
Crazy and lazy!
emem44 is offline  
Old 22.01.2010., 13:14   #2177
hvala
zolhan is offline  
Old 22.01.2010., 13:21   #2178
Molim vas, trebam pomoć. Već par dana pokušavam prijaviti maturu na postani-student, sve sam uredno ispunio. Imam problem sa odabirom mjesta polaganja mature. Ja sam iz Rovinja i tu sam završio srednju a u izborniku mogu birati između: Zagreba, Osijeka, SL. Broda, Opuzena, Splita i Rijeke. Mislim WTF? Obratio sam se službi za korisnike al neznaju mi ništa reći. Ako netko zna šta da napravim, recite. Hvala!
ausencia is offline  
Old 22.01.2010., 13:24   #2179
Quote:
ausencia kaže: Pogledaj post
Molim vas, trebam pomoć. Već par dana pokušavam prijaviti maturu na postani-student, sve sam uredno ispunio. Imam problem sa odabirom mjesta polaganja mature. Ja sam iz Rovinja i tu sam završio srednju a u izborniku mogu birati između: Zagreba, Osijeka, SL. Broda, Opuzena, Splita i Rijeke. Mislim WTF? Obratio sam se službi za korisnike al neznaju mi ništa reći. Ako netko zna šta da napravim, recite. Hvala!
A mislim da ćeš morati izabrati jedan od tih gradova, onaj koji ti je najbliži.
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Old 22.01.2010., 13:30   #2180
Quote:
emem44 kaže: Pogledaj post
Prvo provjeri da li Društveno veleučilište ima posebne kvote za starije od 24 godine, najbolje je da nazoveš referadu. Ako nema onda polažeš i maturu i prijemni. Prijemni će biti negdje tokom 6. mjeseca.
Mislim da taj faks nema prijemni
jackall is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.