Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2010., 19:26   #1
Zakonska udaljenost sadnje od ograde susjeda

Molim koliko metara od susjedove ograde smijemo saditi drveća?
dunjica10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 17:33   #2
pitaj nekog odvjetnika koji ima iskustva sa gruntom.

znam da grane i korjen ne smiju prelaziti u njegov dio dvorišta. meni ova tema djeluje kao problem sa susjedima.
agibagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 14:26   #3
možeš posaditi na svojoj parceli, ovisno o veličini debla u adultnom stadiju, tik uz ogradu- pod uvijetom da istu na uništi stablo dok raste.

o tome ne postoji zakonska regulativa.

ALI

grane koje smetaju susjedu, a na njegovoj su strani posjeda, vlasnik stabla je dužan ukloniti osvom trošku i ne manje važna stavka ukoliko dođe nastanka materijalne šete prouzrokovane padom grane vlasnik stabla dužan je istu i nadoknaditi.

__________________
..neće grom u koprive...by simpa junky
stenjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 17:36   #4
susjed je prije nekoliko godina posadio thuje neposredno uz ogradu (moju žičana mreža)) tako da je sad već situacija da se žica 50% ni ne vidi jer grane prolaze kroz nju

isto tako zasadio je uz zid moje garaže koji je međa 2-3 čempresa/thuje koji su udaljeni od zida 15-20 cm (deblo) tako da su konstantno oslonjene na zid , a samo deblo se skoro potpuno naslanja na deku koja je malo izvučena da bi zid bio natkriven (sad kad je čempres narastao na cca 2 2.5 m)

ako razgovor ne pomogne, a do sad nije, što predlažete da napravim
po meni je sve što je posađeno neprihvatljivo blizu
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 20:43   #5
da to jedna situacija kad je "oštećena" stranka zakinuta jer, po mom mišljenju, i teži prekršaju na sudu padaju u zastaru, a i sama solucija parničenja na sudu po meni se nikako ne isplati, ni vremenski ni novčano. (Ukoliko nema izričite materijalne štete)

jedina je solucija konzultacije sa gradskom firmom koja je zadužena za zelenilo, komunalno poduzeće, da se vidi što njihova pravna služba može riješiti.

__________________
..neće grom u koprive...by simpa junky
stenjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 08:17   #6
Meni se nekak čini da i susjedu smeta tvoja garaža na samoj međi i da mu baš nije ljepo gledat u nekakvu zidinu pa si ju je zaklonil a neznam zakaj bi on trebal odmaknut čempres ako ti nisi garažu odmakao jer i za to postoji zakonska regulativa.Uglavnom ono što ne želiš da tebi drugi radi ne radi ni ti njemu.
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 16:55   #7
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post
susjed je prije nekoliko godina posadio thuje neposredno uz ogradu (moju žičana mreža)) tako da je sad već situacija da se žica 50% ni ne vidi jer grane prolaze kroz nju

isto tako zasadio je uz zid moje garaže koji je međa 2-3 čempresa/thuje koji su udaljeni od zida 15-20 cm (deblo) tako da su konstantno oslonjene na zid , a samo deblo se skoro potpuno naslanja na deku koja je malo izvučena da bi zid bio natkriven (sad kad je čempres narastao na cca 2 2.5 m)

ako razgovor ne pomogne, a do sad nije, što predlažete da napravim
po meni je sve što je posađeno neprihvatljivo blizu
Susjed ima pravo sadit čemprese i thuje uz tvoju ogradu i zid sve dok ti isti ne oštećuju tu tvoju ogradu i zid.
Stoga ako su na njegovoj zemlji ima ih pravo tamo sadit.

Jedino ako neke grane prelaze na tvoju stranu te grane smiješ uklonit i to je to.

Sadnju mu zakonski ne možeš zabranit samo zato jer se tebi ne sviđa što je on to tu posadio, i njemu se možda puno toga na tvojoj zemlji ne sviđa.
__________________
Samo se budale i slabići tješe onom ''pametniji popušta'' :)
Nakirija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 15:15   #8
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post
susjed je prije nekoliko godina posadio thuje neposredno uz ogradu (moju žičana mreža)) tako da je sad već situacija da se žica 50% ni ne vidi jer grane prolaze kroz nju

isto tako zasadio je uz zid moje garaže koji je međa 2-3 čempresa/thuje koji su udaljeni od zida 15-20 cm (deblo) tako da su konstantno oslonjene na zid , a samo deblo se skoro potpuno naslanja na deku koja je malo izvučena da bi zid bio natkriven (sad kad je čempres narastao na cca 2 2.5 m)

ako razgovor ne pomogne, a do sad nije, što predlažete da napravim
po meni je sve što je posađeno neprihvatljivo blizu
Tvoje zemljiste ide u zrak i pod zemlju. Ako su thuje prosle tvoju mrezu, mozes uzeti elektricni sisac i paralelno s mrezom podrezati thuje(bez upozorenja). A za cempres trenutno ne mozes nista jer ti ne radi stetu i nije nad tvojom zemljom.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 15:06   #9
To što je međa tako nije moja krivnja nego baš njihova i prijašnjeg vlasnika koji je prodao dio svoje parcele njima i u dogovoru s njima radio parcelizaciju.
Dakle, došla sam na zatečeno stanje kupnjom njegove (preostale) parcele .
Ne znam po kojem se zakonu tako moglo parcelizirati, ali dobro.
Nisam takav debil da bi išla radini nešto na međi, u krajnjem slučaju ne bi imala problem da mi netko uz temelj kao sad sadi čemprese i da ne mogu vlastitu fasadu očitsit, obojat, obnoviti ... a da ne idem kod susjeda.

Nije stvar jel se meni to sviđa ili ne. Ja to zaprvo ni ne vidim.
Stvar je da ti čempresi vlaže zid tj zid se nikad ne može popuno osušiti, ni zimi ni ljeti jer ljeti naravno zaljevaju kao sumanuti jer sve to raste u pola metra zemlje.
Dakle zid je zelen od vlage s vanjske strane. A uskoro će biti trul i s unutarnje jer to je prastara gradnja.
Dodatno kad puše taj čempres drlja po tom zidu i po rubu "terase" na garaži jer je posađen na milimetar od nje.
Kad otpadne fasada od svega toga onda ću je valjda ja morat obnavljati, a ne njihovi čempresi.
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 10:04   #10
Po mom komšiji granica sadnje je 40cm, a čovjek sad vadi orahe, višnje, topole...prije nego što mi korijenje digne ogradu!
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 15:33   #11
Molim vas pomoć i informaciju. Planiram posaditi čemprese (tuje) koji će mi služiti kao ograda oko cijelog grunta (dimenzije 20mx62m2) pa me interesira kolika mora biti udaljenost od susjedovog vinograda koji se nalazi na 0,5 m od moje lijeve međe. Radi se o sjevernoj strani. Na desnoj i donjoj strani susjedi nemaju nikakvih nasadbi već je travnjak. Dakle koliko se moram od tih pola metra povući u svoje od vinograda, a koliko od travnjaka (na drugim stranama). Plan je pustiti tuje na visinu 1,5 -1,8 m.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima.
tradicev is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 21:56   #12
Možeš i na među ali odmakni bar pola metra da možeš oblikovati ogradu bez da ulaziš u tuđu parcelu

Zadnje uređivanje fermina-daza : 17.06.2015. at 11:41. Reason: nepotrebno kvotati post neposredno iznad
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 14:14   #13
Planirao sam i ja tako, ali se bojim da postoje neke zakonske prepreke s obzirom da je vinograd u pitanju i da je 50 cm premalo, pa bi se moglo dogoditi da pravi sjenu i utječe rast loze i grožđa, pa da se ne zavadim. S obzirom da planiram formirati ogradu od barem 0,5m debljine kad naraste možda bi se trebao odmaknuti od međe za 80-100 cm tako da kad naraste taman dođe na 30-40 cm od međe i da ja još mogu prolaziti hodajući po svom zemljištu ili misliš da nema potrebe baš toliko?
Dakle, zna li netko postoji li zakonska prepreka sadnje blizu vinograda.

Uostalom pitanje je smije li i njegov vinograd na betosnkim stupovima biti na 50 od međe ?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 17.06.2015. at 11:41. Reason: nepotrebno kvotati post neposredno iznad
tradicev is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 22:52   #14
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post
To što je međa tako nije moja krivnja nego baš njihova i prijašnjeg vlasnika koji je prodao dio svoje parcele njima i u dogovoru s njima radio parcelizaciju.
Dakle, došla sam na zatečeno stanje kupnjom njegove (preostale) parcele .
Ne znam po kojem se zakonu tako moglo parcelizirati, ali dobro.
Nisam takav debil da bi išla radini nešto na međi, u krajnjem slučaju ne bi imala problem da mi netko uz temelj kao sad sadi čemprese i da ne mogu vlastitu fasadu očitsit, obojat, obnoviti ... a da ne idem kod susjeda.

Nije stvar jel se meni to sviđa ili ne. Ja to zaprvo ni ne vidim.
Stvar je da ti čempresi vlaže zid tj zid se nikad ne može popuno osušiti, ni zimi ni ljeti jer ljeti naravno zaljevaju kao sumanuti jer sve to raste u pola metra zemlje.
Dakle zid je zelen od vlage s vanjske strane. A uskoro će biti trul i s unutarnje jer to je prastara gradnja.
Dodatno kad puše taj čempres drlja po tom zidu i po rubu "terase" na garaži jer je posađen na milimetar od nje.
Kad otpadne fasada od svega toga onda ću je valjda ja morat obnavljati, a ne njihovi čempresi.
Ono sto je cinjenica da ti imas gradjevinu na medji. Takodjer, gradjevina je stara. Znaci, puno vise trpi tvoj susjed nego ti. Zakon je na njegovoj strani, a bome i moralno pravo.
To sto ti se zid ne moze osusiti, sto ga grebu grane, sto se drvece "sumanuto" zalijeva i voda ti ide u temelje,.... govori da si vjerojatno susjed iz pakla.

Flo.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 12:46   #15
vidim sad nakon godinu dana odgovor na moj post od prije 2 godine...
napisat ću i ja nešto iz razloga što je jedan od betonskih stupova ograde ove jeseni oštečen jer je drvo izguralo iz njega okvir ograde, a moj po tebi "moralni" susjed nije to kao primjetio. A ja "susjed iz pakla" nisam tražila nikakvu nadoknadu niti sam mu bilo što rekla.

Daj mi molim te samo pojasni kakvo je to moralno pravo koje moj susjed ima da sadi uz moj zid/ogradu na 10 cm?
Posebnoje zanimljivo da u cijeloj ulici od 20ak obitelji nitko drugi nije sebi uzeo takvo moralno pravao a situacija s garažama/zgradama je identična.

I zašto on trpi više nego ja jer je moja građevina stara?
Star je i HNK pa to ne znači da je ruševina.
A sam je odredio s prijašnjim vlasnikom kako će parcelizirati tad jednu parcelu u dvije.
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 12:26   #16
Thumbs up Mobing susjeda na samoj međi

Dragi moji forumaši, nije mi lako priznati svoju neopreznost prigodom kupnje parcele za vikendicu. Nisam omeđio s betonom ili mortom liniju međe i kada me nije bilo on je izgradio ogradu na moju štetu oko 30 cm unutar moje parcele. U ime mira nisam napravio rusvaj što mu je dalo hrabrost fa napravi garažu samo jedan metar ot te njegove ograde 30 cm u mojoj parceli što bi značilo 130 cm od stvarne međe. Ni tada nisam napravio rusvaj. I potom je moj susjed, kao i dosad kada me nije bilo i bez pitanja po već dobrom starom običaju, odlučio popuniti prostor između ograde i garaže izgradnjom cisterne za vodu i tako zaokružio svoj opći napad na parcelu. Ali, to nije kraj. Postavio je pipu u cisternu samo metar od ograde kojoj je sam dao mjesto, znači 30 cm unutar moje parcele, nekih 80-90 cm udaljenosti od te famozne ograde.. Ta pipa je postala središnja točka njihove ranojutarnje i potom dnevne aktivnosti. Cisternu ne može očistiti niti napuniti vodom da ne stavi ljestve na moju parcelu. I još nešto: uz ogradu narasli su borovi koji su dosegli blizinu manju od metra ograde (op. pogodno lopovima) apartmana na 1. katu i nakon natezanja borovi su podrezani što je omogućilo tzv. gospođi susjedi da na te batrljke objesi oko deset vaza sa cvijećem koje u pravilu dnevno održava mobingirajući remećenjem privatnosti budući da je moja terasa s pogledom na more udaljena svega oko 4 metra od te ograde i vrlo aktivnih susjeda uz ogradu. I još nešto: jedva smo uspjeli uvjeriti susjeda da makne pečenjaru izgrađenu kao po običaju bez pitanja i kad nas nije bilo doma dalje od naše međe kako ne bi njegovi gosti veselo i glasno pekli roštilj na 4 metra od mene, a desetak metara od terase susjeda iznajmljivača skrivenog iza ugla svojega dijela kuće u miru i bez galame u svojoj blizini. To je bio razlog da više ne kontaktiramo. Sada ima slie, a nema tona. Svoje mobingiranje upražnjavaju redovito i bez milosti svakodnevno. Nakon ovoga moga podugačkog objašnjenja problema, molim vas dragi forumaši, kakva su moja prava u zaštiti privatnosti u vezi zakonski dopuštene aktivnosti susjeda. Molim vas pomozite mi ako ima nade.
manga48 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 13:51   #17
Digni tuzbu zbog ometanja posjeda
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice

Zadnje uređivanje fermina-daza : 10.06.2015. at 18:22. Reason: nepotrebno kvotanje posta iznad
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 21:35   #18
Quote:
manga48 kaže: Pogledaj post
Dragi moji forumaši, nije mi lako priznati svoju neopreznost prigodom kupnje parcele za vikendicu....
A man's got to do what a man's got to do.
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 01:17   #19
Quote:
manga48 kaže: Pogledaj post
Dragi moji forumaši, nije mi lako priznati svoju neopreznost prigodom kupnje parcele za vikendicu. Nisam omeđio s betonom ili mortom liniju međe i kada me nije bilo on je izgradio ogradu na moju štetu oko 30 cm unutar moje parcele. U ime mira nisam napravio rusvaj što mu je dalo hrabrost fa napravi garažu samo jedan metar ot te njegove ograde 30 cm u mojoj parceli što bi značilo 130 cm od stvarne međe. Ni tada nisam napravio rusvaj. I potom je moj susjed, kao i dosad kada me nije bilo i bez pitanja po već dobrom starom običaju, odlučio popuniti prostor između ograde i garaže izgradnjom cisterne za vodu i tako zaokružio svoj opći napad na parcelu. Ali, to nije kraj. Postavio je pipu u cisternu samo metar od ograde kojoj je sam dao mjesto, znači 30 cm unutar moje parcele, nekih 80-90 cm udaljenosti od te famozne ograde.. Ta pipa je postala središnja točka njihove ranojutarnje i potom dnevne aktivnosti. Cisternu ne može očistiti niti napuniti vodom da ne stavi ljestve na moju parcelu. I još nešto: uz ogradu narasli su borovi koji su dosegli blizinu manju od metra ograde (op. pogodno lopovima) apartmana na 1. katu i nakon natezanja borovi su podrezani što je omogućilo tzv. gospođi susjedi da na te batrljke objesi oko deset vaza sa cvijećem koje u pravilu dnevno održava mobingirajući remećenjem privatnosti budući da je moja terasa s pogledom na more udaljena svega oko 4 metra od te ograde i vrlo aktivnih susjeda uz ogradu. I još nešto: jedva smo uspjeli uvjeriti susjeda da makne pečenjaru izgrađenu kao po običaju bez pitanja i kad nas nije bilo doma dalje od naše međe kako ne bi njegovi gosti veselo i glasno pekli roštilj na 4 metra od mene, a desetak metara od terase susjeda iznajmljivača skrivenog iza ugla svojega dijela kuće u miru i bez galame u svojoj blizini. To je bio razlog da više ne kontaktiramo. Sada ima slie, a nema tona. Svoje mobingiranje upražnjavaju redovito i bez milosti svakodnevno. Nakon ovoga moga podugačkog objašnjenja problema, molim vas dragi forumaši, kakva su moja prava u zaštiti privatnosti u vezi zakonski dopuštene aktivnosti susjeda. Molim vas pomozite mi ako ima nade.
Digni zid od 3m uz njegovu ogradu ak to nije dovoljno idi još više
Znaš kak ide ona reklama za eurojackpot: sad bude sused videl kaj je mrak kaj je kmica
Meni je susjed stalno radio sranja uz žičanu ogradu dok nisam popizdio i pozvao zidare koji su za tjedan dana dok je susjed bio odsutan sazidali od betonskih kvadri 60m ograde visoke 2,5m
I više nema špricanja otrovom mojih biljki u mom vrtu,bacanja korova u moj vrt i njegove žene koja je znala stajati po pola sata na svom vrtu da vidi tko je došao kod mene na roštilj jer imam pečenjaru sa sjenicom kad je susjed rekao da če ga on srušiti onda sam ja rekao da ču sazidati novog a on će biti dio temelja
Pa su se tenzije malo smirile ne možeš drugačije sa budalama jer oni ne razumiju ljep način
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 19:16   #20
A kaj s drvetom koje je posađeno tik uz ogradu i problem s granama preko posjeda riješen, a korijen drveta doseže ispod temelja kuće i diže ga?
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.