Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2006., 16:00   #21
Quote:
Malabudala kaže:
Joooj tamo gdje sam ja bila bilo je tako, a par ljudi mi je pričalo da je isto tako bilo na drugim svadbama Čuj ovo za novce i brojanje i ispijanje rakijice je vjerojatno stvar dogovora, i mislim da ni ove mlade gdje sam ja bila nisu baš cijelo vrijeme cugale, ono gutljaje ali ne sa svakim!
No naravno običaj je bitan, da se dariva na jabuku
Velika je Bos. Posavina i to me onda "bocnulo"
Zato sto kod mene npr. nije tako.
A taj obicaj za brojanje novaca postoji u nekim diejlovima, da.
Ide "cajo" obilazi goste i na mikrofon govori taj i taj je dao toliko.
meni se to ne svidja, ali Boze moje, sto ljudi sto cudi.
__________________
Nitko ti nije rekao da je ta promjena neopoziva. Da ces u vlastitom srcu osjecati svaku bol, svaki gubitak, svako razocaranje, svako odbijanje, svaku okrutnost koju ona dozivi -do kraja zivota.
Ultra* is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 16:03   #22
Ja stvrno ne želim pljuvat ničije običaje... jer ja volim običaje i volim kad se netko drži svojih, to je fakat lijepo! A darivanje na jabuku mi je fora skroz, samo bez onog dijela koji ti Ultra nisi ni imala a to je beskonačno cuganje i vađenje para iz kuverte...

A ako sam nešto i rekla da ne bi ili mi je smiješno, tako ja mislim o tome, ali mi je zanimljivo vidjet svašta i birat ono što se meni sviđa da ja imam a u skladu je s tradicijom kraja iz kojeg dolaze moji ili ja!

E da htjela sam pitat jel netko zna kakvi su pravi zagrebački običaji na svadbama? Naime i ja i dragi smo rođeni u ZG, njegova mama isto, a ostatak (moji i njegov tata) je iz BiH, i mi ćemo imat većinom bosanske običaje, ali bi htjela i nešto zagrebačko ubacit jer je to ipak naš grad i kraj! Ako netko zna neka piše...
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 16:06   #23
Mi smo sve obicaje izbacili. Ja slavonka on hercegovac, ko bi to sve izveo
norah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 16:23   #24
ja cu imat neke običaje,u hercegovini se baca jabuka,kite se gosti kad dođu po mladu,kupovanje mlade(to je žešći smijeh),bacit ću buket ali neću imat podvezicu iz poštovanja prema roditeljima -šta on ima meni gurat glavu ispod suknje pred rodbinom i starcima:-)
TAMARA01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 16:44   #25
od običaja ćemo imati - bacanje buketa i podvezice
- nešto staro, novo, plavo i posuđeno
- lažna mlada ( bez kupovanja, tek toliko da se malo nasmijemo )

mislim da je to to
nisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 16:47   #26
Kod mene je običaj da se kod mlade postavi nekakvo deblo ispred ulaza i da je mladenac mora prepiliti se nekakvom pilom( naravno podvale mu neku tupu, ili pilicu okrenu naopačke). Ja sam rekla da mi je to čista glupost da u skupom odjelu ti moraš piliti drva, a po potrebi i kum uskače u pomoć. Ali pošto moj tata to jedino hoće na svadbi (nema nikakve druge želje) mislim da ću i to dozvoliti, ali ću dragom reći da donese motornu pilu pa će na kraju ispasti baš guba fora. A od ostalih običaja izbacujem jedino ono natjecanje tipa ko prvi pojede tortu taj je gazda u kući i onda ti naguraju cijelu facu u tanjur i ti onda jedi( onak fino našminkani...).
tina04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 16:49   #27
Quote:
TAMARA01 kaže:
ja cu imat neke običaje,u hercegovini se baca jabuka,kite se gosti kad dođu po mladu,kupovanje mlade(to je žešći smijeh),bacit ću buket ali neću imat podvezicu iz poštovanja prema roditeljima -šta on ima meni gurat glavu ispod suknje pred rodbinom i starcima:-)
Kad smo kod toga. Na jednoj svadbi mlada bacala buket, a mladozenja podvezicu. Cura sto je uhvatila buket i decko sto je uhvatio podvezicu- rodjaci. I sad on njoj navlaci podvezicu zubima na nogu
Dobro da je imala hlace
__________________
Nitko ti nije rekao da je ta promjena neopoziva. Da ces u vlastitom srcu osjecati svaku bol, svaki gubitak, svako razocaranje, svako odbijanje, svaku okrutnost koju ona dozivi -do kraja zivota.
Ultra* is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 16:56   #28
meni je fora kad mladozenja dolazi po mladu (mislim da to on radi) pa mora pomest ispred njezinog prega kako bi potjerao zle duhove i sl.
zubic_vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 17:07   #29
Ajme svašta...
Ali nemojte misliti da je to sve, evo malo Istarskih...

BARIKADE NA ULAZU
Rodbina mladenke potpuno zagradi sve prilaze kući pa se mladoženja i kum moraju dobro naznojiti dok si oslobode put i dođu do dvorišta.

STARI SVAT I LAŽNA MLADA
I taman su stigli do dvorišta, a kad tamo sve zaključano, i čeka ih mladenkin pregovarački tim. "Stari svat" je glavni pregovarač, obično najveća njuška među rodbinom, i onda jadnom mladođenji vodaju te lažne mlade (curice, bakice, i sl.).

JABUKA
Kad mu konačno dovedu mladu, ona mu donose tri jabuke, od kojih on jednu mora baciti preko njene kuće, jednu zagristi i staviti u džep, a s trećom nemam pojma šta radi...

ISKUŠAVANJE MLADOŽENJINIH SPOSOBNOSTI
Tu ima raznih kombinacija, prematanje lutke, metenje dvorišta, kuhanje jaja...

STAVLJANJE I PLAĆANJE REVERA
Svaki muški uzvanik plaća kada mu stave rever iznos po svom izboru (vidjela sam gdje je kum stavljao i po 100 eura). Kao, to je mladencima da plate cvijeće...

OMOTAVANJE AUTA
Za vrijeme crkvenog obreda, jedan dio mladoženjine ekipe omota auto kojim se mladenci voze toalet papirom i ispuni ga balonima... Pa ga oni jadni poslije moraju odmotavati.

BACANJE BUKETA I PODVEZICE
Klasika, oni koji ih uhvate imaju izbor hoće li zajedno zaplesati ili zapjevati mladencima... Rijetko kada navlače podvezice na nogu.

RAZNE IGRICE, VELIKI PAKET PUN GLUPOSTI (KAO POKLON OD DALJNJIH ROĐAKA IZ INOZEMSTVA)...

Evo ja se zbilja ničeg više ne mogu sjetiti. Ako se sjetim još nečeg dodati ću.

Mi zasada nećemo imati nijedan, osim možda revera... I to si isto nekako mislim bez love skemijati... Bezveze mi je to...
dvolični blizanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 17:24   #30
po mom misljenju, nesto mora biti...neki obicaj, pa makar nema veze s krajem u kojem jesu mladenci...ono malo procesljas internet i to pa vidis sto se negdje u blizini radi i tako.
bezveze mi je pomisao da bas nicega nema, niti bacanja buketa nit nista. sta ja znam...meni je to lijepo ako je s mjerom i u nekim granicama. i ako su to stvarno obicaji nekog kraja a ne neke bedastoce novijeg doba
kitty b is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 17:33   #31
Ma nije da kod nas neće biti apsolutno ništa...
- plesat ćemo nas dvoje prvi ples,
- rezati ćemo tortu i hraniti jedno drugog s njome,
- dragi će me prenijeti preko praga,
- kumovi će održati govor,
- buket ću pokloniti sestri, nakon što ću svima reći zašto to radim i koliko mi ona znači,
- pokloniti ćemo posebne stvari roditeljima i kumovima, jer su oni bitni ljudi u našim životima,
- pjevati će mi neke drage prijateljice, ali sve zato što to žele, a ne zato što sam ih prisilila na neku igricu, pa sad moraju.

Ja znam kakvi su ljudi koji će biti tamo i neću ih siliti na nešto šta znam da ne bi željeli... Ali od ovih nabrojanih stvari ne odustajem, to su oni običaji koje želim na svojoj svadbi!
dvolični blizanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 18:09   #32
ma nisam ja mislila da VI necete imati bas nista, to sam onako generalno rekla

i mi cemo i prvi ples i da me nosi preko praga (doduse ne znam kako cemo to jer mi bezveze preko praga sobe u hotelu, morat cemo cekat da se vratimo amo) i bacat cu buket, jer se uvjek dobro nasmijem kad je to na redu na nekom vjencanju, i on ce skidati podvezicu jer se njemu to cini zabavno (oni ovdje toga nemaju) i tako dalje...tesko se sad odjednom sjetiti svega.
kitty b is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 20:57   #33
Quote:
dvolični blizanac kaže:
Ma nije da kod nas neće biti apsolutno ništa...
- plesat ćemo nas dvoje prvi ples,
- rezati ćemo tortu i hraniti jedno drugog s njome,
- dragi će me prenijeti preko praga,
- kumovi će održati govor,
- buket ću pokloniti sestri, nakon što ću svima reći zašto to radim i koliko mi ona znači,
- pokloniti ćemo posebne stvari roditeljima i kumovima, jer su oni bitni ljudi u našim životima,
- pjevati će mi neke drage prijateljice, ali sve zato što to žele, a ne zato što sam ih prisilila na neku igricu, pa sad moraju.

Ja znam kakvi su ljudi koji će biti tamo i neću ih siliti na nešto šta znam da ne bi željeli... Ali od ovih nabrojanih stvari ne odustajem, to su oni običaji koje želim na svojoj svadbi!

Napokon ukus na ovom topiku!
Svaka čast!
__________________
"My life wasn't as glamorous as my webpage made it look."
Leela
krokodajl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 07:47   #34
osobno mi se ne sviđa većina običaja na svadbama......ali najgore od svega mi je iznuđivanje novaca...(kupovanje mlada,kupovanje ružmarina,plati ples sa mladenkom....)...mene bi bilo sram da kada netko želi samnom plesati mora dati novce
mi ćemo imati:
bacanje buketa
traženje podvezice u balonima ili tako neku foru
trubljenje od crkve do restorana i barjak sa barjaktarom
i neke moje novoizmišljene ludorije koje imaju više smisla
nećemo imati:
dolazak po mladu,tamburaše,lažnu mladu,kupovanje mlade,bacanje jabuke,ples sa mladenkom,barjak iza nas,hranjenje,umoči,gurni,poliži,vlakić,krađa cipele
ivanar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 07:52   #35
Mene se iskreno ne svidaju ti obicaji. Pa mogu priznat niti jedan. Dragi i ja smo dogovorili da cemo jedino imati pozivnice jer ionako moras ljude na neki nacin pozvat na svadbu, a ostalo nista. Sve spontano. Buket necu bacat nego cu ga poklonit kumi, ples s mladom u ponoci niti nema jer je samo vecera u nasem slucaju, a tko hoce moze samnom zaplesat naravno, nema podvezice, kupovanja mlade i da ne nabrajam sve dalje.... Meni je ovako ljepse.
ashley is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 09:16   #36
E sjetila sam se još jednog, ali netko ko je iz Neretvanskog kraja će to još bolje znat, pa neka me ispravi..

Kad mi se frendica iz Metkovića udavala, pričala sam je da su iznajmili dva zaštitara da im čuvaju stan koji su tek uredili, jer naime tamo je običaj da dođe par ljudi iz mjesta i uđe u njihovu spavaću sobu i cijelu je demolira, uništi, razmonitra, ma čudo jedno šta im god padne na pamet! To rade večer prije ili na samu noć svadbe nisam više sigruna, ali katastrofa... Ne znam ni zašto ni zbog čega to rade, ali eto valjda ima neka poanta!
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 09:34   #37
Od svih mogućih i nemogućih običaja meni su jedino ok dolazak mladenca po mladu, ali bez onih podvaljivanja lažne mlade i tamburaša koji ga prate, i bacanje buketa, sve ostalo mi je ipak previše.
Tog dana i mladenac i mlada su previše uzbuđeni da bi im se zbog takozvanih običaja pripremale smicalice, a sve to je više u svrhu zabavljanja svadbene svite i nema nekog posebnog značenja. Sve što dođe spontano je mislim više zanimljivije nego nešto što je odavno viđeno.
Pa da mi budući radi bedaka od sebe pileći nekakva drva ili žderući tortu licem zavaljanim u tortu skupa sa menom, a da bi poštivali neku tradiciju, pa nema šanse.
oko_zeleno is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 09:42   #38
Ajme meniiii ja niti nemam pojma za sve te silne običaje ali moram priznati da su mi neki smješni, neki nelogični ali opet kako tko voli !

Mi ćemo imati:
-barjaktar (samo hrvatska zastava) da kolona zna koga da slijedi i gdje da ide, praktični razlog jer je ljudima teško pohvatati tip auta i boju koju trebaju pratiti, a zastavu svi vide i znaju valjda da taj auto vodi do mene i dalje
-doalzak po mladu (bez kupovanja i gluposti) pripremiti ću izenanđenja za dragog i kuma, dragi će morati ili nešto otpjevati ili nabrojati ne znam pet stvari koje voli kod mene ili nešto tako tek toliko da ne izađem samo van a kum će morati mu biti potpora
-imati ćemo bacanje riže (to je isto običaj - plodnost)
-prevesti će me preko praga
-bacanje buketa i podvezice (bez navlačenja poslije onoga tko ga uhvati) i vjerojatno ću za svaku djevojku imati po ružu simbolično - to sam ideju našla ovdje netko je imao takav način i to mi se svidlo
-rezanje torte (bez hranjenja)
i to je uglavnom to ! Imati ću nešto plavo posuđeno novo i staro !
Breskva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 11:13   #39
Quote:
ashley kaže:
Mene se iskreno ne svidaju ti obicaji. Pa mogu priznat niti jedan. Dragi i ja smo dogovorili da cemo jedino imati pozivnice jer ionako moras ljude na neki nacin pozvat na svadbu, a ostalo nista. Sve spontano. Buket necu bacat nego cu ga poklonit kumi, ples s mladom u ponoci niti nema jer je samo vecera u nasem slucaju, a tko hoce moze samnom zaplesat naravno, nema podvezice, kupovanja mlade i da ne nabrajam sve dalje.... Meni je ovako ljepse.
__________________
"My life wasn't as glamorous as my webpage made it look."
Leela
krokodajl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 11:16   #40
Quote:
ivanar kaže:
trubljenje od crkve do restorana
Ma otkud ti pravo da to učiniš? Znaš definiciju slobode? SMIJEŠ RADITI ŠTO GOD HOĆEŠ SVE DOK TIME NE NARUŠAVAŠ SLOBODU DRUGOGA. A ako misliš trubiti dok se vozaš po gradu, narušavaš moju slobodu na mir i odmor. Takve kao ti bih ja u zatvor na par dana da se ohladite i prestanete maltretirati cijeli kvart jer se, eto, budalama htjelo trubiti.
__________________
"My life wasn't as glamorous as my webpage made it look."
Leela
krokodajl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:20.