Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2021., 21:56   #1
Inteligencija

Što je inteligencija?

Navest ću jednu formalnu definiciju inteligencije:

'Inteligencija je vrlo općenita mentalna sposobnost, koja između ostalog, uključuje sposobnost zaključivanja, planiranja, rješavanja problema, apstraktno mišljenje, razumijevanje kompleksnih ideja, brzo učenje i učenje na temelju iskustva. Ona ne obuhvaća samo učenje iz knjiga, usku akademsku vještinu ili elegantno rješavanje testova. Prije od toga ona reflektira širu i dublju sposobnost razumijevanja našeg okružja – opažanja, shvaćanja smisla u stvarima ili odlučivanja o tome što napraviti"
izvor, str. 23

Međutim, ako se složimo da osim ljudi, i životinje, pa i biljke koriste inteligenciju, onda je gornja definicija preuska i treba nam širi kontekst pa i za širu raspravu otvaramo temu o inteligenciji.

Dio rasprave kojom je pokrećemo izdvojen je s topica Otvoreni poziv forumašima Foruma
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2021., 22:09   #2
Quote:
Volver kaže: Pogledaj post
Što je po vama inteligencija?
Inteligenciju shvaćam onako kako se obično definira i kako je definirana u Filozofijskom rječniku, kao sposobnost pronalaženja novih prilagođenih reakcija u novim prilikama bilo koje vrste.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2021., 22:14   #3
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Inteligenciju shvaćam onako kako se obično definira i kako je definirana u Filozofijskom rječniku, kao sposobnost pronalaženja novih prilagođenih reakcija u novim prilikama bilo koje vrste.
Sve je u jednom trenutku nova prilika...
__________________
Saće
Uzumaki. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2021., 22:56   #4
Quote:
Volver kaže: Pogledaj post
Evo jedna formalna definicija inteligencije:

'Inteligencija je vrlo općenita mentalna sposobnost, koja između ostalog, uključuje sposobnost zaključivanja, planiranja, rješavanja problema, apstraktno mišljenje, razumijevanje kompleksnih ideja, brzo učenje i učenje na temelju iskustva. Ona ne obuhvaća samo učenje iz knjiga, usku akademsku vještinu ili elegantno rješavanje testova. Prije od toga ona reflektira širu i dublju sposobnost razumijevanja našeg okružja – opažanja, shvaćanja smisla u stvarima ili odlučivanja o tome što napraviti"
To bi prije bio intelekt ili razum.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2021., 23:04   #5
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
To bi prije bio intelekt ili razum.
Pa je, ali i za inteligenciju stoji - lat. intelligentia: razboritost, razum, vještina
intellectus: razumijevanje, poimanje
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2021., 23:07   #6
Quote:
Volver kaže: Pogledaj post
Uzumaki. je u zagradama ogradio pojam inteligencije u preuzak okvir, zato ste vjerojatno i dali takve odgovore; meni je taj navod u zagradama smetao da bih mogla dati suvisli(ji) odgovor pa sam potražila među definicijama inteligencije širu, a za ovu formalnu se kaže da je 1994. potpisala grupa od 52 znanstvenika.
izvor, str. 23
Oslanjao sam se na meni poznatu definiciju koju sam maloprije naveo. Ona je navedena i u Filozofijskom rječniku (Zagreb, 1965), a obično se tako shvaća i u svakodnevnom govoru. Za ovu definiciju koju si ti navela prvi put čujem. Mislim da je preširoka jer obuhvaća više sposobnosti, a ne vidi se iz kojeg općeg načela proizlaze sve te sposobnosti. Recimo netko tko ima sposobnost razumijevanja smisla ili sposobnost donošenja dobrih odluka može istovremeno biti prosječan ili čak ispodprosječan u planiranju, rješavanju testova i slično.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 00:56   #7
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Oslanjao sam se na meni poznatu definiciju koju sam maloprije naveo. Ona je navedena i u Filozofijskom rječniku (Zagreb, 1965), a obično se tako shvaća i u svakodnevnom govoru. Za ovu definiciju koju si ti navela prvi put čujem. Mislim da je preširoka jer obuhvaća više sposobnosti, a ne vidi se iz kojeg općeg načela proizlaze sve te sposobnosti. Recimo netko tko ima sposobnost razumijevanja smisla ili sposobnost donošenja dobrih odluka može istovremeno biti prosječan ili čak ispodprosječan u planiranju, rješavanju testova i slično.
Da, ali sva ta obilježja kao sposobnosti iako ih nemaju svi ili imaju u različitoj mjeri, variraju od individue do individue a i u svakom ponaosob, odnose se na inteligenciju, dok definicija koju si ti naveo "sposobnost pronalaženja novih prilagođenih reakcija u novim prilikama bilo koje vrste", zbilja je skučena, ograničavajuća i tako nedostatna za opisati značenje inteligencije u njenom obujmu. Po meni je zato bolja šira definicija, više uključujuća a manje isključujuća.

Ova koju sam ja navela datira otprije dvadesetak godina.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 11:38   #8
Quote:
Volver kaže: Pogledaj post
Da, ali sva ta obilježja kao sposobnosti iako ih nemaju svi ili imaju u različitoj mjeri, variraju od individue do individue a i u svakom ponaosob, odnose se na inteligenciju
To je nevaljano objašnjenje. Ne može se pojam koji se definira objašnjavati samim tim pojmom. Najprije je inteligencija definirana navođenjem posebnih sposobnosti, a onda ti kažeš da se sve one odnose na inteligenciju. Naravno da se odnose na inteligenciju kad je ona njima i definirana. Ako je inteligencija jedna opća sposobnost, onda bi najprije trebalo definirati tu opću sposobnost kako bi se vidjelo da li ove posebne sposobnosti koje su nabrojane zaista spadaju u inteligenciju. Nije neka definicija bolja zato što je šira, niti zato što je uža, nego je bolja ako je adekvatna, ako odgovara onome na što se misli. Kad bi netko koristio riječ "inteligencija" u značenju koje si ti navela, ja ne bih znao na što on zapravo misli, na koju od tih sposobnosti koje su nabrojane, jer ne vidim ništa što ih povezuje u jedan opći pojam.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 12:03   #9
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
To je nevaljano objašnjenje. Ne može se pojam koji se definira objašnjavati samim tim pojmom. Najprije je inteligencija definirana navođenjem posebnih sposobnosti, a onda ti kažeš da se sve one odnose na inteligenciju. Naravno da se odnose na inteligenciju kad je ona njima i definirana. Ako je inteligencija jedna opća sposobnost, onda bi najprije trebalo definirati tu opću sposobnost kako bi se vidjelo da li ove posebne sposobnosti koje su nabrojane zaista spadaju u inteligenciju. Nije neka definicija bolja zato što je šira, niti zato što je uža, nego je bolja ako je adekvatna, ako odgovara onome na što se misli. Kad bi netko koristio riječ "inteligencija" u značenju koje si ti navela, ja ne bih znao na što on zapravo misli, na koju od tih sposobnosti koje su nabrojane, jer ne vidim ništa što ih povezuje u jedan opći pojam.
Inteligencija je teoretski konstrukt koji proizlazi iz pshologijske znanosti, može se ponekad čuti i kako se definira kao "sve ono što se mjeri testovima inteligencije" , a odnosi se na opću mentalnu sposobnost (tkz. "g faktor") te povezane pojedinačne sposobnosti. E sad kako psiholozi izvode te pojedinačne spsobnosti, putem statističkog postupka faktorske analize (FA) kojom se utvrđuje opseg interkorelacija između sposobnosti, odnosno faktora. No, ima li taj konstrukt i zaseban ontološki status, mimo egzistencije u vidu psihologijskog konstrukta, time se psiholozi ne bave, a možda će baš filozofi utvrditi istinu.

Tako da pratim dalje.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 15:10   #10
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
No, ima li taj konstrukt i zaseban ontološki status, mimo egzistencije u vidu psihologijskog konstrukta, time se psiholozi ne bave, a možda će baš filozofi utvrditi istinu.
Bilo bi prilično čudno kad bi psiholozi to tvrdili. A možda i ne bi, možda je samo meni čudno. Pošto "zaseban ontološki status" ovdje, a ni inače, ne znači ništa drugo nego postojanje, onda tvrdnja da se psiholozi ne bave pitanjem da li predmet kojim se oni bave postoji ili ne postoji znači da ih ne zanima istina. S kojim pravom onda to zaslužuje ime znanosti? Zamisli knjigu koja se zove "Psihologija inteligencije" i koja počinje rečenicom: "Nas psihologe ne zanima da li inteligencija postoji ili ne postoji." Tko bi to čitao? Ali kad se upotrijebi famozna sintagma "zaseban ontološki status" onda to zvuči znanstveno, ozbiljno, objektivno, racionalno... a zapravo je glupo i besmisleno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 16:22   #11
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Bilo bi prilično čudno kad bi psiholozi to tvrdili. A možda i ne bi, možda je samo meni čudno. Pošto "zaseban ontološki status" ovdje, a ni inače, ne znači ništa drugo nego postojanje, onda tvrdnja da se psiholozi ne bave pitanjem da li predmet kojim se oni bave postoji ili ne postoji znači da ih ne zanima istina. S kojim pravom onda to zaslužuje ime znanosti? Zamisli knjigu koja se zove "Psihologija inteligencije" i koja počinje rečenicom: "Nas psihologe ne zanima da li inteligencija postoji ili ne postoji." Tko bi to čitao? Ali kad se upotrijebi famozna sintagma "zaseban ontološki status" onda to zvuči znanstveno, ozbiljno, objektivno, racionalno... a zapravo je glupo i besmisleno.
Učinilo mi se da te zanimalo o načinima na koji inteligencija postoji i što bi ona bila kroz tvoju raspravu sa Volver, pa da bi ontološki status iste bio baš besmislena sintagma. Tebe koliko vidim sam izraz smeta i koristio bi neki drugi, ali ti najbolje znaš na što si mislio.

Bilo bi čudno jer bi se de facto bavili nečim što je domena filozofije, a ne psihologije. No, neki u svojim knjiga možda i odu u te sfere, posebno ako su popularno znanstvene ili se pak djelomično i toga dotaknu u znanstvenim radovima, nije zabranjeno. Trebali bi utvrditi što se misli pod 'postojanjem'. U okvirima psihologijskog konstrukta ili modela zasigurno postoji te ima svoju ulogu, kao i praktičnu funkciju kod npr. testiranja spremnosti djece za školu i to je ono što psihologe uobičajeno zanima. Ali u metafizičkom smislu, odnosno zasebno od psihologijskog konstrukta, što bi bilo i na koji način bi postajalo, to je ono s čime bi se ipak filozofi trebali pozabaviti.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 17:16   #12
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Učinilo mi se da te zanimalo o načinima na koji inteligencija postoji i što bi ona bila kroz tvoju raspravu sa Volver, pa da bi ontološki status iste bio baš besmislena sintagma, ali ti najbolje znaš na što si mislio.
Nisam rekao da je "ontološki status" besmislena sintagma (samo je nepotrebna pošto već imamo riječ "postojanje"), nego da je besmisleno reći da psihologiju ne zanima da li inteligencija postoji ili ne postoji. Ako je ne zanima onda nije znanost. Znanost se ne mora baviti metafizikom, ali ne može je ni odbaciti. Odbaciti metafiziku znači odbaciti mišljenje, odbaciti smisleni govor.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 17:30   #13
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nisam rekao da je "ontološki status" besmislena sintagma (samo je nepotrebna pošto već imamo riječ "postojanje"), nego da je besmisleno reći da psihologiju ne zanima da li inteligencija postoji ili ne postoji. Ako je ne zanima onda nije znanost. Znanost se ne mora baviti metafizikom, ali ne može je ni odbaciti. Odbaciti metafiziku znači odbaciti mišljenje, odbaciti smisleni govor.
Nije da ih u potpunosti ne zanima, nego su se psiholozi više ugledali na modernu fiziku, nego na filozofiju, te sintagmu "šuti i računaj", a ono vremena što im preostane nakon toga eventualno posvete promišljanju filosofijskih implikacija toga što su računali. Primjer je definicija inteligencije, koja nije da se uopće ne promišlja, jer onda se ne bi niti došlo i da je riječ o "onome što se mjeri testovima inteligencije", a ponekad se povedu i rasprave, no da će dublje ulaziti područje filozofije, najčešće su za ono što im treba dovoljne i radne definicije.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 08:28   #14
Općenito se može reći da je inteligencija parafraza za sposobnost snalaženja u novim situacijama kroz uvid i rješavanje zadataka razmišljanjem.

Nije važno iskustvo, nego brzo razumijevanje odnosa i njihove kombinacije. Na taj način može se pojaviti novi pogled na postojeći problem i dovesti do brzog rješenja – bez isprobavanja i učenja.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 10:07   #15
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ako je inteligencija jedna opća sposobnost, onda bi najprije trebalo definirati tu opću sposobnost kako bi se vidjelo da li ove posebne sposobnosti koje su nabrojane zaista spadaju u inteligenciju.
Opća inteligencija ili "g" je konstrukt koji uključuje rješavanje problema, prostornu manipulaciju i usvajanje jezika koji je relativno stabilan tijekom života.

IQ - ili kvocijent inteligencije - je standard koji se najčešće koristi za procjenu opće inteligencije. IQ testovi nastoje mjeriti različite intelektualne vještine koje uključuju verbalne, neverbalne i prostorne. Svaka osoba iz bilo kojeg sloja života može biti vrlo inteligentna, a visoka ocjena na jednom podtestu ima tendenciju korelacije s visokim ocjenama u drugim testovima, iako to nije uvijek slučaj. IQ testovi uspoređuju nečiju izvedbu s performansama drugih ljudi iste dobi – što je poznato kao normativni uzorak.

https://www.psychologytoday.com/us/basics/intelligence

Konstrukt uključuje različite vještine povezane s gore navedenim izvedbama. S obzirom na raznolikost vještina, definicije koje ih žele obuhvatiti su šire.
Black Sea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 10:33   #16
Quote:
Black Sea kaže: Pogledaj post
Opća inteligencija ili "g" je konstrukt koji uključuje rješavanje problema, prostornu manipulaciju i usvajanje jezika koji je relativno stabilan tijekom života.
Na osnovu čega znamo da inteligencija uključuje ovo što si nabrojala? Misliti znači postaviti nešto kao opće, kao opće dovesti do svijesti. Ova takozvana "opća" inteligencija uopće nije opća, jer joj nedostaje to opće koje nije dovedeno do svijesti u onome što ona navodno uključuje. Definicija nečega kao ovoga, a također i ovoga, a također i ovoga itd. je jedna nemisaona definicija. Tek kad je posebno vraćeno u opće, to jest kad se vidi zašto je to posebno ujedno i opće, onda je do kraja određeno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 12:08   #17
U najopćenitijem smislu inteligentno je sve što "preživi". Po toj nekoj mojoj uvrnutoj logici mravi su inteligentniji od ljudi. Jednostavno, milionima godina duže preživljavaju bez obzira na sve promjene koje su pogađale našu malu planeticu. Pa, ako dublje razmislimo, je su li mravi inteligintniji od ljudi?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 13:12   #18
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
U najopćenitijem smislu inteligentno je sve što "preživi". Po toj nekoj mojoj uvrnutoj logici mravi su inteligentniji od ljudi. Jednostavno, milionima godina duže preživljavaju bez obzira na sve promjene koje su pogađale našu malu planeticu. Pa, ako dublje razmislimo, je su li mravi inteligintniji od ljudi?
Ovo nije dobar argument.
Uspoređuješ "utrku" kojoj je učesnicima ista ciljna ravnina ali start nije bio isti.
Ciljna ravnina u tvom slučaju je sada, ali start nije isti, a i ciljna ravnina nije smislena jer tko zna koliko će još mravi i ljudi poživjeti. Dakle fulo si iz više kuteva.
Imaš pravo uvrnuta ti logika ili je uopće nema.
dado-666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 13:18   #19
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
U najopćenitijem smislu inteligentno je sve što "preživi". Po toj nekoj mojoj uvrnutoj logici mravi su inteligentniji od ljudi. Jednostavno, milionima godina duže preživljavaju bez obzira na sve promjene koje su pogađale našu malu planeticu. Pa, ako dublje razmislimo, je su li mravi inteligintniji od ljudi?
Tu se može postaviti pitanje o čijoj inteligenciji se radi. Jedan mrav baš i ne djeluje previše inteligentno, a po tvom kriteriju sa preživljavanjem nije jako uspješan jer ne živi dugo. Onda bi se tvoja tvrdnja "mravi su inteligentni" odnosila na mrave kao vrstu. Međutim, pojam vrste nije konstantan kroz vrijeme. To se stalno mijenja. Današnji mravi nisu ista vrsta kao njihovi pretci baš kao što ni ti nisi iste vrste kao majmuni iz kojih smo se razvili. Ne smijemo zaboraviti ni da su npr kontinenti još stariji od mrava. Zamisli koliko su oni inteligentni.
__________________
Bilo je i većih problema pa ih nismo riješili.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 14:38   #20
Quote:
dado-666 kaže: Pogledaj post
Ovo nije dobar argument.
Uspoređuješ "utrku" kojoj je učesnicima ista ciljna ravnina ali start nije bio isti.
Ciljna ravnina u tvom slučaju je sada, ali start nije isti, a i ciljna ravnina nije smislena jer tko zna koliko će još mravi i ljudi poživjeti. Dakle fulo si iz više kuteva.
Imaš pravo uvrnuta ti logika ili je uopće nema.
Ok. Poštujem. Ali, možeš li to malo obrazložiti. Nisam razumio ovo o startu i ciljnoj ravnini?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:20.