Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2003., 19:47   #1
Talking Umberto Eco

Da li ste čitali romane ovog (i)talijanskog filozofa, esejista i kritičara? Da li su zadovoljili vaša očekivanja ili su vas pak izneverili?

Koliko je Umberto Eco po vama "visokointelektualni" pisac i koliko u njegovim romanima ima erudicije? Neki kritičari kažu da su njegovi
krimići samo jeftina varka i bezvredna blazgarija.
Meni se najviše svidelo "Ime ruže", mada i "Foucaltovo klatno" ima svoje vrednosti. "Baudolino" mi je vraćanje na staro; "Serendipities" (engl. naslov, jer sam na engl. čitao) i "Kant i kljunar" su isto jako zanimljivi.

Zadnje uređivanje Nymann : 13.08.2003. at 21:52.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 20:07   #2
pročitao sam samo ime ruže i nekoliko njegovih eseja.

što se imena ruže tiče, mogu konstantirati da je to jedan od najgenijalnijih romana postmoderne.
razlog? uspio je jednu književnu vrstu (kriminalistički roman) podići na pijedestal "prave" književnosti, pljusnuvši u lice sve one kritičare koji su oličenje literarnog snobizma.

pazite ovo: eco je napisao kriminalistički roman u kojem je ubojica jedna KNJIGA. kakve sve konotacije proizlaze samo iz te činjenice, ne moram posebno objašnjavati.
što se tiče erudicije: eco je bio vrlo cijenjen povjesničar, medievalist svog vremena. samo toliko.


genijalan roman!

a čovjek cijeni tolkiena, nemojmo to zaboraviti.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 21:46   #3
Ime Ruže je genijalan roman, strašno mi se sviđa.
Fucoultovo njihalo je bitno lošija knjiga. Na trenutke prerazvučena i dosadna.

Doduše...čitao sam neki jako loš prijevod, to me je živciralo, pa sam zato možda prekritičan
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 22:22   #4
eco je genijalan zaista..
citala sam ime ruze (odlicaaaaan roman.... gotovo savrsen....)..
fukovo klatno... isto jako dobar roman... otok dana predasnjeg... tako tako... kako sam putovao sa lososom .... e ovo mi je, ne znam ni ja zasto bilo najbolje... na 2-3 stranice teksta procitas ono sto i ne znas da bas tako mislis.....
kant i knjunar mi je u vitrini mjesecima... nekako mi se ne da.... mozda zato sto bi mi sad bolje legao kakav roman a ne zbir filozofskih eseja.....


ma tip je fakat jedan od pozitivnijih modernih knjizevnika.....nego, nesto u vezi njegovog privatnog zivota... znate li vi da li je bio, ili je jos uvijek u zatvoru zbog navodnog ubistva????
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 23:02   #5
Ime ruže

Imam jedno pitanje oko tog romana.

Naime, ja sam počela čitala roman u kojem su bili oni cijeli pasusi na latinskom i nije nigdje bilo nikakvog prevoda (nikad nisam tolko htjela vidjeti fusnotu ko onda), pa me zanima dal je to samo bilo to izdanje takvo, odnosno dal je netko čitao knjigu u kojoj su ti dijelovi bili prevedeni?

Naime, ja bi luđački htjela pročitati tu knjigu al su me do neke 50 stranice ti pasusi toliko izludjeli da sam odustala. (Znam nije baš nešto za hvaliti se.)
Možda nisam bila dovoljno ufurana...
blair is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 23:19   #6
Ma ne, to su ti uvalili knjigu bez prevoda

Kod moje knjige je bilo drugačije sra.... Naime svi prevodi su bili na kraju knjige, tako da sam stalno tražio po zadnjim stranicama i na žalost pročitao prvu rečenicu zadnjeg poglavlja iz koje možeš skužiti kako sve završava. Za poludit.
Svakako nabavi knjigu s prevodima i svakako pročitaj Ime ruže
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 00:39   #7
Ja sam gledala i film na temu Ime ruže, ali knjiga mi je puno bolja..Eco je definitivno jedan od meni najdražih pisaca...
Ester is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 01:31   #8
Meni je prijevod isto bio na kraju.
Ali sam pokušavao skužiti ovo na latinskom, uglavnom i uspijevao.

Ime ruže ne najbolji roman koji sam ikada pročitao.
Ima onu dražesnu istančanu filozofsku notu. Savršeno.
__________________
Kad me taknes smiris valove,ja sam dijete samo kraj Tebe.. Hvala Ti moj dobri andjele.. S Tobom mi je zivjet najljepse…
Karakala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 11:37   #9
Red face Faca

[COLOR=orange-red]Slažem se u potpunosti da je čovek faca, a najviše volim to što ismejava milione glupih i površnih kritičara. Ima biblioteku od 30 000 knjiga, pa barem da je mali deo pročitao -- dovoljno je.

A s latinskim se moraš sresti kod njega. Strašno ga gotivi.

Ne znam za to s ubistvom? Gde si to pročitala/pročitao?

Manwë, gde je on to pisao ili govorio o Tolkienu?

[/COLOR]
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 12:11   #10
u pogovoru hrvatskog izdanja imena ruže imaš nekoliko njegovih eseja i razmatranja o književnosti, posebno o prirodi povijesnog romana. tamo se referirao, doduše samo kratko, i na tolkienovu hinjenu povijest....

malo sam se zainteresirao pa sam kod nekih povjesničara književnosti pročitao da je eco tolkiena jako cijenio.

sad, bilo je to dosta davno pa sam i zaboravio autore, ali je istina.

što se tiče latinskog: evo ti još jedne reference na tolkiena! latinski ima funkciju kod eca kao i vilenjački jezici kod tolkiena. meni je latinski prilično blizak pa nisam imao problema s tekstovima, ali razumijem da neke latinski može odbiti od čitanja. šteta.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 12:18   #11
Tolkien je pisanje vilenjačkog prilagodio što je više moguće latinskom pisanju. Ima tu malo inconsistencies, ali...

Šteta što se ne možeš setiti tih povesničara...
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 12:38   #12
Eco mi je jedan od favorita. Osnovno kod njega mi je što takve knjige ne može napisati bilo tko, tj. neko tko je završio tečaj kreativnog pisanja, pa uz nešto talenta i truda napiše knjigu. Eco je prije svega osoba i to se odražava u njegovim knjigama.

A evo što mislim o pročitanim knjigama.

Ime ruže i Foucaultovo njihalo sam čitala dosta davno. Bile su mi zanimljive knjige, ali nisu me se toliko dojmile da bi mi Eco postao miljenik. Mada sam bila spremna pročitati svaki nov Ecov roman jer sam pretpostavljala da će biti intrigantan.

A onda sam pročitala Otok prethodnog dana. Mada mnogi ljudi tu knjigu smatraju najslabijim od Ecovih romana, meni je baš sjeo. Ali isto tako mogu razumjeti zašto drugim ljudima tako ne sjedne. Ima u njemu ironije i nekih ideja koje su mi bliske.

Baudolino me jednako tako oduševio. Prije svega Ecove ideje, a zatim Ecov humor i ironija. A i filozofija je opet tu.

Inače sam nedavno pročitala neka vrlo duhovita Ecova razmišljanja o postmodernoj književnosti.

A o ubistvu i Talkinu nisam ni ja čula. Tko zna detalje?
mimicro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 15:25   #13
Red face Details about Eco and Tolkien

Manwë zna detalje. Možda se javi...
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 15:34   #14
pa, što vas zanima?

kad sam čitao ime ruže, nekoliko mi paralela nije moglo izbjeći:

1. fra william neodoljivo podsjeća na gandalfa.
2. odnos latinskog i vilenjačkih jezika
3. stvaranje povijesne pozadine izmišljenim događajima, s tim da eco ipak koristi neke stvarne događaje kao podlogu. nemojmo zaboraviti da je knjiga koja ubija zapravo knjiga za koju se ne zna da li ju je aristotel napisao.
4. motiv dekadencije koji koriste oba autora.
5. adson je stvarno sličan merryu ili pippinu.

što se tiče onih povjesničara književnosti - razbijam glavu, ali stvarno se ne mogu sjetiti. probat ću pronjuškati knjižnicom, možda nađem neššto.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 18:06   #15
Quote:
manwe kaže:
pa, što vas zanima?

kad sam čitao ime ruže, nekoliko mi paralela nije moglo izbjeći:

1. fra william neodoljivo podsjeća na gandalfa.
2. odnos latinskog i vilenjačkih jezika
Hmmmmmm. Interesantno...
__________________
Kad me taknes smiris valove,ja sam dijete samo kraj Tebe.. Hvala Ti moj dobri andjele.. S Tobom mi je zivjet najljepse…
Karakala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 10:52   #16
Pa neće valjda diskusija o Ecu biti tri puta kraća od one o Coelhu?
Ja ću još malo.

Nymann:

Quote:
Koliko je Umberto Eco po vama "visokointelektualni" pisac i koliko u njegovim romanima ima erudicije? Neki kritičari kažu da su njegovi krimići samo jeftina varka i bezvredna blazgarija
Najmanje što me zanima kod Eca je krimić. Zato su mi možda i najbolji njegovi romani Otok prethodnog dana (gdje nema krimića) i Baudolino (gdje je moglo i bez krimića). Volim kako Eco ismijava tvorevine ljudskog uma i njegovu pomalo melankoličnu filozofiju - spoj humora i sjete.

A da li je netko pročitao Pearsov roman Slučaj smjerokaza?
Mnogi ga uspoređiju s Ecom. Meni se nije svidio. Čini mi se da nalikuje samo jednoj strani Ecovih romana (krimić), a da mu baš nedostaje ono po čemu je Eco jedinstven.
mimicro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 11:19   #17
Gde su čitaoci?

Quote:
mimicro kaže:
Najmanje što me zanima kod Eca je krimić. Zato su mi možda i najbolji njegovi romani Otok prethodnog dana (gdje nema krimića) i Baudolino (gdje je moglo i bez krimića).
Upravo tako.

I ja sam mislio da će rasprava biti duža, ali očigledno mnogi nisu čitali...
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 12:58   #18
Ime ruže mi se svidio, Otok prethodnog dana tako-tako ali Baudolino me je oduševio. Možda je to zbog toga što studiram povijest ali njegove priče povezane s mitologijom i stvarnim povijesnim događajima su mi odlične. Humor mu je također na visini.

Je li Foucaultovo njihalo prevedeno na hrvatski? Nisam ga čitao a moram priznati ni zamjetio na policama.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 13:46   #19
Arrow Sveznadar

http://www.sveznadar.com
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 09:23   #20
Quote:
Je li Foucaultovo njihalo prevedeno na hrvatski? Nisam ga čitao a moram priznati ni zamjetio na policama.
Ja sam ga čitala dosta odavano. To je izgleda bio srpski prijevod, pa ako te to ne smeta potraži po knjižnicama ili antikvarijatima Foucaultovo klatno.
Usput, koliko se sjećam, od ova četiri romana, najmanje je povezan s povješću, pa nisam sigurna da će ti se svidjeti. Mene se taj roman najmanje dojmio. No o ukusima ne treba raspravljati, a Eca svakako treba čitati.
mimicro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:39.