Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2016., 15:31   #1
"Non quis sed quid"

Pozdrav svima,

"non quis sed quid" ili "ne tko nego što" je jedno "pravilo" neformalne logike koje traži trezvenost i kritičnost čitatelja ili slušatelja.

Nevjerojatno, ali je upravo suprotno traženo kao zahtjev unutar puke svijesti puka. Ljudi su mahom usredotočeni na pojavnost i poziciju onoga koji govori, pa iz toga zaključuju: "mah, tko mi kaže", "tko si ti da mi to govoriš", "ne što nego tko"...

Introspektivno, što mislite kako pristupate određenim tekstovima, mislima, govoru autora djela i koliko proizvoljno uzimate neke ideje u vlastiti duh?

Bojim se da su čitatelji često naivni i kako od šume ne vide drvo. Bojim se i za sebe, da ne postanem "indoktriniran" od strane izdavačkih kuća iliti ne podlegnem političko-socijalnim manipulacijama.
__________________
Non piu andrai, farfallone amoroso.
mirandola is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 18:44   #2
Čini se da tema nije pala na plodno tlo. Vjerojatno bi pitanje bolje prošlo u području politike (ili još bolje, filozofije), di se svakako - barem u našem društvu - vidi koliko je važno tko govori a ne što i kako se govori. Ja u kući imam takvih primjera i ne triba mi dalje tražit.

Mislim da je s knjigama drukčije. Dok smo djeca lakše uzimamo likove iz priča za neke uzore, dok se to s vrimenom mijenja i, ovisno o literaturi koju čitamo, neovisnije reagiramo na pročitano. Ovisno o literaturi zato što je neka jednostavno poticajnija od druge, poticajnija, jeli, u vidu propitivanja osobnosti, međuljudskih odnosa i situacije u svijetu. Neovisnije reagiramo zato što se razvijamo emocionalno-intelektualno. A i svatko nađe ponešto za sebe, ovisno o karakteru i nekim preferencijama. S preduvjetom da voli čitat, naravno.

Knjige svakako otvaraju oči za ono što prije nismo vidjeli. A ono što jesmo sagledavamo sada iz drugog kuta ili naša tumačenja istoga postaju iscrpnija, a sadržaj svijeta bogatiji. Tako nekako vidim jednu od funkcija književnosti. Može se govoriti i o drugim tipovima pisanja, no zasad smo na knijževnosti, ne?

U svakom slučaju nemaj straja. Čim čitaš i postavljaš sebi ovakva pitanja, sumnjam da ćeš postat objektom nečije manipulacije.
Brne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.