Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2012., 17:52   #1
Islam: "Bog se nikada ne obraća čovjeku direktno jer je to nedostojno Njega." Je li ovo točno?

Islam tvrdi da je nemoguća opcija da se Bog nekada direktno obrati ili nekako ukaže čovjeku, jer je tako nešto nedostojno Boga. Unižavanje Boga bi bilo da se Bog obrati jednom tako malom, u odnosu na Njega, biću. Zato Bog nije sam govorio Muhamedu, već je poslao anđela Džibrila (Gabrijela) da mu prenese Božju objavu, vijest.

Međutim, postavlja se pitanje: ako je za Boga nedostojno da se obrati tako malom biću kao što je čovjek, zar onda nije nedostojno da se obrati i anđelu???
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 17:55   #2
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Islam tvrdi ....
Đe ?
Anonimni xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 18:06   #3
Već sama objava Boga kroz riječ koja je upućena čovjeka je "snižavanje" Boga na znak.............
Bog želi spasenje svakog stvorenja.Ništa mu nije nemoguće.

Zadnje uređivanje naftali : 31.12.2012. at 18:10. Reason: pa se još i njegova Riječ utjelovljuje....kako to smije?ljudima riječ bila preslaba...trebaju jaču dozu.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 18:45   #4
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
...
Međutim, postavlja se pitanje: ako je za Boga nedostojno da se obrati tako malom biću kao što je čovjek, zar onda nije nedostojno da se obrati i anđelu???
ima tu vise segmenata, jedan od bitnijih je i to sto covjek ne moze podnijeti i izdrzati direktno obracanje Boga. ima primjer Ibrahima a.s. koji je zelio vidjeti Boga, pa mu je Bog pokazao sta se dogodi brdu kad mu se ukaze Bog. meleki/andjeli su 100% duhovna bica bez emocija i oni mogu prihvatiti od Boga sto covjek ne moze svojom kreacijom nije predvidjen za to.
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 19:52   #5
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
ima tu vise segmenata, jedan od bitnijih je i to sto covjek ne moze podnijeti i izdrzati direktno obracanje Boga. ima primjer Ibrahima a.s. koji je zelio vidjeti Boga, pa mu je Bog pokazao sta se dogodi brdu kad mu se ukaze Bog. meleki/andjeli su 100% duhovna bica bez emocija i oni mogu prihvatiti od Boga sto covjek ne moze svojom kreacijom nije predvidjen za to.
anđeli nemaju emocije?
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 20:05   #6
Posto je Njegov govor Kun(Budi) sve se pojavljuje, manifestira tim govorom.
Ako su rijeci forma, udjes u znacenje, znacenje je skriveno.
Zemlja, Sunce, Mjesec .... i najbitnije Covjek je sam ajet Njegov, Njegov govor.
Ako bi se zastori makeli vidjeo bi se, culo, mirisalo..al uvjet je da te nema...da umres.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 20:19   #7
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
anđeli nemaju emocije?
..a neee, samo ovi musini..

Svakako da imaju, al' drugacije od ljudskih shvacanja!
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 20:28   #8
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
anđeli nemaju emocije?
Hehe Kalbbija sto me nasmija.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 20:52   #9
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
anđeli nemaju emocije?
nemaju emocije koje ljudi imaju osim mozda jedne emocije: strah od svoga Gospodara:
boje se Gospodara svoga, koji vlada njima, i čine ono što im se naredi. (16:50)
Quote:
Kalbbija kaže: Pogledaj post
...
Svakako da imaju, al' drugacije od ljudskih shvacanja!
koje npr. i cime to dokazujes?
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 21:25   #10
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Islam tvrdi da je nemoguća opcija da se Bog nekada direktno obrati ili nekako ukaže čovjeku, jer je tako nešto nedostojno Boga. Unižavanje Boga bi bilo da se Bog obrati jednom tako malom, u odnosu na Njega, biću. Zato Bog nije sam govorio Muhamedu, već je poslao anđela Džibrila (Gabrijela) da mu prenese Božju objavu, vijest.

Međutim, postavlja se pitanje: ako je za Boga nedostojno da se obrati tako malom biću kao što je čovjek, zar onda nije nedostojno da se obrati i anđelu???
a što se ti baviš Islamom?
mislim, zar nemaš svoje prioritete?

i Biblija poučava da se Bog direktno ne obraća ljudima, uvijek al uvijek je imao anđela kao posrednika, još tamo u Edenu, kasnije se vremenskim tokom obraćao preko ljudi (nazvani prorocima) al treba znati da se nit tim odabranim ljudima nije obraćao drugačije osim preko istog tog anđela

razumiš ovo il bi sad radije prebacio strijelu na kontra religiju, jer ima nekih muslimana koji ti se zamjeriše?

ajd Rade, s tim nebulozama, daj se dozovi svijesti
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 22:06   #11
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
a što se ti baviš Islamom?
mislim, zar nemaš svoje prioritete?

i Biblija poučava da se Bog direktno ne obraća ljudima, uvijek al uvijek je imao anđela kao posrednika, još tamo u Edenu, kasnije se vremenskim tokom obraćao preko ljudi (nazvani prorocima) al treba znati da se nit tim odabranim ljudima nije obraćao drugačije osim preko istog tog anđela

razumiš ovo il bi sad radije prebacio strijelu na kontra religiju, jer ima nekih muslimana koji ti se zamjeriše?

ajd Rade, s tim nebulozama, daj se dozovi svijesti
A zašto nebi čovjek pitao, što je krivo napisao?

Ovo je jako važno i mene isto zanima odgovor muslimana i što oni kažu na to, ali direktan i konkretan odgovor.


Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
i Biblija poučava da se Bog direktno ne obraća ljudima, uvijek al uvijek je imao anđela kao posrednika
Nije istina. Biblija nije samo Stari zavjet nego i NZ i baš to je jedna od glavnih stvari koja se mijenja dolaskom Isusa Krista.. ali to nije tema ovdje, samo sam se osvrnio da nebi ostalo ovako krivo napisano i neispravljeno.
Wild_East_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 22:47   #12
Već je Alčak objasnio na ovoj temi, čemu sad dizanje nove?
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 23:00   #13
Quote:
Wild_East_ kaže: Pogledaj post
A zašto nebi čovjek pitao, što je krivo napisao?
zna on što i zašto, zato ga i pitah

il more bit pravoslavni teolog prelazi na islam?
ak se to zbude...

nema veze, ionak je najbolje da mi nit ne odgovara, samo će potegnut sto biblijskih citata na koje neće bit nit 'enog odgovora...
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 01:17   #14
i da pređe i da ne pređe - Rade je naš brat, kako god..

Zapravo.. ne prelaze ljudi u islam, nego ih Milostivi ka islamu vodi tako što im oraspoloži srce za islam... A neke i ne dovede nego im stegne grudi i učini umornim, kao da čine napor da levitiraju.. pa ostanu bespomoćni. ..

@ Kabijja,
ti si zlo
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 01:34   #15
Pa ima Istine kod tvojih rijeci..zapravo,poznajem zlo..pa se mozda nekada to znanje refleksira na okolinu..terazija koja razdvaja dobro od zla...ima dva tasa..!
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 01:34   #16
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
i da pređe i da ne pređe - Rade je naš brat, kako god..

Zapravo.. ne prelaze ljudi u islam, nego ih Milostivi ka islamu vodi tako što im oraspoloži srce za islam... A neke i ne dovede nego im stegne grudi i učini umornim, kao da čine napor da levitiraju.. pa ostanu bespomoćni. ..

@ Kabijja,
ti si zlo
dobro, zašto mene uvijek vuku za jezik pa onda, i neznajući, progovorim staroIndijanskim

svi smo braća, štima, al reci, zašto onda Bog ljude unaprijed dijeli (zapisano u Knjizi) na ovce i jarce, i zašto su ovce te kojima je zagarantiran vječni život

vidi koliko su podjela učinili ljudi (milion na kubnu pa nit to još nije dovoljno)
a Stvoritelj... On je podijelio samo na dvije strane

zanimljivo
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 06:26   #17
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
dobro, zašto mene uvijek vuku za jezik pa onda, i neznajući, progovorim staroIndijanskim

svi smo braća, štima, al reci, zašto onda Bog ljude unaprijed dijeli (zapisano u Knjizi) na ovce i jarce, i zašto su ovce te kojima je zagarantiran vječni život

vidi koliko su podjela učinili ljudi (milion na kubnu pa nit to još nije dovoljno)
a Stvoritelj... On je podijelio samo na dvije strane

zanimljivo
Pitanje je došlo iz Pravog Života. A mislim da znam odgovor.

To što pitaš zavisi i od nas i od Njega. Od nas zavisi da li kucamo... a Njegovo je da žurno otvori kad netko kuca. Isus lijepi je, Božijom voljom, to objasnio u dvije riječi. "Kucajte i otvorit će vam se"

Kako bismo mi to mogli logički objasniti, pa da svatko od nas može shvatiti.. Evo jedan primjer.. jedan je moj rođak ponekad govorio: "Da Bog hoće ja bih vjerovao; al izgleda da On to neće".. (ovako se vadio na Boga). A nije zapažao, ili nije znao (a ja mu tad to nisam umeo objasniti) da u nama ima nešto udahnuto (isto Ono što je u Adama bilo udahnuto). Taj Božanski dašak je u nama ćutimo srcem. OniMA koji vole grijeh ogrubi srca pa to ne osjećaju, a moj je rođak često volio opijati se...


To Božije, što je u nas udahnuto sluša naše želje jer poštuje našu slobodnu volju. A to znači ovo:

1) ako npr. ti hoćeš da vjeruješ (ako kucaš) time i ono Njegovo što je u tebe udahnuto - hoće!
A to znači i da Bog tada hoće da hoćeš.

2) A ako ti svjesno nećeš da vjeruješ, nego ti je npr. draži grijeh ili besposlica,
onda i On hoće da ti ne vjeruješ (tj. Ono Njegovo što je u tebi udahnuto hoće).


Ovo je čist dokaz naše slobode izbora koju Bog poštuje. On nikog ne prisiljava na vjerovanje nego čeka da pokucamo, jer mu je drag taj interaktivni odnos... i čim Mu netko pokuca, eto Njega brzinom munje - i otvara srce, pa ovaj što je zakucao ima lakoću vjere. (sjeti se svog prvog iskustva s Bogom i vidjet ćeš da je baš tako bilo... tako je i kod mene i kod svih ljudi na svijetu..). Znači obostrano je - i do nas (da kucamo) a i do Njega je (da nas podrži i ojača u vjeri). On upućuje one koji iskreno pokucaju i nikoga bez podrške ne ostavi.

To "kucanje" najčešće dolazi s pokajanjem, ma da ne nužno. Nekad sa opasnošću oko nas, pa mu u strahu zavapimo a On se smiluje. A nekada dođe kada neka duša ljubopitljivo traži smisao postojanja, i pita se: "Zašto postoji svijet... čovjek... Tko je naučio pauka da plete mrežu..." i Milostivi mu se smiluje....., ovaj Dah postoji u svemu što živi. I sve živo hvali Milostivog na svoj način, na primjer ptice (samo što mi ne razumiemo njihovo hvaljenje..) Na zemlji, jedino je čovjeku data sposobnost da ima slobodu izbora hoće li hvaliti Mulostivog ili neće. To je zato jer nas je Bog odabrao za Sebe. Muhammed nam je prenio Njegovu poruku: "Čovječe, sve oko tebe što vidiš da Sam sam stvorio, stvorio sam za tebe. A tebe stvorih za Sebe" (hadis). Znači, samo treba da mu se odazovemo, a ostalo je Njegovo. Tada više ne treba da brinemo.

Eto nadam se da pojasnih ovo pitanje. Išao sam u širinu zbog drugih,
(vjerovatno još nekog zanima) a ti si sve ovo sve i ranije znala. Pozdrav
...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 09:21   #18
lutkarska predstava u paklu...

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
i

Zapravo.. ne prelaze ljudi u islam, nego ih Milostivi ka islamu vodi tako što im oraspoloži srce za islam...

...isto kao što im otvrdnjuje srce za islam...rekao sam ja da smo mi lutkica na njegovim koncima....

ipak "Milostivi" više voli ovjekovječeni pakao kao mjesto svojih zabava jer je on izgradio "široka vrata" koja tamo vode a "uska" za raj
Anonimni xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 09:39   #19
točno Slap,
nekima i otvrdnjuje... oholima, sklonima laži... posebno bludnicima...
A najviše od svih, podrugljivcima i tlačiteljima koji nemaju samilosti za tuđi život.

Ali kada prepolovite moju rečenicu na pola, iz te prve polovice svašta je moguće - pa i lutkarsko pozorište.

...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2013., 11:27   #20
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
točno Slap,
nekima i otvrdnjuje... oholima, sklonima laži... posebno bludnicima...
A najviše od svih, podrugljivcima i tlačiteljima koji nemaju samilosti za tuđi život.

Ali kada prepolovite moju rečenicu na pola, iz te prve polovice svašta je moguće - pa i lutkarsko pozorište.

...
dobar je Milostivi

http://www.youtube.com/watch?v=6RziKBXgI-w
Anonimni xy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:31.