Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2007., 12:29   #1001
Quote:
Mjesana pizza kaže: Pogledaj post
nadam se da sam na dobrom mjestu za postavit pitanje. eto, uskoro se mom prijatelju blizi 50 rodendan. kupila bih mu neki poklon koji ce zbilja biti poseban. on je inace zidov, ponosan je na to ali nije aktivno ukljucen u zidovskoj zajednici nit ga to zanima. eto,ja bih sad voljela cuti neke savjete za poklon..mozda neko zbilja dobro vino, neki suvenir..nesto posebno i znacajno..i gdje se to moze kupiti. hvala unaprijed
Ako si u Zagrebu, u Draškovićevoj (na tramvajskoj stanici prema istoku grada) postoji trgovina, koja drži kršćanske obredne predmete, ali se tamo nađe i židovskih čaša za vino, menora, hanukija... ako tvoj prijatelj ipak više voli knjige, postoji odlična knjiga R. Kotela Dadona Židovstvo (samo je malo skupa). Jeftinija verzija je knjiga R. Kushnera Živjeti.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 23:11   #1002
hvala, pogledat cu!
__________________
...ni mjesana pizza nije ono sto je nekad bila...
Mjesana pizza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2007., 23:31   #1003
bok, ja sam novi na ovom formu, zanima me ko je praotac svih naroda
je li to Noe ,zanjuci da su njegovi sinovi Ham, Sem i Jafet ,ili je to Abraham sa svojim sinovima.
Od cijega potomstva potice Zidovski narod ?
Zatim me zanima koji narod je potomstvo Jismaela ?

Hvala....
koritnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 21:25   #1004
Pozdrav ekipa!

Koliko vidim ovdje se raspravlja na veliko i o velikim pitanjima!
Nemam vremena sad procitati 40 strana postova pa se stoga unaprijed ispričavam ako je na moje sljedeće pitanje vec odgovoreno!

A pitanje je sljedeće : da li postoji u zagrebu tečaj hebrejskog ili ima li itko ideju kako ga naučiti?

Hvala
NERAST is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 08:10   #1005
Imas dobrih online tečajeva. I razgovaraš sa izvornim govornikom. hebrewonline.com
cutee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 16:57   #1006
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Pa musliman. naravno.

Žao mi one mješane pizze nitko joj nije odgovorio.

I pitanje - na koliko je sekta podijeljeno Židovstvo te ima li netrpeljivosti između sekti?

Hvala.
UVJETNO RECENI - Nemas sekti, imas pravaca... (ne znam bih li karaite nazvao sektom...)

Sad, sluzbeno, imas ultraortodokse, moderne ortodokse, konzervativce i liberale. I karaite.

Ultraortodoksi se medju sobom dijele na nekoliko pravaca, ovisno o puno faktora - chabad, hasidim itd. itd.

Netrpeljivosti? Tjah... Nema netrpeljivosti kao recimo Shije i Suni, da se znaju i ubijati, a to da li netko misli da je "bolji Zidov" od ovog drugog - to je puter na njegovu glavu.
Liberalni i Konzervativni imaju problem s ostatkom zidovstva jer ih mnogi ne smatraju pravim Zidovima - npr. Liberalni jedu svinjetinu, mijesaju mlijeko i meso, a Zidovstvo dozivljavaju kao neku vrstu narodnosti.

Konzervativci su nesto strozi od liberala, ali jos uvijek su tu negdje - nece jesti svinju, primjerice, ali ce pojesti meso krave koja nije kosher zaklana.

Ultraortodoksi i moderni ortodoksi drze sve, ili apsolutno sve - razlike su u nekim stvarima koje su prekomplicirane da ih ovdje u detalje iznosim (a i ne znam ih sve).

I jos nesto - ovaj moj opis shvati VRLO uvjetno. Sreo sam X Zidova koje bih mrtav-leden proglasio liberalnim (npr, predamnom su pojeli svinjenitu sa sirom), ali oni sebe ne smatraju liberalnima, dapace, polude ako im to kazes.

Karaiti - oni ne priznaju Talmud uopce, drze se iskljucivo i samo Tore i smatraju da se nikako ne moze tumaciti B-zja rijec. Problem u ovom tumacenju je da su onda neka mjesta u Tori potpuno nejasna i suvisna, a i neke zapovjedi su kontradiktorne - npr. Karaiti zapovijed da se ne pali vatra za shabat tumace da za shabat ne treba BITI vatre, pa se, recimo, smrzavaju ako je hladno ili umiru od vrucine ako je vruce. Sluzbeno zidovstvo recimo kaze da ne treba ZA SHABAT paliti vatru ili ukljucivati klimu, ali to mozes PRIJE shabata, pa to moze za shabat POSTOJATI. Svoj dokaz u prilog tome nalaze i u navodu iz Tore da je shabat stvoren za odmor, dakle, za uzivanje, a ne za patnju, koju neminovno prouzrocavaju smrzavanje ili umiranje od vrucine.



Naravno, imas i smjerove prema geografskim porijeklima - najpoznatiji su Ashkenazi i Sefardi, ali to je isto tako druga prica.

Zidovstvo je izuzetno bogato raznim nacinima razmisljanja i to je jedna od njegovih posebnosti - zajednicki nazivnik je zabrana da se drugoga ubije (bilo ubojstvom, bilo smrtnom kaznom) radi njegovog nacina razmisljanja.
Smrtna kazna je uvijek vezana UZ DJELO, NIKAD uz razmisljanje ili stav.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 17:10   #1007
Quote:
koritnik kaže: Pogledaj post
bok, ja sam novi na ovom formu, zanima me ko je praotac svih naroda
je li to Noe ,zanjuci da su njegovi sinovi Ham, Sem i Jafet ,ili je to Abraham sa svojim sinovima.
Abraham je praotac naroda, da.

Quote:
koritnik kaže: Pogledaj post
Od cijega potomstva potice Zidovski narod ?
Od Izaka, pa zatim i Jakova.

Quote:
koritnik kaže: Pogledaj post
Zatim me zanima koji narod je potomstvo Jismaela ?
Arapi i muslimani.

Quote:
koritnik kaže: Pogledaj post
Hvala....
Nema beda.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 21:32   #1008
Quote:
koritnik kaže:
Zatim me zanima koji narod je potomstvo Jismaela ?
Quote:
Baron Samedi kaže:
Arapi i muslimani.

Ok! Od Jišmaela,sina Abrahama (Ibrahima), potekla je loza Arapa,
samo treba uvažiti da osim što su Arapi najvećim dijelom muslimani (preko
90 %) ima ih i kršćana i jevreja.
Arapi broje oko 15 % od ukupnog broja muslimana na svijetu.
Toliko radi pojašnjenja.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 22:42   #1009
Quote:
Baron Samedi kaže: Pogledaj post
UVJETNO RECENI - Nemas sekti, imas pravaca... (ne znam bih li karaite nazvao sektom...)

Sad, sluzbeno, imas ultraortodokse, moderne ortodokse, konzervativce i liberale. I karaite.

Ultraortodoksi se medju sobom dijele na nekoliko pravaca, ovisno o puno faktora - chabad, hasidim itd. itd.

Netrpeljivosti? Tjah... Nema netrpeljivosti kao recimo Shije i Suni, da se znaju i ubijati, a to da li netko misli da je "bolji Zidov" od ovog drugog - to je puter na njegovu glavu.
Liberalni i Konzervativni imaju problem s ostatkom zidovstva jer ih mnogi ne smatraju pravim Zidovima - npr. Liberalni jedu svinjetinu, mijesaju mlijeko i meso, a Zidovstvo dozivljavaju kao neku vrstu narodnosti.

Konzervativci su nesto strozi od liberala, ali jos uvijek su tu negdje - nece jesti svinju, primjerice, ali ce pojesti meso krave koja nije kosher zaklana.

Ultraortodoksi i moderni ortodoksi drze sve, ili apsolutno sve - razlike su u nekim stvarima koje su prekomplicirane da ih ovdje u detalje iznosim (a i ne znam ih sve).

I jos nesto - ovaj moj opis shvati VRLO uvjetno. Sreo sam X Zidova koje bih mrtav-leden proglasio liberalnim (npr, predamnom su pojeli svinjenitu sa sirom), ali oni sebe ne smatraju liberalnima, dapace, polude ako im to kazes.

Karaiti - oni ne priznaju Talmud uopce, drze se iskljucivo i samo Tore i smatraju da se nikako ne moze tumaciti B-zja rijec. Problem u ovom tumacenju je da su onda neka mjesta u Tori potpuno nejasna i suvisna, a i neke zapovjedi su kontradiktorne - npr. Karaiti zapovijed da se ne pali vatra za shabat tumace da za shabat ne treba BITI vatre, pa se, recimo, smrzavaju ako je hladno ili umiru od vrucine ako je vruce. Sluzbeno zidovstvo recimo kaze da ne treba ZA SHABAT paliti vatru ili ukljucivati klimu, ali to mozes PRIJE shabata, pa to moze za shabat POSTOJATI. Svoj dokaz u prilog tome nalaze i u navodu iz Tore da je shabat stvoren za odmor, dakle, za uzivanje, a ne za patnju, koju neminovno prouzrocavaju smrzavanje ili umiranje od vrucine.



Naravno, imas i smjerove prema geografskim porijeklima - najpoznatiji su Ashkenazi i Sefardi, ali to je isto tako druga prica.

Zidovstvo je izuzetno bogato raznim nacinima razmisljanja i to je jedna od njegovih posebnosti - zajednicki nazivnik je zabrana da se drugoga ubije (bilo ubojstvom, bilo smrtnom kaznom) radi njegovog nacina razmisljanja.
Smrtna kazna je uvijek vezana UZ DJELO, NIKAD uz razmisljanje ili stav.
Hvala Barone.

Rcei mi još u koji bi pravac sebe svrstao ili kojem si pravcu najbliži?
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 16:58   #1010
[QUOTE=Baron Samedi;7570555]Abraham je praotac naroda, da.

A ja bio dosad ubedjen da narodi poticu od Noe, odnosno njegovih sinova. Dakle svijetski narodi, ili grupe anroda. Takodje sam mislio da se od Abrahama ,odnosno njegovih sinova racvaju na Arape i Jevreje...
Barone daj pojasni malo...

.



]
koritnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:57   #1011
Shatnez. Po čemu se vidi destruktivan učinak osim po preznojavanju u kombinaciji pamučna košulja, mohair vesta?
cutee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 18:53   #1012
Quote:
cutee kaže: Pogledaj post
Shatnez. Po čemu se vidi destruktivan učinak osim po preznojavanju u kombinaciji pamučna košulja, mohair vesta?
http://mesora.org/shatnes.html
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 21:12   #1013
Quote:
koritnik kaže: Pogledaj post
Abraham je praotac naroda, da.
A ja bio dosad ubedjen da narodi poticu od Noe, odnosno njegovih sinova. Dakle svijetski narodi, ili grupe anroda. Takodje sam mislio da se od Abrahama ,odnosno njegovih sinova racvaju na Arape i Jevreje...
Barone daj pojasni malo...
Uglavnom, ja sam fulao gore, a Bosniac je tocno rekao - od Ishmaila dolaze ARAPI, ne muslimani.

ARAPI su genetska i narodna kategorija, muslimani su vjerska. Kako govorimo o genetici ("otac jednog naroda"), Bosniac je tocno napomenuo da to dvoje treba razlikovati.

Sto se tvog pitanja s Noom tice, Noa je praotac SVIH naroda, tj. tu bi spadali i Kinezi, Japanci i slicni. Jer, sjeti se, Noa i obitelj su jedini prezivjeli nakon potopa, a danas imamo i Bantu crnce...

Avram je prvenstveno otac MONOTEISTICKIH religija i monoteistickih naroda - dakle, zidova, krscana i muslimana i naziva se "praocem naroda" upravo zbog te fokusiranosti na monoteizam.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 22:46   #1014
Jedno pitanje.
Kako se na Politici zna naći linkove na dosta izraelskih medija, na članke
vezane uz Iran i nuke program ponekad se znaju naći komentari čitatelja koji referiraju na biblijska proročanstva. Primjer :
Quote:

Your punishment was revealed thousands of years ago- go read Ezekiel 38- 39. Joel 4, Zohar Va`era 32a, Zechariah 12 -14, Obidiah. We may have an "overnight" of fear, but your punishment will last for eternity.
Dosta se u gore boldanom izvoru spominje Edom i Ezav kao naziv za zapad, kršćanstvo i Rim što komentari na primjerice ovom siteu i potvrđuju
http://www.yiddishkeit.org/Default_YK.asp?ItemCode=589

Kakve veze ima Ezav koji je ono prodao birthright za hranu sa zapadnom civilizacijom gledano iz židovske perspektive?
__________________
You have received an infraction at Forum.hr
Saul Tigh is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 14:26   #1015
Quote:
Saul Tigh kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje.
Kako se na Politici zna naći linkove na dosta izraelskih medija, na članke
vezane uz Iran i nuke program ponekad se znaju naći komentari čitatelja koji referiraju na biblijska proročanstva. Primjer :


Dosta se u gore boldanom izvoru spominje Edom i Ezav kao naziv za zapad, kršćanstvo i Rim što komentari na primjerice ovom siteu i potvrđuju
http://www.yiddishkeit.org/Default_YK.asp?ItemCode=589

Kakve veze ima Ezav koji je ono prodao birthright za hranu sa zapadnom civilizacijom gledano iz židovske perspektive?
Talmudski rabini su koristili Esav i Edom za rimljane, isto kako koriste ishmael za arape (dapace, arapi su sami usvojili tu pricu, iako je jasno da nemaju veze sa ismaelicanima, prije sa edomitima). To se koristi u drashu, alegoricnim pricama i parabolama, ali u halahickim (legalistickim) dijelovima se i te kako radi razlika izmedju rimljana i edomita (idumejaca), izmedju arapa i ismaelita, itd.

Naprosto su edom i ishmael biblijski likovi koji nisu zidovi, ali su vezani bilo porodicnim, bilo djelimicno vjerskim vezama, i imaju love-hate odnos sa zidovima. Malo nas uzdisu u nebesa i ljubakaju, malo nas masakriraju, i opsjednuti su nama, jer znaju da je savez nas, a ne njihov, iako je mogao biti njihov.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 23:03   #1016
Šta imamo protiv ultri? Ja ne podnosim slike ala Marx, Lenjin, Tito i da je Rabbi na tv kao još živ. Imam problema I šta mogu još očekivati. Može PM (ne pljačku materinu nego private messages).
cutee is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 00:31   #1017
Quote:
UmpaUmpa kaže: Pogledaj post
Talmudski rabini su koristili Esav i Edom za rimljane, isto kako koriste ishmael za arape (dapace, arapi su sami usvojili tu pricu, iako je jasno da nemaju veze sa ismaelicanima, prije sa edomitima). To se koristi u drashu, alegoricnim pricama i parabolama, ali u halahickim (legalistickim) dijelovima se i te kako radi razlika izmedju rimljana i edomita (idumejaca), izmedju arapa i ismaelita, itd.

Naprosto su edom i ishmael biblijski likovi koji nisu zidovi, ali su vezani bilo porodicnim, bilo djelimicno vjerskim vezama, i imaju love-hate odnos sa zidovima. Malo nas uzdisu u nebesa i ljubakaju, malo nas masakriraju, i opsjednuti su nama, jer znaju da je savez nas, a ne njihov, iako je mogao biti njihov.
Brzinski pogledavši par websiteova, ispada da je Edom zapravo bio metafora za Rim i njegov odnos prema Židovima, kasnije za kršćanski svijet i njegov odnos prema Židovima, a danas se termin negdje koristi kao sinonim za život bez vjere, hedonizam i dekadenciju. Na tragu Ezava, njegovog apetita i odricanja prava prvenstva.

Antisemitske stranice također koriste Edom kao oznaku za "lažne Židove", Kazare i all that crap i opet se završi na Izraelu i njegovom pravu na postojanje. Abuse of biblical terminology once again.
__________________
You have received an infraction at Forum.hr
Saul Tigh is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 10:37   #1018
Quote:
Saul Tigh kaže: Pogledaj post
a danas se termin negdje koristi kao sinonim za život bez vjere, hedonizam i dekadenciju.
Nije toliko to, nego vise, netko blizak tko je jedan tren super, drugi ne.

A za zidove koji su daleko od vjere se koristi alegorija erev rav, velika mjesavina ljudi, citat iz izlaska..

I otidoše sinovi Izraelovi od Ramsesa u Sukot, oko šest stotina tisuća pješaka, samih ljudi, ne uračunavši žene i djecu. Ali i mnogo naroda, što pritječe, zaputi s njima, i ovce i goveda, silna množina stoke.

Pravi idumejci su tada boravili u danasnjem jordanu (vidi flaviusa, zidovske starine i bellum iudaicum, herod agripa bjezi idumejskim rodjacima u danasnji jordan). Postoje ideje da su etruscani bili semiti, ali to su, za sada, samo teorije.

Sto se tice ishmaelita, oni su se pomjesali kasnije sa arapima (aravi dolazi od arava, hebrejske i aramejske rijeci za pustinju ili stepu, i postojali su prije ishmaela). Aravi znaci pustinjski nomad, isto kako plishti (filistejac) znaci okupator, i nema veze sa etinckim porjeklom. U bibliji se bar dva naroda nazivaju filistejcima (jedan od njih, oni filistejci protiv kojih se sudije i kraljevi bore, su vjerojatno minoanci), a u povjesnoj literaturi se arapima zovu desetine naroda i plemena, koji su razlicitog porjekla, govorili su razlicite jezike, i zivjeli su u razlicitim podrucjima.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 11:42   #1019
Ja mislim da biblijski lik Ezav nije bio zgodan, onako runjav. Kako bi rekla jedna moja prijateljica muslimanka, ako te roditelji neće (Rebeka), tko te hoće. Znači Ezav je psihički zdrav jer bar s jednim roditeljem ima ok odnos (Isak). Ali, je ljubomoran na Jakova koji na kraju ima četri žene, a Ezav samo tri. Ezavov problem je što se njemu žuri, i onda napravi kiks, a poslije je kasno. Mislim da su Rivka i Izak zakazali u šiduhu za Ezava.
cutee is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 20:26   #1020
Ovo pitanje sam postavio prije, ali nisam mogao naci nigdje odgovora od vase strane na njega, a to je po pitanju religije "Judeizam" odakle ste ovu rijec izvukli i gdje ista stoji u Bibliji odnosno Tori ( SZ ) ?
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:43.