Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2010., 17:25   #81
Quote:
bećar kaže: Pogledaj post
ljudino reče da je 317 brigada ABiH iz G. Vakufa, slavna

Šta je potrebno da bi jedna brigada nosila epitet "slavna"
Šta je to tačno potrebno ne može se reći sa sigurnošću.
Malo ili malo-više borbenih dejstava i dobra volja vojne birokratije i politike možda?

Jači epitet od kolektivnih armijskih odlikovanja od "slavne" bio je "viteška".

Činjenica je da su brigade Armije BiH koje su se borile protiv Srba i njihovih vojnih ili paravojnih formacija mnogo lakše dobijala takva odlikovanja od brigada koje su bile o borbama protiv hrvatskih formacija.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 17:35   #82
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Ako je bio Roso sa HVO -om , onda me ne ćudi ništa . A o tome tko je bio mislim da je naivno suditi po preplanulosti , jer puno brigada HV i domobranskih pukovnija je bilo stacionirano duže vrijeme u dalmaciji i dalmatinskoj zagori . Tako da su bili i Šveđani vjerovatno bi malo preplanuli . Jedino što tvrdim da se taj tzv " desant" nije dogodio dok sam ja bio dole . Mogli su oni biti pripremljeni i fizički i materijalno , ali ako nisi mentalno pripremljen đaba ti sve oružje na svjetu .
Ovaj gore piše gluposti,kakvi dalmoši,kakvi bakrači?Desanta nije bilo.A izviđača je bilo.Uvijek.S obe strane-iz Lašvanske doline i Uskoplja
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 17:36   #83
Ne raspravljajte o glupostima.

Kakav desant, čuj specijalca ubio seljak sa lovačkom tandžarom


Ovo nije prvi put da Muslimani ovdje prodaju fore koje su čuli i vidjeli u stripovima sa Mirkom i Slavkom a sve u stilu kako je mali Ivica (ili u njihovom slučaj mali Zulbehar) tako jako lupao kamenom u kantu da je nejmački pilot mislio da jako pucaju na njega pa je spustio avion koji je potom uzeo mali Zulbehar i pogodio kolonu punu neprijateljskih tenkova.

Mislim, vjerovati takvim lovačkim pričama kojima si Muslimani krate vrijeme u dugim, hladnim (i gladnim) noćima. Dobro da nisu i podmornicu zarobili kod Uskoplja...
simpa krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 18:07   #84
Ovaj Rio Boss djeluje ok sugovornik i realan je u okvirima svojih spoznaja. Cini mi se da sam negdje procitao da su one brigade koje su imale preko 500 poginulih postajale slavne A ovaj Sunit Dzevad je samo rekla kazala dovoljno je sto sam procitao ono o "zaklanoj djevojci" za vrijeme tog "desanta" odmah se sjetim srpske propande i "muckih! ubijenih staraca i djece
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 19:15   #85
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Ja sam negdje nekada čuo ili pročitao da je bila nekakva Splitska Gardijska brigada, ali to nipošto nije sigurno.

Ono što sam ja koa dijete čuo jeste da su svi koji su ubačeni desantom ubijeni ili kasnije pronađeni smrznuti, zajedno sa komandantom iz Australije.

Ali to može biti ratno-propagandna informacija.

Iz mog iskustva, mogu zaključiti da se desant uistinu dogodio sa obzirom na broj izvora i njihov kvalitet (više puta sam slušao ljude koji su bili uključeni u borbe).
Također, nikada o desantu nisam ništa čuo niti čitao na internetu, što i nije čudno jer na internetu nema gotvo ništa o mnogočemu iz ratne istorije GV-U.
Čak se ne može dobiti niti siguran broj bošnjačkih žrtava, vojnih i civilnih, ustvari ne može se dobiti nikakav konačan i egzaktan broj osim 360 poginulih boraca iz sastava brigade iz G.Vakufa.

Vjerovatno je bila super tajna akcija koja nikada nije niti objelodanjena radi njenog ishoda.
Teško da je bio neki desant. Prvi put čujem. Možda neki izviđači ali nešto više sumnjam. Pogotovo što se desant ne radi tako da se samo prebaci 20-30 vojnika a ostala vojska miruje. Valjda bi se krenulo organizirano na Uskoplje zajedno sa tim desantom...
A helikopter je letio prema nama u Lašvanskoj dolini počesto pa se možda potrefilo jedno sa drugim.
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 19:18   #86
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Teško da je bio neki desant. Prvi put čujem. Možda neki izviđači ali nešto više sumnjam. Pogotovo što se desant ne radi tako da se samo prebaci 20-30 vojnika a ostala vojska miruje. Valjda bi se krenulo organizirano na Uskoplje zajedno sa tim desantom...
A helikopter je letio prema nama u Lašvanskoj dolini počesto pa se možda potrefilo jedno sa drugim.
Ovo je do sada jedino logično objašnjenje , što se moglo desiti s obzirom na ranije napisano
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 19:41   #87
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Cini mi se da sam negdje procitao da su one brigade koje su imale preko 500 poginulih postajale slavne. A ovaj Sunit Dzevad je samo rekla kazala dovoljno je sto sam procitao ono o "zaklanoj djevojci" za vrijeme tog "desanta" odmah se sjetim srpske propande i "muckih! ubijenih staraca i djece
Što se tiče "Sunita" Dževada i te djevojke, i to je dio standardne priče koja se pričala i priča o tom, recimo, navodnom desantu. On je samo reako ono što se pričalo, a navodno se radilo o djevojci-čobanici koja je sa ovcama prezimljavala u kolibama na Vranici koje se vide golim okom iz centra grada, ali koje su veoma daleko od mjesta događanja iako se vide golim okom.
Naravno da ta priča kao i sve druge priče (ili taj dio priče) može biti istinita, djelimično istinita/lažna ili lažna.

Što se tiče ovog prvog dijela, meni je tu ironija očita, ali ne baš naročito učinkovita. Brigada Armije BiH iz G.Vakufa je imala 360 poginulih boraca, ali ne i preko 500.

Sa druge strane postoje neki drugi razlozi za kolektivna odlikovanja.
Imam par pitanja za tebe ili bilo koga drugog:
1. da li su famozni Tudžmanovi transkripti autentični?
2. ako jesu, da li je ovo njihov sastavni dio?
http://www.fotke.hr/s-122747-transkripti.aspx
3. ako jeste, da li je možda podvučeni dio "PREDSJEDNIKA", prva rečenica, glavni razlog za odlikovanja, pored približavanja tom "famoznom" preduslovu za odlikovanje (određenoni, ne mali, broj poginulih boraca?)?

Sasvim je jasno da jedna država koristi kolektivna odlikovanja, između ostalog, i za podizanje morala desetkovane brigade. Ali mislim, gotovo sam siguran, da to u slučaju brigade iz Gornjeg Vakufa nije bio niti jedini niti presudan razlog.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 20:07   #88
Dodatak prethodnom postu:

Još da primjetim da ako transkripti jesu autentični, a ako ono jeste njihov sastavni dio, da je Bobetko debelo slagao predsjednika jer se nikada Armija nije povukla iz sela (selo Vrse).

Valjda nije smio reći da ništa nije urađeno nego je očekivao pomake i da bi izbjegao trljanje nosa - slagao.

Budući da se u dnu spominje Stari most i rušenje, razgovor se dogodio nakon 9. novembra/studenog 1993. godine (ponavljam, ako je autentičan izvadak - što se vjerovatno može provjeriti, ali mi se ne da da surfam sada).

Ranije sam rekoa da neću da ulazim u tumačenja sa strane. Jasno mi je da se ona nekada teško mogu izbjeći. Ovo je isključivo radi ironije quick_nicka na koju nisam sposoban nikako drugačije da odgovorim.

Uglavnom, ja znam na bazi iskustva da nije bilo radi ispunjavanja neke kvote poginulih boraca. Samo nisam u stanju da ti taj svoj osječaj borbe Davida i Golijata prenesem ni na koji način.

A vjerovatno su se Hrvati lašvanske doline nasuprot jedinicama Armije iz Travnika, Viteza, Busovače, Novog Travnika i Zenice pojačanim raznim krajiškim brigadama, osjećali slično kao mi u Gornjem Vakufu - kao David.

Prilikom oporavka od ranjavanja minobacačkom granatom, ležeći u Općoj bolnici u Travniku stalno sam slušao o ofanzivama na Vitez poduzimanim od strane Bošnjaka i serije detonacija po početku akcije koje je mahom proizvodila Armija BiH. Za razliku od ratišta u Gornjem Vakufu...
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 20:41   #89
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Teško da je bio neki desant. Prvi put čujem. Možda neki izviđači ali nešto više sumnjam. Pogotovo što se desant ne radi tako da se samo prebaci 20-30 vojnika a ostala vojska miruje. Valjda bi se krenulo organizirano na Uskoplje zajedno sa tim desantom...
A helikopter je letio prema nama u Lašvanskoj dolini počesto pa se možda potrefilo jedno sa drugim.
Argument: valjda bi se krenulo organizirano na Uskoplje, ne vrijedi mnogo.
Ponovo kažem, ako se to uopće i dogodilo, da je to bila akcija na Vrse, a ne na grad. Zauzimanjem sela Vrse bi se daljnja odbrana grada učinila gotovo bezizglednom.

Desant, ako se dogodio, bio je nešto obimniji sa ubačenih 50-100 vojnika.
Odbranu sela, zajedno sa rezervnom smjenom nikada nije činio veći broj ljudi od tog.

Sa druge strane, radi zauzimanja sela Vrse uz ubačenu jedinicu, dovoljno je bilo da bude u pripravnosti jedinica HVO-a raspoređena u susjednom selu Ždrimci, zajedno sa pripomoći iz Dobrošina i eventualno sa Makljena. Tu i nema baš mnogo hrvatskih sela. Ta dva sela su, ako ne jedina, ono jedina bitna naselja koja je u ratu kontrolisao HVO, a koja se nalaze koliko toliko na obroncima ili neposrednom podnožju planine Vranice.

I na kraju, tu noć se desila neočekivana i vjerovatno, neprognozirana mećava veoma jakog intenziteta.

Ako se uopće šta desilo, uključujući i mećavu, jer ako je izmišljen događaj sklon sam vjerovati da je i mećava izmišljena.

Ovaj dio koji se tiče vjerovatnoće da se možda neposredno prije ID jedinice desio ili desili preleti helikoptera je veoma mogući razvoj događaja.

Kao što je moguće i da je neko sve to u cjelini izmislio, ili na zanimljiv način dopunio postojeća događanja iz razloga propagande ili morala...
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 20:55   #90
Thumbs down

Quote:
simpa krkan kaže: Pogledaj post
Da nije skraćeno od: jugoslavna?
ha ha,
Ne nije jugoslavna. Ako je to bila doskočica koja je u nekoj vezi sa široko rasprostranjenim i nadaleko poznatim - bošnjačkim suncokretstvom, reći ću samo da je sasvim prirodno i logično da budeš suncokret u zemlji debele hladovine.
Da li je to moralno ili viteški - suncokretima se živo fućka. Važno je da je sunce...
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 21:25   #91
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Argument: valjda bi se krenulo organizirano na Uskoplje, ne vrijedi mnogo.
Ponovo kažem, ako se to uopće i dogodilo, da je to bila akcija na Vrse, a ne na grad. Zauzimanjem sela Vrse bi se daljnja odbrana grada učinila gotovo bezizglednom.

Desant, ako se dogodio, bio je nešto obimniji sa ubačenih 50-100 vojnika.
Odbranu sela, zajedno sa rezervnom smjenom nikada nije činio veći broj ljudi od tog.

Sa druge strane, radi zauzimanja sela Vrse uz ubačenu jedinicu, dovoljno je bilo da bude u pripravnosti jedinica HVO-a raspoređena u susjednom selu Ždrimci, zajedno sa pripomoći iz Dobrošina i eventualno sa Makljena. Tu i nema baš mnogo hrvatskih sela. Ta dva sela su, ako ne jedina, ono jedina bitna naselja koja je u ratu kontrolisao HVO, a koja se nalaze koliko toliko na obroncima ili neposrednom podnožju planine Vranice.

I na kraju, tu noć se desila neočekivana i vjerovatno, neprognozirana mećava veoma jakog intenziteta.

Ako se uopće šta desilo, uključujući i mećavu, jer ako je izmišljen događaj sklon sam vjerovati da je i mećava izmišljena.

Ovaj dio koji se tiče vjerovatnoće da se možda neposredno prije ID jedinice desio ili desili preleti helikoptera je veoma mogući razvoj događaja.

Kao što je moguće i da je neko sve to u cjelini izmislio, ili na zanimljiv način dopunio postojeća događanja iz razloga propagande ili morala...
Ma ok. Svi nabadamo. Samo pokušavam i malo logično. Evo nekih mojih argumenata:
Možda se i nije radilo o desantu već izviđačima sa nekim drugim ciljem.
A sigurno bivši legionar (Ante Roso) bi prije "desanta" bio (pričamo o zimskom periodu) jako dobro upoznat sa vremenskim prilikama kao i konfiguracijom terena, položaju neprijateljskih jedinica na terenu...
Takođe, kako bi preletili helikopteri po mečavi?
U mi-8ice koje smo imali, za prevoz 50-100 ljudi bi trebalo 3-4 helikoptera (sa punom ratnom spremom za desant) ili po dva naleta sa 2 helikoptera.
Plus, onaj argumenat da nije nigdje na liniji HVO izveo napad...

Mislim da je ipak sve to priča za laku noć ...kako je dedo Mujo lovačkom sačmaricom streso specijalce...
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 21:26   #92
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Što se tiče "Sunita" Dževada i te djevojke, i to je dio standardne priče koja se pričala i priča o tom, recimo, navodnom desantu. On je samo reako ono što se pričalo, a navodno se radilo o djevojci-čobanici koja je sa ovcama prezimljavala u kolibama na Vranici koje se vide golim okom iz centra grada, ali koje su veoma daleko od mjesta događanja iako se vide golim okom.
Naravno da ta priča kao i sve druge priče (ili taj dio priče) može biti istinita, djelimično istinita/lažna ili lažna.

Što se tiče ovog prvog dijela, meni je tu ironija očita, ali ne baš naročito učinkovita. Brigada Armije BiH iz G.Vakufa je imala 360 poginulih boraca, ali ne i preko 500.

Sa druge strane postoje neki drugi razlozi za kolektivna odlikovanja.
Imam par pitanja za tebe ili bilo koga drugog:
1. da li su famozni Tudžmanovi transkripti autentični?
2. ako jesu, da li je ovo njihov sastavni dio?
http://www.fotke.hr/s-122747-transkripti.aspx
3. ako jeste, da li je možda podvučeni dio "PREDSJEDNIKA", prva rečenica, glavni razlog za odlikovanja, pored približavanja tom "famoznom" preduslovu za odlikovanje (određenoni, ne mali, broj poginulih boraca?)?

Sasvim je jasno da jedna država koristi kolektivna odlikovanja, između ostalog, i za podizanje morala desetkovane brigade. Ali mislim, gotovo sam siguran, da to u slučaju brigade iz Gornjeg Vakufa nije bio niti jedini niti presudan razlog.
1.Izvini nije mi bila namjera da te uvrijedim i napisao sam da si ok sugovornik ti si ocito nesto protumacio. Ono se odnosilo na Dzevada jer je poznata njegova mitomanija na forumu.
2.To za slavna sam zaista negdje procitao i opet mi nije bila namjera da te uvrijedim.
3.Transkripti ? Pa toliko sam ih procitao i preslusao i uvijek se iznenadim necemu novom. Vojni neuspjeh na G.Vakufu ? Vrlo moguc ocito smo se preracunali. Pa imali ste i vi vojne neuspjehe na Vitezu , Busovaci itd... Vojni neuspjesi su sastavni dio ratnih stanja zar ne?

Isto tako ti se pozivas na price i ja sam u istoj situaciji i cuo sam iz vise izvora da nikad nije pokusan opci napad na G.Vakuf s ciljem da se "pošto po to" zauzme. Pa sama kronologija sukoba koju si naveo govori tome u prilog da se sve odvijalo u vise sukoba. Isto tako za unisteni tenk koji spominjes tu je bas na forumu pisao pripadnik 106-brigade koji je rekao da im je unisten jedan tenk raketnim sustavom MILAN ali tenk je stajao i nije bilo posade u njemu. To je bila neka vasa diverzija valjda

ponavljam vojni neuspjeh HVO/HV na G.Vakufu je moguc , nisam sudionik pa ne mogu sigurno tvrditi.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 21:45   #93
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
1.Izvini nije mi bila namjera da te uvrijedim i napisao sam da si ok sugovornik ti si ocito nesto protumacio. Ono se odnosilo na Dzevada jer je poznata njegova mitomanija na forumu.
2.To za slavna sam zaista negdje procitao i opet mi nije bila namjera da te uvrijedim.
3.Transkripti ? Pa toliko sam ih procitao i preslusao i uvijek se iznenadim necemu novom. Vojni neuspjeh na G.Vakufu ? Vrlo moguc ocito smo se preracunali. Pa imali ste i vi vojne neuspjehe na Vitezu , Busovaci itd... Vojni neuspjesi su sastavni dio ratnih stanja zar ne?

Isto tako ti se pozivas na price i ja sam u istoj situaciji i cuo sam iz vise izvora da nikad nije pokusan opci napad na G.Vakuf s ciljem da se "pošto po to" zauzme. Pa sama kronologija sukoba koju si naveo govori tome u prilog da se sve odvijalo u vise sukoba. Isto tako za unisteni tenk koji spominjes tu je bas na forumu pisao pripadnik 106-brigade koji je rekao da im je unisten jedan tenk raketnim sustavom MILAN ali tenk je stajao i nije bilo posade u njemu. To je bila neka vasa diverzija valjda

ponavljam vojni neuspjeh HVO/HV na G.Vakufu je moguc , nisam sudionik pa ne mogu sigurno tvrditi.
Baš je taj raketni sustav MILAN sporan jer se misli da je čak UNPROFOR imao prste u svemu tome. Koliko znam nije ga imala ABiH. Tenk je stajao a ranjena su dvojica, lakše. Bili su blizu tenka a ne u tenku
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 23:10   #94
Wink

Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
1. Izvini nije mi bila namjera da te uvrijedim i napisao sam da si ok sugovornik ti si ocito nesto protumacio.
2. Vojni neuspjesi su sastavni dio ratnih stanja zar ne?
3. Isto tako ti se pozivas na price i ja sam u istoj situaciji i cuo sam iz vise izvora da nikad nije pokusan opci napad na G.Vakuf s ciljem da se "pošto po to" zauzme.
1. Hvala također. Isto i za tebe i ostale ovdje, uglavnom OK sagovornici. Ja nikada nisam bio zaljubljenik naučnofantastičnih priča, uvijek pokušavam da uhvatim dah realnosti, a naročito kada je ona nepovoljna.
2. Naravno da jesu. Osim za Bleka Stenu i Komandanta Marka.
3. Nisam siguran šta bi moralo da bude, pa da natjera nekoga u "opći napad" sa ciljem "pošto po to".
Kao Staljinov bezumni napad na Berlin?
Vjerujem da bi gubitci bili preveliki, pogotovo do 1. augusta, odnosno proboja obruča iznutra. Pitanje odbrane bilo je pitanje života ili smrti i tu su hrvatske formacije počinile strašnu grešku - činjenicom da nisu ostavile bezbjednu odstupnicu. Time su nas učinile očajnim, što se pored druge ključne prednosti boraca - međusobnog poznavanja i krvnih veza, odličnog poznavanja terena i slično pokazalo veoma bitnim. Nakon 1. augusta grad se čuvao jer se i pored deblokade nije imalo kuda. U Zenici je vladala prava glad, a nestašica namirnica u Travniku je poprimila također dramatične razmjere. Tu u G.Vakufu smo bili svoji na svome.

Nakon proboja obruča i zauzimanja sela Bistrica, Ponir, Milići, Krupa, Paić polje i Humac od strane Armije BiH situacija na ratištu se znatno promijenila.
Gradska ID jedinica koja je nosila teret deblokade se odmarala 7 dana i onda krenula u ofanzivu na hrvatski dio grada. Armija je zauzela ulicu od INA-e do srednjoškolskog centra uključujući i njega. Neki su borci čak ušli u crkvu. Pokazalo se da su 4 objekta na samoj liniji razgraničenja kojima su sada ovi diverzanti bili i sa leđa - bila u stvari 4 odlično utvrđena objekta i da je armija malo zakasnila (potrošila silu zamaha?): Zgrada SUP-a, Brančilova kuća, Badelova kuća i zgrada Pošte.
Tada je došlo do pogibije zamjenika komandanta ID-a što je imalo katastrofalan učinak na borce i oni su se povukli.
To je bio mjesec august, i praktično odmah neposredno nakon deblokade Armija, odnosno ID kreće u seriju malih osvajanja pozadinskih kota:
1. osvajanje kote Stublić
2. osvajanje koe Kuk, 15. septembra
3. osvajanje kote i sela Galičica
Sve te kote činile su pozadinu hrvatskih snaga, sve su bile neodržive na duži rok, ali se profilira strategija neprestanog napada kao najbolje i jedine moguće odbrane na duži rok.

Znalo se nama i omaketi, kao npr. u slučaju neuspjelog i katastrofalnog napada na Dobrošin.

Ali su zauzimanje ovih kota bile brilijantne akcije sa veoma malo žrtava i veoma mnogo postignutih ciljeva.

Neposredno poslije povlačenja sa jedne osvojene kote ID bi zauzeo drugu čiji izbor bi najčešće šokirao grad.

Osvajanje Galičice je bilo snimljeno u formi dokumentarca i bez primjesa propagandno-ideološko-moralnih. Snimano kamerom sa susjednog brda na snimci je zabilježeno čak i ulazak Armije sa jedne strane i izlazak HVO-a sa druge strane uz međusobnu razmjenu vatre. Snimka traje oko 45 minuta, ali sama akcija jedva nekoliko minuta.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 07:08   #95
Raketni sistemi i UN

Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Baš je taj raketni sustav MILAN sporan jer se misli da je čak UNPROFOR imao prste u svemu tome. Koliko znam nije ga imala ABiH. Tenk je stajao a ranjena su dvojica, lakše. Bili su blizu tenka a ne u tenku
Ako je taj tenk uništen u toku januarsko/februarskog sukoba sasvim je moguće da vas je gađao britanski bataljon UN-a stacioniran u tvornici JASA.
Oni su tu imali prvu britansku žrtvu, vojnika Wayne Edwards-a koji je ubijen snajperskim hicem hrvatskog snajperiste dok je prevozio 2 bošnjačke trudnice u Dom zdravlja. Oni su bili gnjevni na Hrvate zbog toga, a mnoge od njih sam poznavao i lično. U to vrijeme, mi kao djeca-teenageri imali smo vema razvijen "biznis" sa njima - trgovina zastavama ex-Ju, a koje smo vadili iz državnih objekata na liniji razgraničenja što je sve bilo spojeno sa opasnošću i samim time neodoljivo...

Mi smo nakon što je počeo totalni rat u julu 1993. imali nekoliko incidentnih situacija sa tenkovima (kao npr.u Donjoj mahali kada je tenk iz blizine gađao vojnike u rovovima i zatrpavao rovove), pa smo stalno tražili i na kraju i dobili nekakve "Strele" što bi trebao da bude nekakav raketni sistem također.

Odmah po dolasku Strela uništen je tenk (ili jako oštećen) i transporter (koliko se sjećam na putu za Uzričje), te su se tenkovi povukli do Podova odakle nisu mogli da gađaju jedan dobar dio grada.
Povlačenje tenkova na Podove se bukvalno osjetilo. Život je postao dosta lakši.

Ovo sve govorim iz perspektive civila-djeteta, a naravno da i te priče o uništavanju tenkova mogu biti netačne.

Uglavnom, pričalo se za to uništavanje na uzričkom putu te uništavanje na Vrsima.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 08:22   #96
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Što se tiče "Sunita" Dževada i te djevojke, i to je dio standardne priče koja se pričala i priča o tom, recimo, navodnom desantu. On je samo reako ono što se pričalo, a navodno se radilo o djevojci-čobanici koja je sa ovcama prezimljavala u kolibama na Vranici koje se vide golim okom iz centra grada, ali koje su veoma daleko od mjesta događanja iako se vide golim okom. Naravno da ta priča kao i sve druge priče (ili taj dio priče) može biti istinita, djelimično istinita/lažna ili lažna.

Što se tiče ovog prvog dijela, meni je tu ironija očita, ali ne baš naročito učinkovita. Brigada Armije BiH iz G.Vakufa je imala 360 poginulih boraca, ali ne i preko 500.

Sa druge strane postoje neki drugi razlozi za kolektivna odlikovanja.
Imam par pitanja za tebe ili bilo koga drugog:
1. da li su famozni Tudžmanovi transkripti autentični?
2. ako jesu, da li je ovo njihov sastavni dio?
http://www.fotke.hr/s-122747-transkripti.aspx
3. ako jeste, da li je možda podvučeni dio "PREDSJEDNIKA", prva rečenica, glavni razlog za odlikovanja, pored približavanja tom "famoznom" preduslovu za odlikovanje (određenoni, ne mali, broj poginulih boraca?)?

Sasvim je jasno da jedna država koristi kolektivna odlikovanja, između ostalog, i za podizanje morala desetkovane brigade. Ali mislim, gotovo sam siguran, da to u slučaju brigade iz Gornjeg Vakufa nije bio niti jedini niti presudan razlog.
E upravo je tako i opisao ovaj covjek koji je bio ukljucen u sve to. Gore je bila ta djevojka jer su muskarci bili vecinom na linijama pa nije bilo nikoga drugog da tu boravi. Poslije preleta helikoptera i pronalaska te zaklane djevojke pocela je "hajka" .

I bio je desant, nemoj da te razuvjere ovi sto sami kazu da pojma nemaju. da njih slusas mislio bi da nije bilo ni jednog vojnika HV u BIH , da su " ercegovci sami zaustavili prodor na more na hiljade do zuba naoruzanih mudzahedina u Gornjem Vakufu", da je NATO bacao tenkovske motore za Armiju BIH , da cetnici i bojovnici nisu bili saveznici itd-itd. Cak su prije par mjeseci popljuvali vojnika HV koji se borio oko Gornjeg Vakufa , koji je dosao da se bori za njih i njima du*e spasava jer je rekao da se borio a nije potvrdio "zvanicnu verziju " da su ercegovci najhrabriji i najbolji vojnici u istoriji ratovanja.

Zadnje uređivanje dzevadm93 : 09.11.2010. at 08:46.
dzevadm93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 08:34   #97
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Ma ok. Svi nabadamo. Samo pokušavam i malo logično. Evo nekih mojih argumenata:
Možda se i nije radilo o desantu već izviđačima sa nekim drugim ciljem.
A sigurno bivši legionar (Ante Roso) bi prije "desanta" bio (pričamo o zimskom periodu) jako dobro upoznat sa vremenskim prilikama kao i konfiguracijom terena, položaju neprijateljskih jedinica na terenu...
Takođe, kako bi preletili helikopteri po mečavi?
U mi-8ice koje smo imali, za prevoz 50-100 ljudi bi trebalo 3-4 helikoptera (sa punom ratnom spremom za desant) ili po dva naleta sa 2 helikoptera.
Plus, onaj argumenat da nije nigdje na liniji HVO izveo napad...

Mislim da je ipak sve to priča za laku noć ...kako je dedo Mujo lovačkom sačmaricom streso specijalce...
Javlja nam se neko ko sam priznaje da nije do sada cuo za tu akciju ali evo zna sta je bilo i sta nije bilo
Poksuavas logicno a pojma nemas jer da razmisljas logicno znao bi da se na Vranici godisnje doba moze promjeniti u toku jednog sata a tebi je nelogicno da se vrijeme moze pogorsati u po zime ? I sta je po tebi desant ? Da li treba da bude nesto slicno kao na Drvar ili Market-Garden da bi po tebi i ostalim "pravim hrvatima " na forumu bio desant ? Koliko ih je bilo ne znaci da li je bio desant ili nije .Oni su prebaceni helikopterima iza neprijateljskih linija i to je samo po sebi desant i kao sto sam ranije naveo u to doba su po zaplijenjenoj opremi zakljucili da se radilo o izvidzacima tako da nije bilo potrebno da prebace 100-ak vojnika.
I znam da ti je zao da se sve to tako zavrsilo ali si trebao prije toga onom seljaku reci da hrvatski specijalci ne mogu da poginu od sacmarice , mozda ne bi pucao Ili ti je krivo sto vam nije bilo saveznika tu da vam pomognu kao sto su to inace radili
I provjerio sam na onom forujmu gdje vam se saveznici okupljaju , tamo su se na slican nacin raspitivali prije 2 godine. Znaci vasi neprijatelji su znali da je bila akcija, vasi saveznici su isto culi za nju , samo " prave patriote " ne znaju ili nam govore da ne znaju .. ustvari ne znaju da je bila akcija ali znaju sta je a pogotovo sta nije bilo .
dzevadm93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 08:42   #98
Quote:
dzevadm93 kaže: Pogledaj post
Javlja nam se neko ko sam priznaje da nije do sada cuo za tu akciju ali evo zna sta je bilo i sta nije bilo
Poksuavas logicno a pojma nemas jer da razmisljas logicno znao bi da se na Vranici godisnje doba moze promjeniti u toku jednog sata a tebi je nelogicno da se vrijeme moze pogorsati u po zime ? I sta je po tebi desant ? Da li treba da bude nesto slicno kao na Drvar ili Market-Garden da bi po tebi i ostalim "pravim hrvatima " na forumu bio desant ? Koliko ih je bilo ne znaci da li je bio desant ili nije .Oni su prebaceni helikopterima iza neprijateljskih linija i to je samo po sebi desant i kao sto sam ranije naveo u to doba su po zaplijenjenoj opremi zakljucili da se radilo o izvidzacima tako da nije bilo potrebno da prebace 100-ak vojnika.
I znam da ti je zao da se sve to tako zavrsilo ali si trebao prije toga onom seljaku reci da hrvatski specijalci ne mogu da poginu od sacmarice , mozda ne bi pucao Ili ti je krivo sto vam nije bilo saveznika tu da vam pomognu kao sto su to inace radili
I provjerio sam na onom forujmu gdje vam se saveznici okupljaju , tamo su se na slican nacin raspitivali prije 2 godine. Znaci vasi neprijatelji su znali da je bila akcija, vasi saveznici su isto culi za nju , samo " prave patriote " ne znaju ili nam govore da ne znaju .. ustvari ne znaju da je bila akcija ali znaju sta je a pogotovo sta nije bilo .
I onda je došo svizac i...

Stručnjak, prvo provjeri koliko je potrebno mi-8ica da se prebaci 100-tinjak vojnika sa punom ratnom spremom pa nastavi ovo o svizcu...
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 09:10   #99
Quote:
dzevadm93 kaže: Pogledaj post
E upravo je tako i opisao ovaj covjek koji je bio ukljucen u sve to. Gore je bila ta djevojka jer su muskarci bili vecinom na linijama pa nije bilo nikoga drugog da tu boravi. Poslije preleta helikoptera i pronalaska te zaklane djevojke pocela je "hajka" .
Raspitaću se ja kod naših veterana, a čini mi se da se sjećam ko mi je to pričao (npr.detalji kada Bošnjak na piš-pauzi locira jednu grupu u neposrednoj blizini linija, mora se moći saznati ko je to bio).
Iz tog mog naknadnog istraživanja pokušaću da iskristaliziram istinu, takoreć da je uhvatim za rep (dijelom istina, istina ili neistina).
Mora biti živih ljudi koji su (ako se to desilo) učestvovali u tim događajima...

Ali ako se hrvatski borci ne sjećaju niti pada kota: Kuk, Stublić ili Galičica i pometnji na ratištu koje su ti događaji izazivali, procedure povratka izgubljenih kota (povratak u ruke HVO-a se po pravilu dešavao nakon višednevnog "preoravanja" kote svim dostupnim artiljerijskim oružjima, nakon što je kota već neko vrijeme bila u stvari ničija jer se Armija već povukla) ili debakl Armije BiH u napadu na Dobrošin, što su po meni - sve sami najbitniji događaji u ratu koji su se reflektovali na sve ostale događaje - sasvim je logično da i jedan neuspjeli desant prođe neopaženo.

Tajnoviti rat? Da li iko zna tačan broj poginulih hrvatskih vojnika tokom sukoba iz januara/februara 1993. prilikom osvajanja kota Krč i Relej?
Ja sam slušao Armijeske propagandne cifre, a iz sličnog izvora su stizale kasnije i cifre UN-a...
Informacije IDC-a Sarajevo govore o ukupno 108 žrtava rata - Hrvata, od čega 106 vojnika i 2 civila, ali tu se radi o "domaćim" žrtvama. Gledajući sponzore knjige IDC-a "Ubijeni ili nestali Hrvati u BiH 1992-1995." (vlade 2 hrvatska kantona, ministarstvo 1 mješanog, većina firmi iz Viteza, itd.) jasno mi je da su podatci ako ne tačni, onda približno tačni.

Prijatelj iz Jajca koji je u vrijeme događanja sukoba u Gornjem Vakufu-Uskoplju boravio kao izbjeglica u Splitu mi je pričao kako je za jedan dan bilo 10 sprovoda vojnika koji su poginuli na Vakufu.
Da li se ikada mogu očekivati podatci o broju poginulih boraca iz drugih općina BiH ili Hrvatske - na Gornjem Vakufu?

Npr. prilikom osvajanja kote Kuk 15. septembra 1993. godine koja direktno sa zapadne strane gleda na Uskoplje, neki od boraca su gotovo sišli u samo Uskoplje. Ja sam ranjen u neselektivnom granatiranju grada netom poslije pada Kuka u naše ruke, minobacačkom granatom za koju je neko rekao da je došla iz pravca Trnovače, kalibar 82 mm i sjećam se da je moj otac rekao da je dole na minobacačima neki njegov dobar prijatelj od prije rata. Na Kuku je HVO izgubio nekoliko boraca, čini mi se više od 5, a manje od 10. Armija je također izgubila nekoliko ljudi, čini mi se 2 borca. Borac koji je učestvovao u napadu mi je govorio da je kod hrvatskog borca koji je ubijen na 84-orki pronašao lične dokumente iz Osijeka...
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 09:10   #100
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
I onda je došo svizac i...

Stručnjak, prvo provjeri koliko je potrebno mi-8ica da se prebaci 100-tinjak vojnika sa punom ratnom spremom pa nastavi ovo o svizcu...
Ma pusti cobana Dzevada ja sam 2 puta imao priliku letiti sa tim MI-8 i nema sanse da se u jednom naletu prebaci 100 vojnika naravno sa 2 MI-8-ce. Ipak je tu i oprema i sva ta sranja i panciri i oruzije.....
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.