Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2012., 14:23   #1
Proizvodnja alkoholnih pića

Pozdrav svima, treba mi mala pomoć.

Dakle, od ove godine proizvodim likere prema nekoliko recepata, od nekoliko vrsta bobičastog voća uzgojenog u sklopu uredno registriranog OPG-a, na poljoprivrednoj površini uredno unesenoj u ARCOD.

Tehnologija proizvodnje likera zasniva se na proizvodnji voćnog soka koji se, potom, u određenim omjerima i tijekom određenog vremena, na određenoj temperaturi... miješa sa kupljenim alkoholnim pićima (vodka, crno vino). Količina alkohola koja se proizvede tijekom samog postupka je zanemariva, odnosno u 100l likera nalazi se samo alkohol unesen iz kupljenih pića (može se lako dokazati mjerenjem).

Alkoholna pića koja se koriste pri proizvodnji kupljena su u trgovini na veliko, dakle uredno su ocarinjena i na njih je plaćen porez (nije riječ o rakiji iz pecare dede Ive).

Dakle, moje pitanje je: što moram učiniti da legaliziram moj proizvod te da ga, kao legalni OPG, mogu legalno ponuditi na prodaju? Pošto je u proizvodnji korišten kupljeni i već ocarinjeni alkohol, moram li prolaziti postuopak kao da je riječ o domaćoj proizvodnji alkoholnog pića? Ne čini mi se logičnim da na alkohol na koji je već plaćen porez i carina moram ponovno plaćati to isto..? Kojoj se službi mogu obratiti za detalje..?

Hvala na odgovorima!
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 17:03   #2
Možda da pitaš na Gospodarstvu.

Sent from my HTC Rhyme S510b using Tapatalk 2
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 17:07   #3
Prouči pravilnik i dopunu.Min poljoprivrede je nadležno a i min finacija (carina)
http://cadial.hidra.hr/searchdoc.php...cFz%2fWA%3d%3d
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 23:56   #4
Hvala!
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 22:09   #5
Neprijavljeni kotao za pečenje rakije

Majstor peče rakiju, kotao nije prijavljen, susjed negdje dojavi, dolaze inspektori/carinici/ što li već. Mogu li oni pregledavati ako vlasnik ne dozvoljava? Imaju li nalog? Kako tu stoje stvari?
Zahvaljujem.
Pozdrav
boromir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 22:18   #6
Quote:
boromir kaže: Pogledaj post
Majstor peče rakiju, kotao nije prijavljen, susjed negdje dojavi, dolaze inspektori/carinici/ što li već. Mogu li oni pregledavati ako vlasnik ne dozvoljava? Imaju li nalog? Kako tu stoje stvari?
Zahvaljujem.
Pozdrav
kotao nemora biti prijavljen pa susjed može svirati borbene
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 23:16   #7
Pečenje rakije za vlastite potrebe - kako se registrirati kao mali proizvođač jakih alkoholnih pića

Proizvodnja i oporezivanje alkohola i alkoholnih pića (u ovom slučaju pečenje rakije) regulirano je Zakonom o trošarinama NN 22/2013, 32/2013., 81/2013. i Pravilnikom o trošarinama NN 64/2013. Mali proizvođač jakih alkoholnih pića smatra se onaj koji proizvodi alkoholna pića za vlastite potrebe, potrebe članova kućanstva. Dozvoljena količina proizvedenog alkohola u ovom slučaju iznosi 20 litara čistog alkohola, što znači 50 litara rakije sa 40 % alkohola ili 50 litara rakije od 16 gradi (pretvorba gradi u alkohole = broj gradi x 2,46= volumnih % alkohola).

Plaćanje trošarine regulirano je po volumenu kotla, za kotao do 100 litara trošarina je 100 kn, za kotlove većeg volumena 200 kn. Trošarinski obveznici nisu samo vlasnici kotla nego sve osobe koje peku rakiju, na vlastitom ili posuđenom kotlu. Svi oni se moraju registrirati.

Za količine rakije proizvedene preko dozvoljene količine za vlastite potrebe (preko 20 litara čistog alkohola) plaća se trošarina od 53 kn/litri proizvedenog čistog alkohola što znači za litru rakije od 40 % alkohola (16 gradi) 21,20 kn/litri.

Postupak registracije

1. Sve poslove oko registracije i naplate trošarina vodi Carinska uprava sa nadležnim carinskim uredima. Za naše područje (Bjelovarsko-bilogorske županije) zadužen je Carinski ured Koprivnica, Odjel za trošarine, Kolodvorska b.b., 48 000 Koprivnica.

2. Vlasnici kotlova i osobe koje peku rakiju, najkasnije 8 dana prije početka pečenja rakije moraju se prijaviti na navedenu adresu i registrirati kao mali proizvođači jakih alkoholnih pića. Prijava se vrši na obrascu PUR Prilog 14 u 3 primjerka, uz obrazac se šalje Izjava sa podacima o volumenu kotla i mjestu gdje će se peći rakija. Prijava u Registar obavlja se samo jednom, i vrijedi sve godine, dok se ne napravi odjava.

3. Carinarnica ovjerava PUR obrazac, a ovjereni obrazac služi kao potvrda o upisu u Registar malih proizvođača jakih alkoholnih pića. Upisom u Registar proizvođač može početi sa proizvodnjom.

4. Do 20. siječnja slijedeće godine mora se Carini na obrascu GI-MP-JAP podnijeti izvješće o ukupnoj proizvedenoj količini jakog alkoholnog pića te litrama proizvedenog čistog alkohola.

5. Do 31. siječnja slijedeće godine mora se za svu proizvedenu količinu alkohola u prethodnoj godini u državni proračun uplatiti trošarina, za dozvoljenu količinu od 20 litara čistog alkohola plaća se po kotlu, za količinu preko 20 litara čist.alk. 53 kn/litri čistog alkohola.

6. Svaka promjena vezana uz proizvodnju (promjena adrese, trošarinskog obveznika, promjena volumena kotla itd.) mora se prijaviti najmanje 8 dana nakon nastanka promjene.

7. Ukoliko se prestaje sa proizvodnjom alkohola, prijavu o prestanku pečenja-Odjavu iz Registra treba prijaviti najkasnije do 30.lipnja tekuće godine. Odjavljeni kotao se pečati a pečate ga djelatnici Carine o trošku proizvođača. Osobe koje ne posjeduju kotao prilikom odjave ne plaćaju nikakvu naknadu.

PROIZVEDENU RAKIJU MALI PROIZVOĐAČI NE SMIJU PRODAVATI!!!!

PREKRŠAJI I KAZNE

Od 5 000 – 100 000 kn kaznit će se mali proizvođač koji ne prijavi proizvodnju, prodaje proizvedenu rakiju, ne dostavi na vrijeme Izvješće o proizvodnji, ne plati na vrijeme trošarinu, sam odpečati kotao. Također mu se sve proizvedeno piće može carinski oduzeti.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 23:20   #8
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Za količine rakije proizvedene preko dozvoljene količine za vlastite potrebe (preko 20 litara čistog alkohola) plaća se trošarina od 53 kn/litri proizvedenog čistog alkohola što znači za litru rakije od 40 % alkohola (16 gradi) 21,20 kn/litri.

Postupak registracije


PROIZVEDENU RAKIJU MALI PROIZVOĐAČI NE SMIJU PRODAVATI!!!!

PREKRŠAJI I KAZNE

Od 5 000 – 100 000 kn kaznit će se mali proizvođač koji ne prijavi proizvodnju, prodaje proizvedenu rakiju, ne dostavi na vrijeme Izvješće o proizvodnji, ne plati na vrijeme trošarinu, sam odpečati kotao. Također mu se sve proizvedeno piće može carinski oduzeti.
Prestrašno.
Za ono malo šljive
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 08:36   #9
Quote:
boromir kaže: Pogledaj post
Mogu li oni pregledavati ako vlasnik ne dozvoljava? Imaju li nalog? Kako tu stoje stvari?
Dolazi carina i ne treba nalog jer imaju posebne ovlasti na cijelom teritoriju RH.

Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
kotao nemora biti prijavljen pa susjed može svirati borbene
Dakako da ne mora, dobiješ "sitnu" kaznu i pjevaš borbene.
Quote:
Ostoja Grubica kaže: Pogledaj post
Prestrašno.
Za ono malo šljive
Trošarina ide samo na količine preko 20 l čistog alkohola odnosno 40 litara rakije jačine 48 % alkohola tj.19,2 grada.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 12.09.2013. at 08:43.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 08:40   #10
Znači, carina ne treba sudski nalog za ulazak na privatni posjed, kao policija?
Znači, trošarinu po kotlu mora platiti svatko tko koristi kotao, odnosno vlasnik kotla za sebe, osoba koja posudi kotao za sebe...?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 08:53   #11
Dao linić ovlasti za podivljat da mogu utjerivat harač.Vlasnik plati 100 ili 200 kn i stvar riješena.Prijaviš se carini i pečeš, naravno samo onoliko koliko je potrebno da se ne plati trošarina.Kako treba bit dobar sa susjedima koji nemaju kotao i ne peku rakiju svoj višak rakije ostaviš kod njih i po porebi dopunjuješ svoje zalihe do zakonskih 20 l čistog alkohola.Ako i kada dođu u kontrolu mogu pjavat borbene jer sve štima a kod susjeda neće ići.Naravno ne treba cijelom selu objasnit šemu.(Isti postupak je i sa sitno rezanim duhanom:1 kg doma za "pušenje" a ostalo kod susjeda i rođaka).

http://www.carina.hr/Novosti/Novosti...qObqeQYyEqQ%3D
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 08:55   #12
Imam registrirani kotao od 100 litara. Pečenje rakije ovisi o urodu šljiva. Obično svake treće godine imam 4-5 kotlova (40-50 litara). U ovom luftu, kad šljive ne rode trebao bih zapečatiti kotao, ali mi treba svake godine jer destiliram oko 50 litara vode (pegla, akumulatori, zimnica....) i sad ga jebi!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 08:55   #13
A šta onda sa prodajom rakije preko Njuškala recimo?
Tipa da sam recimo u BiH/SR ispekao 100 litara šljive, prevezao pomalo ovamo i sad hoću prodati... Šta onda?
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 08:58   #14
Čekaj samo dok opale trošarine za destiliranu vodu? A na kraju ćeš morati imati i dozvolu za proizvodnju akumulatora. a tek zimnica, jesi siguran da si platio svu trošarinu na zimnicu?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 09:01   #15
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Imam registrirani kotao od 100 litara. Pečenje rakije ovisi o urodu šljiva. Obično svake treće godine imam 4-5 kotlova (40-50 litara). U ovom luftu, kad šljive ne rode trebao bih zapečatiti kotao, ali mi treba svake godine jer destiliram oko 50 litara vode (pegla, akumulatori, zimnica....) i sad ga jebi!
Ili platiš 100 kn bez obzira na pečenje ili zapečatiš pa kupiš destiliranu vodu.

Quote:
Metal kaže: Pogledaj post
A šta onda sa prodajom rakije preko Njuškala recimo?
Tipa da sam recimo u BiH/SR ispekao 100 litara šljive, prevezao pomalo ovamo i sad hoću prodati... Šta onda?
Trošarina nije plaćena a ostalo je Krena napisao.A i prodaješ bez dozvole za prodaju pa na leđima imaš još jedan-dva zakona više po kojemu te se može oderat.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 09:03   #16
Bez dozvole za prodaju? E hebi me ako je itko na Njuškalu ima...
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 09:18   #17
Nije bitno tko što ima bitno je koga će uhvatit (neće sve ali se nikad ne zna koga će)
Ni ovi nisu znali da će past
http://www.carina.hr/Novosti/Novosti...fS3rBATg%3d%3d
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 12:23   #18
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nije bitno tko što ima bitno je koga će uhvatit (neće sve ali se nikad ne zna koga će)
Ni ovi nisu znali da će past
http://www.carina.hr/Novosti/Novosti...fS3rBATg%3d%3d
http://www.novilist.hr/Vijesti/Regij...-milijuna-kuna

Umirovljeniku naplatili 2.400 kuna kazne za četiri boce rakije, Valneji Bevanda obrisali dug za jahtu od 9,3 milijuna kuna
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:04.