Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2014., 12:12   #61
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Oni većinom smatraju da im treba, za razliku od Škota, nisu ni u ludilu zadovoljni sadašnjim stanjem
Većina..51 %?
To neće biti dovoljno.
Samo ja sada krivim vladu u Madridu zato što džonom ide na Kataloniju.To je jako loše jer kako ćeš zadržati nekoga,ako ideš grubom retorikom na njega.
Madrid bi se trebao ugledati na London.
Dejan Dajan is offline  
Old 28.09.2014., 13:16   #62
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
znam, ali ovo je 2014., lagodni život i kulturna revolucija su učinili svoje.

danas su katalonci kao i većina europljana konformistički šonje i nema panse da su se spremni borit za svoju neovisnost.
Pa koi će im qrac neovisnost? Što je to danas neovisnost? Daj barem jednu definiciju neovisnosti a kriterije koje bi Katalonci sutra mogli ispunjavat a da budu neovisni a ne "neovisni". Mali narodi ne mogu biti neovisni. Ovo što danas imaju, imaju dobrim dijelom jer su dio Španjolske, da se osamostale, ogroman broj biznisa i zarade bi ih zaobilazio, a troškovi bi im samo rasli.
Da traže više iz zajedničke kase, OK. Al neovisnost je zabluda primitivnih naroda...viš da se i jedna Rusija danas bori za neovisnost a ne neki Katalonci ili kogod...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Old 28.09.2014., 13:48   #63
Spanska vlada ce referendum spreciti, samo je pitanje na koji nacin. Da je lukavija, postupila bi jos ranije kao lukavi Englezi. Halo Effect je lepo primetio - nezavisnost je privilegija samo velikih, da budu nezavisni jedni od drugih. Sve ostalo je stvar raspodele interesnih sfera.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Old 28.09.2014., 13:54   #64
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Spanska vlada ce referendum spreciti, samo je pitanje na koji nacin. Da je lukavija, postupila bi jos ranije kao lukavi Englezi. Halo Effect je lepo primetio - nezavisnost je privilegija samo velikih, da budu nezavisni jedni od drugih. Sve ostalo je stvar raspodele interesnih sfera.
Halo Efect svoje negativne emocije primjenjuje na Kataloniju, o kojima očito ne zna puno.

Ako je privilegijua velikih, ne bi danas imali skoro 200 država, nego bi imali manje od 80, koliko smo imali 1900., kada su višenacionalne države bile pravilo a ne iznimka kao danas
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 28.09.2014., 14:02   #65
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Halo Efect svoje negativne emocije primjenjuje na Kataloniju, o kojima očito ne zna puno.

Ako je privilegijua velikih, ne bi danas imali skoro 200 država, nego bi imali manje od 80, koliko smo imali 1900., kada su višenacionalne države bile pravilo a ne iznimka kao danas
Mike, formalnu nezavisnost mozemo provesti svuda na svetu,ali sustinsku, ekonomsku i svu ostalu drugu niko van skupine velikih zemalja i sila ne moze postici. HR pa i Srbija danas moraju po misljenje u Brisel,a o ekonomiji da ne govorimo... Ili moras biti veliki ili nevewrovatno ekonomsi jak,ili i jedno i drugo. Vreme dekoncentracije vlasti i dekolonizacije se zavrsilo,kada su sve te drzave u Africi i Aziji i nastajale, sada opet imamo procese koji idu u obratnom smeru.

Sto se Katalonije tice, moji utisci od pre 5 godina kada sam imao prilike biti tamo su jasni. Na ulici se oseca sentiment i zelja za nezavisnoscu,iako znam da je i tamo po tom pitanju situacija jako neizvesna koliko i u Skotskoj. No, i znajuci sve to, vratio bih se na ono sto sam napisao u prvom pasusu.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 28.09.2014. at 14:19.
Lookey is offline  
Old 28.09.2014., 14:13   #66
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Ma kakvi, kao i u Škotskoj, niš od tog referenduma...čak i da se održi .U demokratskim i iole razvijenim zemljama ovakvi pokreti su ipak na margini i večina ljudi, glasaća,postavlja sebi druge prednosti . Njih zanima stabilnost, plaće , penzije, ekonomija i sl.. Što im nacionalističke stranke mogu ponuditi ? Ništa.Praznu slamu i mutne programe.
Kao i u slućaju Škotske, ili Belgije ili ne znam, Švicarske konfederacije...to su dijametralno suprotne situacije od one u ex Jugi krajem 80.ih i početkom 90.ih prošlog stoljeća. I globalnopolitičke okolnosti su danas sasvim drugačije. Onda se Svijet mijenjao, jedan sustav vrijednosti koji je zahvačao velik dio Europe i Svijeta je propadao na očigled...Danas su tendencije drugačije, integracija, globalizacija, povezivanje,ekonomska i politička suradnja, multikulti situacije u Europi imaju prednost nad takvim "nacionalnim osvješćivanjem". Eventualno , kao i Škoti ,vjerojatno će se izboriti ( a i dobiti od Madrida ) veća prava u lokalnoj samoupravi.
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zašto su onda u Katalonskom paralemtnu 2/3 svih stranaka su nacionalističke, u Baskijskom i više a i u Škotskoj vrše vladu i imali su 45% čak i u ekonomski odličnoj situaicji?
Quote:
Dejan Dajan kaže: Pogledaj post
Većina..51 %?
To neće biti dovoljno.
Samo ja sada krivim vladu u Madridu zato što džonom ide na Kataloniju.To je jako loše jer kako ćeš zadržati nekoga,ako ideš grubom retorikom na njega.
Madrid bi se trebao ugledati na London.
aj odite bar na dan u barcelonu, pa nastavite se pričom, iako bolje reći s vašim pseudolijevim/-desnim izdrkavanjem po temi.
horus is offline  
Old 28.09.2014., 14:29   #67
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Mike, formalnu nezavisnost mozemo provesti svuda na svetu,ali sustinsku, ekonomsku i svu ostalu drugu niko van skupine velikih zemalja i sila ne moze postici. HR pa i Srbija danas moraju po misljenje u Brisel,a o ekonomiji da ne govorimo... Ili moras biti veliki ili nevewrovatno ekonomsi jak,ili i jedno i drugo. Vreme dekoncentracije vlasti i dekolonizacije se zavrsilo,kada su sve te drzave u Africi i Aziji i nastajale, sada opet imamo procese koji idu u obratnom smeru.
.
Nemamo.

Sorry Lookey, ali nemamo.

Nigdje nema želja za ujedinjenjem, i nijedna država neće nestati.

EU je riješio problerm carina i kretanja roba, ali nikada neće Portugalcu pasti da se ujedinjava sa Španjolskom ili Francuskom.

Nema ukrupnjavanja država
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 28.09.2014., 14:40   #68
Majkl, ti uživaš u rasparčavanju tuđih država...nije to lijepa osobina tvog karaktera...

Nema od toga ništa...Catalonija će ostati, tu gdje i jeste...živio rodjak...
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Old 28.09.2014., 14:53   #69
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
Majkl, ti uživaš u rasparčavanju tuđih država...nije to lijepa osobina tvog karaktera...

Nema od toga ništa...Catalonija će ostati, tu gdje i jeste...živio rodjak...
Katalonija pripada Kataloncima, ne Madridu, i neće im potezom pera netko to oduzeti.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 28.09.2014., 14:54   #70
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nemamo.

Sorry Lookey, ali nemamo.

Nigdje nema želja za ujedinjenjem, i nijedna država neće nestati.

EU je riješio problerm carina i kretanja roba, ali nikada neće Portugalcu pasti da se ujedinjava sa Španjolskom ili Francuskom.

Nema ukrupnjavanja država
Nema formalnog ukrupnjavanja,ali sve te formalne drzave nemaju apsolutnu vlast. Jos ako nisu i ekonomski nezavisne i sasvim same kontrolisu novcane tokove,tu nema dalje price. U suprotno mi je tesko da poverujem, samo treba otvoriti oci i jasno videti. Svi koji se ''oslobode'' postaju odmah i ''zarobljeni'',ako me razumes i ako se uopste mozemo razumeti po ovom pitanju. Veliki a svojem podrucju ne dozvoljavaju cak ni formalna odvajanja. Eto, probaj mi odgovoriti zasto Skoti nisu postali nezavisni, ko ih je ucenio i cime i onda ces shvatiti i sam.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 28.09.2014. at 15:01.
Lookey is offline  
Old 28.09.2014., 15:54   #71
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Nema formalnog ukrupnjavanja,ali sve te formalne drzave nemaju apsolutnu vlast. Jos ako nisu i ekonomski nezavisne i sasvim same kontrolisu novcane tokove,tu nema dalje price. U suprotno mi je tesko da poverujem, samo treba otvoriti oci i jasno videti. Svi koji se ''oslobode'' postaju odmah i ''zarobljeni'',ako me razumes i ako se uopste mozemo razumeti po ovom pitanju. Veliki a svojem podrucju ne dozvoljavaju cak ni formalna odvajanja. Eto, probaj mi odgovoriti zasto Skoti nisu postali nezavisni, ko ih je ucenio i cime i onda ces shvatiti i sam.
Nema nikakve razlike između Španjolske i neovisne Katalonije po tome pitanju, nadam se da ti mene u tome razumiješ.

Da se sada Srbija, Bugarska i Rumunjska ujedine, to ih neće ni milimetar bliže pomaknuti prema takvoj neovisnosti o kojem se priča u tom smislu.

Taj vlak je otišao, ovo je globalizirani svijet
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 28.09.2014., 15:57   #72
neće im dozvolit. i imaju pravo ne dozvolit.
ako madrid proglasi referendum protuustavnim, a hoće, kataloncima ostaje jedino unilateralno proglasit novu državu. koju nitko neće priznat. full stop.

pozadina priče.
kako na regionalnim izborima 11/2012. mas nije dobio većinsku podršku, okrenuo se za glasove drugoj po snazi katalonskoj stranci: erc (esquerra republicana de catalunya), independentisti. al da bi dobio njihove glasove morao je obećat' raspisivanje referenduma.
rezultat te trgovine je trenutna situacija iz koje mas ne može unatrag. jer bi to bilo ravno političkom samoubojstvu.

za masa je najbolje rješenje, tj. dostojanstveni uzmak, upravo ovo što čini španjolska vlada: proglasit referendum neustavnim. tako da on sutra može reć' svojim pol. partnerima iz erc-a da je održao obećanje, borio se k'o pravi katalonski lav , sve dogovoreno ispunio. al hélas madrid nije dozvolio.
antilles is offline  
Old 28.09.2014., 16:22   #73
Quote:
njami njami kaže: Pogledaj post
još ćemo vidjeti, ali osjeti se krv u daljini, možda otpor katalonaca i ne bude toliko impozantan. bilo bi im dobro da sam u igri dobiju i baske, veće su šanse, dva naroda, a jedan stariji od svih na kontinentu. osim toga ima dosta katalonaca koji su protiv a i dosta doseljenika.
još da pridobiju katalonce i baske s francuske strane, tja, di bi im bio kraj.
puste tlapnje.
antilles is offline  
Old 28.09.2014., 16:29   #74
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
Protiv sam. Ali ako već organizuju referendum bolje da ga organizuju zajedno sa Baskima. Zajedno su jači.
Tko te ne zna skupo bi te platio. Dakle, za sebe i svoju Vojvodinu bi omogućio referendum i nezavisnost, a ne bi omogućio to pravo isto Kataloncima. Ma bravo! Što je za tebe ljudsko pravo i demokracija, mačije prkno.

Inače, Englezi su dokazali koliko su kulturniji i pustili Škote da odluče. A ovi Španjolci ne žele ni čuti:

Katalonci zakazali referendum, Madrid poručuje: 'Nema šanse'

Eh, da mi je doživjeti da ovakvi potonu. A država im je već u krizi i već je u ku*cu, dakle, lagano ide prema tome - potonuću.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Old 28.09.2014., 16:32   #75
Englezi su isto uradili ali na podmukliji ili možda lukaviji način,Španjolci bar jasno i otvoreno kažu NE!
snezana mk is offline  
Old 28.09.2014., 16:33   #76
Čini se da Španjolci najviše pate od istog političkog prokletstva kao i mi: https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/...cd&oe=54C3BFA0


Jedina je razlika u tome što kod njih to prokletstvo traje nešto dulje (od '80-ih).


I možda još bitnije što napokon imaju alternativu za sljedeće izbore (PODEMOS).
Ovcoder is offline  
Old 28.09.2014., 16:35   #77
Cemu nezavisnost, zbog toga "sto smo najbogatija regija u Spanjolskoj"

Ne podrzavam, ako oni odu onda komotno mogu sve bogatije regije po svijetu, od Kalifornije, Veneta, Istre, Vojvodine...slijedi niz.
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Old 28.09.2014., 16:39   #78
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post
Englezi su isto uradili ali na podmukliji ili možda lukaviji način,Španjolci bar jasno i otvoreno kažu NE!
Što su radili podmuklo? Niti su psovali niti vrijeđali, a niti prijetili. Samo su rekli Škotima da im samima neće biti dobro i savjetovali im da ostanu. I ostali su - upravo zbog toga što su ovi bili pristojni.

Španjolci su drski, kako prema Kataloncima tako i prema drugima. To će im se jednom odbiti o glavu.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Old 28.09.2014., 16:43   #79
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Što su radili podmuklo? Niti su psovali niti vrijeđali, a niti prijetili. Samo su rekli Škotima da im samima neće biti dobro i savjetovali im da ostanu. I ostali su - upravo zbog toga što su ovi bili pristojni.

Španjolci su drski, kako prema Kataloncima tako i prema drugima. To će im se jednom odbiti o glavu.
Zato su ih zaplašili ,psihološka prijetnja da im samima neće biti dobro. To nije podmuklo?
Nebitno,više poštujem Špansko NE jasno i odlučno nego li englesko ubeđivanje,i skriveni pritisak da se ostane s njima..
snezana mk is offline  
Old 28.09.2014., 16:49   #80
Madrid je totalni bully i ova nadmenost bi im se mogla obiti o glavu

U slucaju da se Baski solidariziraju s Barcelonom i krenu ta proglasenja neovisnosti, biti ce kaos
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:09.