Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2015., 18:59   #21
ja imao latinski prve 2 godine u srednjoj i to je bio živi užas,a i imali smo uvijek nadrkanog popa koji na je to predavao. nikakvu korist od toga nisam imao, em ga nemožeš pričati jer je jezik mrtav, em ga nigdje ne koristiš

bolje upisati jezik koji će ti kasnije trebati (eng, njem...)
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 09:21   #22
Učila sam latinski dvije godine u srednjoj. Meni je bilo fora.
Da je bar bilo i grčkog.

Kaj se tiče osnovne, možda je to ipak too much za osnovnoškolce. -.-
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 10:24   #23
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ja se ispričavam na uletu, ali moram priznati da osim zapošljavanja učitelja grčkog i latinskog, ne uspijevam uočiti ni jednu drugu društvenu korist od učenja tih jezika.

ja sam latinski imala u srednjoj pa na faksu, u životu mi nikad, al nikad nije zatrebao.

što mi promiče? kako znanje latinskog pomogne onima koji ga uče od osnovne?

(molim bez argumenta "uočavaš porijeklo pojedinih riječi")
promice obiteljske vrijednosti i tradiciju
meni je frend reko, da mu je stara, kad ga je selila u 5.r u drugu skolu, rekla da ce uciti l. i g., jer se to kod njih u obitelji uci (i nema tu pregovora i postivanja djetetovih zelja i interesa, kao niti razumijevanja djetetovih sposobnosti, sto je doslo do izrazaja kod buraza koji je imo poprilicne poteskoce sa svim predmetima, al djeca visegeneracijskih prosvjetara moraju dobiti vrhunsko obrazovanje ).
"klasicni jezici se uce u finim obiteljima, visokoobrazovanim, djeca koja ce ici u gimnaziju i kasnije na faks, jednstavno moraju dobiti tu bazu, jer ce im olaksati usvajanje gradiva u svim ostalim predmetima"
kaze on da mu je fakat olaksalo, na nacin da nakon 3 sata tjedno latinskog, nista mu nije bilo tolko besmisleno i tolko tesko


Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mozes se praviti pametan u drustvu i postati omiljen
kod mene je u srednjoj bilo dosta ekipe koja je ucila u osnovnoj (i vrtile su se tu razne OS, ne samo krsnjavi), i medju njima poprilican broj ovih "pametnijih i boljih od drugih", koji su nas ostale gledali svisoka (bili su omiljeni jedino kod profesora)
i nisu bili tolko "okrutni" prema nama iz radnicke klase i skole za obicne smrtnike, kolko prema ekipi iz centra, tj iz skola sa klasicnim jezicima, ali iz "obicnih" razreda.
nes u stilu, mi nismo niti imali prilike uciti (morali bi putovati), a ovi su imali i nisu iskoristili (dijelom su taj tihi buling poticali i podrzavali neki profesori, iako naravno, vecina toga dolazi iz obitelji)
to je bilo jos doba dok je postojao "intelektualni snobizam", cak mi sada malo i fali sto izumire i sto mu mjesto zauzimaju potrosaci

a super mi je sada kada ih znam ko odrasle, svi, al bas svi, imaju ovu pricu ko i arorua; djetinstvo smo mogli i zabavnije iskoristit.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 11:28   #24
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ja se ispričavam na uletu, ali moram priznati da osim zapošljavanja učitelja grčkog i latinskog, ne uspijevam uočiti ni jednu drugu društvenu korist od učenja tih jezika.

ja sam latinski imala u srednjoj pa na faksu, u životu mi nikad, al nikad nije zatrebao.

što mi promiče? kako znanje latinskog pomogne onima koji ga uče od osnovne?

(molim bez argumenta "uočavaš porijeklo pojedinih riječi")

Nije društvena korist, ali ja ponekad, kad ispucam sve normalno, klincima pjevušim brojalicu: a ae ae - am a a - ae arum is...

Učila sam latinski u srednjoj, nemam traume, ali ni neku praktičnu korist. Mada mi često deklinacije i poneke rečenice ničim izazvane prostruje kroz glavu.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 11:52   #25
Quote:
no_nic kaže: Pogledaj post
Nije društvena korist, ali ja ponekad, kad ispucam sve normalno, klincima pjevušim brojalicu: a ae ae - am a a - ae arum is...

Učila sam latinski u srednjoj, nemam traume, ali ni neku praktičnu korist. Mada mi često deklinacije i poneke rečenice ničim izazvane prostruje kroz glavu.
jelda??

meni ponekad izleti i poneka sententia


ma zapravo, meni sad u konacnici nije zao sto sam to ucila, jer kao sto rekoh, volim jezike i tu mi, po mom misljenju, nijedno znanje ne moze biti visak, a pomoglo mi je prilicno, kao sto sam vec napisala.

ne znam, meni je puuuuno besmislenije bilo uciti vektore, optiku ili imaginarne brojeve koji mi fakat, ali fakat nikad nisu zatrebali niti mislim da hoce.

ali da, tesko je u petom razredu procijeniti u kojem smjeru ce djetetovi interesi ici i a priori ga opteretiti s dva poprilicno teska predmeta do kraja osnovne skole.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 12:21   #26
Ni meni nije žao što sam ga učila, ali dijete u osnovnoj sigurno neću slati na latinski ili grčki. Naučiti ih može u kasičnoj gimnaziji, ako se zainteresira.

Mislim da za ta dva jezika stvarno nema žurbe.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 14:38   #27
Quote:
no_nic kaže: Pogledaj post
Ni meni nije žao što sam ga učila, ali dijete u osnovnoj sigurno neću slati na latinski ili grčki. Naučiti ih može u kasičnoj gimnaziji, ako se zainteresira.

Mislim da za ta dva jezika stvarno nema žurbe.
slazem se.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 15:02   #28
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ne znam, meni je puuuuno besmislenije bilo uciti vektore, optiku ili imaginarne brojeve koji mi fakat, ali fakat nikad nisu zatrebali niti mislim da hoce.
ok, nisu jer si išla u nekom sasvim drugom smjeru obrazovanja.
međutim, mislim da se nemamo potrebe raspravljati o korisnosti matematike u svijetu danas.


mene je nešto sasvim drugo zanimalo. ponavljam da sam imala latinski i u srednjoj i na faksu, dakle svladala sam sintaksu i znam da učenje deklinacija i konjugacija latinskog nema svrhe.
isto tako, da sasvim sigurno nema nikakve potrebe učiti x godina latinski a da bi "znao značenje riječi", budući je za to dovoljno čitati i evenutalno otvoriti rječnik stranih riječi ako na kojoj zapneš.


tako da me zanimao razlog zašto bi i jedan roditelj smatrao da će mu dijete imati neku korist u životu ako uči latinski/grčki, a ne francuski, ruski ili ide na napredne matematičare/fizičare/što god.

dojma sam da je učenje tih jezika ostatak nekih prošlih vremena i da se mrtvi jezici uče zbog nekakve tradicije, a da nikakve koristi od toga nema.
ako se nekome vježba memorija, smatram da je bolje učiti npr. glavne gradove svih država
tako da i dalje ostaje onaj "treba negdje zaposliti profesore" argument.

jasno mi je da nadobudni roditelj upisuje dijete u školu koja kotira kao "najbolja OŠ u zemlji" pa da je popratna posljedica toga "mora učiti latinski i grčki hrpu godina, iako je to nevjerojatno besmisleno", no nikako da shvatim "ja ŽELIM da moje dijete uči latinski/grčki jer će zbog toga biti pametniji i uspješniji u životu".

pazi, još ti se može desiti da ti dijete završi latinski ili grčki, čime si miljama od uspješnog u životu



edit: iako, sjetila sam se primjera korištenja latinskog u svakodnevnom životu: tijekom pijanki u srednjom smo znali vikati poslovice na latinskom. al sumnjam da je to bila svrha nastave latinskog u gimnaziji
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 15:16   #29
ja sam učila latinski 2g u gimnaziji i to mi je bilo čisto dovoljno.
i previpe, obzirom na to kakvog smo profa imali

i još sam na faksu dosta latinskog učila, barem što se tiče širenja vokabulara, i sad me u struci prati iako sam ja pobornik hrvatskog jezika u medicini.

al da, ni ja ne vidim preveć svrhu učenja latinskog i grčkog u OŠ
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 15:42   #30
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ok, nisu jer si išla u nekom sasvim drugom smjeru obrazovanja.
međutim, mislim da se nemamo potrebe raspravljati o korisnosti matematike u svijetu danas.


mene je nešto sasvim drugo zanimalo. ponavljam da sam imala latinski i u srednjoj i na faksu, dakle svladala sam sintaksu i znam da učenje deklinacija i konjugacija latinskog nema svrhe.
to je taaaako sve relativno da mislim da rasprave uopce nemaju smisla.
meni osobno u zivotu treba osnovna matematika, gotovo nimalo kemije, o fizici da ne govorim.
a ponavljam, zahvaljujuci latinskoj gramatici neke druge jezike sam lakse I brze svladavala, ukljucujuci historijske gramatike i povijest onih jezika koje sam studirala.

pa mi je glupo generalizirati, buduci da mi u ucenju jebeno teske cetverosemestralne historijske gramatike glavni gradovi jugoistocne azije ne bi previse znacili.

ali ponavljam, opcenito gledano, prerano mi je dijete vec u petom osnovne "osuditi" na grcki I latinski, iako je to, eto, meni dobro doslo.
da sam isla na fer vjerojatno bi mi to sve skupa bilo zali boze truda I vremena.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 21:14   #31
u Kanadi zanimljivo u školi se ne uči latinski i grčki, bar ne u školama za koje ja znam
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2022., 21:34   #32
a učenje latinskog od 5.razreda?
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 19:51   #33
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
a učenje latinskog od 5.razreda?
Ne kužim pitanje?
Trublja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 20:03   #34
Quote:
Trublja kaže: Pogledaj post
Ne kužim pitanje?
neke OŠ nude i učenje latinskog, za kojeg pak ne vidim svrhu učenja jezika kojeg nigdje ne koristiš (SŠ je drugo)
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 20:08   #35
oni mogu nastavno uciti te jezike u klasicnoj gimnaziji i nastaviti s tim
kao bilo koji drugi jezik, zasto bi studirao indologiju, ista stvar s latinskim
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 20:19   #36
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
neke OŠ nude i učenje latinskog, za kojeg pak ne vidim svrhu učenja jezika kojeg nigdje ne koristiš (SŠ je drugo)
Al ne kužim tko je pitao za latinski?
Iako slažem se, ima puno korisnijih jezika za naučit.
Trublja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 21:41   #37
Možda korisno za nekog tko će studirati latinski, a taj će se baš usrećiti s time.
-skyfall- is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 22:21   #38
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Možda korisno za nekog tko će studirati latinski, a taj će se baš usrećiti s time.
studij latinskog je pravac burza

ne kužim zbog čega se uopće uči. Talijani ga ne uče, mi da? zbog čega?
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 23:22   #39
zbog prava, medicine, i zato što ako savladaš osnove latinskog možeš višestruko lakše i brže naučiti većinu romanskih jezika, a i neke ne-romanske, jer dosta njih svoje osnovne gramatičke koncepte temelje na latinskom jeziku.
ali jebiga, "šta će meni to u životu" je stav koji me nikad neće prestati fascinirati.
mogu ja isto tako pitati šta će kome kemija u životu? zbog čega to itko uopće uči, ako ne planira raditi u labosu ili biti farmaceut?
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 23:46   #40
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
mogu ja isto tako pitati šta će kome kemija u životu? zbog čega to itko uopće uči, ako ne planira raditi u labosu ili biti farmaceut?
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:36.