Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2016., 22:25   #141
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
Pedijatri su zakonski obvezni prijaviti necijepljeno dijete.
Obično se to događa tek u osnovnoj školi, prilikom prvog obveznog cijepljenja koje roditelj neopravdano odbije.

Prijava ide za zanemarivanje djeteta, ukoliko ide Centru.
To bi bila prva etapa.
Ne znam jesi li razumjela o cemu sam pisala u svom postu, ali evo da ti pojasnim.

Naime, zanima me tocan clanak Zakona ili nekakvog Propisa koji obvezuje pedijatre i skolske djelatnike da prijavljuju necijepljenje djeteta Centru za socijalnu skrb.

Citat koji si stavila govori o obvezi prijave Sanitarnoj.

Daljnji komentari su copy/paste necijeg misljenja i slobodnog tumacenja Zakona koje je daleko od strucnog.

Pa evo, buduci da si, kazes, pravnica, mozda ti znas koji Zakon obvezuje prijavljivanje CZSS-u?

Quote:
Frendica ju je dobila, oba roditelja su išla na razgovor s pravnicom u CZS, platili su kaznu (2000 kn).
Kazna od 2000 kn je prekrsajna kazna za krsenje obaveze cijepljenja koja nema nikakve veze sa CZSS.

Quote:
Iduća etapa bi trebao biti sud, ali im je pravnica rekla da nema baš sudske prakse na tu temu. Obično roditelji plate kaznu i nikom ništa.
Nažalost.
Ima puno sudske prakse na tu temu i obicno roditelji plate tek i ako sud donede odluku da moraju.





Quote:
Kazneni zakon (u daljnjem tekstu: KZ) u svom članku 177., Povreda djetetovih prava, navodi da će se kazniti kaznom zatvora do tri godine roditelj, posvojitelj, skrbnik ili druga osoba koja grubo zanemaruje svoje dužnosti podizanja, odgoja i obrazovanja djeteta pri čemu primjena ove odredbe opet ovisi o sudskom tumačenju pojma zanemarivanja dužnosti podizanja, odnosno da li taj pojam obuhvaća i odbijanje cijepljenja djeteta. Istim je člankom propisano da će se, ukoliko se zbog grubog zanemarivanja prouzroči smrt djeteta, počinitelj kazniti kaznom zatvora od tri do petnaest godina.
Meni je zbilja cudno da ti kao pravnica nisi upoznata sa cinjenicom da je odbijanje cijepljenja prekrsaj, a ne kazneno djelo.

Grubo zanemarivanje djeteta nema apsolutno nikakve veze s time, a svaki pokusaj povezivanja bolje je ostaviti za eventualni sudski proces. Mada mi je zbilja tesko zamisliti pravnika koji ce to povezati.

A razlog je vrlo jednostavan - roditelj koji odbija cijepiti svoje dijete obicno to radi upravo misleci na dobrobit djeteta, na sto ukazuju njegovi argumenti protivljenju. Ako ti kao pravnik smatras da u tom slucaju mozes nekoga 'osuditi' za grubo zanemarivanje, onda svaka cast.

Quote:
Odgovornost roditelja može postojati i u vidu članka 173. KZ-a kojim je propisano da će se tko ne provodi, spriječi ili onemogući provođenje odluke za zaštitu dobrobiti djeteta koju je odredio sud, centar za socijalnu skrb ili državno tijelo kaznit kaznom zatvora do jedne godine.
Ponovno neobicna tvrdnja od nekoga tko je pravnik, s obzirom da niti sud niti centar ne donose odluku o cijepljenju djeteta kao mjeru zastite dobrobiti djeteta. Sve sto eventualno sud donosi je presudu u pocinjenom prekrsaju i visini kazne. Moram ti ovdje takoder spomenuti da visina kazne nije uvijek 2000 kn (znam i za dobiveni manji iznos).

Quote:
S obzirom na navedeno možemo zaključiti da u Hrvatskoj u slučaju roditeljskog odbijanja cijepljenja djece postoji zakonski temelj za sankcije razne težine: od onih najblažih kao što je novčana kazna, pa do najtežih kao što je oduzimanje djeteta ili kazne zatvora.
Zanimljiv zakljucak. Iz kojeg pak stavka/clanka dolazi informacija o 'oduzimanju djeteta'?

Da oduzimanje djeteta.
__________________
Too provocative?
Dahlia Noir is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 22:26   #142
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
I da ljudi, svaki vrtić se može pozvati na zakone koje sam navela i s punim pravom odbiti upis djeteta koje bezrazložno (bez medicinske indikacije) nije cijepljeno. Ne mora, ali može.
I ne treba mu za to nikakva presuda, nego čisti zakoni.
znači zakonom je propisano da se djeca moraju cijepiti ali nije propisano da vrtić ne smije primiti necijepljeno dijete?
pa o čemu (ili kome) onda ovisi hoće li vrtić takvo dijete upisati ili neće?
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 22:30   #143
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
znači zakonom je propisano da se djeca moraju cijepiti ali nije propisano da vrtić ne smije primiti necijepljeno dijete?
pa o čemu (ili kome) onda ovisi hoće li vrtić takvo dijete upisati ili neće?
Nije Zakonom propisano, ali je nekakvim propisom (zbilja ne znam kojim niti mi se da istrazivati). To znam jer u familiji imam osobu koja je djelatnik gradskog vrtica.

Naravno da se svaki propis i pravilo mogu zaobici, sve ovisi o ljudima i kako se mogu dogovoriti.
__________________
Too provocative?
Dahlia Noir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 13:25   #144
http://www.cijepljenje.info/najcesce...-pravo-izbora/

Ovdje je iscrpno objašnjenje s linkovima na pripadajuće zakone i propise
__________________
A bad day for your ego is a great day for your soul
Nunna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 22:58   #145
Čisto da bude jasno, "objašnjenje" na linkanoj stranici je puno teških gluposti, kao i večina ostalih sadržaja gore. Mislio sam da su se čak i antivaxeri prestali pozivati na mnogostruko opovrgnutu ideju o vezi cijepljenja i autizma
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 10:09   #146
nisu naravno
ja sam cekam da se otkrije da je antivaxerski pokret zapravo zavjera farmaceuta da prodaju skupe lijekove i zaradjuju na bolestima pad a se smijem malo
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2023., 16:46   #147
Može li mi netko reći je li uspio upisat dijete u vrtić bez cijepljenja i ako je, kako?
Može i inbox
Selectra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2023., 17:01   #148
Znam dvoje djece koji su upisani bez svih cijepljenja. U redovnom roku su odbijeni unatoč potvrdama liječnika da je odgoda njihova odluka (alergije, laringitisi, bronhitisi... Nisu antivakseri), ali su po žalbi, uz skretanje pozornosti na potvrdu liječnika i zaposlene roditelje uredno primljeni. Nakon upisa više nitko ništa nije pitao o cijepljenju.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2023., 17:30   #149
Jel traze medicinske u vrticima alergotest ako je dijete na nesto alergicno ili im je dovoljna samo potvrda lijecnika?
ludimish is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2023., 17:35   #150
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Znam dvoje djece koji su upisani bez svih cijepljenja. U redovnom roku su odbijeni unatoč potvrdama liječnika da je odgoda njihova odluka (alergije, laringitisi, bronhitisi... Nisu antivakseri), ali su po žalbi, uz skretanje pozornosti na potvrdu liječnika i zaposlene roditelje uredno primljeni. Nakon upisa više nitko ništa nije pitao o cijepljenju.
U gradskom vrticu? To jedino ako djeca imaju opravdani razlog. Redovno se provjeravaju cijepljenja prema kalendaru cijepljenja.

Cini mi se da Selectra ne pita za opravdano necijepljenje. Ako zelis u kolektiv, nema bez cjepiva.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2023., 17:37   #151
U St koliko znam ne, ali ako je dijete pozitivno testirano na nešto nije loše priložiti im, posebno ako se radi o alergijama na hranu. Ako su alergije kontaktne i sezonske na biljke isl, ne znači im puno, al opet ako dijete je testirano nije loše to i priložiti.
Ali u principu je dovoljno da doktor u onaj okvir s napomenama na potvrdi o sistematskom za vrtić navede liječničku odgodu zbog tog i tog... Nikakvi drugi nalazi.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2023., 21:04   #152
Jel iko od vas ima probleme sa upison diteta u vrtic jer nije cjepljeno i kako ste to rijesili?
__________________
S 10.1.2009.
D 10.4.2023.
JustDance013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2023., 21:16   #153
Quote:
JustDance013 kaže: Pogledaj post
Jel iko od vas ima probleme sa upison diteta u vrtic jer nije cjepljeno i kako ste to rijesili?
Cjepljenjem
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2023., 12:06   #154
Quote:
JustDance013 kaže: Pogledaj post
Jel iko od vas ima probleme sa upison diteta u vrtic jer nije cjepljeno i kako ste to rijesili?
To ti se riješi cijepljenjem. Zaboravi da ćeš dijete upisati bilo u gradski ili privatni vtić ako nije cijepljeno obveznim cijepivima prema kalendaru. Govorim za Zg.
LeaLeic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2023., 13:17   #155
Quote:
JustDance013 kaže: Pogledaj post
Jel iko od vas ima probleme sa upison diteta u vrtic jer nije cjepljeno i kako ste to rijesili?
Uh. Daj odvedi djecu na cijepljenje.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Newbie28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2023., 13:21   #156
Gledajući trenutnu epidemiju hripavca, rekla bih da će i oni vrtici koji su za sad možda žmirili na necijepljenju djecu sad ipak postrožiti uvjete

Nadam se
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2023., 13:32   #157
Justdance, ja te se sjecam sa trudnicke teme i znam da si tamo svasta pisala, i okej - imas svoja iskustva, uvjerenja i misljenja, u najmanju ruku si skepticna prema modernoj medicini.

Pretpostavit cu da dijete ne cijepis iz vlastitih uvjerenja, a ne ih medicinskih razloga. Ako je tako, mislim da nema smisla tupiti u prazno jer ti mislis da si ti u pravu, mi mislimo da smo mi u pravu, i na kraju svak radi kako hoce.

Ako je ipak u pitanju medicinska kontraindikacija za cijepljenje, pedijatar ti izdaje potvrdu zasto se dijete ne smije cijepiti, te ga s tom potvrdom normalno upisujes u vrtic.

Bez potvrde - jebiga. Ili neces cijepiti pa ces naci nekog da dijete cuva doma, ili ces cijepiti pa moze u vrtic.

Varijantu gdje platis privatnika i potvrdu zaboravi jer nitko normalan nece riskirati laznu potvrdu za 50-100 eura.


Ja osobno ne bih htjela da moje dijete koje se ne smije jos cijepiti bude u kolektivu gdje netko nekvalificiran, dakle nemedicinske struke, misli da je pametniji od struke pa sad nece cijepiti dijete i to dijete ce sijati zarazu i potencijalno ugroziti svu ostalu djecu.
Zla barbika is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2023., 14:33   #158
Quote:
JustDance013 kaže: Pogledaj post
Jel iko od vas ima probleme sa upison diteta u vrtic jer nije cjepljeno i kako ste to rijesili?
Nađi privatni ili državni vrtić koji nema takav protokol.
Lolita2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2023., 15:54   #159
Quote:
Lolita2 kaže: Pogledaj post
Nađi privatni ili državni vrtić koji nema takav protokol.
Ne postoji
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2023., 16:00   #160
Quote:
Zla barbika kaže: Pogledaj post

Ako je ipak u pitanju medicinska kontraindikacija za cijepljenje, pedijatar ti izdaje potvrdu zasto se dijete ne smije cijepiti, te ga s tom potvrdom normalno upisujes u vrtic.

Bez potvrde - jebiga. Ili neces cijepiti pa ces naci nekog da dijete cuva doma, ili ces cijepiti pa moze u vrtic.
Bez brige ima previše cjepljene djece koja nisu upisana tako da sretno i s ovim. Uostalom nitko nema kontraidikacije za sva cjepiva koja se moraju primiti za upis. Najčešće je to jedno cjepivo.
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:44.