Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2017., 00:43   #101
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
A taj tvoj prodaje konzumu po 160

Ili po 4x nižoj cijeni?
nemam poima pošto prodaje možda prodaje po 180 kn na Zadarskoj tržnici turistima...
Ja prodajem po 50 kn ono šta Konzum prodaje po 30 i još kupci dolaze meni doma ni na tržnicu nemoram..
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:46   #102
Pretpostavljam da pratiš cijene, bademi su uglavnom po 110-120kn, a znaju na akciji biti i po 70-90 u trgovačkim lancima. A tih 160kn je više iznimka nego redovna cijena.
Ne znam koliko su na tržnici, ali nisu puno više nego u trgovini.

jeste, med je ipak donelke specifičan proizvod
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:46   #103
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pa naravno da govorimo o prihodu, a drugo je pitanje koliko je od tog prihoda stvarna zarada ili ti profit...
Kod pšenice je tej profit minimalan kod nekih drugih kultura je veči što naši poljoprivredbici nikako da skuže....
miješaš kruške i jabuke...

ajd ovako, prodao si nebitno jel to pšenica, kukuruz, soja, rajčica, krastavci, bademi, bata, muškatna tikvica, mrkva.... ti si imao prihod kada si to sve prodao 80 500 kn e onda, imao si isto tako RASHOD koji iznosi npr 60 000 kn, tvoja dobit je 20 500 kn i na tu dobit od 20 500 ide porez. a ajd mi nađi kulturu u koju uložiš 80 500 kn da ti ostane npr 50 000- 60 000 kn takva kultura ne postoji (gledajući dugoročno, onaj koji je posadio lješnjak plaća x stvari dok on ne počne 7. godinu roditi kako bi trebao roditi).
darkripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:47   #104
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
kako nema zemljište? ima ga, u najmu. Najam plaća. Cijena najma ulazi u kalkulaciju.
isto kao u svakom drugom, biznisu.
točno tako, imam nešto i svoje zemlje ali je i dalje 80% u zakupu.
darkripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:48   #105
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
minimalan profit, malo ulaganje (jer tehnologiju i strojeve već imaš).
Prelaz na neku drugu kulturu zahtjeva znanje i driuge strojeve

Nego, reci koliko bi taj tvoj što ima bajame morao uložiti da živi samo od toga. Recimo da se samozaposli u toj kulturi.
Nije to niko moj nego vidim da je neko ipak razmišljao i dok su drugi sadili masline on je sadio bademe.
Koliko je uložio u sadnice , navodnjavanje i ostalo neznam ali kolko vidim nasad je u rodu i siguran sam da mu je ljep profit...

Povrat investicije mu je sigurno brži nego da je sadio masline ili lozu ili ostavio da raste drača...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:49   #106
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
A gle zaboli me za tog malog lokalnog koji bu rađe bacio nego prodao...To ko ovi štandovi sa olfo domačim lubenicama koji drže cjenu od 5 kn po kili dok je u dučanu 1,5-2 kn...Ko ga hebe nek mu istrunu...
ja iskreno kvalitetnu lubenicu nisam NIKAD pojeo u marketu. u marketu je stvarno šrot roba naspram prave lubenice (ne uzgajaju svi domaći ljudi pravu lubenicu da se razumijemo, u mom krajju ih ima 10-tak, a da je baš prava, možda je kod dvojice, trojice, kod ostalih nekad budu dobre nekad ne...) i takva lubenica stoji oko 2-3 kn, a u trgovini je većinom barem 2 kn pa nije ni zašta... ne bi ju kupio ni da je kila 20 lipa.
darkripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:54   #107
Quote:
darkripper kaže: Pogledaj post
miješaš kruške i jabuke...

ajd ovako, prodao si nebitno jel to pšenica, kukuruz, soja, rajčica, krastavci, bademi, bata, muškatna tikvica, mrkva.... ti si imao prihod kada si to sve prodao 80 500 kn e onda, imao si isto tako RASHOD koji iznosi npr 60 000 kn, tvoja dobit je 20 500 kn i na tu dobit od 20 500 ide porez. a ajd mi nađi kulturu u koju uložiš 80 500 kn da ti ostane npr 50 000- 60 000 kn takva kultura ne postoji (gledajući dugoročno, onaj koji je posadio lješnjak plaća x stvari dok on ne počne 7. godinu roditi kako bi trebao roditi).
Ne nejde porez na tih 20500 jer nisi u paušalnom porezu...
Ako misliš da je neko prešao prag za paušalni porez a ima u stvari minimalni profitz e hebiga nije pazio....

A ovo o ulaganju, pa nema djelatnosti z svijetu koja donosi zaradu a da nisi u nju uložio ...To kaj neko smatra da se zaradi odmah drugu godinu je zalutao u svijet biznisa i poljoprivreda nije izuzeta od toga...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:59   #108
Quote:
darkripper kaže: Pogledaj post
ja iskreno kvalitetnu lubenicu nisam NIKAD pojeo u marketu. u marketu je stvarno šrot roba naspram prave lubenice (ne uzgajaju svi domaći ljudi pravu lubenicu da se razumijemo, u mom krajju ih ima 10-tak, a da je baš prava, možda je kod dvojice, trojice, kod ostalih nekad budu dobre nekad ne...) i takva lubenica stoji oko 2-3 kn, a u trgovini je većinom barem 2 kn pa nije ni zašta... ne bi ju kupio ni da je kila 20 lipa.
Lubenica u ovim krajevima nikad nije i nikad neče rasti tako da te domače okači mačku o rep....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 01:03   #109
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pa naravno da govorimo o prihodu, a drugo je pitanje koliko je od tog prihoda stvarna zarada ili ti profit...
Kod pšenice je tej profit minimalan kod nekih drugih kultura je veči što naši poljoprivredbici nikako da skuže....
nikako da skuže veliš, ajmo ovako veći profit na ratarskim kulturama je ajmo reći na suncokretu, uljanoj repici e sad na soji ako ne zasuši....
al vitlaš ratarstvo...
evo sam sam probao 2 puta ići u muškatne tikvice, kao prvo posao da se ubiješ od rada, drugo zarada brat bratu isto bih zaradio da sam išao u dnevnicu po 25 kn po satu negdje raditi, s tim da ovdje imaš x rizika a kad ideš u dnevnicu jedini je rizik da ne budeš plaćen taj dan (vamo se dnevnice plaćaju 20 kn po satu, ali isti dan pare... dakle mogao sam neplaćeno dobiti samo za 1 dan) htio sam samo ilustrirati razliku....
ajd zanemari muškatne tikvice, idemo na batat, kolege mi ih imaju, i bome ako sam ja zaradio 25 kn satnicu oni će možda 30 kn satnicu... a batat je 3 puta gori za proizvesti a rizik od GUBITKA je ogoroman. dakle nije to fora zaradit ću 30 kn satnicu, zaradit ćeš ako se sve poklopi, a ako se ne poklopi ti si u gubitku to je kao da odeš kod nekog raditi i na kraju dana ti njemu od svog novca plaćaš što si radio kod njega....
jednostavno u povrtlarskim kulturama opet netko dere maržu a ti radi za siću naspram njega. tako da nismo mi baš toliko glupi, ali jednostavno nema vajde od mnogih kultura, evo primjer, tetak posadio šljivu za marasku prije ohoho godina, čekaj par godina da urodi i sve super sve 5, dobra cijena od maraske tu su stvarno korektni, i nakon 2 godine prestaju otkupljivati, drugih otkupljivača nema ili ti plate toliko malo da ju ne vrijedi ni brati. za rakiju ne možeš jer je posebna sorta koja npr treba 10 kg za 1 litru rakije, a klasična sorta daje npr sa 2 litre 1 litru rakije (nisam rakijaš, ali ovako sam htio omjer prikazati. ljudi svašta probaju ali ih izvaraju mnogi ili prestanu otkupljivati a drugog kupca nemaš. ima dobrih priča, evo tip u susjednom selu sadi luk za lidl, dečko super uradi, ali on je jedini, on zatrpa sa svojih 7-8 ha luka lidl u ovom kraju i lidl ne treba od nijednog drugog proizvođača u ovom kraju luk. dakle ne možemo mi ostali saditi luk jer nemamo tržište, tj ima ga ali su lihvarski uvjeti i zato se nitko ne bavi time...
darkripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 01:08   #110
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Lubenica u ovim krajevima nikad nije i nikad neče rasti tako da te domače okači mačku o rep....
ajd da 2 puta ne kvotam. plaća porez pardon na sve ono što je preko prihoda od 80 500 krivo sam napisao ne plaća na 20 500 zaradu nego sve preko toga, ali 20 500 je stvarno mizerija to je mjesečno koliko 1600 kn? realniji je prikaz imaš prihod 200 000 u poljoprivredi (ratarstvu) zarada ti je 40 000 tu plaćaš itekako porez.

a za lubenice, ne znam odakle si, ja konkretno za istočnu slavoniju pričam vezano za lubenice, ako u tvom kraju nema ljudi koji uzgajaju nju onda ne mogu ni biti domaće, ali je razlika npr ako si s mora domaće maslinovo ulje od čovjeka za kojeg mnogi znaju da napravi kvalitetu i neko uvozno, ali i domaće maslinovo ali koje je katastrofa kvalitet. ne mora sve domaće biti vau.,...
a kvalitetno domaće košta npr 140 kn a uvozno šrot 70 kn... u ovom slučaju sa lubenicama se potrefila slična cijena. tj kao da uvozno ulje košta 140 kao i domaće koje je 140.
darkripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 10:40   #111
Neki tu ne kuže neke stvari.

Ove godine je turizm na vruncu od nevisnosti.
Ni prošlih godina nije bilo loše.

Oni koji su imli s jedne strane sreće da im je strin na samom moru i imali su ušteđevine sda dobro ćive od turzima.

No, oni koji su investirali uzeli, kredite mogli bi fasovati, samo nek pukne prva bomba na jadranu.
Ili recimo Italija je sad uvela pravilo da NGO koje pomažu "izbjeglice" moraju prvo otkriti izvore financiranja i imati policajca na brodu, pa su se NGO-i prestli pomgati izbjeglice, što znači da se i smanjio njihov broj (ovime je Italija zpravo onemogućila poslovnu suradnju humanitarnih NGO s human trafficerim pisutstvom policije, p su zato i prekinuli s "humnitrnim radom", jer su ostali bez profita.
To znači da bi izbjeglice mogle pronaći novu rutu.

Nije isključena ni rut preko lbanije, Crne Gore i Hrvtske prema LSoveniji.
A to bi značio i krah hrvatskog turizma.

Ili da se desi obrtno, da prestane terorizam u prkatički svom hvatskim konkurentima.

Zapravo je Hrvatska uz Portugal jedina bez terorizma i bez izbjeglica u turističkim destinacijama.
Ali tako je trenutno.
Sve se preko noći može drastično promijeniti, i teško vratiti na staro.

Tako je i u poljprivredi, neki su uloćili mnogo na kupnju traktora, izgradili farme, uzgajališta i sl u profitabilne grane poljoprivrede i stičrstva.
Točnije, tada profitabilne.
No, tržište je dinamično i što je prošle g bilo traženo n tržištu, ne mora biti ni ove.

Evo, bila je ejdna obitelj tv...izgrdili su vrhunske apartmane, digl kredu i nadaju se da će kroz 20 godina uspjeti vratiti kredit.
I sve super ako se ovaj vrhunac nastavi u idućih 20 godina.
AKo ne, fasovali su kao i mnogi poloprivrednici.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 15:40   #112
Quote:
darkripper kaže: Pogledaj post
3 zastite od bolesti? Lovis dane kad ne puse vjetar? Tipa krenes prskati ono krene puhati vjetar vracaj se kuci.... zastita od insekata, zastita od korova, regulator za rast psenice, u losim godinama 4 puta trovanje od miseva, ah da ako krene jos jednom insekt u stadiju klasanja opet prskati? I moliti Boga da kad odradis sve tip top da te ne opali led, da cijena bude makar 95 za 3. Klasu..... nije bas tako jednostavno ha? A za poicaj si se zeznuo majstore. To bi vrijedilo da ne placas zakup, a vamo di je zakup 2800 kn po ha koji poticaj to pokriva? Dakle moras biti u onih 5% koji tip top odrade sve da bi zaradio nesto i to pod uvjetom da ti urodi od padalina i da izbjegnes oluju. Sadces reci osiguraj. Pa i osiguram, al osiguranje priznaje stetu na bazi uroda od 5,5 tona po ha. A ja moram loviti ptibos od barem 8 tona po ha da mogu reci nesto sam zaradio.
Nije bas tako jednostavno? Ne solim ni ja pamet tebi o turizmu jer se ne bavim njime. I da, imas vise od 20 dana posla na psenici.... vjeruj mi....
Da to je opis proizvodnje za one koji misle kako poljoprivrednik prodje pored oranice i kaze "psenico rasti" i dodje krajem 6. mjeseca sa kombajnom i ovrsi psenicu.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 15:44   #113
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Niti su poticaji, niti mirovine loše ideje, ali su Hrvati tu muljaže doveli do savršenstva.
Ovdje pretpostavljam da mislis na Hrvata Todorica i njemu slicne. Oni su to doveli do savrsenstva.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 15:49   #114
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
triput sam čitao i da ga hebeš neznam kaj si ti tu gore napisao.....
https://www.konzum.hr/klik/#!/produc...a-300-g-k-plus

dakle kila badema 160 kn, kila pšenice 1 kn, stvarno neznam ko bi uz cjenu pšenice išao saditi bademe...
https://www.google.hr/maps/@44.15731...2!8i6656?hl=hr

ovo je nasad u početku odzumiraj i vidječeš kako je to več pravi nasad koji sada samo novce donosi...
kil bajama u Dalmaciji je 120 kuna a u kojem ti je mistu šogor?
Smokva je sad naisplativija a svi koji su išli u masline kao ja su popušili ako nemaju bar 2000 komada a veća pušiona je smilje i kadulja
kakma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 16:10   #115
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Neki tu ne kuže neke stvari.

Ove godine je turizm na vruncu od nevisnosti.
Ni prošlih godina nije bilo loše.

Oni koji su imli s jedne strane sreće da im je strin na samom moru i imali su ušteđevine sda dobro ćive od turzima.

No, oni koji su investirali uzeli, kredite mogli bi fasovati, samo nek pukne prva bomba na jadranu.
Ili recimo Italija je sad uvela pravilo da NGO koje pomažu "izbjeglice" moraju prvo otkriti izvore financiranja i imati policajca na brodu, pa su se NGO-i prestli pomgati izbjeglice, što znači da se i smanjio njihov broj (ovime je Italija zpravo onemogućila poslovnu suradnju humanitarnih NGO s human trafficerim pisutstvom policije, p su zato i prekinuli s "humnitrnim radom", jer su ostali bez profita.
To znači da bi izbjeglice mogle pronaći novu rutu.

Nije isključena ni rut preko lbanije, Crne Gore i Hrvtske prema LSoveniji.
A to bi značio i krah hrvatskog turizma.

Ili da se desi obrtno, da prestane terorizam u prkatički svom hvatskim konkurentima.

Zapravo je Hrvatska uz Portugal jedina bez terorizma i bez izbjeglica u turističkim destinacijama.
Ali tako je trenutno.
Sve se preko noći može drastično promijeniti, i teško vratiti na staro.

Tako je i u poljprivredi, neki su uloćili mnogo na kupnju traktora, izgradili farme, uzgajališta i sl u profitabilne grane poljoprivrede i stičrstva.
Točnije, tada profitabilne.
No, tržište je dinamično i što je prošle g bilo traženo n tržištu, ne mora biti ni ove.

Evo, bila je ejdna obitelj tv...izgrdili su vrhunske apartmane, digl kredu i nadaju se da će kroz 20 godina uspjeti vratiti kredit.
I sve super ako se ovaj vrhunac nastavi u idućih 20 godina.
AKo ne, fasovali su kao i mnogi poloprivrednici.
Ako ne budemo cuvali svoje granice, tada nismo zasluzili imati drzavu. Svi placamo drzavi porez. Od te drzave ocekujemo da nas zastiti kako bi smo mogli dalje placati isti.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 17:07   #116
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da pratiš cijene, bademi su uglavnom po 110-120kn, a znaju na akciji biti i po 70-90 u trgovačkim lancima. A tih 160kn je više iznimka nego redovna cijena.
Ne znam koliko su na tržnici, ali nisu puno više nego u trgovini.

jeste, med je ipak donelke specifičan proizvod
cijena badema je pala na 5$kg sa rekordnih 9$ kg.

Prinosi 8 godišnje plantaže bajame po ha 2.000 kg jezgre po cijeni do 35 kuna za kilogram što iznosi oko 70.000 kuna.
Ali i kod bajama kao i kod maslina superintezivan uzgoj je lagan i isplativ i kod od šale u drugoj godini donosi 2 tone po ha a kasnije fostiže i do 10000 kg x 35 350 000 kn + prihodi od ogrjevnog drva nakon 10-15 godine

A ovaj šta prodaje bajame po 160 kn bi li kupija 24-48 tona itd najkvalitetnijih bajama na svijetu po 40 kuna,očiščenih naravno.I to su ubrali ljudi koji imaju plaču od 18000 kn mjesečno i na više.Koliko on plača svoje ljude kad prodaje kg bajama 160 kuna.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 20:45   #117
Poticaje su izmislili amerikanci 30-tih godina prošlog stoljeća (nakon poznatih suša i pješčanih oluja). U Europi se uvode nakon drugog rata...sumarum je da njihovi seljaci imaju poticaje barem 50g. duže od nas, nisu imali socijalizam i ograničenje na 10 ha u vlasništvu. To su bitni okidači zašto smo mi toliko "bedastiji" od ostatka svijeta koji nam je dana izravna konkurencija.

U HR ima oko 180 tis. OPG-a od toga 80 tis prima potpore, a od toga je oko 25 tis. koji se profesionalno bave poljoprivredom (jedini izvor prihoda).

O ljepotama potpora dovoljno govori činjenica da je prije 15 g. bilo 60 tis. nas mljekara, a dana tek oko 6 tis., da je iz mojeg sela u zadnjih par godina otišlo oko 800 mladih (cca 70%). Uostalom, Lika, Banija, Zagora obiluju neobrađenim i jeftinim zemljištem, ali se nitko ne trga za njim iako su često na prstohvat od gradskih mudrijaša.

Belje, PIK vinkovci i Vukovar od svog postanka nisu pozitivno poslovali iako su imali kasicu prasicu i ostale uvjete kakve 99% kmetova može sanjati. Unatoč tome u Slavoniji danas ima fantastičnih OPG-a i u poslovnom smislu trendovi su vrlo dobri, ali se to ne vidi od silne mase doista osebujnih i "optimističnih" OPG-ova (samo grad Zagreb ima oko 1900 primatelja poticaja).
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 20:59   #118
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Poticaje su izmislili amerikanci 30-tih godina prošlog stoljeća (nakon poznatih suša i pješčanih oluja). U Europi se uvode nakon drugog rata...sumarum je da njihovi seljaci imaju poticaje barem 50g. duže od nas, nisu imali socijalizam i ograničenje na 10 ha u vlasništvu. To su bitni okidači zašto smo mi toliko "bedastiji" od ostatka svijeta koji nam je dana izravna konkurencija.

U HR ima oko 180 tis. OPG-a od toga 80 tis prima potpore, a od toga je oko 25 tis. koji se profesionalno bave poljoprivredom (jedini izvor prihoda).

O ljepotama potpora dovoljno govori činjenica da je prije 15 g. bilo 60 tis. nas mljekara, a dana tek oko 6 tis., da je iz mojeg sela u zadnjih par godina otišlo oko 800 mladih (cca 70%). Uostalom, Lika, Banija, Zagora obiluju neobrađenim i jeftinim zemljištem, ali se nitko ne trga za njim iako su često na prstohvat od gradskih mudrijaša.

Belje, PIK vinkovci i Vukovar od svog postanka nisu pozitivno poslovali iako su imali kasicu prasicu i ostale uvjete kakve 99% kmetova može sanjati. Unatoč tome u Slavoniji danas ima fantastičnih OPG-a i u poslovnom smislu trendovi su vrlo dobri, ali se to ne vidi od silne mase doista osebujnih i "optimističnih" OPG-ova (samo grad Zagreb ima oko 1900 primatelja poticaja).
Jesi ti kad bio u Zagrebu?

Imas tamo povrcava koji tuku pare ko pol tvoje zupanije.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 21:35   #119
Ma jašta, hrvatska Almeria, samo ne znam otkud onda činjenica da nam sektor voća i povrća čini najveći vanjskotrgovinski disbalans.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 22:36   #120
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Ma jašta, hrvatska Almeria, samo ne znam otkud onda činjenica da nam sektor voća i povrća čini najveći vanjskotrgovinski disbalans.
Ceka se da ga vi popravite.

Btw, odi na google maps, i gledaj.

Pod Zagreb spada i Kupinecki Kraljevec i Odranski Obrez, i Donji Dragnozec.

Pa Odra i Hrasce. Cijeli Buzin smrdi od telica.

Ne prolazim vise onuda cesto ali jecam se znao nac posijan i kod Antene Zagreb u Aveniji Venceslava Holjevca.

Uostalom odi na google maps i gledaj. Oranica ko u prici.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.