Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2006., 01:01   #21
izmedju pariza i moskve stoji nekoliko milijuna veoma motiviranih rusa... izmedju tunisa i bagdada stoji nekoliko desetaka tisucha engleskih pjeshaka koji, iako motivirani, nisu organizirani (trzavice u zapovjednom lancu)... ovo je naravno situacija na pochetku 1941. godine... pomoch SADa u obliku tenkova je josh daleko... nijemci su josh uvijek nadmochni u svakom pogledu naspram engleza... usto je rommel bio sposoban motivirati talijane pa je time dobio i (recimo) kvalitetnu pjeshadiju... njemachki panzeri su mogli zgaziti ostalo... jedva uspio osvojiti tobruk? a shto je sa operacijom battleaxe i crusader? kada je opkolio tobruk u veoma brzom roku su englezi poduzeli dvije velike operacije probijanja obrucha sa obje strane... prvu, battleaxe je sasvim skrshio dok se tokom druge ipak bio prisiljen povuchi... napomena da je ovaj proboj do tobruka izveo sa pochetnim zalihama od iskrcavanja... nazhalost nikada nisam uspio dovoljno naglasiti taj bolni nedostatak goriva i zaliha koji je konstantno pratio rommela... ukoliko bi bio voljan dohvatiti knjigu "rommelov africhki korpus" od k. mackseya problemi sa opskrbom postali bi mnogo jasniji, u prolazu... nadalje, shto se tiche zauzimanja kavkaza... i sam sam napisao da bi teoretiziranje o rommelovom zauzimanju istog bilo ipak sf... ali ono shto je rommel definitivno mogao napraviti... je zauzeti bliskoistochna naftna polja... ne znam koliko je poznato da su nijemci organizirali ustanak na bliskom istoku kojeg su sprijechili britanski obavjeshtajci... a kada bi uklonio britansku prisutnost iz egipta, i ta prepreka bi bila maknuta... eh...
brain_fart is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 14:05   #22
Quote:
pinokiop kaže:
ovakvu brojku prvi put cujem, molim te reci od kud si to izvukao
Misliš na brojku od 400,000 Britanskih trupa u Egiptu.
Churchil WWII.


Problem je što je borbena vrijednost tih trupa dvojbena jer su večina neborbene jedinice naoružane (ako uopče ) samo lakim pješačkim naoružanjem...npr. u Singapuru se 120,000 Britanskih vojnika predalo možda 15-20,000 japanaca
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 14:23   #23
Quote:
brain_fart kaže:
izmedju pariza i moskve stoji nekoliko milijuna veoma motiviranih rusa... izmedju tunisa i bagdada stoji nekoliko desetaka tisucha engleskih pjeshaka koji, iako motivirani, nisu organizirani (trzavice u zapovjednom lancu)... ovo je naravno situacija na pochetku 1941. godine... pomoch SADa u obliku tenkova je josh daleko... nijemci su josh uvijek nadmochni u svakom pogledu naspram engleza... usto je rommel bio sposoban motivirati talijane pa je time dobio i (recimo) kvalitetnu pjeshadiju... njemachki panzeri su mogli zgaziti ostalo... jedva uspio osvojiti tobruk? a shto je sa operacijom battleaxe i crusader? kada je opkolio tobruk u veoma brzom roku su englezi poduzeli dvije velike operacije probijanja obrucha sa obje strane... prvu, battleaxe je sasvim skrshio dok se tokom druge ipak bio prisiljen povuchi... napomena da je ovaj proboj do tobruka izveo sa pochetnim zalihama od iskrcavanja... nazhalost nikada nisam uspio dovoljno naglasiti taj bolni nedostatak goriva i zaliha koji je konstantno pratio rommela... ukoliko bi bio voljan dohvatiti knjigu "rommelov africhki korpus" od k. mackseya problemi sa opskrbom postali bi mnogo jasniji, u prolazu... nadalje, shto se tiche zauzimanja kavkaza... i sam sam napisao da bi teoretiziranje o rommelovom zauzimanju istog bilo ipak sf... ali ono shto je rommel definitivno mogao napraviti... je zauzeti bliskoistochna naftna polja... ne znam koliko je poznato da su nijemci organizirali ustanak na bliskom istoku kojeg su sprijechili britanski obavjeshtajci... a kada bi uklonio britansku prisutnost iz egipta, i ta prepreka bi bila maknuta... eh...
Jasni su mi Rommelovi problemi sa opskrbom jedinica..ali oni su bili razumljivi i nije ih imao samo on...englezi su također patili od istog problema.
Bojišnica je bila takva da je od baza do prve linije stajalo 800 kilometara pustinje...to je otprilike nešto manje nego udaljenost Zagreb-Berlin.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 14:48   #24
Quote:
u prolazu kaže:
Jasni su mi Rommelovi problemi sa opskrbom jedinica..ali oni su bili razumljivi i nije ih imao samo on...englezi su također patili od istog problema.
Bojišnica je bila takva da je od baza do prve linije stajalo 800 kilometara pustinje...to je otprilike nešto manje nego udaljenost Zagreb-Berlin.
englezi sa patili puno,PUNO manje...jel ovdje mi se čini da govoriš samo o kopnenoj opskrbi...al njemci su prvo trebali dostaviti pomorskim putem sredstva u Libiju...a na tom putu ih je čekala ta nesretna Malta, britanka flota a nije pomoglo ni prvotno ne-osvajanje Tobruka...
grof is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 14:49   #25
Ovak, nisam ni blizu WWII strucnjak, ali su mi sve ove price o genijalnosti Njemackih generala upitne. Dobijali su rat kada su bili tehnoloski jaci, a cim se to malo okrenulo poceli pusiti. "pobijedio bi Rommel, ali nije mu odobreno dovoljno zaliha itd"? Pa sve vojske su u to vrijeme imali problema sa snabdjevanjem, i imali vise frontova i nije se svakom moglo sve dati.
Ili "dobar general, ali je slusao Hitlerove naredbe". Pa nemoj slusati, i pobijedi bitku i oprostiti ce ti se. Ali ne, njemacki idiot generali na istocnom frontu, i kada vide da ce slusanje Berlina dovesti do pogiblje MILIJONA extra njemackih vojnika, oni iz valjda genetske njemacke nefleksibilnosti odluce da "bolje pogiblja cijele vojske, nego uciniti pravu stvar, jer tako cu mozda dobiti kakav ordencic-krizic od mog dragog vodje". Nije ni cudo sto ta mocna Njemacka stalno u povijesti gubi ratove a kao ima najbolje vojnike, generale, i tehniku. Dobro je netko rekao na povezanom topicu da nijemci rade tehnoloski vrhunske ratne naprave ali koje su u praksi relativno beskorisne. Tehnoloski rat nije samo akademsko izdrkvanje inzinjera vec oruzje mora biti upotrebljivo u bojnom okruzenju. Nesto o cemu znam je prica oko atomske bombe. Tu su isto Nijemci stalno nesto filozofirali i znanstvenici se svadjali medju sobom i na kraju ispao drek (fala bogu).
 
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 15:01   #26
Quote:
grof kaže:
englezi sa patili puno,PUNO manje...jel ovdje mi se čini da govoriš samo o kopnenoj opskrbi...al njemci su prvo trebali dostaviti pomorskim putem sredstva u Libiju...a na tom putu ih je čekala ta nesretna Malta, britanka flota a nije pomoglo ni prvotno ne-osvajanje Tobruka...
Pokušaču ti pokazati engleske probleme na primjeru dostave tenkova.
Englezi su sve svoje tenkove osim jednog konvoja( Operacija Tigar ) slali okolo rta dobre nade....i za to im je trebalo nekoliko mjeseci. Sa druge strane Njemci su svoju opskrbu vršili kroz uski prolaz između Sicilije i Afrike...istina Malta im je smetala ali puno manje nego što se misli...tamo npr. uopče nije bilo zrakoplovstva vrijednog spomena.
Glavni problem za obje strane bila dostava oružja i opreme od luka do bojišnice jer je riječ o ogromnim prostranstvima sa lošim putevima.
Englezi su ipak malo manje patili ali zato što je opskrba Afričkih jedinica kod njih bio prioritet dok kod Njemaca gnjavaža.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 15:31   #27
Quote:
u prolazu kaže:
Englezi su ipak malo manje patili ali zato što je opskrba Afričkih jedinica kod njih bio prioritet dok kod Njemaca gnjavaža.
!!!!!!!!! da,da to je to!
grof is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 15:59   #28
Quote:
zale kaže:
Ovak, nisam ni blizu WWII strucnjak, ali su mi sve ove price o genijalnosti Njemackih generala upitne. Dobijali su rat kada su bili tehnoloski jaci, a cim se to malo okrenulo poceli pusiti. "pobijedio bi Rommel, ali nije mu odobreno dovoljno zaliha itd"? Pa sve vojske su u to vrijeme imali problema sa snabdjevanjem, i imali vise frontova i nije se svakom moglo sve dati.
Ili "dobar general, ali je slusao Hitlerove naredbe". Pa nemoj slusati, i pobijedi bitku i oprostiti ce ti se. Ali ne, njemacki idiot generali na istocnom frontu, i kada vide da ce slusanje Berlina dovesti do pogiblje MILIJONA extra njemackih vojnika, oni iz valjda genetske njemacke nefleksibilnosti odluce da "bolje pogiblja cijele vojske, nego uciniti pravu stvar, jer tako cu mozda dobiti kakav ordencic-krizic od mog dragog vodje". Nije ni cudo sto ta mocna Njemacka stalno u povijesti gubi ratove a kao ima najbolje vojnike, generale, i tehniku. Dobro je netko rekao na povezanom topicu da nijemci rade tehnoloski vrhunske ratne naprave ali koje su u praksi relativno beskorisne. Tehnoloski rat nije samo akademsko izdrkvanje inzinjera vec oruzje mora biti upotrebljivo u bojnom okruzenju. Nesto o cemu znam je prica oko atomske bombe. Tu su isto Nijemci stalno nesto filozofirali i znanstvenici se svadjali medju sobom i na kraju ispao drek (fala bogu).
Nebih bio toliko oštar prema Njemcima..oni uglavnom gube ratove u trenucima kada odnos na bojištu bude 3-4:1. Drugim rječima imaju problem da zbog svoje snage obično nahuškaju cijeli svijet na sebe.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 16:12   #29
no dobro... mada bi se dalo josh raspravljati, moram napomenuti da je ovaj thread otishao pomalo offtopic... tema je bila, ako se ne varam, najvechi generali u ww2... e pa sad... bilo bi dobro kad bi se netko sjetio nekih drugih zapovjednika umjesto da razglabamo o tome shto bi bilo kad bi bilo... par takvih topica vech postoji...
brain_fart is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 16:16   #30
Quote:
brain_fart kaže:
no dobro... mada bi se dalo josh raspravljati, moram napomenuti da je ovaj thread otishao pomalo offtopic... tema je bila, ako se ne varam, najvechi generali u ww2... e pa sad... bilo bi dobro kad bi se netko sjetio nekih drugih zapovjednika umjesto da razglabamo o tome shto bi bilo kad bi bilo... par takvih topica vech postoji...
Evo, predlažem da se nastavi rasprava o Pattonu kojeg mnogi smatraju najboljim Američkim generalom.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 16:23   #31
Quote:
u prolazu kaže:
Nebih bio toliko oštar prema Njemcima..oni uglavnom gube ratove u trenucima kada odnos na bojištu bude 3-4:1. Drugim rječima imaju problem da zbog svoje snage obično nahuškaju cijeli svijet na sebe.
Drugim rijecima, apetit im je stalno veci od mozga. I zato jedini od svih sila nemaju neku konkretnu imperiju u povijesti. Usporedi to sa Austrougarskom, Engleskim Carstvom, danasnjom Amerikom, pa cak i Rusijom. Sve navedene imaju dugorocne vojne pobjede, a svabe uvijek ispuse.
 
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 17:10   #32
Quote:
zale kaže:
Drugim rijecima, apetit im je stalno veci od mozga.
Jako dobra dijagnoza njemačkog uma!
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 17:35   #33
Quote:
u prolazu kaže:
Nebih bio toliko oštar prema Njemcima..oni uglavnom gube ratove u trenucima kada odnos na bojištu bude 3-4:1. Drugim rječima imaju problem da zbog svoje snage obično nahuškaju cijeli svijet na sebe.

prijetelju ovaj put se moram sloziti s tobom.
pinokiop is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 17:02   #34
evo... malo sam trazio po netu o najvecim generalima WWII i pronasao ovaj forum.....
nisam neki fanatik za historiju ali me to zanima....
evo vidim da se prica o svabama .....
ja navodim svoj nick!!!
Erwin Konig je po meni najveci svapski general WWII...
nije bio neki pretjeran taktiicar ali je bio najbolji njemacki snajper.....

Tu bi jos volio da navedem malo ALLIES generale... Pattona,Eisenhowera,Montgomery-a,Bojinova,Zukova itd.....

a valja nam i napravit topic o najboljim snajpovima WWII
1. 100% simmo hayha...... preko 500 registrovanih ubistava.....
Erwin Konig is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 17:03   #35
hehehhe
pardon! maala ispravka... da me nebi ko nazvao neznalicom ,navodim da je KONIG bio major
Erwin Konig is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 17:39   #36
zatim general Patton......
za one koji ne znaju bio je lider X korpusa.....
on je usto vodja operacije market garden.....
on je mozda bio luuud lik.... samarao je i mucio svoje ranjenike i govorio im da su namjerno htjeli da budu ranjenji da se ne mogu borit.....
coek bio LOONIE al je bio dobar....

onda sigurno vodja SS Divizija...... Reinhard Heydrich....
on je bio glavni u hitlerovim planovima da se istrijebi jevrejski poredak u evropi
Erwin Konig is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 19:17   #37
vjerujem da se ovdje raspravlja o najvechim generalima... a ne istaknutim lichnostima... no... montgomery? pa ja mislim da je njegova velichina rezultat promidzhbene kampanje... naime... njega se slavi kao chovjeka koji je napokon doskochio rommelu... pa... bolji bi izraz bio "naskochio"... poshto su rommelove snage bile na izmaku... a operacija torch je otpochela... prva bitka za el alamein bila je gotova... sada je preostalo jedino da se dotuku osovinske snage... i bash kad je general auchinleck nakanio to napraviti doshao je montgomery na njegovo mjesto... churchillov istomishljenik... odgodili su napad za nekoliko mjeseci, provodili kampanju po medijima velichajuchi njemachke snage koje nisu bile niti sjena onih kakve su bile na pochetku (chak i tada su bile skromne) , nagomilali tenkove i ljudstvo... i montgomery je samo dao znak za napad... englezima je trebala velika pobjeda na kopnu... napuhavanjem su je i dobili...
brain_fart is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 19:46   #38
Quote:
brain_fart kaže:
vjerujem da se ovdje raspravlja o najvechim generalima... a ne istaknutim lichnostima... no... montgomery? pa ja mislim da je njegova velichina rezultat promidzhbene kampanje... naime... njega se slavi kao chovjeka koji je napokon doskochio rommelu... pa... bolji bi izraz bio "naskochio"... poshto su rommelove snage bile na izmaku... a operacija torch je otpochela... prva bitka za el alamein bila je gotova... sada je preostalo jedino da se dotuku osovinske snage... i bash kad je general auchinleck nakanio to napraviti doshao je montgomery na njegovo mjesto... churchillov istomishljenik... odgodili su napad za nekoliko mjeseci, provodili kampanju po medijima velichajuchi njemachke snage koje nisu bile niti sjena onih kakve su bile na pochetku (chak i tada su bile skromne) , nagomilali tenkove i ljudstvo... i montgomery je samo dao znak za napad... englezima je trebala velika pobjeda na kopnu... napuhavanjem su je i dobili...
No dobro Montgomery je pokazao tko je i što je u operacijama na Siciliji pa poslije u Normandiji.....ukratko obična pi*****

Recimo, dovoljan je podatak da je kod proslavljenog El'Alameina Monty kernuo sa 800 tenkova nasuprot Rommelovim 200...na kraju bitke je Monty ostao na 200 međutim Rommelu je ostalo samo 50...omjer gubitaka 600:150...na svim drugim bojišnicama svijeta to bi se smatralo sramotnim porazom...ali to je bila Afrika i Rommel nije imao još 50-tak tenkova u rezervi da razbije ostatak Engleza.

Patton sa druge strane.....pravi kauboj, neznam bili mu se divio ili ga pljuvao.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 22:32   #39
Quote:
grof kaže:
...

Njemački zapovjednici su bili puno sposobniji od bilo kojih drugih...
Možda su im samo Rusi mogli parirati...

Po meni najsposobniji je Erich von Manstein...
mislim čovjek je osmislio napad na Francusku u svoje slobodno vrijeme!!!
Za njemačke generale može se reći da su bili i sposobni i nesposobni,ima raznih primjera.

Ali!Po meni,najsposobniji su bili Titovi generali tipa Kosta Nađ ili Đoko Jovanić,koji su vodili partizane.I to partizane koji su bili poderani,u opancima,sa slabim naoružanjem,izmoreni glađu tifusom i raznim boleštinama,bez ikakve pomoći,pa i od samih Sovjeta(nisu im bacili ni jedan sanitetski zavoj iz aviona,do možda do pred sam kraj rata)...

Lako je sa 200 divizija pa 22.6.41. na Rusiju.Dalo se i kalkulirati.To bi i Ivica Kostelić.Ali,tko bi u Bosanske šume 1941.g....Zato su to po meni najveći generali WW2.A o onome što su bili poslije WW2,to je već za drugu temu...Naravno,i maršal Broz spada u velike zapovijednike...
alen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 13:21   #40
Quote:
u prolazu kaže:
Patton sa druge strane.....pravi kauboj, neznam bili mu se divio ili ga pljuvao.
hehehee....... istinaa
ali coek zasluzuje postovanje.....
mozda je bio al jePiga coek je razbio svabe u centralnoj evropi.....
Erwin Konig is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.