Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2008., 12:19   #221
Ako će te utješiti, u Rijeci se do pred koju godinu čekalo duže od godine dana. Možeš nazvati i pitati što je s tvojim predmetom (da budeš miran), ali mislim da nemaš razloga za brigu.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 09:49   #222
jel postoji zastara u plaćanju poreza na nekretninu? naime, predala sam zahtjev za oslobođenjem plaćanja za kupnju prve nekretnine prije 1,5 godinu i jos nista nije stiglo
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 16:13   #223
Quote:
rmatosev kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje...
Koliko vremena treba Poreznoj upravi (Zagreb) za izdavanje rješenja o porezu na kupnju nekretnina?
Kupio sam nekretninu u 11. mjesecu 2007 i u roku podnio zahtjev (za oslobađanje od poreza zbog kupnje prve nekretnine).
Do sada ni traga ni glasa iz porezne uprave.
Znam, njihova briga, reći ćete, šuti i uživaj, ali me nešto ipak kopka da je predug rok i da mi moglo biti nekih komplikacija (kamate, kazne i sl.).
Je li ovo neuobičajno dug rok i što mi preporučate da radim?

Sad rjesavaju 2006 i 2007.g. Obzirom da ste je kupili krajem 2007.g. mozda jos nije na redu. Dobro bi bilo da odes u poreznu kod referenta kod kojeg je tvoj predmet i zamolis ga da ti isti rijesi bla bla. Dok ne pitas par puta ni nece ti u poreznoj nista uzet u red.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 07:33   #224
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
Sad rjesavaju 2006 i 2007.g. Obzirom da ste je kupili krajem 2007.g. mozda jos nije na redu. Dobro bi bilo da odes u poreznu kod referenta kod kojeg je tvoj predmet i zamolis ga da ti isti rijesi bla bla. Dok ne pitas par puta ni nece ti u poreznoj nista uzet u red.
Hvala, slutio sam da je takva neka priča. Moja jedina briga je bila da je rješenje poslano, negdje se izgubilo i onda me opale s nekakvim zateznim kamatama. Ako je to uobičajen rok, onda nema brige.
Ne pada mi na pamet da to idem požurivati, vrijeme je (a i inflacija od 8,5%) je na mojoj strani!
rmatosev is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 11:22   #225
garaža porez

Kupila sam garažu od prvog vlasnika i sklopili smo ugovor o kupoprodaji te ovjerili kod javnog bilježnika.Što mi je dalje činiti?Da li moram ići u poreznu upravu i gruntovnicu?
Hvala
ana-horvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 16:51   #226
Quote:
ana-horvat kaže: Pogledaj post
Kupila sam garažu od prvog vlasnika i sklopili smo ugovor o kupoprodaji te ovjerili kod javnog bilježnika.Što mi je dalje činiti?Da li moram ići u poreznu upravu i gruntovnicu?
Hvala
Prijaviti kupoprodaju Poreznoj upravi da ti razrežu porez na promet nekretnine i podnijeti Prijedlog za uknjižbu prava vlasništva Zemljišniku onog Općinskog suda na čijem se području nekretnina nalazi.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 17:43   #227
Quote:
baobab kaže: Pogledaj post
Prijaviti kupoprodaju Poreznoj upravi da ti razrežu porez na promet nekretnine i podnijeti Prijedlog za uknjižbu prava vlasništva Zemljišniku onog Općinskog suda na čijem se području nekretnina nalazi.
Kako unjeti u zemljišne knjige i zavesti gruntovno kada sam čula da se za garže to ne može. Garaže se nalaze u satavu zgrade ali nitko to nije uspio uknjižiti, dok su stanovi u toj zgradi bez problema uknjiženi. Ista takva stvar i u susjedstvu na par mjesta gdje ima nekoliko desetina garaža i također to nije nitko uspio gruntovno riješiti.
ana-horvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 08:16   #228
To je malo čudno. Mi isto u zgradi imamo garaže i svatko tko je kupio i garažu uknjižio je vlasništvo bez problema.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 10:55   #229
Quote:
ana-horvat kaže: Pogledaj post
Kako unjeti u zemljišne knjige i zavesti gruntovno kada sam čula da se za garže to ne može. Garaže se nalaze u satavu zgrade ali nitko to nije uspio uknjižiti, dok su stanovi u toj zgradi bez problema uknjiženi. Ista takva stvar i u susjedstvu na par mjesta gdje ima nekoliko desetina garaža i također to nije nitko uspio gruntovno riješiti.

Tako je uvijek kad su stanovi upisani u KPU (knjigu polozenih ugovora). Znaci da zgrada nije etazirana . Koliko sam upucena i da jeste etazirana zgrada (starogradnja) gruntovnica nece upisivati garaze i posl. prostore ( u starogradnjama) dok se svi stanovi ne upisu.. Dakle vanknjizni vlasnik si temeljem ugovora o kupoprodaji...
Kod novogradnje je drugacije, zgrade su etazirane kao i garaze i pri upisu cijele zgrade odmah su upisane i garaze ili posl.prostori...
Ana najbitnije je da u ugovoru o kupoprodaji garaze stoji da si isplatila kupoprodajnu cijenu u cijelosti i da vlasnik dopusta upis garaze na tvoje ime. Upisivat ce se i one jednog lijepog dana a mozda i prije
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 10:09   #230
Ako neko zna za savjet
????
Situacija je naime slijedeća, prije 4god. i 7 mj. kupila sam stan od kojeg sam ( pošto mi je bila prva nekretnina ) bila oslobođena poreza od 11.000 kn. Naime sad sam prodala tu nekretninu ( nisam znala do danas ujutro )da bih bila u potpunosti oslobođena moram nekretninu imati 5godina( ne prodavati ) Što mi je sad činiti !? Kad mi stigne rješenje (pretpostavljam da će stići jer nedostaje tih 5mj.do 5 godina ) da li postoji mogućnost da se žalim ? Kupili smo drugu nekretninu a ovu prodali zbog povećanja obitelji ………………..

Sada je suprug kupio drugi stan ( kod kupovine prvog stana nisam bili u braku ) ima li on sad pravo na oslobođenje poreza kao prva nekretnina ? !

Hvala !!!
dvina06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 10:28   #231
Quote:
dvina06 kaže: Pogledaj post
Sada je suprug kupio drugi stan ( kod kupovine prvog stana nisam bili u braku ) ima li on sad pravo na oslobođenje poreza kao prva nekretnina ? !
Nema, jer je jedan od uvjeta da ni bracni drugovi ne smiju imati nekretninu u vlasnistvu, a ti si imala stan na svoje ime.

Ako vam taj postojeci stan nije bio adekvatan za broj clanova obitelji, onda ste prilikom kupnje novog stana mogli predati papire i zbog neadekvatne nekretnine traziti oslobodjenje na novu, ali biste morali vratiti dio za koji si bila oslobodjena kod tog manjeg stana.

Ali ako je sva papirologija vec rjesena i porez prijavljen....
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 12:25   #232
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Nema, jer je jedan od uvjeta da ni bracni drugovi ne smiju imati nekretninu u vlasnistvu, a ti si imala stan na svoje ime.

Ako vam taj postojeci stan nije bio adekvatan za broj clanova obitelji, onda ste prilikom kupnje novog stana mogli predati papire i zbog neadekvatne nekretnine traziti oslobodjenje na novu, ali biste morali vratiti dio za koji si bila oslobodjena kod tog manjeg stana.

Ali ako je sva papirologija vec rjesena i porez prijavljen....
Suprug je bio na poreznoj= ja cu morati platiti porez za koji sam bila oslobođena po rješenju, ali on ce biti oslobođen poreza za ovaj novi stan ! Tj mene ce navesti u rješenju ali se necu racunati kao clan za olaksicu po kvadraturi !
dvina06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 11:17   #233
evo problema:
kupoprodajni ugovor potpisan 26.07.2008. za nekretninu (stan) koja se tek gradi.
dakle primopredaja nije još obavljena. stan je etažiran.
prva nekretnina. Do danas nisam još prijavio poreznoj, dakle kasnim sitnicu od 15 dana. Naime, kako nemam apsolutno pojma o pravu i zakonima, mislio sam da imam 30 dana za to napravit od potpisa primopredaje a ne ugovora. Navodno sada gubim pravo na olakšicu od onih 5% poreza zbog prve nekretnine...
Da li postoji neki izlaz iz ove situacije? Osim povlačenja veza kojih nemam...
jukkoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 02:03   #234
Moja garaža koju sam kupila od prvog vlasnika, nije gruntovno zavedena već se vodi kao parkirališno mjesto da li to podlježe plačanju poreza na kupovinu te garaže(npr. kao kod kupovine stana nekih 5% koliko sam čula)
Tko je sve oslobođen plačanja poreza?
ana-horvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 09:15   #235
Na garažu nema oslobođenja od plaćanja poreza.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 10:53   #236
A ja sam cula da starogradnja i sve zgrade koje su napravljenje 1986 su oslobođene placanja poreza.
ana-horvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 12:20   #237
Nešto si krivo čula. Oslobođenje od plaćanja poreza ovisi o kupcu stana i tome da li zadovoljava uvjete da bude oslobođen, a ne o tome da li je to starogradnja ili novogradnja.

Jedan od uvjeta je i da se radi o kupnji STAMBENOG prostora, a garaža to ni u kojem slučaju nije, zato sam i napisala da oslobođenja za garažu nema.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 15:01   #238
Porez na promet nekretnina za prvo koljeno od 1.1.2009.

Bok, čuo sam da se od 1.1.2009. porez na promet nekretnina (5%) plaća i za naslijeđene i za darovane nekretnine od strane roditelja ali ne mogu taj članak nigdje naći
Zna li itko, imate li link neki
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...&postcount=182
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 17:19   #239
Quote:
dvina06 kaže: Pogledaj post
Tj mene ce navesti u rješenju ali se necu racunati kao clan za olaksicu po kvadraturi !

zasto ne? ti ces platiti onih 11 soma kn a suprug nek tebe i klinca(klince) navede u zahtjevu za oslobodjenje i bit cete oslobodjeni kao troclana obitelj na cca 75m2 a kao 4-ero clana obitelj na 90m2. Sve iznad navedenih kvadratura placate...
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 17:23   #240
Quote:
jukkoo kaže: Pogledaj post
evo problema:
kupoprodajni ugovor potpisan 26.07.2008. za nekretninu (stan) koja se tek gradi.
dakle primopredaja nije još obavljena. stan je etažiran.
prva nekretnina. Do danas nisam još prijavio poreznoj, dakle kasnim sitnicu od 15 dana. Naime, kako nemam apsolutno pojma o pravu i zakonima, mislio sam da imam 30 dana za to napravit od potpisa primopredaje a ne ugovora. Navodno sada gubim pravo na olakšicu od onih 5% poreza zbog prve nekretnine...
Da li postoji neki izlaz iz ove situacije? Osim povlačenja veza kojih nemam...

od prosle godine porezna uvodi sve kupoprodajne ugovore (dobijene od biljeznika) u svoj terminal i evidenciju.
Na tvom jestu bih otisla u poreznu napraviti prijavu (ako je vec oni nisu napravili) i popunila odmah uz prijavu i zahtjev za oslobodjenje. Naravno doneses kupopordajni i ostale dokumente koje trenutno imas il mozes izvadititi... Naknadno im ubacis jos dokumente koje nemas.
I ne gubis pravo na neplacanje poreza od 5% nego te eventualno mogu kazniti sa 5-50000 kn sto nisi na vrijeme prijavio porez. Kod prijave poreza napisi i jednu izjavu u kojoj pises sve sto si tu napisao, krivo si shvatio, zao ti je bla bla.. Do sada, barem koliko ja znam, nisu nikog kaznili novcano tko je kasnio 15 il 30 dana sa prijavom.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:24.