Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2008., 13:52   #1
"Smrt Jugoslavije", 17.8.1990. i Balvan-revolucija

Trenutno čitam knjigu "Smrt Jugosavije" napisanu paralelno s BBC-jevom serijom i naišao sam na zanimljiv podatak. Do sada sam mislio da je tok događanja onog famoznog datuma 17.8.1990. bio da su krajinski Srbi iznenada postavili barikade, a da su onda dva helikoptera MUP-a (koje je onda JNA vratila nazad) krenuli deblokirati ceste. Međutim, u knjizi se kaže otprilike sljedeće:

Dva dana prije krajinskog referenduma, hrvatska vlast je htjela napokon privesti pameti odmetnute općine i iz tri smjera - Karlovca, Šibenika i Zadra - krenulo je ukupno deset policijskih oklopnih vozila, skupa sa sa spomenuta dva helikoptera. Međutim, kolone su zaustavljene kod Obrovca i Benkovca, helikoptere je zaustavila JNA, a tek kao reakcija na to postavljene su barikade nakon što je, navodno, predsjednik općine Benkovac (ili Obrovac, nisam siguran, nemam knjigu kod sebe) panično nazvao Babića i rekao da dolaze Hrvati.

Moje pitanje je: ima li netko više informacija o tome?

Napomena: ne zanimaju me politička prepucavanja tipa tko je kriv za što, uzroci, posljedice i slično. Mislim da smo to svi apsolvirali, na ovaj ili onaj način. Zato ovo i pitam na podforumu "Povijest", a ne na "Politika". Zanimaju me činjenice, što se točno dogodilo toga dana.

Pozdrav.
Izitpajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 19:36   #2
....

Evo što kaže Davor Marijan:

Quote:
Počela je u Kninu 17. kolovoza nakon najave Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske (MUP RH) da će povući oružje pričuvne policije iz milicijskih stanica u općinama gdje su Srbi bili većina.9 U Lici na području Sekretarijata za unutarnje poslove (SUP) Gospić na večer 17. kolovoza zamjećeno je da naoružani građani "vrše osiguranja" oko Donjeg Lapca, Gračaca i Titove Korenice. Načelnik SUP Gospić procijenio je "da u ovoj situaciji neće dolaziti do oružanih sukoba između naoružanih građana i milicije na terenu, a niti oružanih napada na milicijske stanice".10 U Gračacu je okupljena masa provalila u stanicu milicije u namjeri da uzme oružje što joj nije uspjelo.11 U Donjem Lapcu održan je protesni skup na kojem su zahtijevane ostavke lokalnog načelnika milicije i zapovjednika milicije u Srbu.12 Zahtjevu za vraćanje naoružanja pričuvnog sastava milicije SUP Gospić udovoljio je 19. kolovoza.13 Ovaj čin samo je nakratko smanjio napetosti, što se vidjelo na daljnjem funkcioniranju prometa kroz Liku. Promet na prometnicama po Dalmaciji i Lici, osim na dijelu između Knina i Drniša, ponovno je uspostavljen 19. kolovoza.14 Na području Gračaca na večer istog dana ponovno je blokirana prometnica prema Kninu, a na punktu prema Zagrebu prijećeno je miniranjem i zarušavanjem prometnice.
Ugrubo MUP je najavio da će uzeti oružje iz policijskih postaja, a ovi digli barikade po de facto svim cestama... kad su provalili u postaje logično je bilo poslati policiju da to riješi... u svakoj normalnoj zemlji se na takve stvari promptno reagira... što je tu čudno Englezima...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 19:43   #3
...

Onda i ta priča o deset oklopnjaka i dva helikoptera... helikopteri su bili u igri za Obrovac, ako se ne varam, što je i objašnjivo s obzirom da su pored Obrova Jasenice i Kruševo, dva hrvatska sela, ali očekivati da bi 10 oklopnjaka bilo dosta za situaciju u Gračacu, Lapcu, Benkovcu i Kninu, s tim da su Gračac, Lapac i Knin okruženi srpskim selima je idiotski...

Postojala je šema za Knin, pričao je o tom Boljkovac ako se ne varam, a uključivala je policajce koji su bili na osiguranju atletskog prvenstva u Splitu i njihov povratak preko Knina. Busevi sa tristotinjak policajaca bi pri prolasku kroz Knin stali i policajci bi zauzeli policijsku stanicu i bitne punktove i to bi bilo to... navodno se od toga odustalo da ne dođe do eskalacije sukoba....

Napokon i ATJ Lučko je osnovana dva, ili tri tjedna iza 17.8.1990.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 21:34   #4
Hm, taj Davor Marjan spominje okupljanje građana i pokušaj provaljivanja u policijske stanice navečer, kad su barikade već bile uvelike postavljene, dakle to nije to. A da je idiotski ići s deset oklopnjaka na cijelu Krajinu, možda jest, ali radile su se i puno idiotskije stvari, a možda i nije; to je bilo prije bilo kakve eskalacije, a ako ih se uhvati na prepad, možda bi i uspjelo. Osim toga, ako se ne varam, cijela Hrvatska tada nije ni imala više od deset oklopnjaka pa se valjda išlo s onim što se imalo. I, posljednje, nitko ne kaže da s oklopnjacima nije išao i poneki autobus ili kamion sa specijalcima.

Što se tiče Engleza, nitko ne kaže da je išta čudno, mene jedino zanima, jesu li oklopnjaci taj dan išli za Knin ili nisu. "Smrt Jugoslavije" kaže da jesu, pri čemu knjiga uopće ne iznosi nikakav stav (inače, preporučujem, prva polovica, sve do kraja 1992. se čita kao napeti triler), dok Wikipedija, TV-kalendar (urednik Obrad Kosovac, pa vi vidite) i više manje svi koji su govorili o tome u Hrvatskoj u zadnjih 15 godina kažu da nisu. Mene više zanima diskrepancija golih činjenica i tko je i zašto pogriješio, nego interpretacija tih činjenica. Cijeli rat je ionako ve odavno apsolviran.
Izitpajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 03:10   #5
Quote:
Izitpajn kaže: Pogledaj post
Hm, taj Davor Marjan spominje okupljanje građana i pokušaj provaljivanja u policijske stanice navečer, kad su barikade već bile uvelike postavljene, dakle to nije to. A da je idiotski ići s deset oklopnjaka na cijelu Krajinu, možda jest, ali radile su se i puno idiotskije stvari, a možda i nije; to je bilo prije bilo kakve eskalacije, a ako ih se uhvati na prepad, možda bi i uspjelo. Osim toga, ako se ne varam, cijela Hrvatska tada nije ni imala više od deset oklopnjaka pa se valjda išlo s onim što se imalo. I, posljednje, nitko ne kaže da s oklopnjacima nije išao i poneki autobus ili kamion sa specijalcima.

Što se tiče Engleza, nitko ne kaže da je išta čudno, mene jedino zanima, jesu li oklopnjaci taj dan išli za Knin ili nisu. "Smrt Jugoslavije" kaže da jesu, pri čemu knjiga uopće ne iznosi nikakav stav (inače, preporučujem, prva polovica, sve do kraja 1992. se čita kao napeti triler), dok Wikipedija, TV-kalendar (urednik Obrad Kosovac, pa vi vidite) i više manje svi koji su govorili o tome u Hrvatskoj u zadnjih 15 godina kažu da nisu. Mene više zanima diskrepancija golih činjenica i tko je i zašto pogriješio, nego interpretacija tih činjenica. Cijeli rat je ionako ve odavno apsolviran.
ja sam dan ranije (16.08) prosao kroz obrovac i liku i svi su osjetili da nije nesto u redu. ja sam inace iz kruseva kojeg demon spominje,bio sam kod bake i djeda sa mojim starcima na godisnjem. trebali smo se vratiti 19.08, ali dobro se sjecam kako nam je poznanik na veliku gospu pricao da srbi sjecu sumu u lici, da nije sigurno i da se nesto sprema.drugi su pricali kako su vidjeli naoruzane strazare/cetnike u susjednim bilisanima i zelengradu (vecinskim srpskim selima),rulja je napala istog dana restoran na pola puta izmedju jasenicama i obrovcu (skinuta je hrvatska zastava), sve se to desilo prije 17.08. balvan revolucija nije bio nikakav "spontani" dogadjaj, naredba mupa da se izvlaci rezervno oruzje je samo reakcija na razvoj dogadjaja na terenu.
bukii is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 09:23   #6
...

Quote:
Izitpajn kaže: Pogledaj post
Hm, taj Davor Marjan spominje okupljanje građana i pokušaj provaljivanja u policijske stanice navečer, kad su barikade već bile uvelike postavljene, dakle to nije to. A da je idiotski ići s deset oklopnjaka na cijelu Krajinu, možda jest, ali radile su se i puno idiotskije stvari, a možda i nije; to je bilo prije bilo kakve eskalacije, a ako ih se uhvati na prepad, možda bi i uspjelo. Osim toga, ako se ne varam, cijela Hrvatska tada nije ni imala više od deset oklopnjaka pa se valjda išlo s onim što se imalo. I, posljednje, nitko ne kaže da s oklopnjacima nije išao i poneki autobus ili kamion sa specijalcima.

Što se tiče Engleza, nitko ne kaže da je išta čudno, mene jedino zanima, jesu li oklopnjaci taj dan išli za Knin ili nisu. "Smrt Jugoslavije" kaže da jesu, pri čemu knjiga uopće ne iznosi nikakav stav (inače, preporučujem, prva polovica, sve do kraja 1992. se čita kao napeti triler), dok Wikipedija, TV-kalendar (urednik Obrad Kosovac, pa vi vidite) i više manje svi koji su govorili o tome u Hrvatskoj u zadnjih 15 godina kažu da nisu. Mene više zanima diskrepancija golih činjenica i tko je i zašto pogriješio, nego interpretacija tih činjenica. Cijeli rat je ionako ve odavno apsolviran.
Krivo. On govori o barikadama koje su se podigle navečer. Pamtim li dobro išlo je nekako ovako:

Izjutra se pred policijskim postajama okupljaju "zabrinuti" građani.

Uskoro se situacija pretvara praktično u neku vrst opsade, s tim da obični policajci više-manje staju na stranu "zabrinutih građana", a ovi školovaniji se još ne znaju postaviti u datoj situaciji i u panici traže pomoć iz Zagreba.

"Zabrinuti" građani u ranim poslijepodnevnim satima upadaju u policijske postaje i traže oružje, a MUP reagira slanjem helikoptera, mislim u Obrovac za koji je rečeno da je oružje već ugrabljeno i da je situacija skroz izmakla ikakvoj kontroli...

JNA vraća helikoptere, a "zabrinuti" građani u strahu od ustaša koji "samo što nisu stigli" do večeri zaprječavaju glavne prometnice barikadama jerbo ustaše kreću na "goloruku nejač".


Barikade su podignute upravo zato što su očekivali hrvatsku policiju u vozilima, ali koliko je meni poznato, bar na širem zadarskom području, toga nije bilo. Čim su Srbi postavili svoje barikade krenulo se sa protubarikadama, odnosno policijskim kontrolnim punktovima...

Hrvatski oklopnjaci su po svemu sudeći plod psihoze i nadrealnog straha od "ustaša koji kolju sve s reda"....
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 12:01   #7
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Krivo. On govori o barikadama koje su se podigle navečer. Pamtim li dobro išlo je nekako ovako:

Izjutra se pred policijskim postajama okupljaju "zabrinuti" građani.

Uskoro se situacija pretvara praktično u neku vrst opsade, s tim da obični policajci više-manje staju na stranu "zabrinutih građana", a ovi školovaniji se još ne znaju postaviti u datoj situaciji i u panici traže pomoć iz Zagreba.

"Zabrinuti" građani u ranim poslijepodnevnim satima upadaju u policijske postaje i traže oružje, a MUP reagira slanjem helikoptera, mislim u Obrovac za koji je rečeno da je oružje već ugrabljeno i da je situacija skroz izmakla ikakvoj kontroli...

JNA vraća helikoptere, a "zabrinuti" građani u strahu od ustaša koji "samo što nisu stigli" do večeri zaprječavaju glavne prometnice barikadama jerbo ustaše kreću na "goloruku nejač".

Barikade su podignute upravo zato što su očekivali hrvatsku policiju u vozilima, ali koliko je meni poznato, bar na širem zadarskom području, toga nije bilo. Čim su Srbi postavili svoje barikade krenulo se sa protubarikadama, odnosno policijskim kontrolnim punktovima...

Hrvatski oklopnjaci su po svemu sudeći plod psihoze i nadrealnog straha od "ustaša koji kolju sve s reda"....




BBC-u (kao ni svakom engleskom mediju) ne treba vjerovat ni 5 posto(posebice sto se tice "strasnog raspada moderne Yugoslavije" )
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 19:17   #8
ovih dana provjeravam tacnu vece, datum, kad sam se u drustvu s jos trojicom vracala vlakom iz Splita u Maribor. kompozicija bila je odjedanput blokirana, u tami stajali smo sat-dva .. ne znam vise, ali onda ipak mogli krenuti prema Zagrebu. slijedecih dana na istoj relaciji bilo je nemoguce putovati. zbog vlastite sigurnosti vec danim aprije, ljudi isli su brodom do Rijeke. u Mariboru tad se vise znalo nego na Bracu, jer je mama od poznanice telefonom opozoraval na moguca zbivanja. sjecam se dobro, da se govorilo o poteskocama putovanja u Split vec kad smo odlucili krenuti na Brac, dakle krajem jula, pocetkom avgusta. ne sjecam se svega tacno, ali onih 10 dana na Bracu bilo je cudno. koliko dana putovala je razglednica u Sloveniju, ne znam. ali znam da sem ja napisala sjedeci na rivi i pila kaficu s poznanicom gledajuci na more. skoro da nije bilo nikoga vise. kad bih mogla, vratila bih vrijeme natrag i ostala na moru, u Knina. ono o razaranju Plitvicke sume, znam i ja. pijavicama islo se igrati skrivacke.
lijep pozdrav iz Haaga.
boijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 22:35   #9
Nemoj ovu knjigu shvačati posve doslovno.

Recimo glupi mit o tri najmoćnija čovjeka koji ispaljuju iz čista mira projektil na Borovo Selo je tamo.

Imam je doma pa znam.

PS
Mala zanimljivost,dan prije izbijanja tzv. Balvan revolucije, svi prodavači Srbi su se usred turističke sezone povukli sa svojih štandova na Jadranu, tako da je pobuna bila jako dobro pripremljena i jako je širok krug ljudi bio upućen
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 23:49   #10
Uopce se tome ne cudim da su bili dogovori isto kao sta je bio dogovor masovne traktorijade i povlacenja vojnika iz Krajine za vrijeme Oluje. Ko se sa vatrom igra biva porazen u ratu .....
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 23:48   #11
Baš ovu temu trebam... Moram priznati da znam vrlo malo o domovinskom ratu, samo one bitne stvari. Kolko sam ja shvatio nekako u par dana su se po cijeloj Hrvatskoj počele postavljati barikade i tome slično. Očito je da je netko taj povelik broj srpskog stanovništva unaprijed pripremio i koordinirao, što nije uopće bilo lagano. Postoji li neki dokumentarac/knjiga/web stranica gdje bih mogao pročitati tko je to napravio i na koji način? Očito se radilo o procesu koji je trajao neko vrijeme, zašto naše tajne službe nisu reagirale jer ipak se radilo o veliko broju ljudi. Ili sam posve u krivu?
LostRid3r is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 02:20   #12
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Mala zanimljivost,dan prije izbijanja tzv. Balvan revolucije, svi prodavači Srbi su se usred turističke sezone povukli sa svojih štandova na Jadranu, tako da je pobuna bila jako dobro pripremljena i jako je širok krug ljudi bio upućen
oooo da

Bio sam u Rogoznici na ljetovanju i dan prije revolucije su se svi Srbi pokupili s ljetovanja. Krenule dojave i pakiraj kofere.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 21:58   #13
Navodno je izbio oružani obračun
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 11:34   #14
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
oooo da

Bio sam u Rogoznici na ljetovanju i dan prije revolucije su se svi Srbi pokupili s ljetovanja. Krenule dojave i pakiraj kofere.
http://braniteljski-portal.hr/sadrzaj/kultura/14348

u ovoj knjizi imaš prevedene određene transkripte sa suđenja Slobi. Jedan njihov obavještajac u detalje objašnjava kako su se događale ''spontane pobune zabrinutih građana'' i kako su RSK i RS ovisile o SR jugoslaviji više nego vjetkong o sjevernom vjetnamu kada je riječ o logistici i rukovođenju.
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 18:03   #15
Je li MUP uopće imao 10 oklopnjaka?
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2019., 15:10   #16
Ljudi dragi, početna točka svake priče o događajima u bivšoj Jugoslaviji 1990-1996 (ugrubo) treba biti činjenica da nitko nije očekivao postojanje Jugoslavije na duži period nakon Titove smrti.

Nitko.

Kad apsolvirate tu činjenicu krenite dalje.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2019., 15:29   #17
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Ljudi dragi, početna točka svake priče o događajima u bivšoj Jugoslaviji 1990-1996 (ugrubo) treba biti činjenica da nitko nije očekivao postojanje Jugoslavije na duži period nakon Titove smrti.

Nitko.

Kad apsolvirate tu činjenicu krenite dalje.
To je glupost.
Omen Nomen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2019., 15:44   #18
Quote:
Omen Nomen kaže: Pogledaj post
To je glupost.
Postoji nešto o čemu se vodi malo računa. Što je zadaća obavještajne službe? To je analitika - predviđanje budućih događaja. Uzmite u obzir da je CIA već 1972. predvidjela da će se Jugoslavija raspasti, samo tada nisu znali precizirati vrijeme je je bilo previše otvorenih varijabli. No imate predviđanje CIAe iz 1990 gdje kažu da že se Jugoslavija raspasti za 18 mjeseci. Dakle, proces raspadanja Jugoslavije je trajao i neki su ga znali predvidjeti.

riječi Miroslava Tuđmana u intervjuu autorici knjige "Tuđman i Perković" Orhideji Gauri Hodak, str 358.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2019., 16:29   #19
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Postoji nešto o čemu se vodi malo računa. Što je zadaća obavještajne službe? To je analitika - predviđanje budućih događaja. Uzmite u obzir da je CIA već 1972. predvidjela da će se Jugoslavija raspasti, samo tada nisu znali precizirati vrijeme je je bilo previše otvorenih varijabli. No imate predviđanje CIAe iz 1990 gdje kažu da že se Jugoslavija raspasti za 18 mjeseci. Dakle, proces raspadanja Jugoslavije je trajao i neki su ga znali predvidjeti.

riječi Miroslava Tuđmana u intervjuu autorici knjige "Tuđman i Perković" Orhideji Gauri Hodak, str 358.
Dobro to je CIA. Kojoj izgleda i nije bilo "baš žao" što co se Jugoslavija raspasti. Ali ti si napisao da niko nije računao na postojanje Jugoslavije. Za neke njene stanovnike je njen raspad šokantat i dan danas.
Omen Nomen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2019., 16:50   #20
Quote:
Omen Nomen kaže: Pogledaj post
Dobro to je CIA. Kojoj izgleda i nije bilo "baš žao" što co se Jugoslavija raspasti. Ali ti si napisao da niko nije računao na postojanje Jugoslavije. Za neke njene stanovnike je njen raspad šokantat i dan danas.
Onda da preciznije kažem nijedna država nije očekivala Jugoslaviju nakon Tita na duži rok.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:01.