Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2009., 14:38   #1
Pretraga stana

Pozdrav svima,

jedno pitanje - kako to izgleda kad policija dodje u pretres stana? Je li naprave bas veliki nered i rusvaj, koliko komada policajaca dodje i ima li neko uobicajeno vrijeme kada oni to rade (znam da imaju pravo doci izmedju 6 i 22, ali me zanimaju stvari iz prakse)?

Kako se ponasati u tim situacijama - molim ljude s iskustvom.

Hvala unaprijed
umirovljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 15:32   #2
Pustiš ih unutra, pokažu ti nalog, sve živo ispremeću, skinu čak i navlake sa madraca koje se daju skinuti da ti se opruge vide, pobacaju sve sa stalaža... Nije baš ko u filmu, ali skoro. Tak su kod frendice kad je došla anonimna prijava da joj je buraz posadil travu. Nisu niš našli, a ona je tjedan dana morala pospremat nered kaj su napravili.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 22:26   #3
Ne, uobičajeno je vrijeme između 7 i 21, ali se pretraga stana može izvršiti i noću:

Zakon o kaznenom postupku

Članak 228.

(5) Pretraga se obavlja danju, od sedam do dvadeset jedan sat. Pretraga se može obaviti i noću ako je danju započeta pa nije dovršena, ako postoje razlozi za poduzimanje pretrage koja se može obaviti bez sudskog naloga (članak 231.) ili ako osoba kod koje se pretraga obavlja to sama zahtijeva.

Članak 231.

(1) Redarstvene vlasti mogu obaviti pretragu stana ili drugog prostora bez naloga:
1) u slučaju kad su prema posebnom zakonu ovlaštene ući u tuđi stan ili drugi prostor, a postoje uvjeti iz članka 224. stavka 1. ovoga Zakona,
2) ako je to prijeko potrebno radi izvršenja naloga o uhićenju ili radi hvatanja počinitelja kaznenog djela za koje je propisana kazna zatvora najmanje tri godine,
3) ako je to prijeko potrebno radi otklanjanja ozbiljne opasnosti po život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega.


Uglavnom, pretraga nije isto što i pregled. Prilikom pretrage dolazi do dodatnog zahvaćanja istraživanjem sadržaja koji nisu na vidljivom mjestu, dakle policija otvara ormare, ladice, torbe i druge predmete da bi utvrdila što se u njima nalazi. Zato ti je frendica imala puno posla s pospremanjem.

No, nije točno da ti uvijek moraju i predati nalog:

Članak 228.

(4) Pretrazi se može pristupiti i bez prethodne predaje naloga te bez pouke o pravu na branitelja, odnosno poziva za predaju osobe ili stvari ako se pretpostavlja oružani otpor ili ako je nužno da se kod sumnje na teška kaznena djela koja je počinila grupa ili zločinačka organizacija ili čiji su počinitelji povezani s inozemstvom pretraga obavi iznenada ili ako se pretraga ima obaviti u javnim prostorijama.

Zadnje uređivanje Suey : 30.03.2009. at 22:32.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 08:06   #4
Moraju imati i 2 svjedoka,pa ti pozovu susjede da budu svjedoci
fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 08:37   #5
Apsolutno, i ti svjedoci moraju biti nazočni istodobno, dakle, ne može jedan biti u jednoj sobi, a drugi u drugoj.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 08:51   #6
jebeno u svakom slucaju, jer kad bi kod mene krenuli preturati to bi trajalo satima, da ne kazem danima, sve puno nekih kutija, ormara i pobacanih stvari u kutijama, a tek knjiga na policama i spajz prepun svega i svacega. Uzas. Valjda bi mi pospremanje trajalo mjesec dana

Hvala
umirovljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 13:57   #7
Btw, svjedoci dobe neke pare poslije (200-250kn), pa bolje nek budu susjedi, nego neki njihovi.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 14:39   #8
Quote:
EasyOn kaže: Pogledaj post
Btw, svjedoci dobe neke pare poslije (200-250kn), pa bolje nek budu susjedi, nego neki njihovi.
O krasno, blago susjedima
umirovljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 15:59   #9
Jao, jao, svašta pričate! Pa jel znate uopće kako to ide? Policija pozvoni obično susjedima i kažu im da će biti svjedoci pri pretrazi. Tako to ide, ad hoc. Ne dovode nikakve "svoje" ljude. I kakva nagrada svjedocima, o čem vi pričate?

Uglavnom, zaboravila sam odgovoriti koliko policajaca dođe - najmanje dva, a to ovisi i o kakvoj se pretrazi radi, trenutnoj ili planiranoj...može ih biti i više od dva, naravno.

Pretraga se obavlja savjesno i detaljno, a posebno temeljito što se tiče jastuka, madraca, ormara, stolova...imaju pravo otvarati brave, sanduke, škrinje...Da sad ne otkrivam pojedinosti, jel
Ima tu kriminalističkih strategija i caka...
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 16:05   #10
Što do znači da imaju pravo otvarati brave? Neću otključati neki sandučić pa oni "primjene" pajser?

Kako uopće izgleda taj nalog? Pitam jer mi je palo na pamet, što ako osoba živi u 2 stana, jedan do drugog, probijen zid i de facto su spojeni. Ako policija dobije naloga za "stan broj y, u ulici x", smiju li oni pretražiti i "stan broj y+1"?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 16:09   #11
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Jao, jao, svašta pričate! Pa jel znate uopće kako to ide? Policija pozvoni obično susjedima i kažu im da će biti svjedoci pri pretrazi. Tako to ide, ad hoc. Ne dovode nikakve "svoje" ljude. I kakva nagrada svjedocima, o čem vi pričate?

Uglavnom, zaboravila sam odgovoriti koliko policajaca dođe - najmanje dva, a to ovisi i o kakvoj se pretrazi radi, trenutnoj ili planiranoj...može ih biti i više od dva, naravno.

Pretraga se obavlja savjesno i detaljno, a posebno temeljito što se tiče jastuka, madraca, ormara, stolova...imaju pravo otvarati brave, sanduke, škrinje...Da sad ne otkrivam pojedinosti, jel
Ima tu kriminalističkih strategija i caka...
Kaj ti briješ? Dobije se naknada, nije to nagrada nego "dnevnica". Odu od jednog susjeda, pa ako on neće, odu do drugog itd. ali zna se nać da odu do nekog svojeg ako je tam u blizini. Frendici su tak prekapali stan jer su dobili dojavu da joj je buraz posadil travu i malo daljem susjedu jer je bio u krivolovu i ali prvih par susjeda nije htjelo ić k njemu jer su si svi dobri sa njim i na kraju su došla neka 2 covjeka kaj malo dalje žive. Samo su trebali potvrditi sutkinji kaj su murjaci našli.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 17:27   #12
Je, pa dnevnicu dobiješ samo ako ideš van mjesta svog prebivališta.

I ne dobiješ za dnevnicu 200, 250 kn, jer najviše što možeš dobiti jest 170 kn, što je iznos pune dnevnice.

Prema Pravilniku o naknadi troškova u sudskim postupcima:

"Za vrijeme zadržavanja izvan mjesta prebivališta odnosno boravišta preko 8 do 12 sati, svjedoku, vještaku i stručnoj osobi pripada naknada u visini ½ dnevnice, a za vrijeme provedeno preko 12 do 24 sata cijela dnevnica, koju imaju suci odgovarajućeg suda koji vode postupak."
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 19:31   #13
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Je, pa dnevnicu dobiješ samo ako ideš van mjesta svog prebivališta.

I ne dobiješ za dnevnicu 200, 250 kn, jer najviše što možeš dobiti jest 170 kn, što je iznos pune dnevnice.

Prema Pravilniku o naknadi troškova u sudskim postupcima:

"Za vrijeme zadržavanja izvan mjesta prebivališta odnosno boravišta preko 8 do 12 sati, svjedoku, vještaku i stručnoj osobi pripada naknada u visini ½ dnevnice, a za vrijeme provedeno preko 12 do 24 sata cijela dnevnica, koju imaju suci odgovarajućeg suda koji vode postupak."
Neznam za to izvan mjesta, znam samo da nema murje kod mene, možda sa putnim troškovima toliko, jer ovi kaj su išli za onog susjeda dobili su oko 240 kn.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 07:18   #14
Ja sam 2 puta bila svjedok susjedu kojem su pretresali stan i niti jednom nisam dobila nikakvu naknadu.Jedino što sam mogla napraviti je odbiti prisustvovati.Ali nisam jer sam sa susjedom ok,pa bolje da sam ja nego neko ko će ga poslje tračat
fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 09:04   #15
Nije mi jasno otkud on zna da su ti ljudi dobili dnevnice? Svjedoci ništa ne potvrđuju sutkinji, jer je sve razvidno iz zapisnika, sve se upisuje u zapisnik o pretrazi koji potpisuju i svjedoci. Uloga svjedoka je da prate zakonitost rada policije, te je bitno da budu tamo pod uvjetima iz Zakon kako bi se zapisnici o pretrazi i ostali dokazi pribavljeni pretragom mogli upotrijebiti kao dokazi u kaznenom postupku.


Članak 229.
(1) Pretrazi stana ili drugog prostora moraju biti nazočna dva punoljetna građanina kao svjedoci istodobno kroz cijelo vrijeme trajanja pretrage. Svjedoci će se prije početka pretrage upozoriti da paze kako se pretraga obavlja te da imaju pravo prije potpisivanja zapisnika o pretrazi staviti svoje prigovore ako smatraju da pretraga nije provedena na način propisan u članku 224. ovoga Zakona ili da sadržaj zapisnika nije točan.
(2) Kad se pretraga obavlja u prostorijama državnih tijela i ustanova, pozvat će se njihov predstavnik da bude nazočan pretrazi.
(3) O svakoj pretrazi stana ili osobe sastavit će se zapisnik, koji potpisuju osoba kod koje se obavlja pretraga ili osoba koju se pretražuje i osobe čija je nazočnost obvezna.
(4) Pri pretrazi oduzet će se privremeno samo oni predmeti i isprave koji su u vezi sa svrhom pretrage u pojedinom slučaju osim predmeta naznačenih u članku 233. stavku 3. i 4. ovoga Zakona.
(5) U zapisnik će se unijeti i točno naznačiti predmeti i isprave koji se oduzimaju, a to će se unijeti i u potvrdu koja će se odmah izdati osobi kojoj su predmeti, odnosno isprave oduzete.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 09:24   #16
Ni ja nisam imala veze sa sudom,tamo sam bila samo kao svjedok da je policija uredno i po zakonu obavila pretres,to potpisala i amen
fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 10:20   #17
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno otkud on zna da su ti ljudi dobili dnevnice? Svjedoci ništa ne potvrđuju sutkinji, jer je sve razvidno iz zapisnika, sve se upisuje u zapisnik o pretrazi koji potpisuju i svjedoci. Uloga svjedoka je da prate zakonitost rada policije, te je bitno da budu tamo pod uvjetima iz Zakon kako bi se zapisnici o pretrazi i ostali dokazi pribavljeni pretragom mogli upotrijebiti kao dokazi u kaznenom postupku.


Članak 229.
(1) Pretrazi stana ili drugog prostora moraju biti nazočna dva punoljetna građanina kao svjedoci istodobno kroz cijelo vrijeme trajanja pretrage. Svjedoci će se prije početka pretrage upozoriti da paze kako se pretraga obavlja te da imaju pravo prije potpisivanja zapisnika o pretrazi staviti svoje prigovore ako smatraju da pretraga nije provedena na način propisan u članku 224. ovoga Zakona ili da sadržaj zapisnika nije točan.
(2) Kad se pretraga obavlja u prostorijama državnih tijela i ustanova, pozvat će se njihov predstavnik da bude nazočan pretrazi.
(3) O svakoj pretrazi stana ili osobe sastavit će se zapisnik, koji potpisuju osoba kod koje se obavlja pretraga ili osoba koju se pretražuje i osobe čija je nazočnost obvezna.
(4) Pri pretrazi oduzet će se privremeno samo oni predmeti i isprave koji su u vezi sa svrhom pretrage u pojedinom slučaju osim predmeta naznačenih u članku 233. stavku 3. i 4. ovoga Zakona.
(5) U zapisnik će se unijeti i točno naznačiti predmeti i isprave koji se oduzimaju, a to će se unijeti i u potvrdu koja će se odmah izdati osobi kojoj su predmeti, odnosno isprave oduzete.

Susjeda su okrivili za krivolov, našli mu u škrinji ko fol divlje zečeve, ali se daljnjom analizom utvrdilo da su to ustvari domaći kunići. Sad su ta 2 lika išla na suđenje jer se smatralo da je u međuvremenu došlo do zamjene dokaza. Oni su rekli kaj su vidli, kad su ovi izvadili iz škrinje, a kad je sve onak smrznuto, brijem da ni sami nisu znali kaj su vidli
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 13:03   #18
U svakom slucaju, cini mi se da to uopce ne izlgeda "lijepo". Jebem ti ako ti je frendica pospremala tjedan dana stan nakon njih, pa mogu misliti kako je to sve izgledalo. A ovo mi je najbolje da su posebno zainteresirani za jastuke i navlake na madracima, mozda da im se ponudi da malo ubiju oko . Ma mislim, znam da je to njima posao, ali ti frajeri znaju tako biti bahati i prepotentni da ih covjek pozeli ispljuskati, s naglaskom na pozeli
umirovljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 13:59   #19
@EasyOn - sad smo razjasnili, dakle, oni su došli i na glavnu raspravu kao svjedoci, što znači da imaju pravo naknade troškova prema Pravilniku! Baš sam te htjela pitati jel podignuta optužnica i jel bilo glavne rasprave

@umirovljenik - sve pretraže, ama baš sve preokrenu i ispretumbaju, inače pretraga ne bi imala smisla)))

Postoje određena pravila i taktike prilikom pretrage, jastuci i madraci nisu slučajno posebno navedeni))
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 19:14   #20
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
@EasyOn - sad smo razjasnili, dakle, oni su došli i na glavnu raspravu kao svjedoci, što znači da imaju pravo naknade troškova prema Pravilniku! Baš sam te htjela pitati jel podignuta optužnica i jel bilo glavne rasprave

@umirovljenik - sve pretraže, ama baš sve preokrenu i ispretumbaju, inače pretraga ne bi imala smisla)))

Postoje određena pravila i taktike prilikom pretrage, jastuci i madraci nisu slučajno posebno navedeni))
Frendici su skinuli one navlake sa madraca da su se opruge vidle, jbt, jedva smo ih navukli gore natrag. I na kraju niš ne nađu, lijepo se zahvale i nasmiju se na nered kaj je osto iza njih
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:19.