Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2009., 15:11   #1
Zaštita okoliša

Pozdrav svima!
Trebam pomoć, a mislim da mi ovdje pravnici mogu pomoći.
Naime, htjela bih prijaviti nekog zbog uništavanja okoliša, konkretno rijeke.
Rijeka je izvor iz kojeg cijela jedna krajina crpi vodu. U njoj su do nedavno živjele razne zaštićene vrste životinja (pastrva, rakovi...), a sada su svi gotovo izumrli, što je vjerojatno zasluga svih građana te krajine.
No, ono što svima bode oči, a nitko se ne usudi pitati ni prijaviti je činjenica da je jedan lokalni moćnik dio rijeke nasuo pijeskom/šoderom i na taj dio parkira svoje građevinske strojeve iz kojih naravno sve što iscuri (nafta, ulje...) curi u rijeku. Da zlo bude veće, točno ispod tog njegovog "parkinga" se nekad davno nalazilo zaštićeno groblje (ne znam iz kojeg stoljeća).

Molim pomoć svih vas kako bi ovaj zločin protiv prirode i povijesti bio prijavljen.
Hvala
Slavicaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 13:19   #2
Obrati se Agenciji za zaštitu okoliša

www.azo.hr
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 22:22   #3
AZO nije nadležan za takve stvari.

Pri Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva postoji Uprava za inspekcijske poslove.

Ako je riječ o zaštićenoj prirodnoj vrijednosti (zaštićeno područje ili zaštićena divlja svojta) koja se uništava takvom radnjom, nadležna je Uprava za inspekcijske poslove zaštite prirode Ministarstva kulture.

Ispričavam se na kasnom odgovoru, nisam baš često tu, a možda nekome bude od pomoći.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 12:52   #4
Ako se netko obrati Agenciji s navedenim problemom, onda bi valjda ona kao posebno tijelo nadležno za prikljupljanje podataka o okolišu radi implementiranja politike zaštite okoliša, koja je by the way, ustavna kategorija, o tome obavijestilo tijelo nadležno za inspekcijske poslove zaštite okoliša ili zaštite prirode. Ili se možda varam?
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 13:06   #5
Zašto se obraćati stručnoj agenciji kad imaš inspekciju?
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 13:28   #6
Zato što u Hrvatskoj ima toliko ministarstva i drugih središnjih tijela državne uprave, ureda državne uprave u županijama, agencija i raznoraznih drugih pravnih osoba sui generis, da je običnom čovjeku a kamoli pravniku koji je ili parničar ili krivičar teško uputiti stranku na pravu adresu. Pa onda pitaš i s vremenom nađeš.

U svakome slučaju, mislim da bi Agencija s tim konkretnim slučajem trebala biti upoznata.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 13:38   #7
Točno je da ima puno raznih tijela. I upravo zato sam ja (koja nisam pravnik već biolog) ovu gospođ(ic)u usmjerila na pravo mjesto.
A onda dolaziš ti i opet upućeješ krivo.

A Agencija će s tim slučajem biti upoznata kad i ako dođe vrijeme i bude potrebe za tim.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 13:44   #8
Nisam rekao da nisi u pravu.

Ponovit ću samo jednom. Da se obratila Ministarstvu zdravstva ili Ministarstvu vanjskih poslova s tim upitom, ne bi je mogli uputiti na pravu adresu. A da je učinila kako sam napisao, makar putem telefona, i pod pretpostavkom da joj se netko u toj Agenciji javio na poziv, za 5 minuta saznala bi pravu adresu. Razumiješ?

Thread closed for me.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 14:05   #9
Sad sam ja tu, sad ne mora zivkati okolo.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 17:36   #10
Ako nam autorica uopce svrati ovdje opet
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 17:50   #11
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ako nam autorica uopce svrati ovdje opet
Ili je možda odlučila nazvati 981, učinak bi bio otprilike isti kao da je zvala AZO.

Mišljah jednostavno da bi ova tema mogla korisiti svima koji imaju neko pitanje iz prava okoliša / prirode.
I da ne spominjem još novi Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (što se tiče stranih državljana) i njegovog članka 358a.
I tak.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 17:57   #12
naravno, svaki savjet je dobrodosao pretpostavljam da se ostatak posta odnosi na stjecanje nekretnina i zasticene dijelove prirode? znam da su tu bile neke izmjene. idem pogledati
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 17:59   #13
Yap, zaštićene dijelove prirode i poljoprivredno zemljište.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 18:08   #14
Nadležni su Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva -Uprava za inspekcijske poslove, te Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva - Uprava gospodarenja vodama.
Ovaj slučaj mi sliči na onog ličkog Tuđmana, kak se zove, jel Mraović. Prijavljen je Državnoj vodopravnoj inspekciji.
gama0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 18:40   #15
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Yap, zaštićene dijelove prirode i poljoprivredno zemljište.
Tak je, 1.2.2009. stupio je na snagu članak 358.a ZV, kojim se realizirao Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, tako da državljani i pravne osobe EU mogu stjecati pravo vlasništva nekretnina u RH jednako kao državljani i pravne osobe sa sjedištem u RH, osim ako se radi o poljoprivrednom zemljištu i zaštićenim dijelovima prirode na koje se odnosi Zakon o zaštiti prirode.

Prije se tražilo: reciprocitet i suglasnost Ministarstva pravosuđa.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 18:44   #16
Recite mi, što sad bude ako državljanin EU posjeduje takvu nekretninu i želi je uknjižiti?
Kupoprodajni ugovor je sklopljen i sve, ali, eto, dolazi očitovanje da je nekretnina u zaštićenom području.
Što onda?
Država mora ponuditi naknadu za tu nekretninu, jel tak?
Ako država nema para za to?
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 22:01   #17
Ne, jer taj stranac sklapanjem ugovora uopće nije stekao vlasništvo - država može izvlastiti samo vlasnika nekretnine.

Sklapanje ugovora jest samo naslov (titulus) stjecanja, a način (modus) stjecanja vlasništva je upis u ZK. No, takav pravni posao je u ovom slučaju ništetan - ne proizvodi pravne učinke jer je sklopljen protivno prisilnim propisima, dakle nema ni titulusa jer titulus mora biti valjan pravni posao. Naime, stranci ne mogu stjecati vlasništvo nad takvim nekretninama koje su isključene (poljoprivredna zemljišta, šume i zaštićeni dijelovi prirode). Takav zahtjev za upis će se odbiti u ZK.

Ali, ako je stranac imao vlasništvo nad takvom nekretninom, pa bi ta nekretnina bila naknadno proglašena isključenim područjem, prestaje mu pravo vlasništva po zakonu te ima pravo na naknadu prema Zakonu o izvlaštenju. No država ne mora dati lovu, već drugu nekretninu na ime naknade koja odgovara visini tržišne vrijednosti nekretnine koja se izvlašćuje, a koja nije isključeno područje.

Inače, vlasnik (a to može biti samo domaći državljanin), koji želi prodati takvu nekretninu, prema Zakonu o zaštiti prirode ima obvezu ponuditi ju ili RH ili županiji i gradu, dakle oni imaju pravo prvokupa, ovisno o čemu se radi:

"Pravo prvokupa

Članak 112.

(1) Vlasnik nekretnine unutar nacionalnog parka, parka prirode, strogog ili posebnog rezervata koji namjerava tu nekretninu prodati, dužan ju je najprije ponuditi na prodaju Republici Hrvatskoj, zatim županiji ili Gradu Zagrebu, te potom gradu ili općini na čijem se području nekretnina nalazi, a vlasnik nekretnine u ostalim zaštićenim područjima, koji namjerava tu nekretninu prodati, dužan ju je najprije ponuditi županiji ili Gradu Zagrebu, a zatim Republici Hrvatskoj, te potom gradu ili općini na čijem se području nekret­nina nalazi."

Ako to ne učini, Republika Hrvatska, županija ili Grad Zagreb, grad ili općina imaju pravo tužbom protiv prodavatelja i kupca zahtijevati poništenje ugovora o kupoprodaji u roku do devedeset dana od dana saznanja za sklapanje toga ugovora, ali najkasnije u roku od pet godina od dana sklapanja ugovora o kupoprodaji.

Pravo prvokupa se upisuje u ZK.

Zadnje uređivanje Suey : 10.10.2009. at 22:10. Reason: dodatak
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 18:46   #18
ovako, pitanje je za onoga tko se razumije u pravo okoliša tj. ekološko pravo? ne mogu nikako pronaći na internetu, a spremam se za ispit, Koje su kaznenopravne sankcije za zaštitu okoliša?

Hm, hm, ako ovako ne saznam morat ću kontaktirati ministra Zmajlovića.

Zadnje uređivanje ocajnicaa : 10.09.2013. at 19:05.
ocajnicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 09:48   #19
Misliš na Glavu XX. Kaznenog zakona?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 17:16   #20
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Misliš na Glavu XX. Kaznenog zakona?
da da, hvala, makar sam i sama malo poslije skužila da se to odnosi Kazneni zakon.
ocajnicaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:42.