Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2010., 14:33   #21
Ima tu nešto, ponosna i sve snažnija katolička zemlja, ne previše zaljubljena ni u Njemačku ni u Rusiju,niti veliki ljubitelj liberalizma ili homoseksaulizma...

Ali nekako mi se to čini previše...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 14:34   #22
pretužno, Poljaci pegule i gotovo.
cila politička elita poginila.
__________________
it's not like you're gonna track me down, right?
Hedonism_Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 14:42   #23
Kako javlja služba na engleskom jeziku Poljskog državnog radija Predsjednički zrakoplov Tupoljev-154 nedavno je prošao kompletni remont koji je uključivao mehaniku, motore i redizajn putničkih kabina.

Sat vremena prije predviđenog slijetanja predsjedničkog zrakoplova u Smolensk se je sretno spustio drugi identični zrakoplov poljskih oružanih snaga TU-154 koji je prevozio novinare, 10-ak zastupnika poljskog sejma, među ostalima i predsjednikovog brata blizanca Jaroslawa Kaczynskog, bivšeg premijera.

Oko 20 minuta nakon slijetanja tog prvog zrakoplova iz Varšave, Kontrola letenja u Smolensku aerodrom je zbog naleta guste magle proglasila zatvorenim - poljski mediji, pozivajući se na Ministarstvo obrane u Varšavi, tvrde da je s tim bio upoznat i pilot poljskog predsjedničkog leta kojemu je bilo savjetovano da se privremeno spusti u zračnu luku Šeremetjevo u Moskvi, ili u glavnom gradu Bjelorusije Minsku - no da je njegova odluka bila da nastavi manevar spuštanja u Smolensku, što je Ruska strana prihvatila, te aerodrom proglasila otvorenim.

Očevici sa mjesta nesreće svjedoče da se Predsjednički let 4 puta neuspješno pokušao spustiti, te da je prilikom manevra naglog zaokreta i ponovnog podizanja nakon 4-og pokušaja ljevo krilo (koje je u tom trenutku bilo usmjereno prema zemlji, jer se zrakoplov na tu stranu i okretao) zakačilo vrhove stabala na samom istočnom rubu Katynske šume.

Postoje međutim i druga svjedočenja očevidaca po kojima je Predsjednički let prije spuštanja u Smolensk ispustio veću količinu goriva - što potvrđuje činjenica da prilikom pada nije bilo eksplozije, dok su požari izbili na više lokacija koje su bile udaljene od mjesta pada. Ruska kontrola letenja međutim ne zna zašto bi predsjednički let ispuštao gorivo budući da ni u jednom trenutku nisu bili oglašeni uvjeti prisilnog sletanja - javila je TV mreža Russia Today
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 14:43   #24
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ima tu nešto, ponosna i sve snažnija katolička zemlja, ne previše zaljubljena ni u Njemačku ni u Rusiju,niti veliki ljubitelj liberalizma ili homoseksaulizma...

Ali nekako mi se to čini previše...
Sve te stvari koje si nabrojo mogu ukazivati da je interes za nestanak te ekipe imo i Istok i Zapad............treba im koperativnija vlast....ne toliko prkosna
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 15:04   #25
Točno u 13 sati u zgradi Ustavnog suda u Varšavi predsjedničke ovlasti koje uključuju i ovlasti Vrhovnog zapovjednika poljskih oružanih snaga preuzeo je dosadašnji Predsjednik donjeg doma Sejma Bronislav Komorowski

http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._by_Foksal.jpg

Komorowski će biti vršitelj dužnosti Predsjednika Republike najviše 60 dana što je rok koji Ustav predviđa za izbor novog Predsjednika.

Komorowski je član Građanske platforme - centrističke stranke Premijera Donalda Tuska, bio je i blizak suradnik bivšeg predsjednika Lecha Walese, u komunizmu je bio izdavač ilegalnih novina i zabranjenih literarnih dijela, a u krvnom je srodstvu sa belgijskom kraljevskom obitelji.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 15:31   #26
U krvnom srodstvu sa belgijskom kraljevskom obitelji?
Evo ti ga na! EU jedva dočekala da postavi svog čovjeka na čelo Poljske.
Kaspper is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 15:37   #27
Uzeo si mi riječ iz usta ovo o srodstvu........
Prati sad situaciju, bit će ponizniji nego naši.........
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 15:41   #28
Quote:
Kruška kaže: Pogledaj post
Atentat možda?
Quote:
Tony Clifton kaže: Pogledaj post
uopce ne dvojim da su smaknuti
Prerano je za teorije zavjere i ovakve zaključke. Poljska i sama službeno navodi da se pilot nije obazirao na novonastale vremenske uvjete koji su se pogoršali te da je odlučio spustiti se u Smolensku bez obzira na to. Koliko god teorije zavjere u ovom slučaju dobro zvučale jer nije da ne mogu proći, mogu, sumnjam da se radi o tome.

Ako se sa svih strana navodi da je vidljivost bila nikakva te da se spuštao po osjećaju i uz pomoć aparatura (prije toga je pokušao sletjeti 3 puta bezuspješno te je ovo bio četvrti pokušaj), onda je vrlo lako moguće da se dogodilo baš to što se dogodilo. Ne bi bilo prvi put te mi za sada izgleda najizglednije. Ne sumnjam da će Poljska koja je ostala skoro pa obezglavljena sa državnim vodstvom napraviti sve u istrazi te da će ukoliko postoji išta, isplivati na površinu. Koliko god bilo dobrih razloga da bi primjerice Rusima tako nešto odgovaralo (a i drugima), sumnjam u to. Preopasna je to igra, a Poljaci će opet brzo stati na noge. Ništa se time ne bi postiglo.

Dok se sve ne istraži, tada je malo rano govoriti o teorijama zavjere i političkim spletkama na visokoj razini.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 15:46   #29
Nevjerojatno koliko je jak poriv izmišljanja tih teorija zavjere na ljudskoj tragediji, za koju već uredno postoje jake indicije o razlogu:

Prema priopćenju agencije Interfax jedan od mogućih uzroka nesreće je i ljudski faktor odnosno pogrešna odluka pilota. Nakon četvrtog pokušaja slijetanja, pilotu je savjetovano da sleti u Minsk zbog loših vremenskih uvjeta, ali je on ipak odlučio sletjeti u Smolensku. Prilikom približavanja pisti za slijetanje zrakoplov je zahvatio stabla, srušio se i zapalio. Prema posljednjim informacijama broj mrtvih u zrakoplovnoj nesreći popeo se na 96.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/v...ga/485389.aspx

Kako su svi razgovori snimani, teško da Interfax nešto izmišlja - najvjerojatniji uzrok je želja pilota da ne poremeti protokol slijetanjem u drugi grad. Teški vremeneski uvijeti, aerodrom na kojem pilot nema previše ili imalo iskustva (nije to linija između dva grada gdje leti svaki tjedan), želja da se pokaže kao pravi i uspješan pripadnik oružanih snaga koji vrhovnog zapovjednika dovodi na cilj bez obzira na neprilike...

Sućuti Poljskom narodu i obiteljima. Ali, zaista ovdje ne treba rediti teorije zavjere.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 15:52   #30
Dobro razmišljaš,al kad kažeš da se s tim nebi ništa napravilo,
mislim da bi jer je na ovaj način uništena vodeća ekipa koja je vodila određenu politiku.
Ajmo uzeti da je atentat,ovo je po meni strašna poruka drugima šta nesmiju raditi.
A ono šta sam čitao po netu dosta su bili tvrdi, i branili su stvari koje baš i ne prolaze u drugim zemljama.(po meni su dobro radili).
Uzmi samo cjepivo za gripu
pa tvrd odnos prema rusima i njemcima

Znat će se uskoro što je na stvari al malo mi je čudno
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:02   #31
Smolensk ima dvije zračne luke:

Civilna: http://maps.google.com/maps?ll=54.74...=54.745,32.065

Vojna: http://maps.google.com/maps?f=q&sour...24333&t=h&z=16

Ovako kroz Google, niti jedna ne djeluje kao nešto gdje bi veliki tromotorni zrakoplov mogao lako po magli sletjeti. Tko zna kakva je oprema na tlu, ne izgleda baš reprezentativno...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:06   #32
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Dobro razmišljaš,al kad kažeš da se s tim nebi ništa napravilo,
mislim da bi jer je na ovaj način uništena vodeća ekipa koja je vodila određenu politiku.
Kao što su dva moderatora već napisala, vrlo su mali izgledi da je ovdje riječ o atentatu. Rusija i Poljska su bile usred povijesnog procesa izmirenja, u tom procesu aktivno je sudjelovao i poginuli predsjednik Kaczyinski, koji je veći dio svoje političke karijere proveo kao gorljivi protivnik Sovjetskog Saveza, ali i Rusije dok je u prvom dijelu svog mandata zagovarao raketni štit, odlazio u Gruziju u vrijeme ruske invazije na tu zemlju, te jednako tako boravio u Ukrajini u vrijeme "narančaste revolucije". Putin je držao (i o tome javno govorio prije 2 dana baš u Katynskoj šumi) da je jedan od najvećih uspjeha njegove vanjske politike baš taj što je stekao povjerenje Predsjednika Kaczynskog, čovjeka koji je donedavno bio jedan od najmanje povjerljivih europskih političara prema Rusiji. Teško mi je i zamisliti da bi Rusija mogla biti iza bilo kakve zavjere koja bi išla na pogoršavanje odnosa sa Poljskom upravo u trenutku kada prvi put u suvremenoj povijesti ti odnosi doživljavaju uspon (izuzevši razdoblje komunizma).

Jednako tako nema logičke vjerovatnoće da bi bilo koja druga tajna služba bila u stanju izazvati tragediju ovih razmjera na teritoriju Ruske Federacije. Takav poduhvat bio bi iznimno opasan, a Kaczynski je ionako bio na samom kraju mandata. Ne zaboravimo da je u padu poginuo i Zbignew Wasserman, koji je u poljskom Sejmu predstavljao Židovsku zajednicu. Teško da mi je uopće moguće pojmiti koja bi se to svjetska javna ili tajna sila išla istovremeno zamjerati i Rusima i Židovima. Ovdje zavjere nema. Samo jedna grozna tragedija.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:07   #33
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Dobro razmišljaš,al kad kažeš da se s tim nebi ništa napravilo,
mislim da bi jer je na ovaj način uništena vodeća ekipa koja je vodila određenu politiku.
Ajmo uzeti da je atentat,ovo je po meni strašna poruka drugima šta nesmiju raditi.
A ono šta sam čitao po netu dosta su bili tvrdi, i branili su stvari koje baš i ne prolaze u drugim zemljama.(po meni su dobro radili).
Uzmi samo cjepivo za gripu
pa tvrd odnos prema rusima i njemcima

Znat će se uskoro što je na stvari al malo mi je čudno
U redu, uzmimo za primjer da je maknuto vodstvo tvrde poljske politike koja ne popušta po mnogim pitanjima ili ako popušta, popušta vrlo sporo. I kad je makneš, opet je rizik micanja 50:50 %. Jer vrlo lako politička garnitura koja će biti postavljena može voditi istu politiku kao prethodna, a za to su šanse minimalno 50%, ako ne i veće. Taj postotak je prevelik za upuštanje u rizik ovako opasne igre. Ne isplati se. Za tako nešto moraš imati pripremljenu garnituru svojih igrača u drugoj državi koji će ih naslijediti, onda je to već nešto drugo. No, to ovdje nije slučaj.

Poljaci i jesu poznati kao vrlo tvrdoglav ponosan narod i narod koji čvrsto brani svoja stajališta. I velik broj političara je istog kova i istog smjera kao i ovi te je vrlo lako moguće da na izborima koji budu raspisani budu izabrani baš političari istog kova i istog stajališta. Jer sami Poljaci traže tu politiku. Stoga, vrlo je vjerojatnije da se micanjem ne bi ništa postiglo. A ustvrdi li se pritom da se dogodilo neko političko smaknuće, Poljake bi to gurnulo u još tvrđe zastupanje svojih stajališta te se time ne bi baš ništa postiglo.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:08   #34
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Smolensk ima dvije zračne luke:

Civilna: http://maps.google.com/maps?ll=54.74...=54.745,32.065

Vojna: http://maps.google.com/maps?f=q&sour...24333&t=h&z=16

Ovako kroz Google, niti jedna ne djeluje kao nešto gdje bi veliki tromotorni zrakoplov mogao lako po magli sletjeti. Tko zna kakva je oprema na tlu, ne izgleda baš reprezentativno...

Slijetao je na zračnu luku (bazu) Smolensk-Sjever. Nesreća se dogodila nadomak onog mjesta Pečersk.

Već je pronađena jedna crna kutija.
*unknown* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:30   #35
ma sigurno je pilot kriv...

naravno, sve je moguće (doduše, neke su stvari malo vjerojatne), ali da će iskusan pilot koji prevozi 130 VVVVVIP osoba, iz osobne taštine, želje za pokazivanjem ili ili zbog nečeg trećeg ići barem probati raditi ovako nešto... ne znam, meni to baš ne drži vodu... btw, ma jel ono Maradona igrao rukom ili nije? ili da vjerujemo sucu s utakmice, pa valjda on zna bolje?
Slash2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:36   #36
http://www.youtube.com/watch?v=wYHLMaXlJPg

....Poljska nije nikad dala kvislinga...
kaže se francuzi među slavenima.....
RIP
vita_jela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:37   #37
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Kao što su dva moderatora već napisala, vrlo su mali izgledi da je ovdje riječ o atentatu. Rusija i Poljska su bile usred povijesnog procesa izmirenja, u tom procesu aktivno je sudjelovao i poginuli predsjednik Kaczyinski, koji je veći dio svoje političke karijere proveo kao gorljivi protivnik Sovjetskog Saveza, ali i Rusije dok je u prvom dijelu svog mandata zagovarao raketni štit, odlazio u Gruziju u vrijeme ruske invazije na tu zemlju, te jednako tako boravio u Ukrajini u vrijeme "narančaste revolucije". Putin je držao (i o tome javno govorio prije 2 dana baš u Katynskoj šumi) da je jedan od najvećih uspjeha njegove vanjske politike baš taj što je stekao povjerenje Predsjednika Kaczynskog, čovjeka koji je donedavno bio jedan od najmanje povjerljivih europskih političara prema Rusiji. Teško mi je i zamisliti da bi Rusija mogla biti iza bilo kakve zavjere koja bi išla na pogoršavanje odnosa sa Poljskom upravo u trenutku kada prvi put u suvremenoj povijesti ti odnosi doživljavaju uspon (izuzevši razdoblje komunizma).

Jednako tako nema logičke vjerovatnoće da bi bilo koja druga tajna služba bila u stanju izazvati tragediju ovih razmjera na teritoriju Ruske Federacije. Takav poduhvat bio bi iznimno opasan, a Kaczynski je ionako bio na samom kraju mandata. Ne zaboravimo da je u padu poginuo i Zbignew Wasserman, koji je u poljskom Sejmu predstavljao Židovsku zajednicu. Teško da mi je uopće moguće pojmiti koja bi se to svjetska javna ili tajna sila išla istovremeno zamjerati i Rusima i Židovima. Ovdje zavjere nema. Samo jedna grozna tragedija.
Slažem se da je to velika tragedija i pridužujem se onim forumašima koji su izjavili sućut obiteljima poginulih i cijeloj Poljskoj.

Također mislim da je u pitanju ljudski faktor, ali jednostavno ne mogu izdržati da ne povučem paralele sa npr. smrti Enrica Matteija - 1960.g. Hruščov je s predsjednikom talijanske naftaplinske kompanije ENI Enricom Matteijem sklopio sporazum o prodaji nafte i plina. Enrico Mattei, koji je pokušao probiti naftaplinsku blokadu SSSR-a, poginuo je u zagonetnim okolnostima, u helikopterskoj nesreći nakon susreta s Hruščovom i uoči susreta s Kennedyjem. Pričalo se da je ubijen, a kao razlog navodio se upravo dogovor s SSSR-om. Njegova smrt nikad nije razjašnjena zato što su svi policajci i novinari koji su istraživali okolnosti Matteijeve smrti ubijeni ili netragom nestali.
dampyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:45   #38
Mene zanima kako to da skoro cijeli državni vrh bude u jednom avionu ?
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:54   #39
Pa i nije cijeli drzavni vrh. Potpredsjednika nema. Nema ni predsjenika sabora niti premijera. Ocito je da su isli svi predstavnici vlasti (ne vidim predstavnika sudstva), ali zemlja moze dalje normalno funkcionirati.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 17:01   #40
Zanimljivo se prisjetiti još nekih sličnih događaja u povjesti:
-pad aviona Džemala Bijedića,Borisa Trajkovskog i američkog ministra gospodarsta Browna.....
realist is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.