Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2011., 11:13   #21
Mislim da nemožeš , urnu nigdje nositi , eventualno možeš zatražit da ti stave dio pepela u tvoju spomeničku Urnu koju uzimaš kod kuće. A takve urne možeš nabavit
www.senta.hr , i imaju jako lijepih Urna mi smo kod njih kupili nešto su skuplje ali , mislim da se cijena ne gleda kad je riječ o bližnjem .
Boss is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 12:07   #22
Baš me zaintrigiralo ovo može/ne može što čitam i čujem, pa sam malo prosurfala po službenim stranicama krematorija, gdje kažu:

Quote:
Sahrana pepela

Dok pokapanje mrtvog tijela zahtijeva, u najpovoljnijem slučaju, razdoblje od 8 do 15 godina za provođenje razgradnje tijela kako bi prestalo biti izvor neugodnosti za živu okolinu, spaljivanjem je taj postupak završen za 1 do 2 sata. Postupak upepeljavanja mrtvog tijela u incineratoru modernog krematorija ne izaziva nikakve vidljive niti čujne senzacije niti smetnje za okolinu, pa se može zaključiti da je ono čisto i estetsko.

Sahrana pepela nije više uvjetovana nikakvim sanitarno-higijenskim potrebama, tako da se pepeo zapravo stavlja u urnu iz poštovanja prema pokojniku. Urnu s pepelom moguće je ukopati u zemlju ili ugraditi u za to predviđene pregrade, pri čemu je omogućeno održavanje grobnog kulta. S obzirom da sahrana pepela zapravo nije nužna, obred je ostao samo radi održavanja grobnog kulta, kako se to činilo stoljećima pri klasičnim ukopima.

U današnje doba se javljaju nove ideje o, uvjetno rečeno, sahrani pepela i to disperzijom pepela. To je moguće učiniti prosipanjem pepela po površini zemljišta ili potapanjem u vodi.

Povlačenjem usporednica moguće je zaključiti kako smo u zaostatku od najmanje 50 godina. Valjalo bi što prije poraditi na promjeni stavova ljudi prema načinu pokopa i sahranjivanja pepela, što bi zasigurno bilo olakšano uz sniženje pogrebnih troškova ispod onih za klasične ukope.
Po ovome se dade zaključiti da s preuzetom urnom/pepelom možeš što god želiš.

Valjda znaju što pišu
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 20:03   #23
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Baš me zaintrigiralo ovo može/ne može što čitam i čujem, pa sam malo prosurfala po službenim stranicama krematorija, gdje kažu:



Po ovome se dade zaključiti da s preuzetom urnom/pepelom možeš što god želiš.

Valjda znaju što pišu
Očito ne znaju.
Zvala, pitala. Trebalo mi. Odjebali me. Nisam zvala u istraživačke svrhe nego jer mi je umro netko vrlo drag i vrlo blizak.
__________________
Guzica u mom avataru služi kako bi plitki ljudi imali gdje prilijepiti etiketu.
b'elana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 15:19   #24
da oživim temu: isto me zanima a vidim da nije odgovoreno
također, koliko znam, prilikom kremiranja ne daju cijelu količinu pepela već se zagrabi mali dio a ostatak se baca. mene zanima da li je moguće dobiti sav pepeo? također me zanima da li je nužno pohraniti pepeo u grobnicu ili se može recimo zakopati samo kao pepeo bilo gdje (tipa u vrt?)
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 16:38   #25
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
da oživim temu: isto me zanima a vidim da nije odgovoreno
također, koliko znam, prilikom kremiranja ne daju cijelu količinu pepela već se zagrabi mali dio a ostatak se baca. mene zanima da li je moguće dobiti sav pepeo? također me zanima da li je nužno pohraniti pepeo u grobnicu ili se može recimo zakopati samo kao pepeo bilo gdje (tipa u vrt?)

Pa ako ces ti sam mest taj pepeo vjerujem da ce ti dat cijeli, a da bi to napravio treba puno posla.

Za ostalo ne znam
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 17:31   #26
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Pa ako ces ti sam mest taj pepeo vjerujem da ce ti dat cijeli, a da bi to napravio treba puno posla.
to pričaš iz iskustva?

također da li znaš što zakon kaže o ukopu?
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 18:02   #27
Lani je znanica pričala da je bila na prosipanju pepela pokojnika kod krematorija, na za to predviđenom cvjetnom prostoru. Nisam bila posebno zainteresirana za temu pa ne znam detalje, ali izgleda da se ipak može.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 18:18   #28
evo iskreno, mene interesira ideja da pepeo ubacim u jamu u koju bih zasadio drvo jer se grozim pomisli pokapanja u grobnicu a bogme mi nije ni mila ideja da se većina pepela baci na preodređeno smetlište na krematoriju (ili gdje god bacaju ostatak pepela koji nedaju u urni). ili barem da li se može pokopati pokojnika u recimo platnenoj taknini i to direktno u zemljani grob i onda na to zasaditi drvo (da se sve lijepo da razgradi)
no molio bih da se ne krene tema vrtiti oko mog specifičnog slučaja jer ako se pepeo smije odnijeti u cjelosti, sasvim je svejedno tko će što napraviti kasnije s njime
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 19:02   #29
Quote:
alapača kaže: Pogledaj post
kakve veze ima da li je pepeo dovoljno sitan ili nije?:
mi smo morali imati potvrdu o postojanju grobnog mjesta u našem vlasništvu, prije nego smo uopće mogli dobiti urnu. kada smo je dobili bila je hermetički zatvorena tako da se iz nje nije mogao vaditi nikakv pepeo, niti se mogla otvoriti. nitko nije spominjao nikakve druge opcije i rečeno nam je da je možemo isključivo ukopati na grobno mjesto za to predviđeno. pitali smo jer smo htjeli rasuti djedov pepeo na njemu drago mjesto. kada smo je protresli zveckala je. objašnjeno nam je da su to komadići kostiju i zuba za čije usitnjavanje je potrebna dalako veća temepratura od ove koju u krematoriju mogu dobiti. naravno, riječ je o mirogojskom krematoriju i ovo se događalo prije 3 godine. možda su se stvari od onda promijenile
__________________
Karton Macht Frei. by Tyndall ©
MyPoison is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 08:25   #30
Quote:
MyPoison kaže: Pogledaj post
kada smo je protresli zveckala je. objašnjeno nam je da su to komadići kostiju i zuba za čije usitnjavanje je potrebna dalako veća temepratura od ove koju u krematoriju mogu dobiti.
iako sam čuo da je to istina, da temp. u krematoriju nemože sagorijeti sve u pepeo i da redovito ostaju nesagorene i u komadu kosti zdjelice, opet ovako kada se dobije u hermetički zatvorenom može biti da to oni predhodo stave unutra šljunak ili štogod a da pepeo samo bace nakon pokopa. mislim to je definitivno njima manje posla a tko će ga znat ako se urna neda otvoriti?
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 10:08   #31
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
opet ovako kada se dobije u hermetički zatvorenom može biti da to oni predhodo stave unutra šljunak ili štogod a da pepeo samo bace nakon pokopa
sumjnjam da bi im se dalo natezati s time a i ne zvecka tako jako. svako toliko nekaj zvecne, baš kao komadići nečeg tvrdog u pepelu. a opet nikad ne znaš. ma ni ne da mi se o tome razmišljati. vjerujem da smo ipak pokopali djedov pepeo
__________________
Karton Macht Frei. by Tyndall ©
MyPoison is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 12:52   #32
Hm, razmišljam o mogućnosti prosipanja pepela u more ili prirodu, pa kako je nedavno bilo rečeno da će i Malnar biti tako "pokopan", zanima me je li to sada moguće, i što je sve potrebno ishoditi, koje dozvole, kakva je procedura?

Odnosno, ako nije moguće, a trenutno nemaš grobno mjesto, kolliko dugo urna može biti "na čekanju" u krematoriju (što je spomenuto u temi), jel se plaća "ležarina"?
*Arnica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 10:43   #33
Tko puno pita, dobije puno zabrana. Na zalost zakoni su restriktivni, a pravila institucija koje zaradjuju u tom procesu jos restriktivnija, pa kome se da neka se s njima sudi oko predaje pepela.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 14:14   #34
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Tko puno pita, dobije puno zabrana. Na zalost zakoni su restriktivni, a pravila institucija koje zaradjuju u tom procesu jos restriktivnija, pa kome se da neka se s njima sudi oko predaje pepela.
pa onda je najbolja/jeftinija solucija udobrovoljit rukovoditelja krematorija nekakvim poklonom da zažmiri na to gdje će pepeo otii te onda šutke prospet pepeo pokojnika gdje te volja?
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 19:51   #35
A možda je već i rečeno, ali baš sam danas razgovarala s bakom () i uglavnom, nakon što premine ( ), željela bih imati malo nje uza se. Skoro pa uvijek U nekom lančiću ili nešto. Znači, sasvim malena količina.

Trebam li za to kakvu posebnu dozvolu ili Bakino dopuštenje imam!
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 22:12   #36
Quote:
Depeche Extreme kaže: Pogledaj post
A možda je već i rečeno, ali baš sam danas razgovarala s bakom () i uglavnom, nakon što premine ( ), željela bih imati malo nje uza se. Skoro pa uvijek U nekom lančiću ili nešto. Znači, sasvim malena količina.

Trebam li za to kakvu posebnu dozvolu ili Bakino dopuštenje imam!
Već ti je odgovoreno:

Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Tko puno pita, dobije puno zabrana. Na zalost zakoni su restriktivni, a pravila institucija koje zaradjuju u tom procesu jos restriktivnija, pa kome se da neka se s njima sudi oko predaje pepela.
Dakle uzmi i napravi kako znaš i pazi da nitko drugi to ne vidi. Barem ne neki zlobnik
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 09:01   #37
Podsjećam da smo na podforumu Pravo i molim da se ne preporučaju radnje kojima bi se prekršili propisi. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 09:10   #38
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Podsjećam da smo na podforumu Pravo i molim da se ne preporučaju radnje kojima bi se prekršili propisi. Hvala na razumijevanju.
hajde podijeli s nama te propise pa da se propisno informiramo o tome što smijemo a što ne
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 09:12   #39
Ovo mi nije bliska tema, ali "uzmi dok nitko ne gleda" mi se ne čini ok.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 09:25   #40
ali ako je jedini razlog što ne možeš dobiti pokojnikov pepeo taj što se nekome u krematoriju ne da s tim zezati, nije uobičajeno ili neki sličan razlog, onda što bi ti napravio u toj situaciji?
uzmi u obzir da je to situacija u kojoj si u žalosti, izgubio dragu osobu i zadnje što ti treba je natezanje s upravom groblja oko toga tko ima pravo na što i na temelju čega.


btw, čula sam da se uvijek spaljuje više tijela u isto vrijeme, pa kako onda uopće znaš čiji pepeo imaš
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:42.