Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2013., 17:32   #61
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Pa ne može ni biti kada je u Hrvatsku i stigla iz Poljske, kao i u Moravsku.

Ali vidiš, nisam imao pojma da je negdje tamo postojala i "Bijela Srbija", mislim stvarno... netko bez nekoga baš ne može i ne može
Baš ne može. Nisam hteo da kažem, ali ispašće da je šahovnica simbol starih srpskih zemalja.
Talicni Tomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 17:33   #62
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
... Sva ova glorificiranja poljske nacije, a koja je do prije samo nekoliko desetljaća bila projugoslavenska, doslovno mi se gade... Usput, na Poljake se na Zapadu gleda kao na zadnje smeće zbog njihovog nagona na stvaranju organziranih kriminalnih grupacija...
Općenito govoreći, svijet bi bio puno ljepše mjesto bez Poljaka... Ružno je reći, no to je mišljenje većine...
FF mozes li nesto vise reci o poljskom projugoslavenskom stavu?
To me interesira.
To da Poljaci u svijetu slabo kotiraju to je istina.
Njih smatraju europskim Ircima.
24-sata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 17:37   #63
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
.... pronašla u Višegradskoj skupini zajedno sa Mađarskom, Slovačkom, Češkom i Poljskom. To su zemlje kojima Hrvatska može najviše (pro)dati i koje njoj također mogu puno dati kao zemlje srodnog kulturno-civilizacijskog kruga i sličnih povijesnih iskustava.
Višegradska četvorka, skupina zemalja koja obuhvaća Poljsku, Češku, Mađarsku i Slovačku, formirat će borbenu skupinu od 3000 vojnika u sklopu snaga za brzo djelovanje Europske unije. Višegradska skupina osnovana je 1991. godine s ciljem bržeg ulaska zemalja članica u euroatlantske integracije i unapređenja regionalne suradnje na prostoru Srednje Europe. Skupina ima za cilj "pridonijeti izgradnji europske sigurnosne arhitekture" na temelju učinkovite suradnje i koordinacije u okviru postojećih euroatlantskih institucija.

Sporazum o militarizaciji Višegradske skupine potpisan je ove godine u Varšavi uz prisutnost njemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsjednika Francoisa Hollandea. Od 3000 vojnika koliko će imati ova borbena skupina 1200 će otpasti na Poljsku koja predstavlja ključnu članicu u "prvom koraku prema promicanju vojne kooperacije u Srednjoj Europi", prema riječima Tomasza Siemoniaka, poljskog ministra obrane. Siemoniak je vojnu kooperaciju opravdao rezanjem troškova obrane, no stvaranje borbene skupine, makar ona u početku imala samo 3000 vojnika, mora imati i vanjsko opravdanje.

Višegradska skupina kao novi sanitarni kordon prema Rusiji
24-sata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 17:38   #64
Quote:
24-sata kaže: Pogledaj post
Moje misljenje je:
Hrvati mogu prihvatati s svakim Slavenstvo i graditi dobre odnose na temelju Slavenstva ali mora biti temeljeno na prihvacanju hrvatskog suverniteta, prihvacanje hrvatske drzave i njenih nacionalnih interesa.
To je i moje mišljenje. Meni je slavenski identitet simpatičan i prihvatljiv - uz neke ograde i opreze. Ali u globalu slavenstvo mi je sasvim prihvatljivo.

Međutim jednako su mi drage Mađarska i Rumunjska koje nisu slavenske zemlje - i nebi ih nipošto diskriminirao u odnosu na one koje jesu slavenske.

A temelj cijele te priče mora biti poštivanje hrvatske državnosti, nacionalnog identiteta i naših interesa. Kad bi mi poljski ili bilo koji predsjednik došao sa pričom: Znate vi ste Slaveni, to su i Srbi, hajd zagrlite se i pomirite - prvi bi ga poslao dođavola i otpratio na putovanje u jednom smjeru.

Međutim svi poljski političari koji su u posljednje vrijeme boravili u Hrvatskoj jako su pazili što govore i nisu dolazili sa takvim stavom. Trudili su se pokazati jako puno senzibilnosti za naše okolnosti i respekta prema dostignućima hrvatske državnosti od osamostaljenja - puno više nego većina ili čak sve zapadne države - uz možda časni izuzetak Austrije.

To se posebno odnosi na poljskog premijera Donalda Tuska kojemu Hrvatska treba biti jako i dugo zahvalna što je uopće bila u prilici završiti pregovore i potpisati pristupni ugovor 2011-e.

Hrvatska danas nema nikakvog, ni najmanjeg, razloga dizati nos na Poljsku i Poljake. Prihvaćaju nas i respektiraju. Korektni su i pristojni - i osobno više bi imao povjerenja u našu budućnost u Europskoj Uniji kad bi se oslanjali malo više na Poljsku, a malo manje na Njemačku.

Puno se fantazira o tom nekom njemačko-hrvatskom savezništvu, no činjenice govore i drugačije: Hrvatska je svoju najtežu nacionalnu katastrofu u 20-om stoljeću proživila dobrim dijelom i zbog njemačke nevjerovatne lakoće s kojom je dva puta u tom stoljeću sve svoje saveznike izdala i gurnula na rub pakla.

Ja bi ipak da stvaramo savezništva sa malo manje neurotičnim ljudima.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 17:40   #65
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Gluposti, laži i podvale... Jako dobro za ignoranta... Hajde, nauči se povijesti, pa kada shvatiš da su Poljaci u jednom povijesnom razodblju imenovali ruske careve, kada shvatiš da su zaposjedali Sergijev Posad, svetinju nad svetinjama Rusije... Hajde, tada se javi, pa započni sa bespredmetnim laprdanjem, a do tada, moj ti je dobronajmerni savjet - obrazuj se...

Poljaci nipošto nisu cvijeće, to će ti potvrditi svaki Litvanac, a bome i Ukrajinac... Sva ova glorificiranja poljske nacije, a koja je do prije samo nekoliko desetljaća bila projugoslavenska, doslovno mi se gade... Usput, na Poljake se na Zapadu gleda kao na zadnje smeće zbog njihovog nagona na stvaranju organziranih kriminalnih grupacija...

Općenito govoreći, svijet bi bio puno ljepše mjesto bez Poljaka... Ružno je reći, no to je mišljenje većine...
Ja ne znam što su ti to Poljaci skrivili pa da na njih opališ drvlje i kamenje. Pogotovo ne shvaćam ovo boldano. U svijetu ima zloglasnih mafija, ali tu sigurno ne spada poljska mafija. Također, mislim da nije Poljska bila projugoslavenska sama od sebe, nego su to njihove komunističke vlasti trubile u rog ˝bratstva i jedinstva˝... Ima nešto Poljaka koji vole Srbe, jer su i jedni i drugi protiv Nijemaca, ali 90% Poljaka cijeni nas Hrvate.
Kojiro Izawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 17:42   #66
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
...To je i moje mišljenje. Meni je slavenski .......
A temelj cijele te priče mora biti poštivanje hrvatske državnosti, nacionalnog identiteta i naših interesa. Kad bi mi poljski ili bilo koji predsjednik došao sa pričom:......
Hrvatska danas nema nikakvog, ni najmanjeg.....
Ja bi ipak da stvaramo savezništva sa malo manje neurotičnim ljudima.
Eto ponekad se i ja slozim s nekim 95%.
24-sata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 17:44   #67
Quote:
Kojiro Izawa kaže: Pogledaj post
.... ali 90% Poljaka cijeni nas Hrvate.
mozes vidjeti po mom pisanju da nemam nista protiv Poljaka
ali kad ti izjavis da 90% Poljaka cijenu Hrvate ispada smjesno sve skupa.
24-sata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 19:11   #68
90% Poljaka cijenu Hrvate, Kanadjane...
90% Poljaka cijenu Talijane, Spanjolce...
90% Poljaka cijenu Francuze, Japance....
90% Poljaka cijenu Ruse, Svedjane, Nijemce...
Od svih naroda na svijetu osobno mislim
na prvom mjestu su Amerikanci i Britanci.
24-sata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 19:45   #69
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Kao Hrvat u Poljskoj možeš očekivati samo i jedino iznimno toplu dobrodošlicu od doslovno svakoga na koga naiđeš. Mnogo topliju i iskreniju nego onu na koju poljski turisti često nailaze u Hrvatskoj.
Ne miješaj ipak službenu Hrvatsku, koja osim Srbije ne voli nikoga, i obične ljude...

OK, na Jadranu imaš konobara i iznamljivača koji su i prema vlastitom narodu grozni, ali obična raja voli Poljake, makar i kolokvijalno, premda uglavnom zbog starog Pape
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 04:14   #70
Quote:
24-sata kaže: Pogledaj post
90% Poljaka cijenu Hrvate, Kanadjane...
90% Poljaka cijenu Talijane, Spanjolce...
90% Poljaka cijenu Francuze, Japance....
90% Poljaka cijenu Ruse, Svedjane, Nijemce...
Od svih naroda na svijetu osobno mislim
na prvom mjestu su Amerikanci i Britanci.

Poljaci slijepo obožavaju Ameriku na prvom mjestu I prema njoj gaje pravo idolpoklonstvo. Današnja Poljska je USA vazal I pijun, ali ne prisilni nego dragovoljni.
NAkon Amera su svi drugi narodi koji govore engleski, tj anglo-saxonski narodi.
ZAtim dođu Francuzi.
Nijemce ne vole, a najviše mrze Ruse općenito.
U svojim stavovima su veoma skloni crno-bijelim gledištima I nekritični su bilo da je u pitanju pozitivan ili negativan stav prema bilo kome.

što se tiče pan-slavenizma, milsim da je riječ o svojevrsnoj iluziji, a povijest to I potvrđuje.

Inače ako govorimo o pan-slavizmu, onda taj pojam obuhvaća sve slavenske narode bez obzira na religiju. Ako neko priča o pravoslavnom ili katoličkom pan-slavizmu onda od toga nema ništa. To je onda parceliziranje slavenstva I tu nema ni pan-slavizma. Jer slavenski naordi su I katolički I pravoslavni, ima nešto I protestanata, a ima I muslimana. Izdvajanje bilo koga ili izbacivanje bilo koga ruši I cijeli concept pan-slavenstva.
Ringo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 08:18   #71
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
Poljaci slijepo obožavaju Ameriku na prvom mjestu I prema njoj gaje pravo idolpoklonstvo. Današnja Poljska je USA vazal I pijun, ali ne prisilni nego dragovoljni.
NAkon Amera su svi drugi narodi koji govore engleski, tj anglo-saxonski narodi.
.......Ako neko priča o pravoslavnom ili katoličkom pan-slavizmu onda od toga nema ništa. To je onda parceliziranje slavenstva I tu nema ni pan-slavizma. Jer slavenski naordi su I katolički I pravoslavni, ima nešto I protestanata, a ima I muslimana. Izdvajanje bilo koga ili izbacivanje bilo koga ruši I cijeli concept pan-slavenstva.
95% od toga sto si napisao svidja mi se.
Ja mislim da ces se sloziti da je post broj 64 najbolje opisao
kako se Hrvati trebaju odnositi naspram Slavena.
Sto mislis?

Zadnje uređivanje 24-sata : 16.05.2013. at 08:26.
24-sata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 11:14   #72
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
Poljaci slijepo obožavaju Ameriku na prvom mjestu I prema njoj gaje pravo idolpoklonstvo. Današnja Poljska je USA vazal I pijun, ali ne prisilni nego dragovoljni.
NAkon Amera su svi drugi narodi koji govore engleski, tj anglo-saxonski narodi.
ZAtim dođu Francuzi.
Nijemce ne vole, a najviše mrze Ruse općenito.
U svojim stavovima su veoma skloni crno-bijelim gledištima I nekritični su bilo da je u pitanju pozitivan ili negativan stav prema bilo kome.

što se tiče pan-slavenizma, milsim da je riječ o svojevrsnoj iluziji, a povijest to I potvrđuje.

Inače ako govorimo o pan-slavizmu, onda taj pojam obuhvaća sve slavenske narode bez obzira na religiju. Ako neko priča o pravoslavnom ili katoličkom pan-slavizmu onda od toga nema ništa. To je onda parceliziranje slavenstva I tu nema ni pan-slavizma. Jer slavenski naordi su I katolički I pravoslavni, ima nešto I protestanata, a ima I muslimana. Izdvajanje bilo koga ili izbacivanje bilo koga ruši I cijeli concept pan-slavenstva.
Poljaci su Ruse dobro upoznali kada su ih ovi kao Hitlerovi saveznici napali i čak je Crvena Amrija i nacistička vojska imala zajedničku vojnu paradu.

Tako da ideja da Poljak bude za bratstvo sa Rusima je nezamisliva
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 12:58   #73
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Poljaci su Ruse dobro upoznali kada su ih ovi kao Hitlerovi saveznici napali i čak je Crvena Amrija i nacistička vojska imala zajedničku vojnu paradu.

Tako da ideja da Poljak bude za bratstvo sa Rusima je nezamisliva
Dobro su upoznali Francuzi,Rusi, Britanci, Zhidovi ....Nijemce
Dobro su upoznali Meksikanci, Vijetnamci, Iracani,Japanci ....Amerikance
Dobro su upoznali Indijci, Hrvati i ostali narodi Britance.
Dobro je upoznala cijela Europa Turke a pogotovo Hrvatska pa smo sad zajedno u NATO...
Pa sto?
Yebala nas svijuh povijest.
Povijest je za inferiorne narode da ih se zakoci u razvoju i napretku.
Povijest bacaju inferiornim narodima oni kojima odgovara konflikt tako da se narodi nikad ne pomiru, nikad ne dignu na noge nego da vjecno zive na mrznji.
24-sata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:38   #74
I Poljaci bi se Rusima trebali približavati?

Zbog čega?

Nit su više Rusi velesila, nit išta...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:49   #75
Nisam imao previše bliskih kontakata s Poljacima, ali koliko mogu upratiti na internetu, ludi su za Srbima. Kao i Česi i Slovaci.

Mislim da je ta srbomanija među zapadnim Slavenima počela od proglašenja nezavisnosti Kosova.
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:50   #76
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Nisam imao previše bliskih kontakata s Poljacima, ali koliko mogu upratiti na internetu, ludi su za Srbima. Kao i Česi i Slovaci.

Mislim da je ta srbomanija među zapadnim Slavenima počela od proglašenja nezavisnosti Kosova.
Česi su i prije imali dosta srbofila
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:51   #77
Pritom naravno treba naglasiti da je to puno više antialbanska srbofilija, nego antihrvatska.
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:52   #78
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Pritom naravno treba naglasiti da je to puno više antialbanska srbofilija, nego antihrvatska.
da se razumijemo, Hrvatska je čak i unutar naših granica u ovih 13 godina posve izgubila identitet, a ne prema vani, da bi nas netko volio ili mrzio
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 16:31   #79
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Mislim da je ta srbomanija među zapadnim Slavenima počela od proglašenja nezavisnosti Kosova.
O tome nisam mislio, ali logicno se namece.
Zbog Kosova ce Srbi dobiti mnogo prijatelja.
Sad mi Hrvati sto mozemo tu?
Nista.
24-sata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 17:30   #80
Quote:
24-sata kaže: Pogledaj post
O tome nisam mislio, ali logicno se namece.
Zbog Kosova ce Srbi dobiti mnogo prijatelja.
Sad mi Hrvati sto mozemo tu?
Nista.
Jedino ako Talijani ponovo pokrenu neke iredentističke težnje, tada ćemo i mi doći u fokus sveslavenske solidarnosti. A dotad moramo trpiti srpsku patetiku
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.