Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2013., 22:13   #1
Bila sam fiktivni vlasnik obrta...kako to dokazati???

Obraćam Vam se sa nadom da ćete mi moći pomoći sa mojim problemom. Obratila sam se na više mjesta i ne dobivam nikakav konkretan odgovor. Tako sam se odlučila obratiti i Vama jer možda ste se nekada sreli sa sličnim ili istim slučajem kao što je moj.
Radi se o slijedećem : bila sam fiktivni vlasnik jednog obrta u Osijeku. U poslu sam bila zajedno sa suprugom. Nakon rastave ostali smo u dobrim odnosima i on je nastavio raditi u obrtu bez mene,ali pod mojim imenom. Kako sam mu vjerovala i mogu slobodno reći bila i prenaivna, vjerovala sam da je sve u redu sa računima. Na kraju se ispostavilo da nije tako.
Nakon zatvaranja obrta počeli su mi stizati raznorazni neplaćeni računi. Kako ja živim kod roditelja sa svojih dvoje djece i imam jako malu plaću,naravno da nemam dovoljno sredstava da to sve platim. Uz pomoć roditelja uspjela sam nekako isposuđivati 25,000 kn na sve strane. Ali problem je što imam za platiti još oko 53,000 kn. To stvarno nemam odakle.
Sad mene zanima da li postoji neki način da se dokaže da sam ja bila samo fiktivni vlasnik,da nisam imala nikakav uvid u račune i nikakvu zaradu od tog obrta nisam dobivala tokom tih 1,5 godinu dana koliko se sve vodilo na moje ime?
Ne znam više kome se obratiti jer svi mi govore da nikoga ne zanima tko je zapravo bio vlasnik nego ih jedino zanima čije ime i prezime se navodi kao dužnik. Jedino mogu sve platiti pa pokrenuti privatnu tužbu. Da mogu,platila bi,ali nisam u mogućnosti.
U nadi da ćete mi nekako moći pomoći unaprijed Vam se zahvaljujem!
magdalena 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 23:30   #2
Quote:
magdalena 2 kaže: Pogledaj post
Sad mene zanima da li postoji neki način da se dokaže da sam ja bila samo fiktivni vlasnik,da nisam imala nikakav uvid u račune i nikakvu zaradu od tog obrta nisam dobivala tokom tih 1,5 godinu dana koliko se sve vodilo na moje ime?
Ne znam više kome se obratiti jer svi mi govore da nikoga ne zanima tko je zapravo bio vlasnik nego ih jedino zanima čije ime i prezime se navodi kao dužnik. Jedino mogu sve platiti pa pokrenuti privatnu tužbu. Da mogu,platila bi,ali nisam u mogućnosti.
U nadi da ćete mi nekako moći pomoći unaprijed Vam se zahvaljujem!
Bojim se da su ti dobro rekli. Sve da i možeš dokazati da si bila vlasnik obrta "samo fiktivno", to ništa ne mijenja na stvari. Dug ostaje na tvoje ime, a bivšeg supruga možda možeš tužiti za taj iznos (premda nisam sigurna čak imaš li osnova za tužbu protiv njega).
Jesi li ti njemu dala kakvu punomoć ili nešto na temelju čega je on mogao donositi poslovne odluke u tvoje ime?
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 11:18   #3
Možeš na žalost samo privatnom tužbom. A možeš i zaštititi svoju plaću 2/3. Za ovo drugo ti treba malo "pravnog lukavstva". Kao npr. moraš svu pokretninu i nekretnine pokloniti rodbini (djeci ili roditeljima). Ako se djeca školuju možeš sa roditeljima inscenirati da ovi otiđu u Centar za socijalni rad i da tebe prijave da si pobjegla s ljubavnikom i njima ostavila djecu. I onda ćeš doći na sud i lijepo češ reći: neka se meni uzima maksimum po zakonu i daje djeci koju sam napustila.

Nakon toga se neće moći tebi naplatiti preostali dug od plaće, a tvoji će roditelji dobivati za uzdržavanje tvoje djece ono što je sud odlučio !
Jer su DJECA ISPRED BANAKA I ISPRED BILO KOJEG VJEROVNIKA !!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 01:44   #4
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Možeš na žalost samo privatnom tužbom. A možeš i zaštititi svoju plaću 2/3. Za ovo drugo ti treba malo "pravnog lukavstva". Kao npr. moraš svu pokretninu i nekretnine pokloniti rodbini (djeci ili roditeljima). Ako se djeca školuju možeš sa roditeljima inscenirati da ovi otiđu u Centar za socijalni rad i da tebe prijave da si pobjegla s ljubavnikom i njima ostavila djecu. I onda ćeš doći na sud i lijepo češ reći: neka se meni uzima maksimum po zakonu i daje djeci koju sam napustila.

Nakon toga se neće moći tebi naplatiti preostali dug od plaće, a tvoji će roditelji dobivati za uzdržavanje tvoje djece ono što je sud odlučio !
Jer su DJECA ISPRED BANAKA I ISPRED BILO KOJEG VJEROVNIKA !!
OVO je primjer onoga sto NE uciniti... blesava ideja...
Fl@Tron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 03:19   #5
Još jedan slučaj koji bi bio lakše rješiv da u Hrvatskoj postoji institut osobnog bankrota
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 11:26   #6
Quote:
Fl@Tron kaže: Pogledaj post
OVO je primjer onoga sto NE uciniti... blesava ideja...
Ako si ti predstavnik vjerovnika, normalno je da češ reći da je ideja blesava.
Ali ja znam jednog koji je tako nešto napravio. Bili neki supružnici dužni Bogu i vragu. Žena ostale bez posla i onda su tek nayebali. Ali oni se lijepo sjetili ideje da žena može predati rastavu braka i tražbu da je muž mora uzdržavati jer da ne može naći posao, jer ima 54 godine.
I sud je normalno popušio foru , jer se suda ne tiče da li je ona stvarno nesposobna za dobiti posao, niti će sud proučavati da li je to neka namještaljka.
I žena je dobila pola plaće od muža s čime se (normalno) složio muž.
I sada ide ženi pola njegove plaće , a druga polovica je zaštićena preko Fine.
I sada banke mogu svirati borbene

Do daljnjega !! A za 15 godina tko živ, tko mrtav. Možda budu i banke mrtve. A dug će se nagomilati do beskonačnog zbog kamata. Ali se neće imati odakle naplatiti.
A oni su ionako već sve osatvili punoljetnoj djeci. A za paulijansku tužbu je kasno , jer je prošlo već 3 godine. A stara bakica će ostaviti svoju kućicu velikim unućićima , a ne sinu, da banka ne bi to ovršila.


Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
Još jedan slučaj koji bi bio lakše rješiv da u Hrvatskoj postoji institut osobnog bankrota
Nema političke volje.
Država bi trebala imati hrpu nadglednika osobnih bankrota, a banke bi dobivale lovu na kapaljku.
Tako da to nije u intersesu moćnika.

Zadnje uređivanje krena : 30.10.2013. at 11:57.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 05:34   #7
pa nemreš ženi predložiti da do kraja života izvodi takve pizdarije, da bude bez ikakve imovine i plaće čitav život, to nije riješenje. ako ne uspije dokazati da je prevarena kad tad će doći na naplatu sav dug. Neka digne kredit i otplati dugovanja, istovremeno nek pokrene privatnu tužbu ukoliko ima ikakvih čvrstih dokaza, "nisam znala" neće biti dovoljno
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 06:01   #8
@krena majstore

@magdalena 2: a čemu izvoditi bijesne gliste, pritisni bivšeg muža da plaća,
pretpostavljam da je odgovor da on nema i/ili neće, a koliko vidim nemaš/nećeš ni ti. pritisni ga


Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
Još jedan slučaj koji bi bio lakše rješiv da u Hrvatskoj postoji institut osobnog bankrota
uvijek sam za institut osobnog bankrota , ali ovdje je zaista zrno soli u glavi ono što nasušno treba

da fiktivni vlasnik obrta
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 23:33   #9
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
pa nemreš ženi predložiti da do kraja života izvodi takve pizdarije, da bude bez ikakve imovine i plaće čitav život, to nije riješenje. ako ne uspije dokazati da je prevarena kad tad će doći na naplatu sav dug. Neka digne kredit i otplati dugovanja, istovremeno nek pokrene privatnu tužbu ukoliko ima ikakvih čvrstih dokaza, "nisam znala" neće biti dovoljno
Radi se o umaranju protivnika. Treba vjerovnike natjerati da oni izvlače vruće kestenje iz vatre. Jer si ih ti pravno odjebao, a sada neka ganjaju njezinog bivšeg muža ako misle ikad dobiti ono što im pripada.

Ovako nešto mi je jako poznato jer mi moja bliska rodbina ima sličnih problema.
Samo što je dug nekoliko desetaka tisuća eura: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...6&postcount=33

A oni sada ozbiljo razmišljaju da žena traži od muža uzdržavanje. On je jamac na cijeli dug , a zaposlen je. Već 6 godina ima od plaće nula kuna.
Dakle, trećina će palće ići ženi za uzdržavanje. A na to ne može ići ovrha. A muža se više neće moći ovršavati jer mu je prvi prioritet (suruga) već ovršila trećinu. Dakle, dok su živi imati će cijelu plaću ili mirovinu. A vjerovnici neka se slikaju.
Ljudi ne znaju da ovrha za uzdržavanje djece ili supruge ima prvenstvo !!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 00:45   #10
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Radi se o umaranju protivnika. Treba vjerovnike natjerati da oni izvlače vruće kestenje iz vatre.
ne radi se tu o nikakvim "protivnicima" nego o nekome tko je svoju robu ili uslugu fakturirao gospođinom obrtu. O ljudima koji također imaju svoje obitelji koje hrane i svoje obveze koje podmiruju. njih tko jebe, je li, zato jer gospođa "nije znala"?

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Jer si ih ti pravno odjebao, a sada neka ganjaju njezinog bivšeg muža ako misle ikad dobiti ono što im pripada.
nikog pravno odjebao. obrtnik odgovara svom svojom imovinom. osnove da ganjaju bivšeg muža nemaju nikakve, koliko sam ja skužio iz uvodnog, lik je bio zaposlenik,a ne vlasnik obrta. to je kao da banka umjesto da sjedne tvom šefu, ide ovršiti tebe. sutra malo. Ukoliko je priča istinita gospođi treba oduzeti radnu sposobnost, iz imovine namiriti vjerovnike ,a ako nešto ostane dodjeliti joj skrbnika. Nemam druge riječi za nekog tko pristane biti "fiktivni vlasnik obrta", tko ne prati koliko je kome dužan.
ne vidim da se tu radi o nekoj muljaži nego su jednostvano propali kao obrt, a ona bi sad oprala ruke od svega i išla na foru "nisam ja ništa znala". Neće ići.
samo čekam da napiše kako nije znala niti da obrtnik za svoje dugove odgovara svom svojom imovinom.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ovako nešto mi je jako poznato jer mi moja bliska rodbina ima sličnih problema.
Samo što je dug nekoliko desetaka tisuća eura: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...6&postcount=33

A oni sada ozbiljo razmišljaju da žena traži od muža uzdržavanje. On je jamac na cijeli dug , a zaposlen je. Već 6 godina ima od plaće nula kuna.
Dakle, trećina će palće ići ženi za uzdržavanje. A na to ne može ići ovrha. A muža se više neće moći ovršavati jer mu je prvi prioritet (suruga) već ovršila trećinu. Dakle, dok su živi imati će cijelu plaću ili mirovinu. A vjerovnici neka se slikaju.
Ljudi ne znaju da ovrha za uzdržavanje djece ili supruge ima prvenstvo !!

ovo što ti predlažeš je u najboljem slučaju samo bježanje od problema (doživotno). Svojoj djeci oni neće ostaviti ništa jer će prvo vjerovnici sjesti na njihovu imovinu.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 18:40   #11
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Možeš na žalost samo privatnom tužbom. A možeš i zaštititi svoju plaću 2/3. Za ovo drugo ti treba malo "pravnog lukavstva". Kao npr. moraš svu pokretninu i nekretnine pokloniti rodbini (djeci ili roditeljima). Ako se djeca školuju možeš sa roditeljima inscenirati da ovi otiđu u Centar za socijalni rad i da tebe prijave da si pobjegla s ljubavnikom i njima ostavila djecu. I onda ćeš doći na sud i lijepo češ reći: neka se meni uzima maksimum po zakonu i daje djeci koju sam napustila.

Nakon toga se neće moći tebi naplatiti preostali dug od plaće, a tvoji će roditelji dobivati za uzdržavanje tvoje djece ono što je sud odlučio !
Jer su DJECA ISPRED BANAKA I ISPRED BILO KOJEG VJEROVNIKA !!
Treba biti jaaako oprezan kada se traži savjet na forumima. Naime, ako poslušaš ovaj savjet, možeš se naći u još većim problemima.

Npr. poklanjanje nekretnina nema nikakvog smisla jer postoji institut pobijanja dužnikovih pravnih radnji (čl. 66. do 71. Zakona o obveznim odnosima), koji pojednostavljeno znači da vjerovnici ponište bilokakvo poklanjanje ili prodavanje nekretnina. Na kraju imaš još i torškove tog postupka.

A ovo s fiktivnim ostavljanjem djece....neviđena glupost. Otvara mogućnost oduzimanja djece, kaznene odgovornosti...

To što je nekome nekad uspjelo, ne znači da je dobar savjet.
Ljiljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 18:48   #12
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ako si ti predstavnik vjerovnika, normalno je da češ reći da je ideja blesava.
Ali ja znam jednog koji je tako nešto napravio. Bili neki supružnici dužni Bogu i vragu. Žena ostale bez posla i onda su tek nayebali. Ali oni se lijepo sjetili ideje da žena može predati rastavu braka i tražbu da je muž mora uzdržavati jer da ne može naći posao, jer ima 54 godine.
I sud je normalno popušio foru , jer se suda ne tiče da li je ona stvarno nesposobna za dobiti posao, niti će sud proučavati da li je to neka namještaljka.
I žena je dobila pola plaće od muža s čime se (normalno) složio muž.
I sada ide ženi pola njegove plaće , a druga polovica je zaštićena preko Fine.
I sada banke mogu svirati borbene

Do daljnjega !! A za 15 godina tko živ, tko mrtav. Možda budu i banke mrtve. A dug će se nagomilati do beskonačnog zbog kamata. Ali se neće imati odakle naplatiti.
A oni su ionako već sve osatvili punoljetnoj djeci. A za paulijansku tužbu je kasno , jer je prošlo već 3 godine. A stara bakica će ostaviti svoju kućicu velikim unućićima , a ne sinu, da banka ne bi to ovršila.
.

Baš me zanima koliko to dugo traje da muž plaća uzdržavanje. Naime prema zakonu, traje najdulje 1 god, a iznimno se može produljiti.
Ljiljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 22:06   #13
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
ne radi se tu o nikakvim "protivnicima" nego o nekome tko je svoju robu ili uslugu fakturirao gospođinom obrtu. O ljudima koji također imaju svoje obitelji koje hrane i svoje obveze koje podmiruju. njih tko jebe, je li, zato jer gospođa "nije znala"?
Ovo se kosi s pravilima kapitalizma, jer je u kapitalizmu kriv tko ulaze svoj(u) uslugu/robu/novac. Ko je kriv vjerovniku sto je ulozio svoj kapital?

Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
obrtnik odgovara svom svojom imovinom. osnove da ganjaju bivšeg muža nemaju nikakve, koliko sam ja skužio iz uvodnog, lik je bio zaposlenik,a ne vlasnik obrta. to je kao da banka umjesto da sjedne tvom šefu, ide ovršiti tebe. sutra malo. Ukoliko je priča istinita gospođi treba oduzeti radnu sposobnost, iz imovine namiriti vjerovnike ,a ako nešto ostane dodjeliti joj skrbnika. Nemam druge riječi za nekog tko pristane biti "fiktivni vlasnik obrta", tko ne prati koliko je kome dužan.
ne vidim da se tu radi o nekoj muljaži nego su jednostvano propali kao obrt, a ona bi sad oprala ruke od svega i išla na foru "nisam ja ništa znala". Neće ići.
samo čekam da napiše kako nije znala niti da obrtnik za svoje dugove odgovara svom svojom imovinom.
S ovim se uglavnom slazem.

Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
ovo što ti predlažeš je u najboljem slučaju samo bježanje od problema (doživotno). Svojoj djeci oni neće ostaviti ništa jer će prvo vjerovnici sjesti na njihovu imovinu.
U svom prvom pasusu sam objasnio kako bi stvari morale izgledat, no kako ovo nema veze s kapitalizmom, vec lihvarstvom, prihvacam da ce upravo bit kako ti kazes.
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 01:14   #14
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Ovo se kosi s pravilima kapitalizma, jer je u kapitalizmu kriv tko ulaze svoj(u) uslugu/robu/novac. Ko je kriv vjerovniku sto je ulozio svoj kapital?
ne ne, kod ulaganja postoji rizik. uložiš u dionice, zajebeš se, žao mi je. Uložiš u nečiji projekt, krivo procjeniš, žao mi je.
Ali ako ja dođem tebi koji npr. radiš plastične cijevi i naručim 200 metara cijevi, pristanem na tvoju cijenu, ti mi ih isporučiš ,a ja ti ne platim, onda nema "žao mi je". pa kako bi svijet izgledao kad bi važila takva pravila igre? radili bi pajseri i pištolji na svakom koraku.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 07:36   #15
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
ne ne, kod ulaganja postoji rizik. uložiš u dionice, zajebeš se, žao mi je. Uložiš u nečiji projekt, krivo procjeniš, žao mi je.
Ali ako ja dođem tebi koji npr. radiš plastične cijevi i naručim 200 metara cijevi, pristanem na tvoju cijenu, ti mi ih isporučiš ,a ja ti ne platim, onda nema "žao mi je". pa kako bi svijet izgledao kad bi važila takva pravila igre? radili bi pajseri i pištolji na svakom koraku.
Koja je razlika ulaganja izmedju dionica, necijeg projekta ili u moje plasticne cijevi?

I btw, u hrvatskoj je super jaka nelikvidnost, i ne vidim vadjenje pistolja.
__________________
HDZ=SDP

Zadnje uređivanje miky0 : 03.11.2013. at 07:38. Reason: dopuna
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 10:34   #16
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Koja je razlika ulaganja izmedju dionica, necijeg projekta ili u moje plasticne cijevi?
ulaganje i kupoporodaja nisu ista stvar. U kojoj to zemlji na svijetu ne moraš platiti ono što si kupio?

Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
I btw, u hrvatskoj je super jaka nelikvidnost, i ne vidim vadjenje pistolja.
postoji razlika između "nemam da ti platim u roku 60 dana, platiti cu ti za 90 dana ili ajmo naći kompenzacijski krug"
i
"jebi se, tko ti kriv što si mi prodao, necu ti platiti"
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 10:48   #17
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
ulaganje i kupoporodaja nisu ista stvar. U kojoj to zemlji na svijetu ne moraš platiti ono što si kupio?
Ja kazem sto kapitalizam u svojoj definiciji jest, a ne ono sto se provodi u ime tog kapitalizma.

Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post

postoji razlika između "nemam da ti platim u roku 60 dana, platiti cu ti za 90 dana ili ajmo naći kompenzacijski krug"
i
"jebi se, tko ti kriv što si mi prodao, necu ti platiti"
Mi ne govorimo o onima koji ne zele platit, nego o onom tko ne moze platit.
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 11:32   #18
ako ima imovinu na svoje ime može platiti, na to je pristala kad je otvorila obrt.

i daj da vidim tu definiciju po kojoj ne moraš platiti ono što kupiš
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 11:36   #19
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
ako ima imovinu na svoje ime može platiti, na to je pristala kad je otvorila obrt.

i daj da vidim tu definiciju po kojoj ne moraš platiti ono što kupiš
U autoricinom postu je lijepo napisano da doticna imovinu nema, i da zivi kod roditelja.
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 11:41   #20
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
U autoricinom postu je lijepo napisano da doticna imovinu nema, i da zivi kod roditelja.
ima plaću. ako nema sad imovinu, imat ce joj ako joj roditelji ostave.
ja bih isto volio podignuti masni kredit pa zamoliti šefa da mi da otkaz kako bih ja bio "oslobođen". naletiš kad-tad. jedino ako ne namjeravaš do smrti živjeti kod rodbine i raditi na crno. onda si ih stvarno "pobjedio"
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.