Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2014., 22:15   #201
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Pa to ja cijelo vrijeme pokušavam ovdje reči ali nitko ne želi slušati. Nekim liječnicima to nije medicina. Dapače suprotno im je od svega što medicina jest i u što oni vjeruju i radi čega su postali liječnici.
Zakon kaže drugačije? Očito ne. Ne kažnjava one koji to rade ali onima koji ne žele ostavlja mogućnost izbora.
sorry, ali da li stvarno želiš dopustiti liječnicima koji rade u državnoj bolnici da proizvoljno odlučuju što je medicina a što ne?? jesi svjesna do kojih granica to može otići?
ako zakon kaže da je legalno (ne dekriminalizirano nego legalno), hzzo to nudi kao opciju u svim bolnicama, nema što jedan doktor odlučiti da to nije medicina. ako mu ne paše, privatne vode ga uvijek mogu udomiti
pogotovo ginekolog
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Old 04.05.2014., 22:20   #202
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Pa to ja cijelo vrijeme pokušavam ovdje reči ali nitko ne želi slušati. Nekim liječnicima to nije medicina. Dapače suprotno im je od svega što medicina jest i u što oni vjeruju i radi čega su postali liječnici.
Zakon kaže drugačije? Očito ne. Ne kažnjava one koji to rade ali onima koji ne žele ostavlja mogućnost izbora.
Eh, pa onda se očito čeka da se tkogod zainati i pokrene sudski spor sve do Vrhovnog suda, pa da se konačno vidi što je na snazi.
nadzakbaba is offline  
Old 04.05.2014., 22:22   #203
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Nekim liječnicima to nije medicina.
Pa nije medicina pravo pa da ju svatko pokušava tumačiti na ovaj ili onaj način.

Liječnici ne određuju što je medicina, isuse.
Pa di bi došli da svaki dr. Marko, dr. Hrvoje ili dr. Pero postave odluče prakticirati svoju ideju medicine? I izbaciti iz nje sve što misle da nije baš medicina.
Ono, Marku je ok vaditi slijepa crijeva, ali ne podvezuju mu se želuci pa se jednostavno pravi da oni nisu u abdomenu.
Hrvoje voli podvezivati jajnike, ali ne i sjemenovode jer ne želi imati tuđeg pišu pred nosom, Pero pak ne voli raditi mastektomije jer jebeš ženu bez sise pa zato radi samo lampektomije.

Sprdam se, da. Ideja da liječnici sami za sebe određuju što jest, a što nije medicina ne zaslužuje ništa drugo doli sprdanje.

Tko ne može ili ne želi iz bilo kojih razloga obavljati nešto unutar određene specijalizacije, neka odabere neku drugu specijalizaciju.
Ili privatnu praksu.
U javnom zdravstvu osobnim uvjerenjima nema mjesta. Ja plaćam liječnike, a ne njihova uvjerenja. Želim da usluga bude ujednačena i profesionalna, a ne da se mojim novcima financiraju razni mamlazi koji misle da svoja uvjerenja mogu nametati noseć kutu koju sam im ja kupila.
Mrš u privatnu praksu, kupi si kutu i radi što hoćeš.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Old 04.05.2014., 22:22   #204
Quote:
Anasib kaže: Pogledaj post
sorry, ali da li stvarno želiš dopustiti liječnicima koji rade u državnoj bolnici da proizvoljno odlučuju što je medicina a što ne?? jesi svjesna do kojih granica to može otići?
ako zakon kaže da je legalno (ne dekriminalizirano nego legalno), hzzo to nudi kao opciju u svim bolnicama, nema što jedan doktor odlučiti da to nije medicina. ako mu ne paše, privatne vode ga uvijek mogu udomiti
pogotovo ginekolog

A tko odlučuje što je medicina a što nije? Zastupnici u saboru?


I ja sam ko mlađahna imala puno tvrđe stavove oko toga i nemaju oni kaj birat i svašta nešta. Malo me stiltalo nakon par insajderskih uvida.
Ok, možemo to i tvrdolinijaški gledati. Hoćemo li onda o tome zašto se to uopće plaća i je li iznos koji se za to plaća onemogućavanje ženama da ostvare svoja prava?
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 22:22   #205
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Ok, onkologu može biti iznimno neetično i moralno veoma upitno terminalno bolesnom pacijentu davati lijekove koji će mu produžiti život, a time i patnju.
Mogu na to gledati kao na mučenje. I smatrati da oni ne žele sudjelovati u mučenju čovjeka.

Jel ti ok da oni odbiju staviti npr. pumpicu za drenažu hidrocefalusa pacijentu koji npr. boluje od glioblastoma jer će mu time samo produžiti patnju, a oni ga, eto, ne žele mučiti pa neka mu hidrocefalus i edem naprave kašu od mozga. Kraće će se mučiti i biti brže gotov.
Eutanazija, kad je nelegalna, dolazi u mnogim prikrivenim (ne)radnjama. Želiš li da ti liječnik koji vjeruje u eutanaziju uloži priziv savjesti i pacijentu i njegovoj obitelji ukrade vrijeme?

Napominjem da ovo nije lijek, nije liječenje, nije obavezno, čista je palijativa i ne čini ništa osim što čovjeka malo duže ostavlja uz obitelj i omogućava mu poneku minutu svijesti za opraštanje i odlazak od njih.

Ono što ti pokušavam objasniti, Gildo, je da su iznimke ovakve ili onakve opasne. Liječnici su ti koji trebaju prakticirati medicinu i samo medicinu, a svoja osobna, etička, vjerska, politička i astrološka uvjerenja ostaviti pred vratima bolnice.
Sa sobom ih mogu nositi kad otvore svoju praksu.
Ja nisam shvatila da prigovor savjesti uključuje i uskraćivanje informacija o dostupnim zdravstvenim uslugama. Dakle, ako moralni i etički nazori dr. Pere Perića kose sa produžavanjem patnje (iako je ova palijativa prilično nategnut primjer, priznat ćeš ), dr. Pero Perić će upoznati pacijenta sa svim zakonski raspoloživim mogućnostima. Reći će pacijentu da mu njegova vjera/sekta/votever ne dopušta produžavanje života umirućim pacijentima ali da na trećem katu iste bolnice radi njegova kolegica dr. Ana Anić koja će, ako se pacijent odluči na to, obaviti zahvat.

Nije prigovor savjesti tu da oteža dobivanje usluge od ustanova zdravstvene skrbi, već da omogući pojedincu da, unutar sustava i zakona, ne djeluje protiv svojih etičkih načela.
__________________
Me. But prettier. And naked. ;)
Malo Derište is offline  
Old 04.05.2014., 22:23   #206
Quote:
nadzakbaba kaže: Pogledaj post
Eh, pa onda se očito čeka da se tkogod zainati i pokrene sudski spor sve do Vrhovnog suda, pa da se konačno vidi što je na snazi.
Čeka se neku koku sa ŽK da konačno lupi šakom o stol.

Misliš na Ustavni sud ili na Vrhovni?
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Old 04.05.2014., 22:27   #207
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Pa nije medicina pravo pa da ju svatko pokušava tumačiti na ovaj ili onaj način.
Ali ju pokriva i uređuje nemali niz zakona.
__________________
Me. But prettier. And naked. ;)
Malo Derište is offline  
Old 04.05.2014., 22:32   #208
Quote:
Malo Derište kaže: Pogledaj post
Nije prigovor savjesti tu da oteža dobivanje usluge od ustanova zdravstvene skrbi, već da omogući pojedincu da, unutar sustava i zakona, ne djeluje protiv svojih etičkih načela.
Pročitaj ovo pa javi misliš li i dalje ovo boldano.

Također, pojedinac protiv svojih etičkih načela ne bi morao djelovati da je odabrao oftalmologiju ili patologiju ili neku drugu -logiju.
Osoba koja ima takve stavove i odabere ginekologiju ili je glupa k'o kurac ili je zla preko svake mjere. Niti jedna opcija ju ne čini vrijednom zaštite njezinih etičkih načela.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Old 04.05.2014., 22:33   #209
Quote:
Malo Derište kaže: Pogledaj post
Ali ju pokriva i uređuje nemali niz zakona.
linkaj mi, molim te, naš postojeći zakon koji abortus klasificira kao ubojstvo.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Old 04.05.2014., 22:33   #210
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Sprdam se, da. Ideja da liječnici sami za sebe određuju što jest, a što nije medicina ne zaslužuje ništa drugo doli sprdanje.

Tko ne može ili ne želi iz bilo kojih razloga obavljati nešto unutar određene specijalizacije, neka odabere neku drugu specijalizaciju.
Ili privatnu praksu.
U javnom zdravstvu osobnim uvjerenjima nema mjesta. Ja plaćam liječnike, a ne njihova uvjerenja. Želim da usluga bude ujednačena i profesionalna, a ne da se mojim novcima financiraju razni mamlazi koji misle da svoja uvjerenja mogu nametati noseć kutu koju sam im ja kupila.
Mrš u privatnu praksu, kupi si kutu i radi što hoćeš.

he-he...bilo bi fora da mi blagajnica u ducanu odbije prodati/naplatiti junk ili meso koje sam si kupila ...jer ju sprecava savijest, ona je za zdravu/vegetarijansku/vegansku prehranu.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Old 04.05.2014., 22:37   #211
Quote:
SubSignoVeneni kaže: Pogledaj post
Čeka se neku koku sa ŽK da konačno lupi šakom o stol.

Misliš na Ustavni sud ili na Vrhovni?
Ne mogu znati hoće li se netko zainatiti pa tjerati pravdu do Vrhovnog suda ili pak pokrenuti ispitivanje ustavnosti neke odredbe pred Ustavnim sudom.

U svakom slučaju, kad bi te stvari bile jasne, a u slučaju da se prigovor savjesti nedvojbeno potvrdi kao legalna praksa, onda bi se valjda i poradilo na tome da pacijenticama bude dostupan i drugi liječnik, a ne da bude.... ja neću, ajd bok, pa se ti snađi.
nadzakbaba is offline  
Old 04.05.2014., 22:38   #212
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
A tko odlučuje što je medicina a što nije? Zastupnici u saboru?


I ja sam ko mlađahna imala puno tvrđe stavove oko toga i nemaju oni kaj birat i svašta nešta. Malo me stiltalo nakon par insajderskih uvida.
Ok, možemo to i tvrdolinijaški gledati. Hoćemo li onda o tome zašto se to uopće plaća i je li iznos koji se za to plaća onemogućavanje ženama da ostvare svoja prava?
hmmmm, struka i strukovna pravila.
a struka im kaže da je to medicina. država, tj. Sabor je samo propisao da abortus nije nelegalan i da se obavlja legalno i kontrolirano od strane države, a način obavljanja, mjesta i ostalo je odredila struka.
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Old 04.05.2014., 22:39   #213
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Pročitaj ovo pa javi misliš li i dalje ovo boldano.

Također, pojedinac protiv svojih etičkih načela ne bi morao djelovati da je odabrao oftalmologiju ili patologiju ili neku drugu -logiju.
Osoba koja ima takve stavove i odabere ginekologiju ili je glupa k'o kurac ili je zla preko svake mjere. Niti jedna opcija ju ne čini vrijednom zaštite njezinih etičkih načela.
Štoviše, abortus na papiru i jest legalan, međutim, i dalje u 21. stoljeću, nije dostupan, bilo zbog 'priziva savjesti', bilo zbog financijskih razloga, bilo zbog reakcije društva na žene koje pobace jer ne žele dijete. I to nas ponovno dovodi do zaključka kako je Hrvatska zemlja dobrih zakona i propisa i nevjerojatno loše provedbe istih.

lažnu savjest treba sasjeć mačem-bez mogućnosti pomilovanja
financijski razlozi-a nemam pojma, ako imaš dopunsko valjda bi i taj zahvat trebao biti cjenovno prihvatljiviji nego što je
reakcija društva-ukoliko liječnik ne protrubi po selu kojoj je ženi napravio ab ne vidim kako bi ona mogla doći na zao glas sem ak sama ne kaže što je učinila
My Name Is... is offline  
Old 04.05.2014., 22:43   #214
Elektivni AB nije na teret HZZO-a ili dopunskog ili bilo kojeg osiguranja. Da to rasčistimo jednom. Svejedno je jel bolnica ili privatnik. Plaća se puna cijena zahvata. U onom članku što je exanais linkala piše da zna biti i skuplji i jeftiniji kod privatnika nego u bolnicama. Ovisi valjda o ponudi i potražnji.


Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
reakcija društva-ukoliko liječnik ne protrubi po selu kojoj je ženi napravio ab ne vidim kako bi ona mogla doći na zao glas sem ak sama ne kaže što je učinila
U malim sredinama je to gotovo pa nemoguće. Liječnik ne mora ništa reći. Klinike su male, gravitira im relativno mali broj žena i u njima rade osobe koje uvijek nekoga poznaju. Od ostalih pacijenata koji se tamo nađu pa vide na koja vrata si ušao pa do sestri, tehničara, domara i čistačica.
Zato je teško dobiti podatke iz malih bolnica i zato se žene uglavnom odlučuju za veće centre.

Quote:
Anasib kaže: Pogledaj post
hmmmm, struka i strukovna pravila.
a struka im kaže da je to medicina. država, tj. Sabor je samo propisao da abortus nije nelegalan i da se obavlja legalno i kontrolirano od strane države, a način obavljanja, mjesta i ostalo je odredila struka.
A ta struka im kaže da prije prakticiranja medicine potpišu zakletvu u kojoj piše da će poštovati život od samog začeća.

Zadnje uređivanje Gilda. : 04.05.2014. at 22:52.
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 22:53   #215
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Pročitaj ovo pa javi misliš li i dalje ovo boldano.
Pročitala sam i već sam odgovorila - ovo je problem države koja je nesposobna drakonski kaznit liječnike koji krše zakon (prije spominjani nagli gubitak savjesti u privatnoj praksi) i osigurati dostupnost zdravstvenih usluga.
Shvaćam da postoji problem, nemoj me krivo shvatiti, ali mi se čini da je zakonsko ukidanje priziva savjesti zapravo lakši put da institucije prikriju svoju nesposobnost provođenja zakona.

Već sam pisala o tome, umorilo me.

Krenula sam u raspravu braneći institut priziva savjesti (u širem smislu, koji uključuje i odbijanje aktivnog vojnog djelovanja) jer smatram da je dobro da građani, kao pojedinci, imaju zakonsku mogućnost odbiti neko djelovanje koje smatraju ne-etičnima koje propisuje država.

Da li postoji zloupotreba - DA
Da li se ovo pitanje, na kraju, lomi na leđima nedužnih žena - O, DA
Da li smatram da priziv savjesti treba ukinuti - Ne ZNAM
__________________
Me. But prettier. And naked. ;)
Malo Derište is offline  
Old 04.05.2014., 22:57   #216
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post

Mogu fejkati ali s obzirom da se to koliko znam plaća i (netko je spomenuo prije) taj novac nejde u nikakav državni proračun nego je prihod bolnice koliko god ona bila javna, nekako mislim da će se uvijek naći onih koji će to raditi.
Ma kakav ti je to odgovor, molim te! Šta, prihod od abortusa je prihod bolnice, pa ravnatelj neće dopustiti da ostane bez tih prihoda. Još gore nego što sam i mogla misliti. Znači, ravnatelj će tjerati one koji nemaju "savjesti" da dobavljaju bolnici prihode.

OK, postaje jasnije zašto sve većem broju ginekologa savjest prigovara.

Jebote, pa nisu ludi da oni uprihođuju za bolnicu dok njihovi kolege čiste savjesti tapšaju trudnice po trbusima i smiješe se u objektive fotoaparata uručujuć očevima novorođenčad.

Iz ovog što si napisala ne da će se uvijek naći onih koji bi abortiravali za prihode bolnice, nego je logično da to neće raditi ako se mogu izvuć na prigovor savjesti.

Kako ti ne kužiš jednostavnu matematiku, to je nevjerojatno. Postoji određena količina poslova, lijepih i manje lijepih, privlačnijih i manje privlačnih. I određen broj ljudi koji te poslove trebaju obaviti. Ako neki mogu izbjeći neugodne i nemile poslove jer imaju osjetljivu savjest, onda te nemile poslove moraju obaviti oni drugi. O tome ja govorim.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Old 04.05.2014., 23:00   #217
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
linkaj mi, molim te, naš postojeći zakon koji abortus klasificira kao ubojstvo.
Niti jedan, ali postojeći Zakon o liječništvu u kojem se spominje priziv savjesti ni se spominje ubojstvo.
__________________
Me. But prettier. And naked. ;)
Malo Derište is offline  
Old 04.05.2014., 23:01   #218
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
A ta struka im kaže da prije prakticiranja medicine potpišu zakletvu u kojoj piše da će poštovati život od samog začeća.
Začetka. Ne začeća. Postoji razlika.
klonka is offline  
Old 04.05.2014., 23:05   #219
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Pročitaj ovo pa javi misliš li i dalje ovo boldano.
.
Pa ovo je suludo! Tu svatko kroji svoju politiku. Žene u Pakracu moraju proći komisiju. U Zagrebu i Rijeci ne moraju. Dakle, sve je prepušteno stihiji, nema općeg pravilnika o postupanju.
nadzakbaba is offline  
Old 04.05.2014., 23:14   #220
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Začetka. Ne začeća. Postoji razlika.
I, kada je medicina definirala začetak? Kad zakuca srce, kad je fetus sposoban preživjeti van tijela majke, kada se razvije sposobnost osjećanja?

DISCLAIMER Nikako, nikako, nemojte shvatiti ova pitanja kao moje protivljenje legalnosti pobačaja. Zabrana pobačaja bila bi pogubna i prva bi napravila frku da se takav prijedlog i približi Saboru. Samo želim ukazati na činjenicu da stvari nisu crno-bijele kad se od nekoga zahtijeva da napravi pobačaj.
__________________
Me. But prettier. And naked. ;)
Malo Derište is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:27.