Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2014., 21:55   #121
Zar opet suniti i šiiti

http://balkans.aljazeera.net/vijesti...suniti-i-siiti


Ovih dana, nažalost, te stare nikad zacijeljene rane ponovo krvare i prijete da ovu prelijepu zemlju odvuku u strahote građanskog rata u kojem će cijenu platiti nedužni civili svojim životima, a nepromišljeno pretvaranje sukoba u sunitsko-šiitski rat može imati nesagledive posljedice na čitav muslimanski svijet i na taj način destabilizovati brojna društva i države daleko od zidina Šama.
Theodore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:00   #122
Nakon katastrofalne Američke vojne akcije koja je uništila Iračko gospodarstvo, vratila državu u kameno doba i poubijala miljon civila te popalila svo zlato iz države kao i kulturno blago ostavština Amerikanaca nakon povlačenja ima prilično zanimljiv karakter.





i sad misli da je pametan pa treba te trajno banirati
Theodore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:01   #123
Quote:
FedererFan kaže: Pogledaj post
Ovo mi je smjesno na koji nacin ISIL napreduje, toliko malo ljudi osvajaju sve pred sobom. Iracka je vojska totalno nesposobna, sa svim oruzjem koje su dobili od Amera i Rusa nemogu nista da urade ovim fanaticima...

Za Irak bi bilo najbolje da se raspadne na tri drzave.
Kurdi vec imaju svoju drzavu, oni ne polazu racune Bagdadu, trebaju dati sunitima provinciju Anbar i rjesiti ih se...
Turska nikada ne bi dopustila kurdsku državu, makar bila ista u Mongoliji ili Nigeriji, oni bi je napali
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:02   #124
Quote:
Theodore kaže: Pogledaj post
Zar opet suniti i šiiti

http://balkans.aljazeera.net/vijesti...suniti-i-siiti


Ovih dana, nažalost, te stare nikad zacijeljene rane ponovo krvare i prijete da ovu prelijepu zemlju odvuku u strahote građanskog rata u kojem će cijenu platiti nedužni civili svojim životima, a nepromišljeno pretvaranje sukoba u sunitsko-šiitski rat može imati nesagledive posljedice na čitav muslimanski svijet i na taj način destabilizovati brojna društva i države daleko od zidina Šama.

Novinari koji pišu za tu agenciju su u Egiptu osuđeni na smrt zbog podržavanja terorizma.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:04   #125
JE LI SUKOB ŠIITA I SUNITA U IRAKU POLITIČKE ILI VJERSKE PRIRODE?


http://www.rijaset.ba/index.php?opti...=41&Itemid=220


U posljednjih godinu dana, Irakom se proširilo vjersko nasilje između muslimana sunita i muslimana šiita.

Smatra se da je vjerski sukob u Iraku dobio izraziti zamah u veljači prošle godine, kada su sunitski pobunjenici napali jedno šiitsko sveto mjesto, sjeverno od Bagdada. Širenje vjerskog nasilja objašnjava John Voll: "Simboli sunitske odnosno šiitske tradicije postali su simboli mobilizacije. Zbog toga je napad i uništenje šiitske Zlatne džamije u mjestu Samarra, u veljači prošle godine, bio tako značajan događaj. Nije to bila nekakva strateški ili ekonomski važna lokacija. No, Zlatna je džamija simbol šiitskog identiteta. Ako je uništite, to ukazuje na slab, ranjiv položaj iračkih šiita".

Theodore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:07   #126
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Novinari koji pišu za tu agenciju su u Egiptu osuđeni na smrt zbog podržavanja terorizma.
Egipat je brutalna vojna diktatura.
Ne plaem ja za Muslimanskim bratstvom, ali oni masovno ubijaju političke protivnike i ne vjerujem da su svi od stotina osuđenih na smrt baš ekstremisti a ti?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:08   #127
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Egipat je brutalna vojna diktatura.
Ne plaem ja za Muslimanskim bratstvom, ali oni masovno ubijaju političke protivnike i ne vjerujem da su svi od stotina osuđenih na smrt baš ekstremisti a ti?
ti baš ne pratiš izbore u zadnje vrijeme?

oni ubijaju ljude koji su oružano ustali protiv države. to je ono što radi porošenko u donbasu, a što nažalost nije učini januković u kijevu.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:10   #128
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Malo je "urotičarski" ali ovaj nagli bijeg pretežito sunitskih snaga iz Mosula i Tikrita (a i još neki gradovi su pred padom) može upućivati i na umiješanost Moskve. Veze Rusije/SSSR-a i bivšeg Saddamovog, također pretežito sunitskog, režima bile su svekolike i intezivne. Vjerovatno je nešto od toga i danas ostalo aktivno, a zanimljivo je i da je Irak zadnjih nekoliko godina (dakle Malikijeva pretežito šijitska vlada) dosta oružja kupovala baš od Rusa.

Rusiju dakako ne treba dovoditi u vezu sa Al Qaedom, ali sa sekularnim sunitima koji su u službi iračkih vlasti i koji čine najveći dio snaga koje su "netragom nestale" čim su se bradonje pojavile u gradskim predgrađima bi se teoretski moglo dovesti u neku vezu.

Pa ako je Zapad zakuhao Ukrajinu kako bi onesposobili Rusiju da pruža podršku al Assadu u Siriji, zašto ne pretpostaviti da je i Rusija možda sada odgovorila sugerirajući svojim konktaktima u Iraku da potpuno dignu ruke od bilo kakve obrane pozicija pro-američke Vlade pred napadima radikalnih islamista? Sasvim moguće, barem na teorijskoj razini.

Možda je ovo sve nagađanje i hrpa još nedokazanih pretpostavki, ali zašto se ne "igrati" i ne razmišljati i u tim smjerovima?

Ovo bi posredno moglo pomoći i Assadu u Siriji, ukoliko ISIL ohrabren vjerovatno i za njih neočekivanim uspjesima sada svoj fokus prebace sa ratišta na kojem su u debeloj defanzivi pred snagama vlasti u Damasku, na ono gdje izgleda fenomenalnom brzinom nižu uspjeh za uspjehom. To onda olakšava poziciju Assadove vlasti.

.
Slažem se da treba razmišljati u svim smjerovima i postaviti više hipoteza te onda na osnovi činjenica i razvoja događaja moći pratiti i predviđati sljedeće događaje.

I upravo to me i zanima hipoteze, mogućnosti i kombinacije.

Ipak nekako mi se čini da ovo nije plošna dvodimenzionalna igra rusa i amera.
I nekako mi se ovo čini užasno bitnim iako ni sam ne razumijem ni sam kako ni zašto. Čisti neki hunch.

Tu međutim mislim da ćemo pogriješiti ako samo plošno promatramo problem kao fajt rusa i amera. Puno je više varijabli u igri.

Trenutno imamo tri aktivna žarišta sukoba - Sirija, Ukrajina i sada "iz vedra neba" (naravno da nije) Irak.

Tu su još potencijalna backup područja za nove eskalacije po potrebi, Libija, Egipat,Afganistan čak mi se čini da ne smijemo ignorirati niti neko "događanje naroda" u Turskoj.
Namjerno ne želim sada razmišljati o recimo Iranu,Koreji,Bosni... iako su i oni u slagalici potencijalna žarišta. Za sada ih želim promatrati kao "aktere" (osim bosne) a ne "žrtve".

Dakle imamo žarišta trenutno aktivna- Sirija, Irak, Ukrajina. Što bi se još po potrebi moglo aktivirati? Tko još?

Imamo i igrače koji igraju igru, pokušati ću ih nabrojati taksativno a ne po blokovima.
Dakle:
USA, Rusija, Izrael,Turska,UAE, Iran, ..tu je negdje sa strane tiha Kina koja čeka i promatra (iako ima svoj interes preko Irana). Tko još?
EU nisu igrači , EU je potrošna figura u ovoj igri.

Kako sa svima njima postaviti relacije i odnose i na osnovi toga izvući neka predviđanja mogućih smjerova događanja?

Trenutno je najava Turske reakcije i uletanja u Irak izgledna. Hoće li skrenuti ka Siriji?
Ovo što je Konev napisao da je Iran ponudio svoju pomoć Iraku.
Što možemo očekivati ako i Turci (nepozvano) i Iran (pozvano) ulete istovremeno u Irak?

Ima li kakvih vijesti naoko nebitnih sa strane o ...ne znam...premještanju američke ruske ili kineske flote? Nekim "vježbama" i sl.
Kakvo je stanje u Afganistanu ima li gore naznaka nekih eskalacija?

Mislim, vjerojatno sam ja (90%) samo stari senilni paranoik, ali meni ovo ne miriše na dobro niti mi uopće izgleda slučajno.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:11   #129
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Egipat je brutalna vojna diktatura.
Ne plaem ja za Muslimanskim bratstvom, ali oni masovno ubijaju političke protivnike i ne vjerujem da su svi od stotina osuđenih na smrt baš ekstremisti a ti?
Ni ja u načelu iako mi se Morsi za kojeg san s početka gajia velike simpatije jer ga je narod izabra zgadia kad je krenia pozivat na Đihad protiv Sirije .... mislim koja je to katastrofa ....i njega je odma posli toga zbacia narod tj Sisi koji se gadno obračuna sa islamistima Morsia koji su se pokazali teška katastrofa ...

Nebi se složia da je Egipat brutalna vojna diktatura jer bi onda sve države na svitu bile brutalne vojne diktature osim možda Švicarske. Sisija je također narod bira za svog predsjednika.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:11   #130
Lebanon is going to war ! sunnis VS shiites

https://www.youtube.com/watch?v=JiFubV4fuZw
Theodore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:13   #131
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Ovo što je Konev napisao da je Iran ponudio svoju pomoć Iraku.
Što možemo očekivati ako i Turci (nepozvano) i Iran (pozvano) ulete istovremeno u Irak?
To je potvrđeno. TV mreže vrte snimku glasnogovornice iranskog ministarstva vanjskih poslova koja je Iraku ponudila "svaku" pomoć u slamanju terorističke pobune (pretpostavljam da to uključuje i raspoređivanje iranskih vojnika ako to Maliki zatraži).
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:13   #132
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Egipat je brutalna vojna diktatura.
Ne plaem ja za Muslimanskim bratstvom, ali oni masovno ubijaju političke protivnike i ne vjerujem da su svi od stotina osuđenih na smrt baš ekstremisti a ti?
U islamskom svijetu jedino i diktatura prolazi , kad im daš malo slobode većinom polude i dolazi do radikalnog islama čast iznimkama
Theodore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:14   #133
Da Amerika ima iti malo konzistentnu politiku na Bliskom Istoku, Al Qaida bi bila i ostala fusnota u nekoj knjizi o islamskom terorizmu. Ovako, dok Saudijska Arabija stoji kao financijski stup barbarskih džihadista, a Amerika njih malo treba, a malo ne, AQ može mirno obavljati svoj sotonski posao.
Kojiro Izawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:15   #134
Quote:
Theodore kaže: Pogledaj post
Lebanon is going to war ! sunnis VS shiites

https://www.youtube.com/watch?v=JiFubV4fuZw
Ovaj video je iz 2012 godine. Molim te suzdrži se od spamanja diskusije nerelevantnim i zbunjujućim informacijama.

PL
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:23   #135
Zašto toliko čudjenja oko toga da je iračka vojska, ako se to može nazvat vojskom, pobjegla ?
Isto se je desilo i u Faludji, doslovce su pobjegli.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:29   #136
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Zašto toliko čudjenja oko toga da je iračka vojska, ako se to može nazvat vojskom, pobjegla ?
Isto se je desilo i u Faludji, doslovce su pobjegli.

Zato što je to dosta rijetka pojava, da cijela divizija vojske pobjegne pred višestruko malobrojnijim neprijateljem.
Takve situacije su čudne iz zapadne perspektive, iako su logične kad se shvati da na Bliskom Istoku ne postoji pojam države i nacionalizma, i da ljudi posjeduju samo vjerski identitet.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:29   #137
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
To je potvrđeno. TV mreže vrte snimku glasnogovornice iranskog ministarstva vanjskih poslova koja je Iraku ponudila "svaku" pomoć u slamanju terorističke pobune (pretpostavljam da to uključuje i raspoređivanje iranskih vojnika ako to Maliki zatraži).
Hm. Ulete Turci da zaštite svoje vozače, ulete Iranci na poziv Maliki-a, i mi u biti imamo početak sukoba Iran- NATO.
Dakle amerima ovdje hipotetski pali ono što su pokušali isprovocirati u Siriji ali nisu uspjeli?
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:31   #138
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Hm. Ulete Turci da zaštite svoje vozače, ulete Iranci na poziv Maliki-a, i mi u biti imamo početak sukoba Iran- NATO.
To bi bilo tako, da.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:33   #139
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
To bi bilo tako, da.
Ali nema logike sa druge strane.

U Siriji su se držali po strani a isto su mogli uletjeti kao i ovdje.
Što se sa Iranom promijenilo da je sada spreman na sukob? Hipotetski naravno.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 22:34   #140
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Hm. Ulete Turci da zaštite svoje vozače, ulete Iranci na poziv Maliki-a, i mi u biti imamo početak sukoba Iran- NATO.

Zašto? Ja ne mislim uopće da će netko uletiti, nikome se ne gine u borbama sa fanaticima iz ISIL-a i lokalnog sunitskog stanovništva koje taj ISIL masovno podržava.
Amerika se borila protiv njih 10 godina, i nije ništa postigla. Uzalud je.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.