Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2015., 15:20   #41
majo, nisam ja mislila na tak male od 7-8 god. već one starije u pubertetu koji do tada nisu stekli nikakve navike i odgovornost.
na žalost ja znam više ovih drugih koji postali ovisnici. neki su već odavno pod zemljom.
ugl. moj je zaključak je da baš i nema nekih pravila i da sve ovisi o više faktora od kojih se na neke baš i ne može utjecati. kao i za sve ostalo sve polazi od odgoja i odnosa unutar obitelji, a ostalo kako padne grah.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 21:05   #42
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ugl. moj je zaključak je da baš i nema nekih pravila i da sve ovisi o više faktora od kojih se na neke baš i ne može utjecati. kao i za sve ostalo sve polazi od odgoja i odnosa unutar obitelji, a ostalo kako padne grah.
moje je iskustvo savim suprotno, svi ovisnici koje poznajem (alkohol, heroin, kocka i sl) su iz sjebanih obitelji, nevezano uz materijalni status.
zaista je uvijek neka dijagnoza u pozadini, možda se na van ne vidi, al to su uvijek zanemarena djeca, u smislu da su doma bila nevidljiva i da nisu nikad imala nikakva odnos s roditeljima.

ostali čak i ako nemaju tu "super stabilnu ličnost" (a nitko je na kraju nema) imaju ipak dovoljno samopouzdanja i ljubavi prema sebi, ali i dovoljno respekta prema roditeljima da rekreativno ostane rekreativno, koliko god se u nekoj životnoj fazi čovjek zaigra.



napisala si da mu želiš usaditi da su droge zlo, moraš onda dobro razraditi zašto. i to zašto ti onda mora biti utemeljeno na realnosti, ne na tvojim strahovima.

npr. moj stari je bio jako protiv droga. njemu su droge bile ono što je zakonom zabranjeno, jedna od najstrašnijih priča iz mladosti mu je bila kad su ga neke cure ponudile jointom
ugl ja sam njega sve to slušala, sama sam bila jako protiv droge.
međutim, alkohol je bio ok, tome se nitko nije protivio. osim što se sto milijuna sranja dogodilo meni i poznatima zbog alkohola (npr. frendice su ušle u auto kretenu koji je jurio ko manijak, slupao ih, srećom su ostale žive ali su 2 g života provele na rehabilitacijama, pauzirajući školovanje), naravno da smo jednom prilikom pijani dobili u ruke joint, i kako su inhibicije bile dosta nisko, mi smo probali to čudo.
meni je nakon toga sve što je on o tome govorio bilo smiješno, jednostavno mi nije bio nikakav autoritet po tom pitanju. i nije problem joint, nego to onda i sve drugo vuče za sobom.


ovo što je nosorog napisala, igraj se s djeteteom, voli ga i ne opterećuj se time.
kad bude vrijeme, pruži mu informacije (tražila si, evo meni je najbolji sajt na temu erowid.org, tu si može pročitati što točno koja radi i koje su posljedice), upoznaj ga sa zakonodavstvom, ne prijeti mu se, i zaista mislim da nekih problema ne možeš imati.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 22:21   #43
ma ne opterećujem se toliko s time (muža to više muči), ali opet tu i tamo me neka situacija podsjeti na to.
nisam mislila baš usadititi da su zlo, ali da ima prave informacije i da je svjestan posljedica.
iskreno nisam baš sigurna da se npr. heroin ili kokain mogu uzimati samo rekreativno.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 23:26   #44
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
moje je iskustvo savim suprotno, svi ovisnici koje poznajem (alkohol, heroin, kocka i sl) su iz sjebanih obitelji, nevezano uz materijalni status.
zaista je uvijek neka dijagnoza u pozadini, možda se na van ne vidi, al to su uvijek zanemarena djeca, u smislu da su doma bila nevidljiva i da nisu nikad imala nikakva odnos s roditeljima.
ovo je bitno.
i obicno kada ih natrpaju sa aktivnostima, posebno sa aktivnostima ko fol prevencije droge i zgubidanjenja, uopce ih ne vide, nego zapravo vide svoje potrebe.i djeca ne stvaraju odnos-roditelj diejte, s jedne strane jer im je nesto nametnuto i ne uvazavaju se njihove potrebe, a sa druge strane, jer ih niti nemaju kada vidjeti.
a kamoli nesto raditi zajedno.

postanu vidljivi, kada pocnu raditi sranja.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 10:13   #45
Meni uopce ovisnosti nisu pale napamet.

Ali o tome kako odgojiti ono sto mi zovemo 'resilient child' a na topicu se spominje kao sebeljublje, e o tome puno razmisljam i razgovaram s muzem.

Prava granica izmedju potpore i zastite a opet da dijete ima priliku probati raditi stvari samostalno, i pogrijesiti, i prikupiti se i ponovno probati. Dijete koje razni udarci (pocevsi s 'udarcicima') sudbine nece pokolebati i skrsiti.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 12:44   #46
Mene i muza muci druga stvar: koliko iskreno pricati o svom iskustvu sa drogama.
Ja bi djeci priznala da sam pusila travu. Ne znam ni kako zauzeti negativan stav o njoj jer ne mislim da je trava nesto strasno.
Muz bi poricao sve poroke (doduse on ima i vise poroka za priznati)

Koliko biste vi bili otvoreni s njima?
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 07:24   #47
Quote:
bambix kaže: Pogledaj post
Mene i muza muci druga stvar: koliko iskreno pricati o svom iskustvu sa drogama.
Ja bi djeci priznala da sam pusila travu. Ne znam ni kako zauzeti negativan stav o njoj jer ne mislim da je trava nesto strasno.
Muz bi poricao sve poroke (doduse on ima i vise poroka za priznati)

Koliko biste vi bili otvoreni s njima?
A sto sve muz ima priznati ?
Ja sam u principu za iskrenost ali u dobi kad informaciju koju dajes mogu razumjeti i kad to uopce dodje na tapetu, i uopce razmisliti zasto to reci i koju poruku zelis prenijeti i sto je tebe tvoje iskustvo naucilo (i sto mislis o ponasanju svojih roditelja u situacijama u kojima si ti bila).
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 09:12   #48
ja planiram dozirati informacije po potrebi
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 09:44   #49
Quote:
bambix kaže: Pogledaj post
Koliko biste vi bili otvoreni s njima?
pa ovisi koliko godina imaju, nije isto jel dijete ima 10 ili 18.
kako i tako prosječno hrvatsko dijete do 30-te živi pod roditeljskim skutima, ima se vremena za sve
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 22:38   #50
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
A sto sve muz ima priznati ?
Ja sam u principu za iskrenost ali u dobi kad informaciju koju dajes mogu razumjeti i kad to uopce dodje na tapetu, i uopce razmisliti zasto to reci i koju poruku zelis prenijeti i sto je tebe tvoje iskustvo naucilo (i sto mislis o ponasanju svojih roditelja u situacijama u kojima si ti bila).
Muz je na skali iznad, kemijanje s kemijom
On bi to presutio. Meni je logicnije da kaze, probao sam i kajem se i drugi puta bi drugacije. Poruka je jasna, nemoj bit glup kao sto sam ja bio glup

Ja ne znam sto bi rekla o travi... Niti mi je to lose, niti mi je zao sto sam ju konzumirala.. Smeta mi samo cinjenica sto nije legalna.
P.s.
Moji roditelji su u rangu sa tatom od daisy. Tata sportas, jedini porok mu je pivo svake prijestupne, mama bar pusi cigarete. I bili su iskreni oko toga i nisu glumili pandure i pravili se pametni (za razliku od prijateljicinih roditelja, koji bi nasli omot od zvakace u dzepu i trazili da prizna da se drogira )


Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
pa ovisi koliko godina imaju, nije isto jel dijete ima 10 ili 18.
kako i tako prosječno hrvatsko dijete do 30-te živi pod roditeljskim skutima, ima se vremena za sve
Ma prijateljica je neki dan imala razgovor o drogama sa svojim petogodisnjakom
Naisli su na spricu. Ona rekla da je to od narkomana. Pa sta je to narkoman pa zasto on to pa kako pa tisucu zasto tisucu zato.
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 23:12   #51
Quote:
bambix kaže: Pogledaj post
Ma prijateljica je neki dan imala razgovor o drogama sa svojim petogodisnjakom
Naisli su na spricu. Ona rekla da je to od narkomana. Pa sta je to narkoman pa zasto on to pa kako pa tisucu zasto tisucu zato.
pa kaj? dijete je zanimalo i postavljao je 1000 pitanja kao i svi ostali za sve živo u toj dobi. da mene moj pita odgovorila bih mu ako bih znala, kratko i jasno kao i na sve do sada.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 23:41   #52
narkomani su ljudi kojima je droga najvažnija u životu. ili jedina važna. nisu im važni ni mama ni tata ni igračke ni prijatelji, važna im je samo droga. i kad nemaju droge su jako zločesti.
jesam li dobro to objasnila petogodišnjaku? čini mi se da bi to moglo biti dovoljno
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 08:53   #53
pa o spricama smo i mi imali razgovor, mora znati da ne dira ako naidje
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 11:57   #54
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
narkomani su ljudi kojima je droga najvažnija u životu. ili jedina važna. nisu im važni ni mama ni tata ni igračke ni prijatelji, važna im je samo droga. i kad nemaju droge su jako zločesti.
jesam li dobro to objasnila petogodišnjaku? čini mi se da bi to moglo biti dovoljno
Ovo bi upalilo kod moje kceri (skoro cetiri god)
Ovaj mali je nenormalno uporan i detaljan, resetao ju je s pitanjima dobrih sat vremena, izreferirala mu je sve kao da je petnaestogodisnjak, a ne petogodisnjak

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa o spricama smo i mi imali razgovor, mora znati da ne dira ako naidje
Kako je isao razgovor? Tko ga je inicirao?
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 12:11   #55
mi, nakon sto smo culi da su skupljali smece u vrtickom dvoristu
pitali smo ju jesu ih barem upozorili na sprice i slicno

(to je pak tema za drugu temu, reagirali smo promptno i vise nikad nisu nista po dvoristu skupljali i cistili )

rekli smo joj da ima ljudi koji se drogiraju i iglom u krv ubrizgavaju drogu, da vrlo cesto imaju svakakve bolesti i da na igli sve ostane te da ni u ludilu ne dira nista nalik na spricu i/ili iglu
za oboje zna kako izgleda radi fizioloske
vise ju je tehnicka strana toga zanimala, o samoj ovisnosti smo samo usporedili s alkoholizmom (a to pak zna jer imamo jednog dezurnog alkica pred ducanom ) i to joj je bilo sasvim dovoljno.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 10:48   #56
Ah, taj vječni problem.

Jedna od rijetkih stvari koju je moja mater dobro odradila jeste odgoj po pitanju droge i seksa. Od tipa 3 osnovne mi je krenula davati informacije, prvo je komentarisala, pa je malo objašnjavala a onda mi je samo ostavljala članke iz novina.

Šta je droga, koje postoje i kako djeluju, koje su posljedice uzimanja....

E sad, ona se potrudila da mi da sve potrebne informacije (i više od toga, znala sam sve seksualno prenosive bolesti sa tipa 13 godina, sa detaljnim simptomima), nije bilo govorenja gluposti tipa odrećemo te se ili ubićemo te, više je konstantno naglašavala kako su takvi ljudi glupi, jadni i kako bježe od problema, kako su kukavice.

Uvijek ću se sjećati priče o djevojci koja nije otišla na more jer joj dečko nije dao da ide bez njega;
onda priča o sinu od prijatelja koji je počeo pušiti na nagovor prijatelja, pa je probao travu pa je počeo krasti iz kuće...

Priče su uvjek bile jednostavne i glupe, ali kod mene su funkcionisale u tom smislu da sam u svojoj glavi izgradila stav kako ne treba imati seks prije kraja 2 srednje, moraš biti u vezi, kako je ovisnost loša, kako nije zabavna, kako sve što "koristiš" da te "digne" ima veliku posljedicu, kako su oni koji se drogiraju jadni i nezadovoljni samim sobom.

ALI ... ljudi/djeca su drugačiji... u prvom srednje mi je mama donijela knjigu Mi djeca kolodvora zoo. To je bila prva od 2 knjige koje sam dala cijelom razredu da pročita. Nevjerovatno različite reakcije.

Moja reakcija je bila Ne dolazi u obzir !!! bilo šta osim trave, a i to jednog dana, sa određenom osobom, pod određenim uslovima.

Reakcija velike većine razreda je bila apsolutna nezainteresovanost. Nit ih je droga privlačila, nit su o tome razmišljali niti ih je zanimalo. To nije bilo Kul.

Reakcija jedno 5-oro je bila Jeaaa toooo, hoću too

Imala sam prijatelja, velika zacopanost, danima smo komentarisali knjigu, meni nije bilo jasno kako može da poželi da proba kokain, heroin, ekstazi nakon čitanja knjige. Tuda negdje je izašao i film Rekvijem za snove. Ista stvar, ja govorim kako ne želim ni probati, on govori kako želi.
Fast forward, umro je od predoziranja u 3. srednje.
Porodica normalna, klasična, niko ga nije maltretirao, čak je bio i popularan. Naravno da mu je neki profesionalac mogao pomoći i to spriječiti, ali on sam je bio samodestruktivan.

Poenta moje priče jeste da kao roditelj trebate pružiti djetetu svoje stavove i informacije, trebate pripaziti na dijete, ali najveći teret je na samom djetetui na njegovom unutrašnjem kompasu. Nekoj djeci će biti dovoljno da kažete kako je droga loša, nekoj ništa nećete morati govoriti, a neku djecu ćete morati pustiti da padnu da bi im došlo iz dupeta u glavu.

Prijateljica mi ima dijete od 15 godina, sportiskinja, lijepa, pametna, dobre ocjene u školi... sa 14 su počeli pušiti travu. Cijelo društvo. Meni nije bilo jasno otkud im uopšte trava, dok nisam skontala da im ladno neko prodaje origano pomješan sa jačim duvanom. Kao u lošem skeču. Maloj je mama pričala, ja sam joj pričala (ja sam ona luda kvazi tetka koja je sve probala i ničega se ne stidi), trener je pričao... na kraju ona je izjavila kako neće da puši jer od toga žute zubi. Nekome od tinejdžera sa kojima se druži je duvan već uništio zube i to joj se gadi. Voljela bih misliti da joj je naša priča pomogla...iskreno nije. Ali barem sada ima sve informacije u glavi.
__________________
........aegri somnia.......
rastko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 10:56   #57
Bome, vecinu djece koju sam ja poznavala je Zoo zainteresirao a ne zgrozio. Mene ukljucivo.
zasto nemam pojma valjda takav personaliti, stas
ali eto, imam puno godina i samo ovisnost o kavi
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 21:54   #58
Quote:
rastko kaže: Pogledaj post

Prijateljica mi ima dijete od 15 godina, sportiskinja, lijepa, pametna, dobre ocjene u školi... sa 14 su počeli pušiti travu. Cijelo društvo. Meni nije bilo jasno otkud im uopšte trava, dok nisam skontala da im ladno neko prodaje origano pomješan sa jačim duvanom.
ajme
i nisu se potrovali time??
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 23:37   #59
Podižem ...
Moj malac je predskolac i naravno da već pričamo o tome i droga i alkohol i nikotin... pričam mu priče za njegovu glavicu... što je to i kako može utjecati na naše živote..
Zašto ne bi bio upućen od početka, zna moje stajalište o tome, govorim mu posljedice koje mogu biti. Pričala sam mu da sam i ja koristila duhan kao mlada. Bio je zacuden ali sam mu pricala da je mama htjela biti frajerica i sl. kako me je njegova baka uhvatila.
Mislim da mu he to sve skupa i zanimljivo i edukativno. Kad malo poraste ... kupujem mu knjigu Mi djeca s kolodvora Zoo.. (mene je fascinirala kao dijete, cca 10-11 god)..
lina1li is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 06:52   #60
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ili koji se bacio kroz prozor uvjeren d amoze letjeti
Ja tog lika znam, mislim da njemu nije smijesno uopce.

Najbolja prevencija je upoznati dijete sa time, sve ono sto su naprijed naveli, no nista od toga nije garancija ni za sto. Osim obitelji mislim da je vazno i drustvo u kojem se nade u 'osjetljivoj' dobi, dostupnost supstrata i novac kojim raspolaze. Meni je mama uz sve navedeno prijetila i hospitalizacijom u Vrapcu ukoliko samo joint zapalim a ona sazna �� no u to doba sam se toga iskreno bojala jer je ona uvijek odrzavala svoju rijec.
S druge strane mislim da je u hr veca vjerojatnost poginuti zbog alkohola nego li si zivot narkomanijom upropastiti.
nesretna1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:36.