Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2016., 18:01   #81
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa sigurno ce se donijeti, kako su u vrticima poceli jace obracati paznju tako ce i zakonodavstvo reagirati s nekom regulativom.
za za sada je zakonodavstvo dobro (mi i inace imamo dobre zakone, ali ih ne provodimo)
meni zapravo nije jasno zasto bi u nadleznosti vrtica i skola bilo da dijete bude procijepljeno?
nije li to u nadleznosti zdravstveni ustanova, odnosno za skole zavoda za javno zdravstvo?
vrtic trazi potvrdu o sistematskom pregledu djeteta, na kojoj, po logici stvari, treba pisati i da je dijete procijepljeno po kalendaru, plus eventualno dodatna.
isto tako, ako postoji indikacija za odgodu, napisati da je odgoda ili da je dijete rizicno za cijepivo, ili je djelomicno procijepljeno.

i bez te potvrde se ne mozes upisati
ako postoji pediajtar koji ce potpisati da dijete moze u kolektiv dok nije redovno cijepljeno (a postoji), po cemu je vrtic kompetentniji u zabrani upisa istoga, i po cemu ce onda razlikovati odgodu se razlogom i odgodu "s razlogom"?


Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ne brini se, pojavit će se kad bude bilo više ovakvih roditelja koji ne cijepe djecu i kad padne procjepljenost populacije. Vi zbilja mislite da su te bolesti nestale? Drže se pod kontrolom. Dokle, to ćemo vidjeti kad padne procjepljenost.

Inače koliko znam u školu ne možeš upisati dijete ako nije cijepljeno. Šta ćete kad dijete bude trebalo krenuti u školu, nafilovati ga odjednom svim cijepivima?
skola je obavezna. i upisuju se dejca, bez cijepiva
postoji neki broj djece ciji roditelji briju na necijepiva i roditelji cije je dijete zadnji put cijepljeno u rodilistu i koje nije vidlo ostala cijepiva.
hoces ovoj drugoj skupini zabraniti skolovanje zato jer su 6 godina zivjeli s idijotima?
ono sto ej zanimljivo, ovu prvu skupinu nitko ne ganja radi zanemarivanja, dok ovu drugu, da...a ista stvar.
samo kaj su prvi rekli da nece (i nasli pedijatra koji nije cijepio), a ovi drugi nisu niti nasli pedijatra , kako za preventivu, tak niti za bolesti


Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Moj je upisan u školu nepotpuno procijepljen, uz pedijatričinu preporuku i dogovor sa školskom, pušteno je da se smiri težu manifestaciju atopije (iako nije nikad nitko zaključio da je kontaindicirano, naša doktorica smatra da je imunitet u padu i da ne želi odgovarati za jače nuspojave). Cijepio se kod pedice i donijeli smo potvrdu školskoj.

Maleni je upisan u vrtić također nepotpuno procijepljen, uz medicinsku dokumentaciju (opstrukcijski bronhitis, sumnja na astmu, profilaksa kortićima, također pedica nikada, nikada ne cijepi dijete ni koje šmrca, a nekmoli ima profilaksu kortikosteroidima i ima uzastopne opstrukcije ili bilo koji zdravstveni problem). Cijepljen je, odnesena je knjižica i sve je bilo ok.

E da, dodala bih da je u nas opću paniku i rast broja necijepljene djece prouzročila i medicinska struka, hrpetine pedijatara ne znaju osnovne informacije o cjepivima čime raste nepovjerenje u ono što rade, masa je slučajeva kad specijalisti ljudima potiho govore da oni ne bi cjepivima cijepili svoju djecu i mislim da je rješenje ovih problema u tome da se roditelji ne zblesiraju, nego prijave dotičnu osobu komori.
djelomice se slazem s tobom.
dodala bih da glavnom nepovjerenje dolazi i iz cinjenice da postoji razliciti proizvodjaci cijepiva, razlicite afere, javna nabava zavoda za javno zdravstvo (ko i ostali institucija u HR), cinjenice da neki pedijatri preporucaju "kupiti" cijepivo drugog proizvodjaca jer je trenutno na popisu neki njima ne bas mio proizvodjac, pa onda imas izludjene roditelje, koji bi radije ne cijepili djecu, nego sudjelovali u natezanju oko farmaceutske industrije i njiovog profita.
i ja negdje plesem po tom rubu.

trenutno me zapravo muci da se djeca prije skole cijepe pri skolskoj medicini, meni se cini puno smislenije kod pedijatra, ak nis drugo, iz ovih gore razloga koje si ti pobrojala.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 20:36   #82
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
skola je obavezna. i upisuju se dejca, bez cijepiva
postoji neki broj djece ciji roditelji briju na necijepiva i roditelji cije je dijete zadnji put cijepljeno u rodilistu i koje nije vidlo ostala cijepiva.
hoces ovoj drugoj skupini zabraniti skolovanje zato jer su 6 godina zivjeli s idijotima?
ono sto ej zanimljivo, ovu prvu skupinu nitko ne ganja radi zanemarivanja, dok ovu drugu, da...a ista stvar.
samo kaj su prvi rekli da nece (i nasli pedijatra koji nije cijepio), a ovi drugi nisu niti nasli pedijatra , kako za preventivu, tak niti za bolesti
Naravno da ne bi zabranila školovanje, nije to jedini mehanizam sa kojim država može prisiliti da se cijepe djeca.

Meni je jasno odakle otpor prema cijepljenju i tu je na državi da informira ljude, da promjeni kalendar i odgodi neke stvari, da ne nakrca 100 cjepiva u kratkom razdoblju, da doktori ne odmahuju rukama na nuspojave već da ih prijavljuju i sl. pa bi i ljudi na to cijepljenje počeli drugačije gledati.

Meni se čini da će država reagirati tek onda kad padne procijepljenost i kad krenu epidemije umjesto da sada rješava problem dok je još u začetku.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 22:46   #83
Mislim da bismo trebali organizirati neku kampanju ZA cijepljenje da malo informiramo javnost.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 17:12   #84
Postoji problem.

Last month, Brendan Nyhan, a professor of political science at Dartmouth, published the results of a study that he and a team of pediatricians and political scientists had been working on for three years. They had followed a group of almost two thousand parents, all of whom had at least one child under the age of seventeen, to test a simple relationship: Could various pro-vaccination campaigns change parental attitudes toward vaccines? Each household received one of four messages: a leaflet from the Centers for Disease Control and Prevention stating that there had been no evidence linking the measles, mumps, and rubella (M.M.R.) vaccine and autism; a leaflet from the Vaccine Information Statement on the dangers of the diseases that the M.M.R. vaccine prevents; photographs of children who had suffered from the diseases; and a dramatic story from a Centers for Disease Control and Prevention about an infant who almost died of measles. A control group did not receive any information at all. The goal was to test whether facts, science, emotions, or stories could make people change their minds.

The result was dramatic: a whole lot of nothing. None of the interventions worked.

http://www.newyorker.com/science/mar...nt-to-be-right
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 17:31   #85
treba intervenirat prije, debelo prije. kasnije ce se sve uzeti kao laz i pripaganda inodbit ce se u startu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 18:54   #86
Meni je najbolje kako ti roditelji koji ne cijepe djecu misle kako su sveznajuci. Ono proucili su svu medicinsku literaturu, statisticke podatke, upoznati su s mogucim posljedicama... Zapravo najcesce su naisli na grupu na fejsu 'nemojte cijepiti djecu' i uclanili se u grupu. I eto oni su sad strucnjaci. Ja stvarno ne znam zasto netko studira medicinu kad recimo pedijatar mozes bit sam tak, dovoljno da imas gugl.
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 19:34   #87
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Postoji problem.

Last month, Brendan Nyhan, a professor of political science at Dartmouth, published the results of a study that he and a team of pediatricians and political scientists had been working on for three years. They had followed a group of almost two thousand parents, all of whom had at least one child under the age of seventeen, to test a simple relationship: Could various pro-vaccination campaigns change parental attitudes toward vaccines? Each household received one of four messages: a leaflet from the Centers for Disease Control and Prevention stating that there had been no evidence linking the measles, mumps, and rubella (M.M.R.) vaccine and autism; a leaflet from the Vaccine Information Statement on the dangers of the diseases that the M.M.R. vaccine prevents; photographs of children who had suffered from the diseases; and a dramatic story from a Centers for Disease Control and Prevention about an infant who almost died of measles. A control group did not receive any information at all. The goal was to test whether facts, science, emotions, or stories could make people change their minds.
I
The result was dramatic: a whole lot of nothing. None of the interventions worked.

http://www.newyorker.com/science/mar...nt-to-be-right
Ovo je stara vijest i zasto se ja uopce ne trudim argumentirati ista ovakvima kao pokretacica teme - totalni gubitak vremena, nikakvi argumenti ni zdrav razum njih ne moze urazumiti. Jedino rjesenje je drzavna represija u cilju zastite djece, a njih pustiti da kukaju na svojim fb paranoicnim kruzocima. Kao i ona ekipa koja svojoj autisticnoj djeci daje da pije neke luzine u cilju eliminacije "crva koji uzrokuju autizam" - i onda ih czss i doktori idu razuvjeravati umjesto da im oduzmu djecu pa ak ih hoce nazad nek prekinu s tim i bok.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 23:16   #88
Ako nekoga zanimaju informacije o cjepivu neka se slobodno ovdje javi. Supruga mi je godinama radila kao MD sa djecom oboljelom od pervazivnih poremećaja. Ja nisam te struke ( dapače, skroz druge ) ali dosta znam od nje.

Molim vas, nemojte se javljati ako mislite vrijeđati ili neargumentirano raspravljati jer onda ću se jednostavno pokupiti sa teme. Ovdje sam samo da dam svoje mišljenje i viđenje, kao uostalom i većina vas ( osim troll, naravno ).

Isto tako, ako nije u duhu teme, ispričavam se moderatoru.
MarioMW is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 23:25   #89
ovo nije tema za takvu vrstu rasprave, pa nemojte ni započinjati jer bu frcali kartoni na sve strane. općenito se takve rasprave ne potiču na ovom pdf-u.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 20:17   #90
Dijete predskolac. Uvjetuju u vrticu procijepljenost ili potvrdu zbog koje dijete nije cijepljeno. Isto tako pozivaju se na pravilnik o obveznom cijepljenju, a na protuodgovor da po zakonu predskolac mora pohadjati vrtic, dobijamo odgovor da je to sad skakljiva situacija.
Pa ce da se skakljemo ....
MengRen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 23:22   #91
Quote:
MengRen kaže: Pogledaj post
Dijete predskolac. Uvjetuju u vrticu procijepljenost ili potvrdu zbog koje dijete nije cijepljeno. Isto tako pozivaju se na pravilnik o obveznom cijepljenju, a na protuodgovor da po zakonu predskolac mora pohadjati vrtic, dobijamo odgovor da je to sad skakljiva situacija.
Pa ce da se skakljemo ....
Pa jeste li predali zahtjev u vrtic?

Ako imate problema, obrati se Ministarstvu ZOS i obavijesti ih da ti uprava vrtica odbija primiti dijete. Oni to ne smiju napraviti zbog necijepljenosti djeteta. Tebi najblizi vrtic je duzan primiti dijete u predskolski.

Nemate se kaj skakljati.
__________________
Too provocative?
Dahlia Noir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 01:48   #92
Quote:
Dahlia Noir kaže: Pogledaj post
Pa jeste li predali zahtjev u vrtic?

Ako imate problema, obrati se Ministarstvu ZOS i obavijesti ih da ti uprava vrtica odbija primiti dijete. Oni to ne smiju napraviti zbog necijepljenosti djeteta. Tebi najblizi vrtic je duzan primiti dijete u predskolski.

Nemate se kaj skakljati.
Jedva čekam da se netko razuman sjeti ustanovit da je od nečijeg prava na školovanje bitnije nečije pravo na život i da se zabrani ljudima kao što ste vi da ugrožavaju tuđu djecu svojim zaostalim stavovima.

Da živimo u pristojnoj državi, to uopće ne bi bilo upitno.
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 07:37   #93
Absolutely, meni samo jedna cinjenica nije jasna. Jesi li ti zadnjih 6 godina zivjela ovdje u zaostaloj drzavi ili u drugoj naprednoj? Jer ako si zivjela u zaostaloj onda valjda znas da se zakoni/pravila nisu promijenili i da osim s lijecnickom potvrdom ne mozes upisati dijete u kolektiv. Kako mi, tako i ti (a uvijek postoji neka rupa u sustavu koju barem ovdje u zaostaloj drzavi mozes zaobici, pa ces vjerojatno uspjesno upisati dijete u predskolu).
Ne razumijem cemu to cudjenje?!
Ovo te pitam bez obzira na moj ili tvoj stav o cijepljenju
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 09:59   #94
meni nije jasno zašto upisujete djecu uopće onda u vrtić?

Ako ja dođem u dućan i hoću kupiti šunku koja košta 100kn, a tih 100kn nemam, neću je kupiti, tj. neće mi je dati! Takva su pravila, ne?

Ako je pravilo da djeca koja pohađaju državni vrtić moraju biti cijepljena, onda moraju. Kome ne odgovara neka nađe drugi smještaj za dijete, dadilju, privatni vrtić, šta već.

Zašto su oko takvih jednostavnih stvari uvijek rasprave?
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 10:18   #95
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
meni nije jasno zašto upisujete djecu uopće onda u vrtić?
Neki ljudi upisuju jer moraju, kao mama par postova iznad. Jer je zakonska obveza da dijete pohada predskolu. Treba citat, znam.

Ali ja vam svakako predlazem da se obratite na adekvatnu adresu MZOS, predsjednici....kome god i da predstavite ove vase teorije i prijedloge, ako zbilja zelite naprijed. Moze i prosvijed.
__________________
Too provocative?
Dahlia Noir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 10:24   #96
Quote:
MengRen kaže: Pogledaj post
Dijete predskolac. Uvjetuju u vrticu procijepljenost ili potvrdu zbog koje dijete nije cijepljeno. Isto tako pozivaju se na pravilnik o obveznom cijepljenju, a na protuodgovor da po zakonu predskolac mora pohadjati vrtic, dobijamo odgovor da je to sad skakljiva situacija.
Pa ce da se skakljemo ....
necete se skakljati, nego vas zaista ne moraju upisati, jer morate imati potvrdu pedijatra o cijepljenju ili necijepljenju.
ako ste vec uspjeli izbjeci cijepljenje punih 6 godina, zasto vam nadlezan pedijatar jednostavno ne izda tu potvrdu o necijepljenju?
sa tim se isto mozete upisati u predskolu

ako ne rpodjete predskolu, skolska medicina ce poslati obavijest nadleznom czss-u jer niste dijete niti cijepili niti upisali u malu skolu.

bez obzira sto se tu jako pljuje po roditeljima, jako velika odgovornost lezi i u lijecnicima. po meni, ako nije bilo indikacija, vas pedijatra je vec trebao obaviejst poslat czss-u.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 10:25   #97
Nosorog, pogresno. Potpuno krivo govoris.

Upisati moraju. Samo neka se obrati gdje sam joj rekla.


MengRen, javi se na PM da ti dam konkretni kontakt. Ne obaziri se na ove upise jer nemaju nikakve veze s realnoscu.
__________________
Too provocative?
Dahlia Noir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 10:27   #98
Quote:
Dahlia Noir kaže: Pogledaj post
Nosorog, pogresno. Potpuno krivo govoris.

Upisati moraju. Samo neka se obrati gdje sam joj rekla.
naravno da moraju upisati.
sa potvrdom pedijatra o sistematskom pregledu
ak nadlezan strucnjak nije procijepio dijete po kalendaru cijepljenja, nek im i izda za to potvrdu (mislim da cak niti ne treba obrazlagat zasto nije procijepljeno)

(za neka cijepiva je ionak kasno, samo sto to mora lijecnik potpisat. zasto bi vrtic preuzeo odgovornsot za to?)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 10:31   #99
Opet pogresno.

Nikakva potvrda nije potrebna (govorim za upis u predskolu).

Necijepljenje se mora obrazlagat. Preosjetljivost, alergija....razlog mora biti jako dobar.

Niti pedijatar moze niti smije izdati potvrdu da se dijete iz ovog ili onog razloga ne smije cijepiti, ako se smije, a razlog necijepljenja je sto roditelji odbijaju. Mislim, odakle ideja?!
__________________
Too provocative?
Dahlia Noir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 10:44   #100
Quote:
Dahlia Noir kaže: Pogledaj post
Opet pogresno.

Nikakva potvrda nije potrebna (govorim za upis u predskolu).

Necijepljenje se mora obrazlagat. Preosjetljivost, alergija....razlog mora biti jako dobar.

Niti pedijatar moze niti smije izdati potvrdu da se dijete iz ovog ili onog razloga ne smije cijepiti, ako se smije, a razlog necijepljenja je sto roditelji odbijaju. Mislim, odakle ideja?!
pa ideja mi je od toga da i vrtici i skole traze sistematski pregledkod pedijatra/skolske medicine prije upisa
i potrvdu da je dijete zdravo i procijepljeno, odn ako ima neku dg za koju institucija mora znat, kako ce kolektiv postupati.

a onda mi je i od toga da postoji zakonska obaveza cijepljenja i prijavljivanja nadleznim institucijama roditelja koji to odbijaju/izbjegavaju/zanemaruju (propisana je i novcana kazna, ak se ne varam )

iskreno, jebe me se dal su roditelji uspjeli naci pedijatra sa prizivom savjeti o cijepivu ili su samo zanemarujuci, nek donesu jebenu potvrdu.
pogotovo ak lijecnik ima priziv savjesti, nek to lijepo i obrazlozi te preuzme odgovornost za neprovodjenja zakona u RH.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:09.