Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2009., 14:20   #1
Šum na srcu

Maloj bebici staroj 8 dana dijagnosticiran sum na srcu 3 i 4 stupanj,za sada
sve izgleda normalno tj. nema nekih poteskoca i krv prolazi normalno kroz tu
rupicu koja se nalazi skroz visoko...
Eto to su podaci koje je moja zena dobila u bolnici,za sada jos uvijek leze
tamo i ostat ce tamo jos dva do tri dana na promatranju...
E sada mene zanima koliko je sve to skupa ozbiljno i dali se trebamo svi
skupa zabrinuti,jer su rekli da postoji mogucnost da se ta rupica sama
zatvori!?
leech is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 20:36   #2
Napiši malo više podataka o tome. Ovako je previše uopćeno. No ako su ti rekli da je mogućnost da se samo zatvori realno je očekivati da če tako i biti.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 23:48   #3
Da li se možda radi o otvorenom FORAMEN ovale kod bebe ,tj kako je ti nazivaš rupica ili pak neka druga srćana mana?
Ako se radi o otvorenom foramenu ovale koji se zatvara prilikom rođenja a nije se zatvorio kao u mog sina kojeg je vodila dr- Kokož Želka i koja mi je rekla da će se zatvoriti kad sin dođe u pubertet.Povremeno je imao kontrole i bez ikakve terapije i zaista kada je došao u pubertet na ultrazvuku se pokazalo da se foramen ovale zatvorio. 25% DJECE I ODRASLIH ima prohodan odnosno otvoren foramen.
Ja sam navela primjer svoga sina što ti može biti pokazatelj da nema previše straha i panike prije nego doktori kažu o čemu se točno radi te i ti sigurno budeš raspolago sa više informacija kada će ljudi znati i svojim iskustvom ti pomoći-
Želim od srca da sve bude dobro i da beba dođe doma bez loših dijagnoza na radost vas roditelja a i nas svih ovdje
budabudimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 13:39   #4
Na zalost nemam puno podataka jer papiri su tamo kod njih kao i bebica i zena...
Zeni su nesta objasnjavali ali sve je to jako sluzbeno bez ikakvih dijagnoza (vjerojatno da i njima treba vremena da naprave nekakvu dijagnozu),samo su rekli da ta rupica trenutno ne smeta za prohodnost krvi i da ce za par dana opet raditi ultrazvuk i ekg...

Mi se isto nadamo da ce se rupica sama zatvoriti tokom vremena!
leech is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 15:10   #5
moguće je da se radi o ASD-u, i ako naglase da nema hemodinamskog značenje, a po opisu bih rekao da nema, onda se radi o bezazlenoj "srčanoj mani" koja sama od sebe kroz par mjeseci nakon rođenja prođe. u svakom slučaju nema potrebe za panikom il prevelikom zabrinutošću, kad ponove UZV il kad vam kažu više podataka znat će te više, a ako ne bude opet jasno, mi smo tu da razjasnimo
sretno
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 17:16   #6
Danas je bebica stigla kuci i moramo na kontrolu za mjesec dana.
Ovo su nalazi od UZV srca,pa slobodno mi malo pojasnite s obzirom da ima nekih razlika u nalazima..

UZV 26.1.
visoki membranozni interventrikularni defekt sirine 3,5 mm s L-D shuntom 3,2
m/s. protok a.puulmonalis 1,8 m/s na valvuli, u lijevoj grani 2,1 m/s. Ne
nalazi se otvorenom arterijskog kanala. Trikuspidalna regurgitacija 3,2m/s
Izracunava se tlak u desnom ventrikulu cca 45mmHg. Ao asc. 1,3 m/s, desc.
0,9 m/s

UZV 29.1
visoki membranozni interventrikularni defekt sirine3,8 mm s restr. L-D
shuntom 3,7 m(s. Protok a. pulmonalis nesto ubrzan na valvuli do 1,6 m(s, u
lijevoj grani 1,9 m/s. Ductus arteriosus zatvoren. Ao asc 1,4 m/s , luk
uredan, desc. 1,0 m/s. Za sada bez medikamentozne terapije.

EKG: sin. 157/mm, el.os prema desnom ramenu,smetnje provoda desne grane. S
dubok V 6


Hvala
leech is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 22:54   #7
Eo ovako..imam 15 godina..prije par mjeseci zavrsila sam u bolnici gdje su mi obavili detaljne pretrage..otkili su sum na srcu,te rupicu promjera 4mm..nista mi ne govore..dali ja trebam na operaciju? procitala sam par slucajeva za rupicu na srcu,ali sve su to bile bebe ili djeca do 6 godina..sta da radim?
Antonia-15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 11:29   #8
Šum na srcu kod bebe stare 10 dana

Dijete mi se rodilo prije 10 dana i kod poroda se napilo plodne vode pa su ga zadržali u bolnici na antibiotiku jer je prvi nalaz krvi pokazao početak upale pluća .
Doktor je rekao da je to normalno i primio je 7 terapija antibiotika i jucer su mu vadili krv i rekli su da je nalaz potpuno uredan i da je dijete zdravo i da danas ide kući.
Danas kod jutarnje vizite pedijatrica je rekla da nejdu danas doma da se čuje šum srca kod djeteta i da ga treba pregledati specijalista.


Molio bih vas tko ima kakva iskustva o šumu srca kod tak malog djeteta da mi malo opiše o tome jer se prvi puta susrećem sa tim.

Puno hvala
gjuro88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 15:50   #9
čestitam

moje dijete se isto nagutalo plodne vode i to mekonijske plodne vode (pokakala se unutra).
završile smo na hitnom carskom rezu, iz želuca su joj ispumpali 4 doze te prljave vode.
sreća je što nije udahnula tu vodu.
svi nalazi su bili ok.

ostale smo obje 10 dana u rodilištu (privatnom, mene su pitali da li ja želim ostati, a beba je morala ostati u svakom slučaju, pa sam odlučila da ostanemo obje skupa).
primale smo obje intravenozno antibiotike.

dalje, isto je rođena sa šumom na srcu, ali kako to imam i ja i moja mama (baka), nisam se uopće uzbuđivala oko toga.
idemo na kontrolu jednom godišnje, šum joj je uvijek 2/6.
budući ja normalno i vrlo aktivno živim, nikada nisam nikavih problema imala zbog tog šuma srca, mislim da neće niti moje dijete.
inače sam paničar i moja mama također - plus ona je radila 36 godina na pedijatriji, pa se svega nagledala - ali oko tog šuma srca zbilja nismo nitko nikada brinuli.

dijete sad ima 4,5 godina, živa je, zdrava i vesela
bit će sve ok
sretno
__________________
uzrujavati se zbog onoga što nemaš znači uludo trošiti ono što imaš.
MariaDelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 10:13   #10
Mojoj maloj su također u rodilištu čuli šum na srcu. Zapravo , jedna pedijatrica ga je ocijenila ocjenom 1/6, druga 2/6 (nekako sam dobila dojam da to ovisi o subjektivnoj procjeni pedijatra ) i ostala je u rodilištu dok nije obavila pregled specijaliste (sve skupa smo ostale 6 dana jer nas je zakačio vikend pa smo čekali ponedjeljak da obavi pregled). Isto prijepodne nakon pregleda smo puštene kući.

Napomenula sam to pedijatrici kod koje se vodi od rođenja, osim što je zapisala u karton doslovno "šum na srcu (?)" nije pridavala tome računa. Nema nikakvih problema vezanim uz to, nažalost bronhitičar je i potencijalni asmatičar no to nije vezano uz srce.

Šum može biti i fiziološki (tak su meni objasnili), mini rupica koja se zatvara kako beba raste i to ne bi trebalo biti problem. Specijalisti će to znati prepoznati i vjerujem da će sve biti ok
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2013., 16:38   #11
Moja isto ima sum na srcu (fizioloski). Znaci neke rupice koje se nisu zatvorile. Kad je bila manja max je bio 4/6 a na zadnjoj kontroli 2/6. I dalje ima rupicu (VSD) i to pratimo ali to nema nikakvog utjecaja na njeno zdravlje.
__________________
Stigla naša princeza...28.04.2012.
Maya_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2013., 17:45   #12
Čestitam na bebici

E sad, ne bi htjela nikoga uplašiti, vjerujem da će sve biti ok, ali eto, mom dečku su pri rođenju isto dijagnosticirali šum na srcu. S 5 godina je još uvijek imao VSD (rupica između pretklijetki mu se nije zatvorila), i tada su ga operirali. Danas je normalan, zdrav, i živi život punim plućima. Tako da, ako ne daj bože Bože dođe do operacije (mislim da bi se rupica do negdje treće godine trebala spontano zatvoriti ), znajte da je to rutinska operacija i da će sve biti ok. Isto tako, medicina je uznapredovala, mog dragog su operirali negdje '90-e kad je sve to još bilo u povojima. Dotad uživajte u bebici i nemojte negativno razmišljati

Edit: htjela sam reći da šum ne znači nužno VSD.
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 11:42   #13
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Čestitam na bebici

E sad, ne bi htjela nikoga uplašiti, vjerujem da će sve biti ok, ali eto, mom dečku su pri rođenju isto dijagnosticirali šum na srcu. S 5 godina je još uvijek imao VSD (rupica između pretklijetki mu se nije zatvorila), i tada su ga operirali. Danas je normalan, zdrav, i živi život punim plućima. Tako da, ako ne daj bože Bože dođe do operacije (mislim da bi se rupica do negdje treće godine trebala spontano zatvoriti ), znajte da je to rutinska operacija i da će sve biti ok. Isto tako, medicina je uznapredovala, mog dragog su operirali negdje '90-e kad je sve to još bilo u povojima. Dotad uživajte u bebici i nemojte negativno razmišljati

Edit: htjela sam reći da šum ne znači nužno VSD.
pa dobro baš rutinska operacija nije...i mi smo operirali VSD sa godinu i po, operacija trajala preko 4 sata te ima rizika....
autoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 09:16   #14
Vidim da tema nije dugo aktivna ali se nadam da ce mi netko odgovoriti. Decko sad 20 mj od rođenja organski sum 2/6 i vsd. Na kontrolama nitko nista zabrinjavajuce. Ocekuje se spontano zatvaranje. Međutim zadnjih par dana on je meni mirniji. Duže spava voli lezati na meni i naslanja glavicu. Bili kod pedice kaze da je malo dehidriran jer je imao temp 2 dana. Meni prica ne drzi vodu. Pitala sam moze li to biti od suma. Nije reagirala. Jako se bojim da se nesto ne desava. Na zadnjem pregledu smo bili kad je imao 8 mj i narucila nas dr za 18-24 mj. Moze li to ponasanje biti uzrokovano nekom promjenom na srcu?
željkica1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:31.