Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2013., 15:37   #101
Moze li mi netko preporuciti neku pricu iz grcke mitologije koja nije medju najpoznatijima, a da ima bas ''izrazit pecat'' , da ima za pouku neku upecatljivu zivotnu istinu. Hvala!
LittleFairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 22:12   #102
Artemida i orion možda ? ima dvije verzije koliko znam, ona sa škorpijom je zanimljiva
dota4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 07:12   #103
Meni se sviđa ona o kralju Penteju, jer dokazuje da muškarca, koliko god glumio ozbiljnog mačo-frajera, uvijek možeš navabiti na tulum, pogotovo ako ima golih žena.

Šalu na stranu, pročitaj Euripidove "Bakhe". Drama se nažalost rijetko prikazuje i rijetko spominje. A briljantna je, puna finog psihologiziranja.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 21:43   #104
Čitam o Cyanusu koji je bio veliki štovatelj Flore te joj svakodnevno nosil cvijeće na njezino svetište. Jel se zna nešto više o njemu na hrvatskom jeziku? ne mogu ništa naći na netu, tj ne znam kako bi se prevelo cyanus. Cijan?
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 23:47   #105
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
Čitam o Cyanusu koji je bio veliki štovatelj Flore te joj svakodnevno nosil cvijeće na njezino svetište. Jel se zna nešto više o njemu na hrvatskom jeziku? ne mogu ništa naći na netu, tj ne znam kako bi se prevelo cyanus. Cijan?
Različak?

Flora sigurno ne pripada u grčku, nego u rimsku mitologiju. Kyanos, međutim, jest grčka riječ. Ah, s tim antičkim narodima nikako na kraj.
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 11:52   #106
Pozdrav svim ljubiteljima mitologije!

Imam jedno konkretno pitanje koje zahtjeva vašu ekspertizu. Zanima me postoji li neko mitološki biće, lik, bog ili kako god, koje ima veze sa ugovaranjem, dogovorima, pisanjem i sl.?
Pokušao sam google međutim nisam bio uspješan.
Zahvaljujem na svim odgovorima unaprijed.
štani is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 09:49   #107
Quote:
štani kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim ljubiteljima mitologije!

Imam jedno konkretno pitanje koje zahtjeva vašu ekspertizu. Zanima me postoji li neko mitološki biće, lik, bog ili kako god, koje ima veze sa ugovaranjem, dogovorima, pisanjem i sl.?
Pokušao sam google međutim nisam bio uspješan.
Zahvaljujem na svim odgovorima unaprijed.
Ako pitaš za grčku mitologiju, onda je to Hermo, bog trgovine i zaključivanja ugovora, između ostaloga. Merkur kod Rimljana.
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 13:37   #108
Quote:
štani kaže: Pogledaj post

Zanima me postoji li neko mitološki biće, lik, bog ili kako god, koje ima veze sa ugovaranjem, dogovorima, pisanjem i sl.?
Rimsko božanstvo dogovora, prisege i povjerenja bilo je Fidius (u starije vrijeme Semo). Fidius je postao i Jupiterov pridjevak.

U toj je ulozi u Grčkoj bio Zeus Pistios.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 08:53   #109
druga tema je zatvorena, ovo ostaje glavna tema o grčkoj "mitologiji". druga tema sadrži post koji preusmjerava na ovu.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 21:22   #110
Od svih povijesnih bogovanja najbolje mi je Isusovo. A jedino njegovo je i originalno.
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 15:11   #111
A šta to treba značiti?
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 19:44   #112
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Meni se sviđa ona o kralju Penteju, jer dokazuje da muškarca, koliko god glumio ozbiljnog mačo-frajera, uvijek možeš navabiti na tulum, pogotovo ako ima golih žena.

Šalu na stranu, pročitaj Euripidove "Bakhe". Drama se nažalost rijetko prikazuje i rijetko spominje. A briljantna je, puna finog psihologiziranja.
Na tim mitskim tulumima, uvijek moraš paziti što češ jesti, što češ piti, i da li pričaš sa nekim mitskim bićem zamaskiranim u čovjeka, koji može jako kazniti uvredu ili te čak iz čiste zabave zajebavati na neki ironičan način magijom.

Jebeš ti to, gadno je biti smrtnik u toj mitologiji
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 00:32   #113
Na svakom tulumu moraš paziti što ćeš jesti i piti.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 08:13   #114
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Na svakom tulumu moraš paziti što ćeš jesti i piti.
Da bi riječ rekao, ali ipak se nečeš probuditi pretvoren u delfina ili hrčka
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2016., 11:28   #115


Tihomir Orešković je rekao da će učiniti sve da ljudima "vrati nadu".

Kći mi je počela razmišljati o nadi pa me pita kakav je smisao spominjanja nade u mitu o Pandorinoj škrinji. Kakva je Hesiodova poruka?

Što da joj kažem?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 00:56   #116
Citala sam Najljepse price klasicne starine tamo negdje 4.- 5. razred osnovne skole i obozavala sam tu knjigu. Pa sam proucavala i crtala si tko je s kim u kakvoj vezi.
Onda dosta dugo nisam to citala, puno sam tog zaboravila.

I kad sam nakon gledanja Troje izasla iz kina, pocela sam plakati. Nekako me susret s tim likovima i atmosferom dirnuo i podsjetio na taj dozivljaj iz djetinjstva.
Ta atmosfera grckih mitova ima u sebi neki iskonski, djecji dozivljaj svijeta.
Mozda bi se trebalo zamisliti da se nadju prave rijeci za opis, nije mi sad pravi trenutak.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 12:17   #117
Quote:

Tihomir Orešković je rekao da će učiniti sve da ljudima "vrati nadu".

Kći mi je počela razmišljati o nadi pa me pita kakav je smisao spominjanja nade u mitu o Pandorinoj škrinji. Kakva je Hesiodova poruka?

Što da joj kažem?
Ima tko zna.

"Pandora, šašava kakva već jest, po drugi je put otvorila kutiju. Tada je nada zašla među ljude. Ili to nije bila nada, nego predviđanje i predznanje o svijetu. Čovjek zna što će na kraju biti s njim. Kao što i tokom života zna kako će se iz naoko običnih okolnosti ispiliti veliko zlo. I onda se gorko nada da će njegova iščekivanja, ipak, biti iznevjerena."

"Kada je iz svoga ćupa pustila sva ona zla, Pandora se pokajala. A onda je još jednom otvorila ćup. Priče se razilaze oko toga je li se i drugi put kajala. Mislim da jest. Lakše je bez nade, nego bez saznanja o tome da će se sve ovo loše završiti."

(Miljenko Jergović, 6. III. 2017.)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 10:09   #118
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ima tko zna.

"Pandora, šašava kakva već jest, po drugi je put otvorila kutiju. Tada je nada zašla među ljude. Ili to nije bila nada, nego predviđanje i predznanje o svijetu. Čovjek zna što će na kraju biti s njim. Kao što i tokom života zna kako će se iz naoko običnih okolnosti ispiliti veliko zlo. I onda se gorko nada da će njegova iščekivanja, ipak, biti iznevjerena."

"Kada je iz svoga ćupa pustila sva ona zla, Pandora se pokajala. A onda je još jednom otvorila ćup. Priče se razilaze oko toga je li se i drugi put kajala. Mislim da jest. Lakše je bez nade, nego bez saznanja o tome da će se sve ovo loše završiti."

(Miljenko Jergović, 6. III. 2017.)
Hesiod ne spominje drugo otvaranje kutije. A nije ni kutija, nego "ćup".
Pitanje je inače vrlo zanimljivo, što zapravo nada radi u posudi sa zlim stvarima ako i sama nije zla ili barem neutralna? Tu mislim da je Jergović dijelom u pravu, riječ ἐλπίς (elpís) bi vjerojatno trebalo shvatiti neutralnije, u smislu "očekivanje".
fsdance is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 15:46   #119
Quote:
fsdance kaže: Pogledaj post
Hesiod ne spominje drugo otvaranje kutije. A nije ni kutija, nego "ćup".
Pitanje je inače vrlo zanimljivo, što zapravo nada radi u posudi sa zlim stvarima ako i sama nije zla ili barem neutralna? Tu mislim da je Jergović dijelom u pravu, riječ ἐλπίς (elpís) bi vjerojatno trebalo shvatiti neutralnije, u smislu "očekivanje".
Tako već ima smisla jer nerealna očekivanja nisu baš neka pozitivna stvar.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2021., 22:52   #120
Pre nekoliko dana sam naletela na kurs Greek and Roman Mythology. Kurs je besplatan i vrlo zanimljiv, a drži ga profesor Peter Struck. Doduše, na engleskom jeziku je. Ako nekoga zanima da obnovi znanje ili nauči nešto novo - preporučujem.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:48.