Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2018., 00:02   #1
Vlada priprema zakon protiv mržnje, trolova i lažnih vijesti na internetu

Vlada priprema poseban zakon kojim će kažnjavati govor mržnje na internetu
Dosadašnja praksa ocijenjena je nedovoljnom i nedovoljno usmjerenom na online svijet. Naime, govor mržnje i ostali oblici ilegalnih radnji podlijegali su nizu propisa koji vrijede za fizički svijet i u sferi su kaznenog zakona.

https://www.vecernji.hr/vijesti/vlad...ernetu-1220126
----------

Ovu mjeru podržavam.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 00:30   #2
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Vlada priprema poseban zakon kojim će kažnjavati govor mržnje na internetu
Dosadašnja praksa ocijenjena je nedovoljnom i nedovoljno usmjerenom na online svijet. Naime, govor mržnje i ostali oblici ilegalnih radnji podlijegali su nizu propisa koji vrijede za fizički svijet i u sferi su kaznenog zakona.

https://www.vecernji.hr/vijesti/vlad...ernetu-1220126
----------

Ovu mjeru podržavam.
I ja ...............bit će više banova

Ovo će bit problem u moru svakojakih informacija on line po svijetu
Quote:
U nepoželjne aktivnosti spadaju sve one aktivnosti koje su obuhvaćene Kaznenim zakonom, ali i ostale poput širenja lažnih vijesti.
Šta je to ostalo i šta će se smatrat širenjem lažnih vijesti? To će bit zanimljivo obrazloženje jer tu se može svašta utrpat.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 00:43   #3
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Vlada priprema poseban zakon kojim će kažnjavati govor mržnje na internetu
Dosadašnja praksa ocijenjena je nedovoljnom i nedovoljno usmjerenom na online svijet. Naime, govor mržnje i ostali oblici ilegalnih radnji podlijegali su nizu propisa koji vrijede za fizički svijet i u sferi su kaznenog zakona.

https://www.vecernji.hr/vijesti/vlad...ernetu-1220126
----------

Ovu mjeru podržavam.
Nikako ne podržavam, i mislim da ova tema zaslužuje posebnu temu na ovom forumu.

Budući da sam upoznat s tematikom, te da pratim probleme implemetacije takovih zakona po drugim državama, mogu slobodno odmah napisati s kakvim će se sve problemima Hrvatska suočiti.

Najveći i ujedno najdiskutabilniji problem je samo definiranje "mržnje". Mržnja se u smislu hate speech-a već nalazi u nekoliko hrvatskih zakonodavstava, te niti jedan od njih ne definira tko i kada određuje što se smije, a što ne smije "mrziti". S druge strane, ukoliko mržnju definiramo kao oblike prijetnji, pa onda novi zakon i nije potreban jer su prijetnje i popratni oblici kažnjivog ponašanja već definirani i sankcionirani. Pokušat ću biti sažet i jezgrovit, svi oni koji su za kažnjavanje "govora mržnje" logiku svode na kažnjavanje prema "ranjivim skupinama" pri čemu upadaju u još veću zamku definiranja što je to "ranjiva skupina". Pa tako, izričaj same mržnje, kao emocionalnog stava bi po toj logici bio ovakav:

mrzim talijanski jezik- ok
mrzim pedere- kazneno djelo i govor mržnje
mrzim pedofile- ok
mrzim lopove- ok
mrzim Srbe- kazeno djelo i govor mržnje
Romi su poznati po tome što kradu i ne peru se- kazneno djelo i govor mržnje
Francuzi su poznati po tome da se ne tuširaju- ok
Hrvati spadaju u manje inteligentne Eropljane prema istraživanjima- ok
crnci su najneiteligentniji ljudi- kazneno djelo i govor mržnje
mrzim vjernike- ok, li-la
mrzim katolike- ok
mrzim židove- kazneno djelo i govor mržnje
mrzim muslimane- kazneno djelo i govor mržnje
mrzim imigrante- kazneno djelo i govor mržnje
mezim dotepence (Hercegovce)- ok

...

Prema tome, s pravne strane je doslovce nemoguće definirati što je to mržnja, isto kao što je nemoguće definirati što je to ljubav. To su emocionalna stanja koje čovjek samome sebi drugačije tumači. Mržnja jest čisto emocionalno stanje, isto kao i ljubav. Ako imamo pravo reći da nešto volimo, imamo puno pravo reći da nešto i mrzimo. Dakle, sankcioniranje "mržnje" podrazumijeva krajnju arbitrarnost u donošenju odluke i samim time pravnu nestabilnost. Tko će to sve sankcionirati?

S druge strane, "pozivanje na mržnju" jest nespretan izraz koj se udomaćio u našem zakonodavstvu. Ispravnije bi bilo "pozivanje na činjenje kaznenih djela". To bi značilo kada bi netko uzviknuo da "treba pobiti sve xxxx". To nije nužno mržnja, ako se netko zalaže za istrebljenje xxxx ne znači da ih nužno mrzi, možda ih patološki obožava, možda je ljubomoran na njih, možda je motiviran nekim drugim razlogom. Ponavljam, mržnja je jedino i isključivo emocionalni impuls u čovjeku i ne smije biti predmetom pravnog reguliranja. Ja imam puno i apsolutno pravo mrziti koga god želim, imam pravo to napisati, reći, vikati, tetovirati si na ćelo. Isto kao što imam pravo urlati da nekoga obožavam Ponovit ću, pozivanje na činjenje kaznenih djela ne znači nužno mržnju, a pokušava se podvaliti pod govor mržnje. Ogromna, baš ogromna razlika.

Nadalje, koncept "fake news"... Šta je to? Jel se to odnosi samo na komentare ili se može odnositi i na medije? Naravno, na komentare. Jer da se "fake news" krene odnositi na medije, došlo bi do gašenja svih medija. Pa čemu onda kažnjavati komentatore, pitamo se svi? Pa upravo zato što u današnje vrijeme socijalnih mreža, komentara itd. građanin više nije ograničen na medijski članak, već se može informirati i na druge načine. I samim time je nastala panika, jer dok je medije relativno lako kontrolirati, tko će kontrolirati neobuzdanu masu koja piše što želi, a čitatelji im se broje u tisućama? I zato se pokušava suzbiti sloboda pisanja, ne zbog tobožnje mržnje, već zbog kontrole utjecaja. Sve se svodi na to.

Također, što je s trolanjem? Trolanje se može svesti pod satiru. U čemu je problem da se netko zaje...va s nekim drugim?


Prema tome, jedno veliko NE NE NE NE NE I NE.

Također, ovo zaslužuje posebnu temu.
Uptown is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 01:22   #4
To je ništa drugo doli cenzura upakirana pod drugačiji naziv.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 02:41   #5
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Vlada priprema poseban zakon kojim će kažnjavati govor mržnje na internetu
Dosadašnja praksa ocijenjena je nedovoljnom i nedovoljno usmjerenom na online svijet. Naime, govor mržnje i ostali oblici ilegalnih radnji podlijegali su nizu propisa koji vrijede za fizički svijet i u sferi su kaznenog zakona.

https://www.vecernji.hr/vijesti/vlad...ernetu-1220126
----------

Ovu mjeru podržavam.

Apsolutno sam protiv - ovo otvara vrata pakla i vraća nas na Goebbelsovu doktrinu - čisti nacizam pod krinkom brige za javni prostor - ta kvazibriga je najgori oblik udara na slobodu govora, što posljedično dovodi do udara na slobodu mišljenja i djelovanja....

Zar zaista vjeruješ da političke klike sikronizirano uvode ovo zbog brige za moje i tvoje emocije???? Uptown je lijepo dao primjer kako se s definicijom govora mržnje može činiti što ti se prohtije i preko njega možeš slomiti bilo kakvu ozbiljniju kritiku..... nacistička doktrina kao što sam već naveo, a od donošenja ove doktrine, gore je samo pristajanje na nju - podržavaš ovu ideju?? Mislim da će vrlo brzo doći vrijeme kad ćeš shvatiti isto što i Hans krajem 30-ih, a to je da ovo i nije baš ono što si mislio da će biti...

Ovaj moj komentar bi s novim zakonom, automatski dobio ban, a netko bi ovo mogao iskoristiti i reći npr. da te vrijeđam da si nacist i zalijepit mi nekakvu prijavu ili sredit otkaz itd....

Dozlaboga opasna mjera - opasna ko crni vrag - a račun će dugoročno biti strašan....
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 02:56   #6
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Apsolutno sam protiv - ovo otvara vrata pakla i vraća nas na Goebbelsovu doktrinu - čisti nacizam pod krinkom brige za javni prostor - ta kvazibriga je najgori oblik udara na slobodu govora, što posljedično dovodi do udara na slobodu mišljenja i djelovanja....

Zar zaista vjeruješ da političke klike sikronizirano uvode ovo zbog brige za moje i tvoje emocije???? Uptown je lijepo dao primjer kako se s definicijom govora mržnje može činiti što ti se prohtije i preko njega možeš slomiti bilo kakvu ozbiljniju kritiku..... nacistička doktrina kao što sam već naveo, a od donošenja ove doktrine, gore je samo pristajanje na nju - podržavaš ovu ideju?? Mislim da će vrlo brzo doći vrijeme kad ćeš shvatiti isto što i Hans krajem 30-ih, a to je da ovo i nije baš ono što si mislio da će biti...

Ovaj moj komentar bi s novim zakonom, automatski dobio ban, a netko bi ovo mogao iskoristiti i reći npr. da te vrijeđam da si nacist i zalijepit mi nekakvu prijavu ili sredit otkaz itd....

Dozlaboga opasna mjera - opasna ko crni vrag - a račun će dugoročno biti strašan....
Elite su već nekoliko godina u panici jer klasični mediji više nisu jedino sredstvo informiranja i ispiranja mozgova građana, već su se pojavile i socijalne mreže koje UVELIKO utječu na stavove građana, a nad njima nema nitko kontrolu. I sada pod krinkom "govora mržnje" žele uvesti cenzuru nad socijalnim mrežama, forumima, komentarima, jer su im oni realna opasnost od gubitka pozicija.

To je suština cijele priče i sve se svodi na to. Nikakve "osjetljive skupine", nikakvi "govori mržnje", nikakva briga o ljudskim pravima. Čista i surova kontrola kako bi zadržali svoje pozicije.
Uptown is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 03:37   #7
Vidjet cemo sto ce bit, iskustvo pokazuje da nam je cesto problem vise na razinama provedbe (policija, porezna, sud...) nego zakonodavstva.

A takodjer mi nije jasno kako se planira obracunati sa fejknjuzima i kako ce to RH biti prva nakon S Koreje kojoj je to uspjelo
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 08:12   #8
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
To je ništa drugo doli cenzura upakirana pod drugačiji naziv.
Ni sam ne bih bolje sročio.
__________________
Pojest',popit' crew
ajme33 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 08:47   #9
Najobicni pokusaj cenzuriranja razlicitog misljenje. Uobicajena metoda svih propadajucih svjetonazora.
Nevidim kako moze uspjeti u praksi.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 09:15   #10
U jednoj humanoj, kulturnoj, obrazovanoj i slobodnoj državi, takav zakon je bespotreban. A kako mi imamo humanu, kulturnu, obrazovanu vlast u slobodnoj državi, čini mi se da od toga neće biti ništa.
handiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:04   #11
U okruženju u kojemu se navodna "sloboda govora" redovito manifestira ti ne da već treći komentar ispod svakog članka pokrene "ti si idiot debil govno..." raspravu itekako ima smisla nešto poduzeti.

Već bi ukidanje anonimnih komentara bio veliki doprinos. Veliki bi broj online junacina gromoglasno umuknuo.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:12   #12
Nisam optimist i mislim da ce se selektivno sankcionirati i da nece imati hrabrosti se suociti sa govorom mrznje koji budu dolazili iz njihovog ideoloskog spektra. Neka probaju dirnuti u sve gadosti i etiketiranja koje Bujanec pise po internetu, ubzo ce HDZ-u pasti rejting.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:17   #13
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
U okruženju u kojemu se navodna "sloboda govora" redovito manifestira ti ne da već treći komentar ispod svakog članka pokrene "ti si idiot debil govno..." raspravu itekako ima smisla nešto poduzeti.

Već bi ukidanje anonimnih komentara bio veliki doprinos. Veliki bi broj online junacina gromoglasno umuknuo.
pravo je pitanje - zasto bi se recimo ovo sankcioniral? Ovo moze biti zabranjeno zbog internih forumskih pravila, moze svaki online portal imati svoja pravila, moze netko privatno tuziti za uvredu ako misli da ima temelja, itd. - ali nema se sto drzava petljati nekim zakonom u ovo i nekim sasvim labavim tumacenjima od slucaja do slucaja kaznjavati....to vodi samo u ozbiljnu cenzuru i nista vise. Ovo se nikako ne moze implementirati na normalan nacin.

Svatko bi morao imati svako pravo reci npr. : " svi koji vole Tita / Tudjmana su kompletni idioti koji veze sa zivotom nemaju, a biti clan partije /HDZa mogu biti samo mediokriteti i notorni idioti.."

Ono sto se ne smije tolerirati je npr. ono sto je napravio onaj vjeroucitelj,a to je pozivanje na ubijanje i to imenom i prezimenom i slicne stvari.

Ova dva primjera su bitno drugacija, a mnogi bi ih vrlo rado trpali pod isti kos.

Apsolutno sam protiv ovakvog zakona na nacin na koji je ovdje predstavljen, a s obzirom da ga donose RH vlasti i mediokriteti u vladi i saboru - moja skepsa je jos veca...
denijama is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:28   #14
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
U okruženju u kojemu se navodna "sloboda govora" redovito manifestira ti ne da već treći komentar ispod svakog članka pokrene "ti si idiot debil govno..." raspravu itekako ima smisla nešto poduzeti.

Već bi ukidanje anonimnih komentara bio veliki doprinos. Veliki bi broj online junacina gromoglasno umuknuo.
Oprosti Byrone ali zasto to nebi bili komentari ispod clanaka tkz. "novinara" .......u kojima je svaka druga recenica "idiot", "debil"?

Evo primjer onog gore Stankovica....cim je otvorio usta spominje nekakve "krkane"?
I onda se taj isti u istoj recenici cudi kada ga odmah u komentaru ispod nazovu xyz.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:33   #15
Postoje portali koji ne brišu primitivne komentare. Jednostavno niti ne čitam komentare ispod tekstova jer znam što mogu očekivati. A "pacijenata" ima svakakvih, majko mila. Je li to mržnja, frustracija, inteligencija, ispraznost, besposlenost, kultura...Anonimnost je dvosjekli mač. I za one koji pišu gadarije i za opći dojam o našem društvu. Vidim samo da nismo napredovali u ovih 30ak godina, dapače, s kulturnim izražavanjem smo se srozali.
handiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:37   #16
Quote:
handiman kaže: Pogledaj post
Postoje portali koji ne brišu primitivne komentare.
Zato sto zive od toga.
Dapace, imbex je npr. imao ( neznam dali jos ima jer ih odavno ne citam )...onog lika sto bi uvijek prvi ubacio par komentara i raspaljivao strasti. Vise svadje, vise komentara, vise klikova vise novca u dzepu Matije.
Neki opet cenzuriraju sve svoje neistomisljenike ali ostavljaju gadarije druge strane...neki cenzuriraju samo dio. I to je sve uredu...to je dio trzisne utakmice...sve su to privatni mediji i privatne prchije svojih vlasnika koji su jedini pozvani da odredjuju sto se smije a sto nesmije govoriti.



Ali ovo sto bi Stankovic htio...on bi htio zakonski omoguciti da on drugima smije govoriti da su krkani a da oni njemu nesmiju odgovoriti isto...jer je to u tome slucaju kaznjivo zakonom. To je totalitarizam i diktatura u samoj svojoj srzi.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:44   #17
Kako god, ulazimo u fazu kad će Internet kojeg poznajemo prestati postojati kao zadnji slobodni medij i tehnološka platforma.
Od ovog (suludog po meni) pokušaja zakonskog masakriranja(koje će nužno prerasti u selektivno) pa do prošlomjesečne odluke vezane za Internet u USA, koja je prošla ispod radara a zapravo znači početak terminalne faze Interneta kakvog poznajemo.

Pričati ćemo djeci - bio jednom Internet ...
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:44   #18
Cenzura upakirana u demokraciju i ljudska prava. Ništa drugo ovo nije.

Bit će sjajan alat za ideološki obračun sa neistomišljenicima.
Pokušajmo zamisliti Musolinija kako sudi antifašiste za govor mržnje prema fašistima.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:53   #19
Quote:
handiman kaže: Pogledaj post
U jednoj humanoj, kulturnoj, obrazovanoj i slobodnoj državi, takav zakon je bespotreban. A kako mi imamo humanu, kulturnu, obrazovanu vlast u slobodnoj državi, čini mi se da od toga neće biti ništa.
Na žalost ne možemo biti sigurni da od toga neće biti ništa.

U Njemačkoj su pokrenuli ta sranja, i onda to mi u Hrvatskoj odmah majmunski oponašamo.

Bolje bi bilo da naši mediji i obavještajne službe RH prate kako se na stranim portalima piše i komentira protiv Hrvata, da se ne iznenadimo kad opet udare na Hrvate, posebno u BiH.
Pogledajte malo kakve primjere quota ovaj post na temi o BiH:
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
...
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 11:31   #20
"Sovjetski Savez i ostale komunističke zemlje su u raspravama u Ujedinjenim narodima 1948. godine inzistirali na tome da treba unijeti zabranu i kažnjavanje govora mržnje u Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima. Zapadne su zemlje bile žestoko protiv tog prijedloga jer su smatrale da bi takav propis bio ozbiljna prijetnja slobodi izražavanja. I prijedlog je bio odbijen. Nekoliko godina kasnije, međutim, komunističke su zemlje ponovno predložile da se osuda govora mržnje uvrsti u jedan drugi dokument pod okriljem Ujedinjenih naroda, ovaj put u tekst Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima. Usprkos tome što su gotovo sve zapadne zemlje opet glasale protiv tog prijedloga, on je ipak bio prihvaćen velikom većinom glasova, a vrlo je znakovito da je dobio podršku i država poznatih po drastičnom kršenju ljudskih prava kao što su Saudijska Arabija, Sudan i Haiti.

U međuvremenu je pak i Zapad “evoluirao” te se u jednoj stvari približio stajalištu Saudijske Arabije i bivšeg Sovjetskog Saveza. Naime, poput tih zemalja i Zapad je na kraju razvio i prigrlio ideologiju koju želi štititi po svaku cijenu i radi koje je spreman žrtvovati čak i slobodu govora."

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...rznju/4064631/

Amerika i Engleska biće zemlja proleterska
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:59.